Πτήσεις με ανταπόκριση

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Να μιλάς για τον εαυτό σου. Είμαι βέβαιος ότι εσύ δεν ξέρεις σίγουρα (όπως γράφεις), αλλά άλλοι ξέρουν. Δεν υπάρχει θέμα. Οι θεωρητικές συνέπειες είναι μόνο σε περιπτώσεις που θα μπορούσε να τεκμαίρεται υποψία απάτης (π.χ. το σκέτο Σαντορίνη - Αθήνα να είναι πιο ακριβό από όλο το εισιτήριο μαζί).
Αυτό που σίγουρα ΔΕΝ πρέπει να κάνεις είναι να στείλεις μετά mail στην αεροπορική...
Το έγραψε.Το Σαντορίνη-Αθήνα έχει διπλάσια τιμή.Επομένως υπάρχουν θεωρητικές συνέπειες.Υπάρχει πιθανότητα να εφαρμοσθούν.Πως ξέρεις σίγουρα ότι δεν θα εφαρμοσθούν;Γνώμη σου δεν είναι;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το έγραψε.Το Σαντορίνη-Αθήνα έχει διπλάσια τιμή.Επομένως υπάρχουν θεωρητικές συνέπειες.Υπάρχει πιθανότητα να εφαρμοσθούν.Πως ξέρεις σίγουρα ότι δεν θα εφαρμοσθούν;Γνώμη σου δεν είναι;
Εγραψε τι πληρωσε, οχι τωρινές τιμές.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Εγραψε τι πληρωσε, οχι τωρινές τιμές.
Δηλαδή λες ότι η σύγκριση θα είναι με την τωρινή τιμή του Σαντορίνη/Αθήνα/Ηράκλειο;Και υποθέτεις ότι θα είναι ακριβότερο από την τωρινή τιμή των 160 Σαντορίνη/Αθήνα.Επομένως δεν υπάρχει πρόβλημα κατά την γνώμη σου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δηλαδή λες ότι η σύγκριση θα είναι με την τωρινή τιμή του Σαντορίνη/Αθήνα/Ηράκλειο;Και υποθέτεις ότι θα είναι ακριβότερο από την τωρινή τιμή των 160 Σαντορίνη/Αθήνα.Επομένως δεν υπάρχει πρόβλημα κατά την γνώμη σου.
Λέω ότι προυποθέσεις για fraud υπάρχουν αν τη στιγμή της αγοράς το Α-Β-Γ είναι φτηνότερο από το Α-Β (λόγω τιμολόγησης married segments). Αφού δε μπορούμε να ξέρουμε τι ίσχυε για ένα άλλο εισιτήριο από αυτό που εκδόθηκε τη στιγμή της αγοράς, το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε προσεγγιστικά είναι να συγκρίνουμε τις 2 τιμές την ίδια χρονική στιγμή.

Γνώμη μου, φυσικά. Αλλά μάλλον λίγο πιο έγκυρη από κάποιου που δεν ξέρει ούτε τι είναι η τιμολόγηση των married segments ούτε πως δουλεύουν τα fraud management systems.
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Λέω ότι προυποθέσεις για fraud υπάρχουν αν τη στιγμή της αγοράς το Α-Β-Γ είναι φτηνότερο από το Α-Β (λόγω τιμολόγησης married segments). Αφού δε μπορούμε να ξέρουμε τι ίσχυε για ένα άλλο εισιτήριο από αυτό που εκδόθηκε τη στιγμή της αγοράς, το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε προσεγγιστικά είναι να συγκρίνουμε τις 2 τιμές την ίδια χρονική στιγμή.

Γνώμη μου, φυσικά. Αλλά μάλλον λίγο πιο έγκυρη από κάποιου που δεν ξέρει ούτε τι είναι η τιμολόγηση των married segments ούτε πως δουλεύουν τα fraud management systems.
Να ξεκαθαρισω οτι δεν γνωριζα τι τιμη ειχε το εισιτηριο σαντορινη-αθηνα οταν εκλεισα για σαντορινη-ηρακλειο...απο οτι καταλαβαινω δεν ξερει καποιος αν στους ορους αναγραφεται τι γινεται σε αυτη την περιπτωση....απο την αλλη πλευρα αν καποιος παθει κατι και χασει την πτηση θα κινηθει η εταιρια εναντιον του;περιεργο δεν ειναι;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Να ξεκαθαρισω οτι δεν γνωριζα τι τιμη ειχε το εισιτηριο σαντορινη-αθηνα οταν εκλεισα για σαντορινη-ηρακλειο...απο οτι καταλαβαινω δεν ξερει καποιος αν στους ορους αναγραφεται τι γινεται σε αυτη την περιπτωση....απο την αλλη πλευρα αν καποιος παθει κατι και χασει την πτηση θα κινηθει η εταιρια εναντιον του;περιεργο δεν ειναι;
Το συμπέρασμα είναι ότι όλοι την γνώμη μας λέμε καθώς δεν ξέρουμε τι ίσχυε για το Σαντορίνη/Αθήνα την ώρα που αγόραζες το εισιτήριο σου.Αυτό το ξέρει μόνον ή αεροπορική και αυτή μπορεί να το ψάξει αν θελήσει.Μπορεί και να μην ασχοληθούν και καθόλου.' Αστο λοιπόν έτσι και μην κάνεις τίποτα και μόνον αν προκύψει θέμα μιλάς μαζί τους και τους εξηγείς τους λόγους που διέκοψες.Η λογική λέει ότι θα πρέπει να δέχονται κάποιους λόγους,πολλά μπορεί να συμβούν και να χρειασθεί κάποιος να σταματήσει το ταξίδι του.
 

turistas

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα,να ρωτησω,θελω να παω βιλνιους και θα γινει σταση κων/πολη με 8 ωρες αναμονη.Την αποσκευη θα πρεπει να την παραλαβω υποχρεωτικα και να την εχω μαζι μου στην Kων/πολη ή μπορει να μεινει στο αεροδρομιο και να την μεταφερουν εκεινοι στο επομενο αεροπλανο? Με turkish airlines παω. Ευχαριστω!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Καλησπερα,να ρωτησω,θελω να παω βιλνιους και θα γινει σταση κων/πολη με 8 ωρες αναμονη.Την αποσκευη θα πρεπει να την παραλαβω υποχρεωτικα και να την εχω μαζι μου στην Kων/πολη ή μπορει να μεινει στο αεροδρομιο και να την μεταφερουν εκεινοι στο επομενο αεροπλανο? Με turkish airlines παω. Ευχαριστω!
Δεν θα την παραλάβεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ΚΑτεβαίνεις στον ενδιάμεσο αν δεν έχεις αποσκευή κι ΑΝ σου στείλουν μέιλ (στο οποίο ρωτάνε επειδή "ανησύχησαν για σένα") ισχυρίζεσαι ότι σε έπιασε τρελό κόψιμο ή αποφάσισες να κάνεις έκπληξη-πρόταση γάμου στην κοπέλα σου. Αν το κάνεις συστηματικά (ή έστω πάνω από μια φορά για μερικές αεροπορικές) μπορεί και να σε βάλουν σε μαύρη λίστα. Το οποίο δεν είναι κακό γιατί μπορεί να κάνεις και σουξέ.

 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Έπεσα σήμερα πάνω σ' αυτό και το αφιερώνω στο fotast... (χωρίς κακία πάντοτε!):
View attachment 216320
Δέχομαι την αφιέρωση σαν καλόπιστη.Θα το μελετήσω και μπορεί να "διορθωθώ".Αλλά είμαστε off-topic και μπορεί κάποιος να μας μαλώσει..:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.391
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom