Πτήσεις με ανταπόκριση

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Συγνώμη βρε παιδιά έκλεισα εισιτήρια για να πάω μέσω trip και για επιστροφή πήγα να κλείσω μέσω του pamediakopes και όλα έχουν πολύ άσχημες κριτικές!!! Μήπως είναι καλύτερα της επιστροφής να τα κλείσω μέσω της Ολυμπιακής και ας πληρώσω κάτι παραπάνω;
Όλες τις άσχημες κριτικές τις έχουν τα δύο τελευταία χρόνια κατά κύριο λόγο, καθώς σε περίπτωση ακύρωσης θέλει διαδικασία να βρεις το δίκιο σου και να αποζημιωθείς.
Αν είναι μικρή η διαφορά δεν αξίζει, από την άλλη πάλι αν το δρομολόγιο είναι σχετικά «σίγουρο» και εξοικονομείς χρήματα ίσως να το κάνεις.
Θεωρητικά αν συνδεθείς στο λογαριασμό σου της Aegean πρέπει να φαίνεται και η κράτηση σου, σε μένα σε πρόσφατο ταξίδι κλεισμένο με κάποιο από αυτά τα πρακτορεία έτσι συνέβη.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τι ακριβώς σου συνέβη;
Τίποτα το παράλογο, με το που έδωσα τα στοιχεία μου και τη κάρτα μέλους της aegean, φάνηκε η κράτηση απευθείας στην εφαρμογή της, παρόλο που έγινε μέσω πρακτορείου.
Αν δεν έχεις φόβο με την ακύρωση να το κάνεις έτσι εφόσον έχεις όφελος, αν πάλι δεν επιθυμείς να ρισκάρεις τη περίπτωση που αν συμβεί κάτι θα ψάχνεις να βγάλεις άκρη για την αποζημίωση κλείσε από την αεροπορική.
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Συγνώμη βρε παιδιά έκλεισα εισιτήρια για να πάω μέσω trip και για επιστροφή πήγα να κλείσω μέσω του pamediakopes και όλα έχουν πολύ άσχημες κριτικές!!! Μήπως είναι καλύτερα της επιστροφής να τα κλείσω μέσω της Ολυμπιακής και ας πληρώσω κάτι παραπάνω;
Η Ολυμπιακή έχει πεθάνει χρόνια τώρα! Μάλλον εννοείς Olympic Air/ AEGEAN AIRLINES! Γενικά είναι καλύτερα να προτιμάς τα site των αεροπορικών, οπότε ναι, προτίμησε την Aegean για να κλεισεις την πτήση σου
 
  • Like
Reactions: a-g

a-g

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Έκλεισα για επιστροφή μέσω αεροπορικής Aegean και όλα οκ φαίνονται οι πτήσεις κανονικά.
Για το να πάω όμως που έκλεισα μέσω trip φαίνεται μόνο η μια γιατί η ανταπόκριση είναι με την sky express. Μπηκα και στο site της sky express και φαίνεται η πτήση και εκεί. Ελπίζω να μη μου τύχει καμία ακύρωση
 
D

Delmem38110

Guest
και οι δυο πτήσεις που αναφέρω είναι ακυρώσιμες χωρίς πέναλτι γιατί έχει γίνε αλλαγή ωραρίων.
απλά δεν ξέρω τι να διαλέξω.
και οι δυο Λίμα σαν φρανσισκο.
η μια μέσω σαν σαν σαλβαδορ με αναμονή 45 λεπτών και πτήση με τάκα (αβιανκα δηλαδή)
και η άλλη με κοπα και 10ωρη αναμονή στον Παναμά (έχουμε πάει) και χάσιμο ολόκληρης μέρας αρχίζει το ταξίδι άγρια χαράματα από Λίμα και φτάνουμε στον προορισμό μας το βράδυ προς ξημερώματα της άλλης μέρας.
το ρίσκο με την τάκα είναι το 45λεπτο αναμονή αλλά επειδή δεν έχω πάει σαν σαλβαδορ και προφανώς θα μας βάλουν στην επόμενη βραδινή πτήση θα ήταν μια ευκαιρία να δούμε την πόλη με αρκετές ώρες στη διάθεση μας, αν βέβαια χάσουμε την ανταπόκριση. έχω διαβάσει ότι το αεροδρόμιο είναι πολύ Μικρό και δεν θα υπάρξει μάλλον πρόβλημα.
αξίζει σαν πόλη; είναι εφικτή μια 6ωρη καθαρή επίσκεψη; 8 το πρωί με 3 το μεσημέρι θα έλεγα.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Έχω ανταπόκριση στην Νάπολη 4 ώρες προερχόμενος από το Μαρόκο. Η πτήση για Αθήνα είναι με άλλη εταιρεία άρα θα χρειαστεί να κάνω πάλι check in. Υπάρχει ειδικός χώρος για να αφήσεις τη βαλίτσα διάβασα αλλά δεν είμαι κ σίγουρος. Πιστεύετε προλαβαίνω μια βόλτα στην πόλη του βασιλιά του ποδοσφαίρου;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.828
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
και οι δυο πτήσεις που αναφέρω είναι ακυρώσιμες χωρίς πέναλτι γιατί έχει γίνε αλλαγή ωραρίων.
απλά δεν ξέρω τι να διαλέξω.
και οι δυο Λίμα σαν φρανσισκο.
η μια μέσω σαν σαν σαλβαδορ με αναμονή 45 λεπτών και πτήση με τάκα (αβιανκα δηλαδή)
και η άλλη με κοπα και 10ωρη αναμονή στον Παναμά (έχουμε πάει) και χάσιμο ολόκληρης μέρας αρχίζει το ταξίδι άγρια χαράματα από Λίμα και φτάνουμε στον προορισμό μας το βράδυ προς ξημερώματα της άλλης μέρας.
το ρίσκο με την τάκα είναι το 45λεπτο αναμονή αλλά επειδή δεν έχω πάει σαν σαλβαδορ και προφανώς θα μας βάλουν στην επόμενη βραδινή πτήση θα ήταν μια ευκαιρία να δούμε την πόλη με αρκετές ώρες στη διάθεση μας, αν βέβαια χάσουμε την ανταπόκριση. έχω διαβάσει ότι το αεροδρόμιο είναι πολύ Μικρό και δεν θα υπάρξει μάλλον πρόβλημα.
αξίζει σαν πόλη; είναι εφικτή μια 6ωρη καθαρή επίσκεψη; 8 το πρωί με 3 το μεσημέρι θα έλεγα.
Δεν ξαναταξιδεύω με Avianca ούτε σηκωτός. Δεν έχουν ούτε τηλεφωνικό κέντρο, το site τους, μοναδικός τρόπος εξηπηρέτησης, κρασάρει για ψήλου πήδημα, δεν έχει καν chat, ενώ όταν φτάνεις στο αεροδρόμιο δεν υπάρχει κανείς να συνννενοηθείς και μόνο που δε σε βρίζουν που τους ενόχλησες. Για τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες τους τι να πω, κατάφεραν να μου στείλουν mail 72 ώρες πριν την πτήση ότι η κράτησή μου ακυρώθηκε επειδή δεν έκανα εγκαίρως upload το PCR 72 ωρών (προφανώς λάθος - και μετά δεν υπήρχε κανείς να μιλήσω). Καθίσματα επιπέδου Ryanair στην economy (MIA-MGA με A320 της Taca) (χωρίς δικτάκι, seat pitch για αρνητικό ρεκόρ κ.ο.κ.). Στη Business, πάλι (Α320 SAL-SJO), το service ήταν λίγο χειρότερο από το service της Aegean στην Economy. Ελάχιστοι μιλάνε Αγγλικά (ούτε καν όλοι οι αεροσυνοδοί).

Η Copa, πάλι, από ηλεκτρονικές υπηρεσίες τα πήγε ΠΕΡΙΦΗΜΑ, οι αεροσυνοδοί μίλαγαν και Αγγλικά, τα καθίσματα πιο άνετα στα 737 της και στην Economy (MGA-PTY-SDQ) και στη Business(SDQ-PTY), αλλά τα lounge της (συμπεριλαμβανομένου του Παναμά) είναι πήχτρα στον κόσμο με πρακτικά μηδενικές παροχές φαγητού και ελάχιστες επιλογές ποτού.

Το αεροδρόμιο στο San Salvador είναι αρκετά μακριά από την πόλη (1 ώρα με φυσιολογική κίνηση, 40 λεπτά με άδειους δρόμους). ΠΟΛΥ μικρό δεν το λες. Η ουρά στα γκισέ της Avianca, αλλά και στο security, αν τη χρειαστείς, είναι ατελείωτη.

Το San Salvador θα έλεγα ότι αξίζει, αλλά η χώρα έχει ΘΕΜΑΤΑ με τη βία των συμμοριών. Την περίοδο των Χριστουγέννων στο κέντρο έβλεπες ένα ένοπλο στρατιώτη σε κάθε γωνία. Με τόση στρατοκρατία, αν αποφύγεις τις φαβέλες θα είσαι γενικώς ΟΚ. Πιο ενδιαφέρουσα μέρη όμως είναι εκτός πόλης (ηφαίστεια, Joya de Ceren, routa de las flores, El Tunco/La Zonte "παραλίες" κλπ) που θα τα χάσεις με ένα γρήγορο stopover.
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Δεν ξαναταξιδεύω με Avianca ούτε σηκωτός. Δεν έχουν ούτε τηλεφωνικό κέντρο, το site τους, μοναδικός τρόπος εξηπηρέτησης, κρασάρει για ψήλου πήδημα, δεν έχει καν chat, ενώ όταν φτάνεις στο αεροδρόμιο δεν υπάρχει κανείς να συνννενοηθείς και μόνο που δε σε βρίζουν που τους ενόχλησες. Για τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες τους τι να πω, κατάφεραν να μου στείλουν mail 72 ώρες πριν την πτήση ότι η κράτησή μου ακυρώθηκε επειδή δεν έκανα εγκαίρως upload το PCR 72 ωρών (προφανώς λάθος - και μετά δεν υπήρχε κανείς να μιλήσω). Καθίσματα επιπέδου Ryanair στην economy (MIA-MGA με A320 της Taca) (χωρίς δικτάκι, seat pitch για αρνητικό ρεκόρ κ.ο.κ.). Στη Business, πάλι (Α320 SAL-SJO), το service ήταν λίγο χειρότερο από το service της Aegean στην Economy. Ελάχιστοι μιλάνε Αγγλικά (ούτε καν όλοι οι αεροσυνοδοί).

Η Copa, πάλι, από ηλεκτρονικές υπηρεσίες τα πήγε ΠΕΡΙΦΗΜΑ, οι αεροσυνοδοί μίλαγαν και Αγγλικά, τα καθίσματα πιο άνετα στα 737 της και στην Economy (MGA-PTY-SDQ) και στη Business(SDQ-PTY), αλλά τα lounge της (συμπεριλαμβανομένου του Παναμά) είναι πήχτρα στον κόσμο με πρακτικά μηδενικές παροχές φαγητού και ελάχιστες επιλογές ποτού.

Το αεροδρόμιο στο San Salvador είναι αρκετά μακριά από την πόλη (1 ώρα με φυσιολογική κίνηση, 40 λεπτά με άδειους δρόμους). ΠΟΛΥ μικρό δεν το λες. Η ουρά στα γκισέ της Avianca, αλλά και στο security, αν τη χρειαστείς, είναι ατελείωτη.

Το San Salvador θα έλεγα ότι αξίζει, αλλά η χώρα έχει ΘΕΜΑΤΑ με τη βία των συμμοριών. Την περίοδο των Χριστουγέννων στο κέντρο έβλεπες ένα ένοπλο στρατιώτη σε κάθε γωνία. Με τόση στρατοκρατία, αν αποφύγεις τις φαβέλες θα είσαι γενικώς ΟΚ. Πιο ενδιαφέρουσα μέρη όμως είναι εκτός πόλης (ηφαίστεια, Joya de Ceren, routa de las flores, El Tunco/La Zonte "παραλίες" κλπ) που θα τα χάσεις με ένα γρήγορο stopover.
ευχαριστώ.
το επικρατέστερο μάλλον είναι μέσω SAL. γιατί είναι και το πιο σύντομο.

αν χάσουμε την πτήση ίσως μπορέσουμε να πάμε στην πόλη.
στον Παναμά δεν θέλω να ξοδέψω 10 ώρες.
με την αβιανκα είχα θετικές εμπειρίες μέχρι τώρα. ευρωπαϊκό τηλέφωνο αν ποτέ το χρειαστείς
+34900802500 απαντάνε σχετικά γρήγορα στα ισπανικά και αγγλικά.
έχουν και γουατσαππ αλλά με περιορισμένη δυνατότητα.
+573114006797
 

a-g

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Έχω κλείσει δυο διαφορετικά εισιτήρια με Aegean για επιστροφή από διακοπές. Η μια είναι το πρωί από το νησί όλα οκ.
η δεύτερη που ήταν το απογευμα απο Αθήνα προς την πόλη μου ακυρώθηκε με ενημέρωσαν μέσω mail…πήρα τηλ στην Aegean και μου το βάλανε για την επόμενη μέρα χωρίς χρέωση… τους ρώτησα αν μου παρέχουν διαμονή και μου είπαν πως θα με ενημερώσουν τη Δευτέρα. Γνωρίζετε τι ισχύει σ αυτή τη περίπτωση; Τι πληρώνει η αεροπορική;
 
D

Delmem38110

Guest
Έχω κλείσει δυο διαφορετικά εισιτήρια με Aegean για επιστροφή από διακοπές. Η μια είναι το πρωί από το νησί όλα οκ.
η δεύτερη που ήταν το απογευμα απο Αθήνα προς την πόλη μου ακυρώθηκε με ενημέρωσαν μέσω mail…πήρα τηλ στην Aegean και μου το βάλανε για την επόμενη μέρα χωρίς χρέωση… τους ρώτησα αν μου παρέχουν διαμονή και μου είπαν πως θα με ενημερώσουν τη Δευτέρα. Γνωρίζετε τι ισχύει σ αυτή τη περίπτωση; Τι πληρώνει η αεροπορική;
εφόσον έχεις δυο διαφορετικές κρατήσεις που δεν σχετίζονται μεταξύ τους και η εταιρεία σε ενημέρωσε για την αλλαγή στην δεύτερη κράτηση δίνοντας σου μια επιλογή (που έχεις πιστεύω το δικαίωμα να την αρνηθείς η όχι), κατά πάσα πιθανότητα δεν θα κάνουν κάτι. βέβαια ποτέ μην λες ποτέ. περίμενε μέχρι δευτέρα
 

a-g

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Συμφωνώ στο ότι ναι είναι δυο διαφορετικές κρατήσεις άρα πρέπει οπωσδήποτε να μου επιστρέψει τα χρήματα μου η να με βάλει σε προηγούμενη η επόμενη πτήση…. Απλά δεν ευθύνονται οι πελάτες για τις ακυρώσεις τους, όποτε κι εφόσον έχω κράτηση με την ίδια αεροπορική την ίδια ημέρα, κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να παρέχουν και διαμονη όπως στις καθυστερήσεις πτήσεων με ανταπόκριση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom