Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Ρίγα- Ταλίν η Ρίγα-Βίλνιους?

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Απλά επειδή σκεφτόμαστε χωρίς να έχουμε καταλήξει βέβαια να κάνουμε το ταξίδι νύχτα δε ξέρω κατα πόσο θα είναι βολικά έστω για έναν σύντομο υπνάκο.Στα σύνορα φαντάζομαι σταματάει για έλεγχο?Κάνεις άλλες στάσεις ενδιάμεσα?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
ρε παιδιά πόσες φορές να το πω. Τα βαλτικά κράτη είναι στην συνθήκη Σέγκεν και ΕΕ. Συνεπώς έλεγχο δε έχει. Έχω κάνει 5 ταξίδια προς τα εκεί, μια φορά με έλεγξαν σε έλεγχο ρουτίνας
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
ρε παιδιά πόσες φορές να το πω. Τα βαλτικά κράτη είναι στην συνθήκη Σέγκεν και ΕΕ. Συνεπώς έλεγχο δε έχει. Έχω κάνει 5 ταξίδια προς τα εκεί, μια φορά με έλεγξαν σε έλεγχο ρουτίνας
Συγνώμη δε το είδα!Συνεπώς δε χρειάζεται καν διαβατήριο αλλά απλή ταυτότητα σωστά?Ακόμη καλύτερα γιατι το διαβατήριο μου θέλει ανανέωση :xmas_mrgreen:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Συγνώμη δε το είδα!Συνεπώς δε χρειάζεται καν διαβατήριο αλλά απλή ταυτότητα σωστά?Ακόμη καλύτερα γιατι το διαβατήριο μου θέλει ανανέωση :xmas_mrgreen:
μόνο ταυτότητα
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Το καλοκαίρι που πέρασε και που δεν πήγα. Οπότε απ'αυτές τις δύο πρωτεύουσες,Ταλίν ή Βίλνιους,είμαι υπέρ της δεύτερης.
Όσο για τα λεωφορεία,τα έγραψε ο Θανάσης που τα είχε προτείνει και σε εμένα, αν κλείσεις νωρίς είναι με 3 ευρώ,στην ώρα τους, άνετα, καθαρά, κάνεις δεν μιλάει και κοιμάσαι μια χαρά (έχω πρόβλημα με τον ήχο...)
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ξέρει κανείς αν χρειαζεται να πληρωσουμε κατι στα σύνορα της Λιθουανίας για να περασουμε το νοκιασμένο αυτοκίνητο....κατι σαν βινιέτα δηλαδή?
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
235
Επόμενο Ταξίδι
???
Συμφωνώ κι εγώ αν πρέπει να αφήσεις έξω μια πρωτεύουσα να είναι το Ταλίν, γιατί η επίσκεψή του συνδιάζεται εύκολα με άλλο ταξίδι. Θα διαφωνήσω όμως με το ThanasisU2 στο να ξεπετάξεις γρήγορα τη Ρίγα και να μείνεις τέσσερις μέρες στη Λιθουανία γενικότερα. Προσωπικά η Ρίγα μου αρεσε πιο πολύ από το Βίλνιους και θα προτιμούσα εάν δεν είχα χρόνο για όλα να μην πάω στο Κάουνας.
Μπορείς όμως να μείνεις στη Ρίγα μία μέρα όταν φτάσεις και μία μέρα πριν φύγεις -λογικά από Ρίγα πετάς- και να προλάβεις να πας και σε όλα τα μέρη στη Λιθουανία -ίσως λίγο ταχύτερα.
θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σου...
Το Κάουνας με απογοήτευσε, οπότε αν δε σας βγαίνει το πρόγραμμα αφήστε το.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Απλά επειδή σκεφτόμαστε χωρίς να έχουμε καταλήξει βέβαια να κάνουμε το ταξίδι νύχτα δε ξέρω κατα πόσο θα είναι βολικά έστω για έναν σύντομο υπνάκο.Στα σύνορα φαντάζομαι σταματάει για έλεγχο?Κάνεις άλλες στάσεις ενδιάμεσα?

Εξαρτάται από το αν είσαι γενικώς εύκολη στον ύπνο. Οι θέσεις πάντως είναι άνετες, έχεις πολύ χώρο στα πόδια και εάν δεν αντιμετωπίζεται ιδιαίτερες δυσκολίες ύπνου προτείνω να το κάνετε το ταξίδι βράδυ. Έχεις όλες τις ώρες κέρδος. Και ναι, μπουκαλάκι νερό σου δίνουν!!!
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Μόλις τώρα η Lux express μου έστειλε e-mail. Έχει, λέει, έκπτωση στα δρομολόγια της έως 70%. Κλείσιμο εισητηρίων έως 9/12 και ταξίδι από 14/1 έως 6/3. Ο κωδικός είναι winter. Ίσως φανεί χρήσιμο σε κάποιον.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Βρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση?Ο σταθμός λεωφορείων στη Ρίγα είναι σε κεντρικό σημείο?Γιατί θέλω να κλείσω αναχώρηση 3 τα ξημερώματα και σκέφτομαι κατα ποσο είναι ασφαλές να μετακινηθώ εκείνη την ώρα και τι μπορεί να κάνει κανείς εκεί γύρω για να περάσει η ώρα μέχρι την αναχώρηση?Αχ,ρημάδα κρίση στα παγκάκια με βλέπω!!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Βρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση?Ο σταθμός λεωφορείων στη Ρίγα είναι σε κεντρικό σημείο?Γιατί θέλω να κλείσω αναχώρηση 3 τα ξημερώματα και σκέφτομαι κατα ποσο είναι ασφαλές να μετακινηθώ εκείνη την ώρα και τι μπορεί να κάνει κανείς εκεί γύρω για να περάσει η ώρα μέχρι την αναχώρηση?Αχ,ρημάδα κρίση στα παγκάκια με βλέπω!!!
Κεντρικά είναι, δίπλα στην αγορά. Αλλά πόσο ασφαλής μπορεί να είναι η περιοχή τέτοια ώρα δεν ξέρω, έχω μερικές αμφιβολίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom