Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Ρίγα- Ταλίν η Ρίγα-Βίλνιους?

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Κεντρικά είναι, δίπλα στην αγορά. Αλλά πόσο ασφαλής μπορεί να είναι η περιοχή τέτοια ώρα δεν ξέρω, έχω μερικές αμφιβολίες.
Εγώ έχω περισσότερες από μερικές. Ακόμα και τη μέρα, παρατήρησα πολλές περίεργες κινήσεις εκεί. Πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχουν κατοικίες κοντά. Ντάξει, Ευρώπη είναι, δεν είναι και λατινική Αμερική να τρέμεις να περάσεις, αλλά...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
Booking.com: Kolonna Hotel Riga, Ρίγα, Λετονία - 609 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

φίλοι μου αυτό το ξενοδοχείο βρίσκεται σε καλη και ασφαλή περιοχη?...ειναι κεντρικότατο απο οτι καταλαβα...αλλα ας ρωτησω για σιγουριά...
και κάτι άλλο....ο δρόμος για Bίλνιους απο Ρίγα ειναι καλός και ασφαλής για να τον κάνει κανείς βράδυ με νοικιασμένο αυτοκίνητο? ειναι μια σκεψη να φυγουμε κατευθειαν απο αεροδρόμιο για βίλνιους να μείνουμε 2-3 μέρες και να επιστρέψουμε Ρίγα για το υπόλοιπο του ταξιδιού και για την αναχώρηση.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
εγώ θα σου πρότεινα Ρίγα - Βίλνιους. Άσε το Ταλλίνν σε άλλο ταξίδι μαζί με Ελσίνκι ή με Αγία Πετρούπολη.
Κι αν οι μέρες σου είναι διπλάσιες; 12 δηλαδή; ;)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
12 μέρες; άνετα Βαλτικά κράτη και Ελσίνκη βγαίνουν ;)
Κι αν αντί για Ελσίνκι θες να βάλεις Αγία Πετρούπολη;
Και, μπορείς να βγάλεις βίζα επί τόπου;
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Η Άγια Πετρούπολη μπορεί, απλά δε ξέρω τι παίζει με την βίζα. Ο ποιο εύκολος τρόπος να πάρεις κρουαζιέρα από το Ταλλίνν, μιας και οι επιβάτες κρουαζιέρας πέρνουν δωρέαν νομίζω 72 ωρών βίζα ;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Κι αν αντί για Ελσίνκι θες να βάλεις Αγία Πετρούπολη;
Και, μπορείς να βγάλεις βίζα επί τόπου;
Η Αγ. Πετρούπολη χρειάζεται ημέρες... 3-4 ημέρες κατ' ελάχιστο (με τη μία αφιερωμένη στο Hermitage). Είναι τεράστια σε έκταση, και πολλά μέρη ενδιαφέροντος είναι απομακρυσμένα. Επίσης χρειάζεται και βίζα. Θα την άφηνα για άλλο ταξίδι...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
το ελάχιστο για βίζα για Ρωσία είναι 2 εργάσιμες άλλα και 70 ευρώ ;)
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Μήπως ξέρει κανείς τις συνήθεις καιρικές συνθήκες στις Βαλτικές μέσα Απρίλη,θερμοκρασία,πιθανότητα χιονιού,βροχής κλπ?Και διάρκεια ημέρας?Δεν έχω βγάλει άκρη από τα σάιτ καιρού.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
oι χωρες της Βαλτικης περα απο τις πρωτευουσες τους αξιζουν τουρ; πχ εχουν χωριουδακια η αλλα σημεια ενδιαφεροντος;:)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μήπως ξέρει κανείς τις συνήθεις καιρικές συνθήκες στις Βαλτικές μέσα Απρίλη,θερμοκρασία,πιθανότητα χιονιού,βροχής κλπ?Και διάρκεια ημέρας?Δεν έχω βγάλει άκρη από τα σάιτ καιρού.
Πέρσι είχα πάει Απρίλιο τις ημέρες του Πάσχα. Ήμουν τυχερή γιατί βροχή δεν πέτυχα, ένα ελαφρύ ψιλόβροχο μόνο στο Ταλίν, ίσα ίσα να σου λερώνει τα γυαλιά μυωπίας :) , ομπρέλα δεν άνοιξα παρά ελάχιστα.
Οι θερμοκρασίες ήταν όσο πιο ψηλά τόσο πιο χαμηλές. Δηλαδή, Ελσίνκι -3 με +3 , Ταλίν κοντά στο 0 με +7 , Ρίγα γύρω στους 7 με 8 και Βίλνιους πολύ υποφερτά, σε σημείο να βγάλω το μπουφάν.
Νύχτωνε γύρω στις 8μιση - 9 το βράδυ, άρα οι μέρες ήταν φουλ .
Όσο για ήλιο, μόνο στο Βίλνιους αχνοφαινόταν.
Βέβαια,αυτά για πέρσι. Φυσικά και υπάρχει πιθανότητα χιονιού. Τις καιρικές συνθήκες θα τις ελέγξεις μια βδομάδα πριν φύγεις για το ταξίδι σου. Όπως και να έχει πάντως, είναι υποφερτά έως γοητευτικά θα έλεγα. Ειδικά κάτι τοπία μες την ομίχλη ...

oι χωρες της Βαλτικης περα απο τις πρωτευουσες τους αξιζουν τουρ; πχ εχουν χωριουδακια η αλλα σημεια ενδιαφεροντος;:)
Το καλοκαίρι μπορείς να πας και σε παραθαλάσσια μέρη.
Η Λιθουανία αξίζει σίγουρα να γυρίσεις κι εκτός πρωτεύουσας.
Μπορείς να πάρεις ιδέες από εδώ :
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E9%F3%EC%DD%ED%E7-%E2%E1%EB%F4%E9%EA%DE.html

Επ ευκαιρία, μιας και είσαι μοντ, να σου πω ότι δεν υπάρχει κεφάλαιο "Λιθουανία" στους προορισμούς Ευρώπης και πρέπει να δημιουργηθεί. Τόσες ωραίες ιστορίες έχουμε για τη Λιθουανία, μερικές πολύ πρόσφατες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.783
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom