Ιταλία Ραντεβού στην Τοσκάνη...

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πηγαμε τελικα κ Βενετια , αξιζε για μια μερα, αλλα παραπανω με τιποτα! Ως γνησιος Ελληναρας-ταβερνακιας, δεν εμεινα ικανοποιημενος απο το φαι στην Τοσκανη , καθως ηταν λιγο τσιμπημενες οι τιμες! Ο κοσμος που συναντησαμε δεν ηταν και πολυ εξυπηρετικος, λιγο αδιαφορος! Κατα τ αλλα αξιζε με χιλια το ταξιδι! Ευχαριστω πολυ και παλι για τις πληροφοριες!!:D οποιος θελει να ρωτησει κατι, ευχαριστως του απανταω!
Δυό απορίες μόνο...

1. θεωρείς οτι το φαγητό στις Ελληνικές ταβέρνες είναι καλύτερο από αυτό που σερβίρεται στην Τοσκάνη?

2. Ποσες μέρες κάθησες στην Βενετία? Που πήγες και τι ακριβώς σε έκανε να βαρεθείς?
 

eStelios

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Οπως εγραψα πανω και δεν το ειδες καλα , με χαρακτηρισα " Ελληναρα-ταβερνιαρη"! Οποτε πηρες την απαντηση σου για το θεμα του φαγητου!
Οσο για την Βενετια , κατσαμε μια μερα και ειδαμε ο,τι μπορουσες να δεις σε μια μερα! Αν μπουρουσα να κατσω κ αλλη (απο θεμα ημερων), δεν επαιζε να καθομουν γιατι απλα θα προτιμουσα να δω κατι αλλο!
 

CBF 600

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ ΙΤΑΛΙΑΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Ολο το κόσμο......
Γειά σας παιδία,

Μπήκα στο site γιατί θέλω να κάνω ενα ταξιδακι με την μηχανή μου στη Ιταλία, έχω πάθει πλάκα απο το ποσες πληροφορίες μπορώ να βρώ, πραγματικά σας ευχαριστώ όλους. Εχω ενθουσιαστεί..... αμαν δεν ξερω που θα πρωτοπάω.... λοιπόοοον

ΤΟΣΚΑΝΗ ναι ναι τελεια.

Εδώ που τα λέμε και να μη μπορείς να φύγεις, μόνο τις αφηγήσεις να διαβάζεις έχεις φύγει, σε ταξιδεύουν ουτως ή άλλως.

Ελπίζω να καταφέρω και εγω να σας γραψω τις εντυπώσεις μου απο το ταξίδι που ΘΑ κάνω.... Καλό μήνα και πολλά ταξίδια λοιπόν σε όλους
 

CBF 600

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ ΙΤΑΛΙΑΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Ολο το κόσμο......
Καλημέρα σε όλους,

Χθές εστειλα το πρώτο μου μήνυμα αλλά δεν το βλέπω μεσα οπότε το ξαναστέλνω λέγοντας σας ενα μεγάλο ευχαριστώ για το πακτωλό πληροφοριών!!!!

Θέλω να παω Τοσκάνη πάρα πολύ, μου δίνει την αίσθηση μιας άλλης εποχής, ότι ο χρόνος έχει σταματήσει.....

Εδώ πάντως και να μην μπρορείς να ταξιδέψεις διαβάζοντας τις αφηγήσεις σας ταξιδεύεις με το νου......
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
να το κάνεις το συντομότερο δυνατό...είναι ενα μαγευτικό μέρος..και με την μηχανή ενα παραπάνω θα μπορείς να πάρεις όλες τις εικόνες και τις μυρωδιές την περιοχής..
 

CBF 600

Member
Μηνύματα
16
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ ΙΤΑΛΙΑΣ
Ταξίδι-Όνειρο
Ολο το κόσμο......
Καλησπέρα ποια κατα τη γνώμη σου ειναι η καλήτερη περιοδος για αποφυγω βροχες και ομιχλη στη τοσκάνη? Σκεφτομαι να κανω αυτο το ταξίδι τον Απρίλιο για να αποφύγω τον πολυ κόσμο
 

alex13379

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Τοσκανη και Cinque Terre

Γεια σε ολους παιδια.Σε 10 μερες εχω κανονισει 5ημερο ταξιδι για Φλωρεντια (θα ειναι η βαση μας) και θα ηθελα καποιες συμβουλες απο τους πιο εμπειρους:D Θελω να παρω αυτοκινητο για περιηγηση στην τοσκανη (Σιενα,Πιζα,Σαν Τζιμινιανο,Λουκα) αυτο πιστευω θα μου παρει 2 μερες.Ακομα 2 μερες θα τι. αφιερωσω στην Φλωρεντια και σκεφτομαι για μονοημερη εκδρομη στο τerre cinque.Διαβασα οτι με τρενο ειναι ευκολο να πας απο φλωρεντια.
Ακομα δεν εχω κλεισει εισητηρια για τρενο η αυτοκινητο.Θα ηθελα τις συμβουλες και τη βοηθεια σε οσους γνωριζουν
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Γεια σε ολους παιδια.Σε 10 μερες εχω κανονισει 5ημερο ταξιδι για Φλωρεντια (θα ειναι η βαση μας) και θα ηθελα καποιες συμβουλες απο τους πιο εμπειρους:D Θελω να παρω αυτοκινητο για περιηγηση στην τοσκανη (Σιενα,Πιζα,Σαν Τζιμινιανο,Λουκα) αυτο πιστευω θα μου παρει 2 μερες.Ακομα 2 μερες θα τι. αφιερωσω στην Φλωρεντια και σκεφτομαι για μονοημερη εκδρομη στο τerre cinque.Διαβασα οτι με τρενο ειναι ευκολο να πας απο φλωρεντια.
Ακομα δεν εχω κλεισει εισητηρια για τρενο η αυτοκινητο.Θα ηθελα τις συμβουλες και τη βοηθεια σε οσους γνωριζουν
Ευχαριστω εκ των προτερων
Γυρισαμε προχθες και θελουμε να ξαναπαμε.Τα Ιταλικα τρενα ακριβεστατα στην ωρα τους κα鴨Φλωρεντια-Πιζα 45' και κοστος 5.90 ευρω το ατομο η διαδρομη .Πιζα-Λουκα 25' και 2.5ευρω .Αν κινηθεις με λεωφορειο εντος των πολεων να εχεις αγορασει εισητηρια πριν απο την επιβιβαση.Εντος λεωφορειου απο τον οδηγο ειναι ακριβοτερα.Αν ταξιδεψετε Σαββατο με τραινο βγαλτε τα εισητηρια μια μερα τουλαχιστον πιο νωρις και ετσι πανε 2 ατομα με την τιμη του ενος 1.Ιταλικο Σαββατο το λεει 'Sabato Italiano'2 per 1.Kαλο ταξιδι.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μπορεί να είναι εύκολο, αν και θα αλλάξεις τουλάχιστον μια φορά τρένο, άλλα σε καμία περίπτωση δεν γίνεται μονοήμερη και μάλιστα από Φλωρεντία! Το ταξίδι μπορεί να διαρκέσει από 2,5 έως 4 ώρες, one way και σε μια μέρα δε θα δεις τίποτα από cinque terre. Από Πίζα είναι πιο κοντά.
Επειδή δε έχεις και πολλές μέρες, σε συμβουλεύω να μείνεις Τοσκάνη μόνο.
 

alex13379

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια.Μαλλον θα ακολουθησω την συμβουλη σας ωστε να απολαυσω καλυτερα την Τοσκανη.Να ειστε καλα.Φωτογραφιες οταν με το καλο επιστρεψουμε!!!:p
 

alex13379

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Μπορεί να είναι εύκολο, αν και θα αλλάξεις τουλάχιστον μια φορά τρένο, άλλα σε καμία περίπτωση δεν γίνεται μονοήμερη και μάλιστα από Φλωρεντία! Το ταξίδι μπορεί να διαρκέσει από 2,5 έως 4 ώρες, one way και σε μια μέρα δε θα δεις τίποτα από cinque terre. Από Πίζα είναι πιο κοντά.
Επειδή δε έχεις και πολλές μέρες, σε συμβουλεύω να μείνεις Τοσκάνη μόνο.


Ευχαριστω πολυ katkats! νασαι καλα.Μαλλον θα το αφησουμε πισω για να εχουμε κινητρο να το επισκεφτουμε αλλη φορα:p
 

Stellina Katse

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Υπέροχη περιγραφή,μολις γυρισα απο Ρώμη αλλα ονειρο φυσικά ειναι η Τοσκάνη κ κυριως τα χώρια της....Ηδη στο μυαλό μου σχεδιάζω αυτο το ταξιδι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.729
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom