Ρόδος Ρόδος - Νησί των Ιπποτών!

afriend

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου να'ναι με καλή παρέα
Σιγουρότατη!!! Μόνο μετά τις 18:00 άνοιξαν δύο εστιατόρια, το "Ντομάτες" και ένα άλλο που δεν θυμάμαι και 3-4 μπαράκια
Όσο για την διαμονή που ενδιαφέρεται ο/η Erminathess, προανέφερα ότι έμεινα στο spirit of the knights το οποίο είναι πολύ ατμοσφαιρικό και μέσα στην παλιά πόλη. Επίσης πολύ καλό και δίπλα στο παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου είναι το www.nikostakishotel.com το οποίο είναι κι αυτό boutique hotel και πολύ ατμοσφαιρικο επίσης.
Καθώς και το www.avalonrhodes.gr
Αναφέρω μόνο ξενοδοχεία που είναι στην παλιά πόλη γιατί εγώ μόνο εκεί έψαξα να μείνω.

Υποθέτω ότι έψαξες τη γύρω περιοχή (μέσα στην παλιά πόλη). Κοντά στην πλατεία Πλάτωνος υπάρχουν ένα σωρό εστιατόρια και νυχτερινά κέντρα, που από όσα ξέρω είναι ανοιχτά και το χειμώνα (γιατί υπάρχουν και κάποια που κλείνουν και ναι αυτό είναι κάπως αδικαιολόγητο).

Το "ντομάτες" που ανέφερες δεν το έχω υπόψη.

Τονίζεις βέβαια ότι δεν τη γνωρίζατε τη Ρόδο. Βλέπεις τα εστιατόρια που σου λέω εγώ (Πιζάνιας, Λευτεράς, Μάνταλα) δεν είναι και σε τόοοοοοσο κεντρικό σημείο ώστε να τα δεις εύκολα. Μήπως αυτό ήταν το πρόβλημα; Λέω μήπως. Πρέπει να το ψάξω όμως όχι τίποτ' άλλο, απλά να ξέρω τι να λέω. Μη με ρωτάνε και λέω άλλα αντ΄ άλλων
 

afriend

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου να'ναι με καλή παρέα
afriend και zeta ευχαριστω πολυ για τις info!
η δουλεια θα ειναι στο δικαστικο μεγαρο αλλα και μακρια να ειναι αυτο ας ειναι καλα τα ταξι!
καθολου δεν ειμαι τυπος των μπουζουκιων, ουτε των ελληναδικων γενικως
για βραδυνη εξοδο θα προτιμουσα ενα bar-restaurant ή ενα "καλο" εστιατοριο
zeta τα ξενοδοχεια που αναφερεις ειναι πραγματι ωραια, τα εχω δει και εγω
αλλα οι τιμες πολυ ανεβασμενες ..
και δυστυχως δεν μπορω τη δεδομενη στιγμη να κανω τετοιες επιλογες
γιατι αλλος πληρωνει!

Το ξενοδοχείο σου είναι δύο βήματα από το δικαστικό μέγαρο. Πρόσφατα βέβαια αποφασίστηκε η μεταστέγασή του στο παλιό νοσοκομείο αλλά δε νομίζω να γίνει τόσο σύντομα (αν και να γίνει πάλι θα είναι κοντά).

Για bar-restaurant μπορώ να σου προτείνω πάλι το boudouir κοντά στο ξενοδοχείο σου (νομίζω και το plaza έχει bar -restaurant αλλά δεν είμαι σίγουρος). Είναι εκεί κοντά ένα μικρό εστιατοριάκι που λέγεται santa lucia.

Θα δω ποια άλλα έχει (και είναι σίγουρα ανοιχτά) και θα σου ξαναπώ.
 

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
Σπουδαζα στη ροδο για 4 χρονια και συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με τον traveller. αν και την αγαπω τη ροδο τοσα χρονια εκει, η αληθεια ειναι οτι δεν εχει εκμεταλλευτει τα καλλη της -κατι για το οποιο παραπονιουνται και οι ιδιοι οι ροδιτες, οτι τους εχει δωσει λεφτα η ΕΕ αλλα τα τρωνε οι δημαρχοι κλπ μου έλεγαν...η κλασικη ιστορια δηλ...
 

ovem

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Γειά σας. Μεθαύριο το πρωί θα είμαι στην πόλη της Ρόδου για λίγες ώρες και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πεί εάν υπάρχει κάποιο μαγαζί στο οποίο να μπορέσω να πιώ ναργιλέ. Ευχαριστώ
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εγώ δύο καλοκαίρια συνεχόμενα τίμησα το Galea Cafe Bar στην οδό Σοφοκλέους, απέναντι από το τζαμί. Νομίζω η πλατεία λέγεται Δαμαγητού. Προσοχή: ενώ εμείς κάναμε έναν αξιοπρεπή ναργιλέ (πανέμορφο, παλιό και λίγο ραγισμένο στο πλάι) στο παραδιπλανό τραπέζι έφερε κάτι... αγιοβασιλιάτικους που θα μπορούσε να τους είχε αγοράσει από τη λαική. Τώρα τι να πώ. Εμείς μείναμε και τις δυό φορές ικανοποιημένοι (γιαυτό και επιστρέψαμε)
Στο στενάκι μέσα μέχρι πριν λίγους μήνες υπήρχε κι ένα μαγαζί με είδη ναργιλέ και διάφορα άλλα ανατολίτικα.
 

ovem

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να το βρώ ανοιχτό γιατί θα φτάσω πολύ πρωί. Αν κάποιος ξέρει κανένα ακόμα, παρακαλώ να μου το πεί :D
 

landra

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Γεια σας!
Σκεφτομαι να παω στη Ροδο.
Εσεις που έχετε παει θα ήθελα να σας ρωτήσω σε ποια μεριά του νησιού είναι καλύτερα να μείνω...
Στη Βόρεια ή τη Νότια ...
Επίσης θα ήθελα να μου πείτε ποιες είναι οι πιο ωραίες παραλίες καθώς και ταβέρνες,..

Ευχαριστώ!!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Γεια σας!
Σκεφτομαι να παω στη Ροδο.
Εσεις που έχετε παει θα ήθελα να σας ρωτήσω σε ποια μεριά του νησιού είναι καλύτερα να μείνω...
Στη Βόρεια ή τη Νότια ...
Επίσης θα ήθελα να μου πείτε ποιες είναι οι πιο ωραίες παραλίες καθώς και ταβέρνες,..

Ευχαριστώ!!!
Στο κέντρο θα σου έλεγα...νομίζω επιβάλλεται να νοικιάσετε αμάξι, οπότε...
Ταβέρνες...σουβλάκια στα 100 μαγαζιά θα έλεγα :rolleyes:
Το μόνο που θα σου πώ να μη χάσεις είναι το Cavo Tango (καφέ ή ποτό) στην Ιαλυσσό, φανταστικό μαγαζί!!!
 

landra

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Ευχαριστώ!
Απλά επειδή έχω κουπόνια εργατικής εστίας σκέφτομαι μεταξύ αφάντου και ιαλυσού...
Που προτείνεισ?
Θα νοικιάσω αμάξι...
απλα για να είναι και οι διαδρομές μικρότερες...

Ευχαριστώ!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ευχαριστώ!
Απλά επειδή έχω κουπόνια εργατικής εστίας σκέφτομαι μεταξύ αφάντου και ιαλυσού...
Που προτείνεισ?
Θα νοικιάσω αμάξι...
απλα για να είναι και οι διαδρομές μικρότερες...

Ευχαριστώ!
Αφού θα νοικιάσεις αμάξι, δεν έχεις πρόβλημα, όπου είναι καλύτερο το κατάλημα. Εγώ ίσως προτιμούσα Ιαλυσό, αλλά νομίζω τ'Αφάντου βολεύει περισσότερο, έχει πιο πολλά να δείς και να πάς προς τα εκεί (όπως Φαλιράκι και άλλες τουριστικές περιοχές).
 

Julia21r

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Nuremberger
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Καλησπέρα και απο εμένα...και εγώ Ρόδο και Σύμη για διακοπούλες τελικά...αρχές Ιουλίου(2-3)για 10 μέρες σίγουρα!!Θα μένω στο κέντρο της Ρόδου και θα ήθελα να με ενημερώσετε λίγο σχετικά με τις διαδρομές και μέρη που επιβάλεται να επισκεφτώ..Επίσης,για νυχτερινή ζωή στη πόλη?Είναι καλά το καλοκαίρι?δεν έχω ξανα πάει και είμαι λίγο αγχωμένη μιας και δεν θα έχω δικό μου μεταφορικό μέσο...Κάτι τελευταίο...για Σύμη πόσες μέρες πιστεύεται οτι χρειάζεται ώστε να γυρίσω το νησί , και τη γνώμη σας και για την εκεί νυχτερινή ζωή!!!
Ευχαριστώ πολύ!!!!!
 

Julia21r

Member
Μηνύματα
29
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Nuremberger
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Κάτι συμαντικό που ξέχασα να ρωτήσω..σκεφτόμαστε για μονοήμερη στη Τουρκία..απο την Σύμη ή Ρόδο..θα χρειαστεί διαβατήριο ή γίνεται κ με την ταυτότητα αυτό το μικρό ταξιδάκι ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.453
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom