Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Natassa.pla

Member
Μηνύματα
47
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικός
αυτό το κουζίνα και μαγειρεύω ....με τσάκισε και μένα ...

κάνε βόλτες, πολλές βόλτες περπάτησε την πόλη να την νοιώσεις να την χαρείς ! δεν υπάρχει ωραιότερη πόλη για βόλτα
πίστεψε με!

επίσης, κάνε την καρδιά σου πέτρα και μπες στο αεροπλάνο μέχρι να πιείς καφέ και να τσιμπίσεις κάτι θα έχεις φτάσει και έτσι θα έχεις κερδίσει μία μέρα, θα έχεις λύσει κάμποσα θέματα με την μεταφορά στην Ρώμη και κατά πάσα πιθανότητα θα σου έχει κοστίσει ΠΟΟΟΟΛΥ πιο φθηνά.

και επίσης όπως σου είπαν και όλοι παραπάνω, πρέπει να διαβάσεις !!!!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Εννοείται ότι θα πας με αεροπλάνο!!!:lol: Από μια πρόχειρη αναζήτηση είδα ότι για τις ημερομηνίες που θέλεις, τα εισιτήρια κοστίζουν γύρω στα 300 ευρώ για δυο άτομα. Με το πλοίο θα ταλαιπωρηθείτε χωρίς λόγο, ενώ με το αεροπλάνο θα φτάσετε ξεκούραστοι.

3000 ευρώ για 7 μέρες μου φαίνονται πάρα πολλά... όχι ότι δεν μπορείς να τα ξοδέψεις αν θες φυσικά, αλλά σίγουρα μπορείς να περάσεις πολύ καλά με λιγότερα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.410
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το ταξί από το Ciampino για το κέντρο είναι 30 ευρώ + 1 ευρώ η κάθε βαλίτσα είναι στάνταρ τιμή.
στάνταρντ είναι, μόνο που δεν τα λες τέλεια ...
30 Ε είναι η ταρίφα ανεξαρτήτως επιβατών και αριθμού βαλιτσων για διαδρομή εντός των τειχών, του αντίστοιχου δακτυλιου ας πούμε.
σύντομα θα γίνει 35 εκτός αν περάσουν οι εντονότατες διαμαρτυρίες των καταναλωτικων οργανώσεων. υπόψη η τιμή είναι σταθερή από το 2007 αν θυμάμαι καλά..άλλοι τόποι άλλα ήθη...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.907
Likes
14.781
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αχ,να σαι καλα Παλικαρι μου!!

Πω πω...ειμαι τελειως χαζη!!!
Δεν είσαι χαζή, καλή μου,
απλά σου λείπει η ταξιδιωτική εμεπιρία. Όλοι το περάσαμε αυτό το στάδιο, κανείς δε γεννήθηκε έμπειρος ταξιδιώτης.
Μην αγχώνεσαι και όλα θα πανε καλά.
Η Ρώμη είναι πολύ εύκολη πόλη, περπατιέται όλο το ιστορικλο κέντρο και έχει πανεύκολο σύστημα μετρό.
Όλα θα σου έρθουν από μόνα τους και θα εκπλαγείς τελικά με το πόσο εύκολο είναι.
Μόλις γύρισα από Ρώμη. Είναι 1 ώρα και 20' με το αεροπλάνο, να το προτιμήσεις.
 

titikos

Member
Μηνύματα
166
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα.Ποια είναι η διαφορά μεταξύ των apartments και των B&B σε σχέση με τα ξενοδοχεία?
Εγω έκλεισα το παρακάτω ξενοδοχείο Ai Quattro cantoni - Rome πιστεύετε οτι έιναι μακρυά απο το κέντρο κ οτι δεν βολεύει η συγκοινωνία? Βλέπω πολλόυς εδώ μέσα να κλείνετε σε B&B κ apartments πιστεύετε οτι είναι καλύτερα?
Ευχαριστώ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.716
Likes
12.595
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το ξενοδοχείο είναι μακριά από το κέντρο, πολλή ώρα με τα πόδια και ο κοντινότερος σταθμός μετρό είναι περίπου 1Km...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.410
Likes
9.341
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγω έκλεισα το παρακάτω ξενοδοχείο Ai Quattro cantoni - Rome πιστεύετε οτι έιναι μακρυά απο το κέντρο κ οτι δεν βολεύει η συγκοινωνία? Βλέπω πολλόυς εδώ μέσα να κλείνετε σε B&B κ apartments πιστεύετε οτι είναι καλύτερα?
το Β&Β που έκλεισες είναι λίγο μακριά, βολεύουν από εκεί μόνο τα 2 τραμ που περνούν απέξω.
το καλύτερα είναι σχετικό με τος ανάγκες σου. τα B&B γενικά είναι οικονομικότερα, τα διαμερίσματα είναι καλά αν μαγειρεύεις. αλλά να πας στη Ρώμη και να μαγειρεύεις..έλεος δηλαδή..
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
εγώ έμεινα σε αυτό το B&B και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη.
κεντρικότατη τοποθεσία, συμπαθητικά δωμάτια, πολύ καθαρά. Τα B&B γενικά πρόκειται για μικρές μονάδες με 2-10 δωμάτια στα οποία δεν λειτουργεί 24ωρη reception αλλά μόνο κάποιες ώρες την ημέρα.

Booking.com: hotel Residenza Navona First, Rome, Italy - 102 Guest reviews. Book your hotel now!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.078
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Γιατί δεν κοιτάς κανένα ταξιδιωτικό πρακτορείο μιας και δεν το' χεις ιδιαίτερα με το ψάξιμο?
Και το άγχος σου θα φύγει μιας και κάποιοι άλλοι θα οργανώσουν το ταξίδι σου και μάλλον δε θα σου έρθει πολύ ακριβότερα.

Y.Γ. Αν δεν έχεις ξαναπάει Ιταλία αξίζει αν θες να πας και με πλοίο για την εμπειρία (την επόμενη πας με αεροπλάνο)... μπορείς να κλείσεις ένα ωραίο πρόγραμμα Γύρου Ιταλίας που είναι 8ημερο έως 10ήμερο και βλέπεις πέρα απ' τη Ρώμη και ορισμένα ακόμα μέρη της Ιταλίας.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.261
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Συμφωνω και γω με την παραπανω ιδεα.
Αν παρολαυτα θες να το κανεις μονη σου ..θα υποστηριξω και γω το αεροπλανο.Δεν τιθεται καμια απολυτως συγκριση...στα υπερ για εσας.Αν ησουν πετοφοβικη δεν θα μπορουσες να κανεις διαφορετικα ..αλλα μιας και δεν εισαι απολυτα πετοφοβικη...μην το σκεφτεσαι καθολου για το αεροπλανο.
Για τα apartments σου τα ειπαν και παραπανω.

Roma Pass Δες το Roma Pass για εισοδους σε μουσεια ..εκπτωσεις κλπ κλπ

Biglietteria Online dei Musei Vaticani / Ticket Office Online of the Vatican Museums Επειδη η ουρα στο Βατικανο ειναι τεραστια κλεισε τα εισητηρια σου απο το επισημο σαιτ του
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Δεν είσαι χαζή, καλή μου,

Μόλις γύρισα από Ρώμη. Είναι 1 ώρα και 20' με το αεροπλάνο, να το προτιμήσεις.
Δεν ξερω αν το κατάλαβες , αλλά η γυναικα θα πετάξει από ΑΘΗΝΑ !!!!!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.702
Δεν ξερω αν το κατάλαβες , αλλά η γυναικα θα πετάξει από ΑΘΗΝΑ !!!!!
Στο αρχικο μήνυμα δεν λέει από που είναι, απλώς ζητάει πληροφορίες. Σε άλλο μήνυμα λέει ότι είναι καλαματιανή και αλλού ότι θα φύγει από το λιμάνι της Πάτρας. Γιατί πρέπει η φένια να ξέρει από που είναι? και είναι τόσο σημαντική η διαφορά για το αεροπλάνο αν πετάει από Αθήνα ή θεσσαλονίκη?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.640
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom