Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Πουλια στον αερα πιανεις... Ειστε 15-20 λεπτα περπατημα απο ενα μετρο που δεν παει σχεδον πουθενα. Σε βολευει να βασιζεσαι στα λεωφορεια που δεν ξερω κι εγω ποση ωρα κανουν και ποσο συχνα περνουν απο κει για το κεντρο; Δεν καταλαβαινω το λογο να μεινετε καπου πιο κεντρικα, αγοραφοβια εχετε;
Δεν εχουμε αγοραφοβια, χαμηλο budget εχουμε.Η κατηγορια του συγκεκριμενου ξενοδοχειου ,αν βρισκοταν πιο κεντρικα ,θα κοστιζε τα διπλασια τουλαχιστον χρηματα.Εχουμε λογο που προτιμουμε τις συγκεκριμενες παροχες που μας δινει. Θελω να ρωτησω ομως αν η γνωμη σου βασιζεται σε προσωπικη εμπειρια ή αν απλως το υποθετεις. ευχαριστω
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγω οταν ειχα παει (Πρωτοχρονια κι εγω) εμεινα στη δυτικη οχθη του Τιβερη (κοντα στο Castello d' Angelo). Οι συγκοινωνιες της πολης μου φανηκαν κακες (αλλα εγω σιχαινομαι τα αστικα και τα τραμ) ετσι κυριως περπατουσα (τα περισσοτερα βασικα αξιοθεατα -τουλαχιστον αυτα που επισκεφθηκα εγω- ειναι σε κοντινες αποστασεις και ευκολα προσβασιμα με τα ποδια). Αρχη μου ειναι να μενω παντα σε σχετικα κεντρικα σημεια κι ας πληρωσω κατι παραπανω (γλιτωνω χρονο και χρημα απο τις μεταφορες απο και προς το κεντρο). Ενας λογος παραπανω για τη Ρωμη που δεν εχει ανετο συστημα συγκοινωνιων.
Γνωμη μου να ριξετε την ποιοτητα και να μεινετε καπου πιο κοντα. Κι απ' το Βατικανο ακομα, ειστε πιο μακρυα.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Θα συμφωνήσω με τον tripakia. Το ξενοδοχείο βρίσκεται ΜΑΚΡΙΑ από το κέντρο, σε μία περιοχή που μόνο την χαρακτηριστική εικόνα της Ρώμης δεν έχει, και χωρίς έυκολη πρόσβαση. Καλύτερα να θυσιάσετε κάποιες από τις παροχές για να μείνετε πιο κεντρικά. Αν μας λέγατε το budget και τις ημερομηνίες σας ίσως μπορούσαμε να σας κάνουμε ορισμένες προτάσεις.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Θα συμφωνήσω με τον tripakia. Το ξενοδοχείο βρίσκεται ΜΑΚΡΙΑ από το κέντρο, σε μία περιοχή που μόνο την χαρακτηριστική εικόνα της Ρώμης δεν έχει, και χωρίς έυκολη πρόσβαση. Καλύτερα να θυσιάσετε κάποιες από τις παροχές για να μείνετε πιο κεντρικά. Αν μας λέγατε το budget και τις ημερομηνίες σας ίσως μπορούσαμε να σας κάνουμε ορισμένες προτάσεις.
Οι ημερομηνιες του ταξιδιου ειναι 27/12 με 3/1. Επειδη οπως ανεφερα και πριν θα εχουμε παιδια μαζι ,μας ενδιαφερει να υπαρχει δωρεαν ιντερνετ στα δωματια, και καποιες ανεσεις οσον αφορα τους χωρους του ξενοδοχειου (πχ μπαρ, εστιατοριο,) γιατι θα ειναι χειμωνας και οπωσδηποτε θα πρεπει να περναμε καποιες ωρες μεσα ειδικα απογευματα και βραδυα για χαλαρωση μετα τις περιηγησεις στα αξιοθεατα. Καταλαβαινετε οτι σαυτες τις ηλικιες δεν μπορεις να βαλεις τα παιδια νωρις για υπνο οποτε θα πρεπει να εχουν κατι να απασχολουνται για να μας αφηνουν ησυχους.
Οσο για το budget για ενα δικλινο και ενα τρικλινο με πρωινο υπολογιζουμε γυρω στα 280-300 ευρω τη βραδυα και για τα δυο.Η αληθεια ειναι οτι βρηκα κεντρικα σαυτες τις τιμες αλλα τα ξενοδοχεια ηταν το λιγοτερο αθλια.Αν θα μπορουσατε να μου προτεινετε κατι καλυτερο θα σας ημουν ευγνωμων.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Οι ημερομηνιες του ταξιδιου ειναι 27/12 με 3/1. Επειδη οπως ανεφερα και πριν θα εχουμε παιδια μαζι ,μας ενδιαφερει να υπαρχει δωρεαν ιντερνετ στα δωματια, και καποιες ανεσεις οσον αφορα τους χωρους του ξενοδοχειου (πχ μπαρ, εστιατοριο,) γιατι θα ειναι χειμωνας και οπωσδηποτε θα πρεπει να περναμε καποιες ωρες μεσα ειδικα απογευματα και βραδυα για χαλαρωση μετα τις περιηγησεις στα αξιοθεατα. Καταλαβαινετε οτι σαυτες τις ηλικιες δεν μπορεις να βαλεις τα παιδια νωρις για υπνο οποτε θα πρεπει να εχουν κατι να απασχολουνται για να μας αφηνουν ησυχους.
Οσο για το budget για ενα δικλινο και ενα τρικλινο με πρωινο υπολογιζουμε γυρω στα 280-300 ευρω τη βραδυα και για τα δυο.Η αληθεια ειναι οτι βρηκα κεντρικα σαυτες τις τιμες αλλα τα ξενοδοχεια ηταν το λιγοτερο αθλια.Αν θα μπορουσατε να μου προτεινετε κατι καλυτερο θα σας ημουν ευγνωμων.
Με τέτοιο budget, και τέτοιες ανάγκες στις παροχές, ελάχιστα ξενοδοχεία θα βρείτε στην καρδιά της Ρώμης. Μια εναλλακτική θα ήταν το ξενοδοχείο Ripa στο Trastevere, πολύ πιο γραφική περιοχή, αν και όχι ιδιαίτερα κεντρική.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Με τέτοιο budget, και τέτοιες ανάγκες στις παροχές, ελάχιστα ξενοδοχεία θα βρείτε στην καρδιά της Ρώμης. Μια εναλλακτική θα ήταν το ξενοδοχείο Ripa στο Trastevere, πολύ πιο γραφική περιοχή, αν και όχι ιδιαίτερα κεντρική.
Δεν εχει δωρεαν ιντερνετ το Ripa. Κοψτε μερες ή παροχες...
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Μερικά ξενοδοχεία,διαθέτουν τρίτο κρεβάτι(υπό προυποθέσεις)χωρίς χρέωση.Μήπως σε συμφέρει να κοιτάς για 2 δίκλινα;
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Προσωπικα σε ταξιδια και εκδρομες δε διανοουμαι να μπω στο ιντερνετ και ειμαι 20 χρονων (δεν εχουμε μεγαλη διαφορα με τις ηλικιες που αναφερεις). Πολλες φορες τα παιδια δεν ειναι τοσο δυσκολα οσο νομιζετε, αλλωστε δεν ειναι και μικρα. Αυτο θελω να πω, οποτε μπορει και να μη χρειαζεστε τοοσες παροχες. Για παραδειγμα δε νομιζω να θελησουν ποτε τα παιδια να πανε στο μπαρ ή στο εστιατοριο του ξενοδοχειου! Εκει δεν υπαρχουν συνομηλικοι τους ουτε κατα διανοια. Ωστοσο αν θελετε wi-fi, που το καταλαβαινω μπορειτε να κοιταξετε και σε διαμερισματα, θα σας ερθει πιο οικονομικα θα εχετε κουζινακι, wi-fi, ανεξαρτησια και θα'ναι κι ολα τα παιδια παρεα. Ορισμενα εχουν και ξεχωριστα δωματια (ενα για'σας κι ενα για τα παιδια)
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Δες λιγο και το Leonardi Hotel Genio
Τετραστερο στην Πιατσα Ναβονα
Hotel Genio Rome Italy (zone of Navona Square) - OFFICIAL WEBSITE γυρω στα 2100 ευρω για ενα δικλινο και ενα τρικλινο με πρωινο (οχι απο το booking, απο το alpharooms)
η θεση του ειναι πολυ καλη και απο εξω που ετυχε να περασω μου φανηκε μια χαρα
 

terry

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
στο εστιατοριο πουεχω φαει το καλυτερο φαγητο στην Ρωμη για μενα ειναι το Tullio Restaurant....
οι τιμες ειναι τσιμπημενες αλλα η ποιοτητα αχτυπητη
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.372
Likes
9.300
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
στο εστιατοριο πουεχω φαει το καλυτερο φαγητο στην Ρωμη για μενα ειναι το Tullio Restaurant....
οι τιμες ειναι τσιμπημενες αλλα η ποιοτητα αχτυπητη
κουζίνα από Τοσκάνη και 80-100/άτομο? ισχύουν αυτά που διαβάζω?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.117
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom