Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

evaggelia

Member
Μηνύματα
64
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ψάχνω προορισμό..
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΒΑΗ
Βρε Ευαγγελία μου, μετά από όοολα αυτά, αυτό κατάλαβες? Ότι καλύτερο είναι να μείνεις στο αεροδρόμιο? :shock: Τέλος πάντων, δικό σου είναι το πρόγραμμα όπως θες το φτιάχνεις!
Μώρε, αφού οι περισσότεροι μου είπατε ότι δεν φτάνουν οι ώρες....(4 ώρες, μείον τα πήγαινε έλα ) τί να κάνω, να το ριψοκινδυνέψω και να χαιρετάω στο αεροπλάνο από τη fontana di trevi;;:roll::roll:
 

evaggelia

Member
Μηνύματα
64
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ψάχνω προορισμό..
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΒΑΗ
να ξέρεις επίσης ότι είναι η μόνη κάρτα που δεν έχει κρατήσεις στην easyjet

ποιά κάρτα εννοείτε; Η maestro; γιατί μια τέτοια της Εθνικής έχω, για ανάληψη μετρητών βέβαια...

μπορώ να τη χρησιμοποιώ και για κρατήσεις μέσω ιντερνετ και αντί μετρητων στο εξωτερικό;;; για να μαθαίνω...:shock::shock::shock:

γιατί δεν καίγομαι να βγάλω πιστωτική;)
 

monter

Member
Μηνύματα
130
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ-ΓΛΑΣΚΩΒΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ-Ν.ΖΗΛΑΝΔ
φορτωσε μια prepaid card και τραβα οσα θες εσυ χωρις πιστωσεις και τοκους
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.115
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
ποιά κάρτα εννοείτε; Η maestro; γιατί μια τέτοια της Εθνικής έχω, για ανάληψη μετρητών βέβαια...

μπορώ να τη χρησιμοποιώ και για κρατήσεις μέσω ιντερνετ και αντί μετρητων στο εξωτερικό;;; για να μαθαίνω...:shock::shock::shock:

γιατί δεν καίγομαι να βγάλω πιστωτική;)
όχι μιλάω για ''χρεωστική'' κάρτα σαν αυτή που έχω (attica gift card) αυτή η κάρτα μπορεί να χρησιμοποιηθεί μέχρι του ποσού που έχεις εσύ ήδη προκαταβάλει στη τράπεζα, αν τα χρήματα που έχεις ήδη βάλει σου τελειώσουν σου είναι άχρηστη (και ακίνδυνη βεβαίως) μέχρι να την ξαναφορτώσεις με ευρώ. Κατάλληλη για συναλλαγές μικροποσών σε μέρη που δεν πολυ εμπιστεύεσαι. π.χ. στη μπρατισλάβα χρειάστηκα να πληρώσω ένα μικροποσό σε εστιατόριο και δεν είχα τοπικό νόμισμα και δεν ήθελα να τους δώσω την πιστωτική μου, τους έδωσα την giftcard. είναι η μοναδική που δεν χρεώνει η easyjet εξτρα χρέωση. το μειονέκτημά της είναι ότι μπορεί π.χ. να έχεις 300 ευρώ και η αγορά που θέλεις να κάνεις κοστίζει 310 ε δε μπορείς να την κάνεις (πίστωση δε κάνει)
 

evaggelia

Member
Μηνύματα
64
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ψάχνω προορισμό..
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΒΑΗ
όχι μιλάω για ''χρεωστική'' κάρτα σαν αυτή που έχω (attica gift card) ..............
δηλαδή αυτή η κάρτα που μου προτείνεις είναι σαν και αυτή την prepaid που μου προτείνεί η monter;; :shock: καλή φάση ακούγεται...

όσο για τα ξενοδοχεία στο Lido , τα είδα στο octopus και φαίνονται σούπερ..

και αν κατάλαβα καλά, αν κάνεις την κράτηση επιτόπου ή από τηλ, το μαλλί παέι 350 + η βραδιά, ενω μέσω ιντερνετ 500 το 3μερο;

άκουσον άκουσον...;););)
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.115
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
ακριβώς prepaid card, οι τιμές είναι όπως σε βρουν;) κοιτα να κάνεις την κράτηση γιατί θα το χάσεις το νησί πατριώτισσα:haha: (εγώ σε προειδοποίησα)
 

evaggelia

Member
Μηνύματα
64
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ψάχνω προορισμό..
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΒΑΗ
ναι, πρέπει να βιαστώ να βγάλω αυτή την prepaid card...

leftris, σίγουρος ότι δεν θα αισθανθώ ¨εκτος βενετίας" στο Lido;;:roll:

γιατί για 2μερουλες πάω η δόλια...:(:(
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Σχετικά με την κάρτα...ήθελα να διευκρινίσω δύο πράγματα:

1) Αυτό που αναφέρεις Λευτέρη, ότι μπορεί κάτι να κοστίζει 310 Ευρώ και εσύ να έχεις υπόλοιπο 300 Ευρώ στην κάρτα. Αυτό μπορεί να συμβεί με οποιαδήποτε κάρτα αφού μπορεί να μην έχεις και πάλι το αντίστοιχο πιστωτικό όριο! ;)

2) Σχετικά με τα έξοδα που ανέφερες για την Easyjet...δεν το κάνει στις prepaid κάρτες αυτό. Το κάνει στις Visa Electron, πράγμα που σημαίνει ότι κάποιος μπορεί να έχει κάλλιστα πιστωτική κάρτα, κι όχι προπληρωμένη και έτσι να μην επιβαρύνεται τα έξοδα επειδή η κάρτα του είναι Electron.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εάν είναι κλειστό λόγω αργίας ή έχει τεράστια ουρά στην αναμονή, θα έλεγα να το αφήσουν το μουσείο του Βατικανού μια και δεν έχουν πολλές μέρες στην διάθεσή τους.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.115
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
ναι, πρέπει να βιαστώ να βγάλω αυτή την prepaid card...

leftris, σίγουρος ότι δεν θα αισθανθώ ¨εκτος βενετίας" στο Lido;;:roll:

γιατί για 2μερουλες πάω η δόλια...:(:(
κι εγώ 3 βράδια είχα μείνει σε καμμία περίπτωση δεν θα αισθανθείς ότι είσαι εκτός βενετίας, μία υπέροχη μίνι κρουαζιέρα 15' με τα πολυτελή σκάφη που αναχωρούν κάθε μία ώρα από την προβλήτα του ξεν/χείου. Τώρα που το θυμηθήκα πριν χρόνια που δεν είχα κι εγώ κάρτα κάναν και τηλεφωνικώς κρατήσεις και εντός 24ωρου κατάθεση σε αρ. λογ/σμου που θα σου δώσουν, δες στο site πάνω δεξιά τα τηλέφωνα;) 210-3726836 & 801 100 6060
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.115
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Σχετικά με την κάρτα...ήθελα να διευκρινίσω δύο πράγματα:

1) Αυτό που αναφέρεις Λευτέρη, ότι μπορεί κάτι να κοστίζει 310 Ευρώ και εσύ να έχεις υπόλοιπο 300 Ευρώ στην κάρτα. Αυτό μπορεί να συμβεί με οποιαδήποτε κάρτα αφού μπορεί να μην έχεις και πάλι το αντίστοιχο πιστωτικό όριο! ;)

2) Σχετικά με τα έξοδα που ανέφερες για την Easyjet...δεν το κάνει στις prepaid κάρτες αυτό. Το κάνει στις Visa Electron, πράγμα που σημαίνει ότι κάποιος μπορεί να έχει κάλλιστα πιστωτική κάρτα, κι όχι προπληρωμένη και έτσι να μην επιβαρύνεται τα έξοδα επειδή η κάρτα του είναι Electron.
πολύ σωστά και τα δύο δεν ήξερα ότι υπάρχουν πιστωτικές electron visa:roll:
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.115
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Βρε Ευαγγελία μου, μετά από όοολα αυτά, αυτό κατάλαβες? Ότι καλύτερο είναι να μείνεις στο αεροδρόμιο? :shock: Τέλος πάντων, δικό σου είναι το πρόγραμμα όπως θες το φτιάχνεις!
επειδή μπορεί να μπερδευτήκαμε λίγο υπενθυμίζω ότι έχει μόλις 4 ώρες μετεπιβίβαση δε μιλάμε για 10 ωρες που έχει άλλο μέλος, υπολογίζω μία ώρα να κατέβει ρώμη και άλλη μία να επιστρέψει και μία τουλάχιστον που πρέπει να είναι πίσω νωρίτερα αυτό που μένει δεν αξίζει τον κόπο σε καμμία περίπτωση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.710
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom