Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

evaggelia

Member
Μηνύματα
64
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ψάχνω προορισμό..
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΒΑΗ
κι εγώ 3 βράδια είχα μείνει σε καμμία περίπτωση δεν θα αισθανθείς ότι είσαι εκτός βενετίας, μία υπέροχη μίνι κρουαζιέρα 15' με τα πολυτελή σκάφη που αναχωρούν κάθε μία ώρα από την προβλήτα του ξεν/χείου. Τώρα που το θυμηθήκα πριν χρόνια που δεν είχα κι εγώ κάρτα κάναν και τηλεφωνικώς κρατήσεις και εντός 24ωρου κατάθεση σε αρ. λογ/σμου που θα σου δώσουν, δες στο site πάνω δεξιά τα τηλέφωνα;) 210-3726836 & 801 100 6060

:p:p:p χίλια ευχαριστώ!!!
 

evaggelia

Member
Μηνύματα
64
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ψάχνω προορισμό..
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΒΑΗ
εγώ απλά θα σου πω το εξής.. εγώ, όπως έχω ξαναπεί, βρέθηκα στη θέση σου από επιλογή (να διαλέξω αν θα έχω αναμονή ή όχι στη ρώμη) και δεν το έκανα, γιατί (α) οκ... θα πάω κάποια άλλη στιγμή στη ρώμη καλά να είμαστε, οπότε δε με πειράζει και να μη τη δω τώρα.. (β) προτιμώ να έχω λίγες ακόμη ώρες στη φλωρεντία, οπου θα πάω έτσι κι αλλιώς για λίγο...

ΑΛΛΑ...
διαβάζοντας αυτά που γράφεις και την εξέλιξη της κουβέντας, νομίζω τελικά ότι για σένα τα πράγματα είναι λιγάκι διαφορετικά... (αρχικά όλοι σκεφτήκαμε ότι οκ είναι λίγος ο χρόνος, μείνε στο αεροδρόμιο, αλλά μήπως τελικά δεν είναι η καλύτερη επιλογή?)

σου συνέβη αναγκαστικά δεν το επέλεξες.. οπότε στην ουσία είναι χρόνος που πρέπει να τον αξιοποιήσεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, γιατί το ταξίδι είναι μικρό...

μόνη σου λες ότι σε πειράζει που είναι μόνο 2 μέρες και ότι θες να πάρεις όσο το δυνατόν περισσότερες εικόνες.. γιατί λοιπόν αυτές τις 2 πρακτικά ωρίτσες δεν τις εκμεταλλεύεσαι έστω και για 1 βόλτα στο κέντρο, για λίγο αέρα ρώμης, ένα παγωτό που λένε τα παιδιά... από το fuimicino θα είναι καλύτερα πιστεύω... κουρασμένοι δε θα είστε γιατί μιλάμε για μικρά ταξίδια, και είναι κάτι που θα σου δώσει πολύ περισσότερες εικόνες για το μέλλον (αυτό δεν αποζητάμε από ένα ταξίδι έστω και μικρό.. να μας δίνει πολλές μικρές ή μεγάλες αφορμές να το θυμόμαστε το επόμενο διάστημα)... και πολλά περισσότερα απ' όσα θα σου δώσει ενδεχομένως το shopping στο fiumicino...

με αυτή τη λογική θα σου έλεγα να το ρισκάρεις και να πας.. έστω και για τη διαδρομή.. έστω και για τη μια βόλτα. :)

Μου άρεσε πολύ ο τρόπος που έθεσες το θέμα και ο προβληματισμός που μου έθεσες...:rolleyes:

Σ' ευχαριστώ πολύ για αυτή τη διαυγή ματιά σού, ενδόμυχα η σκέψη μου ήταν η ίδια απλά ο φόβος για τις άγνωστες αποστάσεις με ταλάνιζε...

όπως ευχαριστώ και τη Στέλλα για την εναλλάκτικη του ταξί (κομματάκι ακριβό για 2 , αλλά χαλάλι, πόση ώρα είπαμε απόσταση fiumicino-Ρώμη; με ταξί;):shock:

Και μια εμφανίστηκε και αυτή η διάσταση στο θέμα,
μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε έναν προορισμό στη Ρώμη, χαλαρό και εύκολο,για 1-1,5 ώρα μιας και δεν με παίρνει η ώρα για μημεία;);)...

ίσως fontana di trevi ή κάτι άλλο; πάντως αν πάω, το παγωτό θα το φάω σίγουρα:bleh::bleh::bleh:

Σας ευχαριστώ όλους :p
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.115
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
από piazza venezia ανεβαίνεις την via del corso και ή δεξιά(via d. muratte) στα 500 περίπου μέτρα για fontana di trevi (άλλα 200 μέτρα) ή αριστερά στο ίδιο σημείο που δεξιά πας για fontana αριστερά (via di petra) σε μικρή πάλι απόσταση(200μ) για pantheon (δωρεάν είσοδος) και μετά άλλα 200 μέτρα στη πανέμορφη piazza navona. αν πάρεις τον πρώτο δρόμο μάλλον προλαβαίνεις να γυρίσεις πάλι στη via del corso και ή να κάνεις το plan B ή να συνεχίσεις την via del corso και να στρίψεις σε άλλα 500 μέτρα δεξιά στη διάσημη via condotti όπου καταλήγει στη piazza di spagna όπου δεσπόζει τo φημισμένο cafe greco;). μιλάμε για δρομολόγιο που και γίνεται και που βλέποντας και κάνοντας.. γιατί το τι ώρα ακριβώς θα προσγειωθείς και τι ώρα θα είσαι κέντρο κάνεις δε γνωρίζει και +- 30 λεπτά πλέον παίζουν ρόλο..
 

pix_lax82

Member
Μηνύματα
89
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Βορειος Κορέα
Ποιο απο τα παρακάτω ξενοδοχεία να προτιμήσω?

Εκλεισα για Ρωμη 6 μερες 5-11 Ιουλιου και ψαχνω για ξενοδοχείο.

Εκλεισα μεσω booking.com το serena hotel με 450€.
Hotel Serena Roma | Official Website | Albergo a Roma

Ειναι κοντά στο Termini αλλά διαβασα κριτικές και ειμαι πιο διστακτικός τώρα.


Βρηκα και αυτα τα 2
Hotel Picasso in Rome - Italy
Rome Hotel Mario de Fiori, round the corner of the Spanish Steps - Italy

Μηπως τα ξέρει κανεις? Εχει κάποια αποψη για αυτα?

Καμμια αλλη ιδεα σε αυτο το οικονομικο μέγεθος ? :haha:
 

iro2009

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Έχω να σου προτείνω to Augusta Lucilla Palace, στο οποίο είχα μείνει και εγώ. Είναι ανακαινισμένο πρόσφατα και καθαρό. Είναι στην περιοχή Termini και αυτό αλλά μάλλον είναι πιο ακριβό γιατί από μια γρήγορη ματιά στο booking πρέπει να διαθέσεις 700 ευρώ για ένα δίκλινο για 6 νύχτες. Για τα άλλα ξενοδοχεία που αναφέρεις δυστυχώς δεν έχω καμία πληροφόρηση. Ψάξτο λίγο ακόμα και εμπιστεύσου τα σχόλια επισκεπτών στο booking, δεν πέφτουν συχνά έξω!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Αν θέλεις μια οικονομική λύση, εγώ είχα μείνει στο Serendipity Hotel...ρίξε μια ματιά στις γνωστές σελίδες για διαθεσιμότητα και τιμές. Είναι πρόσφατα ανακαινισμένο, καθαρό και κοντά στον σταθμό Termini.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.785
Likes
1.115
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
δημοκρατία έχουμε το κάθε σαιτ πουλά όσο θέλει;) εγώ θα σου πρότεινα να πληρώσεις λίγα παραπάνω και να πας σε ένα εκ των
  1. best western mondial 531€
  2. augusta lucilla palace 533€
  3. milton roma 540€
  4. cosmopolita 562€
όλα είναι κεντρικά 4* και έχουν και πρωινό στη τιμή
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Εχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που επισκεύτηκα την Ρώμη και όπως είναι αναμενόμενο κάποια πράγματα έχουν αλλάξει.
Είχα μείνει στο www.hotelisa.com το οποίο τότε είχαν αρχίσει να ανακαινίζουν από τους πάνω ορόφους. Έμενα στον προτελευταίο και μπορώ να πω ότι είχα μέινει ευχαριστημένη. Τώρα έχει ανακαινιστεί πλήρως και φυσικά έχει ανεβάσει και τις τιμές.
Βρίσκεται στην περιοχή Prati στην αριστερά όχθη του ποταμού η οποία θεωρείται αρκετά αριστοκρατική. Εκεί κοντά θα βρείς μία πολλή καλή αγορά για ψώνια με καταστήματα, πολή καλύτερα από τα κεντρικά και στο ίδιο επίπεδο τιμών. Παράλληλα όμως θα συναντήσεις και διάφορα ντελικατέσεν με ιταλικά προϊόντα που δύσκολα θα πετύχεις σε κεντρικά σημεία.
Επίσης σε αυτή την περιοχή θα βρείς πολλά και καλά εστιατόρια, όχι τουριστικά, πολύ στυλάτα, στα οποία συχνάζουν οι ντόπιοι. Ιδιαίτερα πάνω στην όχθη από την δεξιά πλευρά έχει πάρα πολλά.
Από αυτό το σημείο, με τα πόδια, πηγαίνεις στην Piaza Navone όπου κι εκεί έχει πολλά μαζεμένα εστιατόρια και μπαράκια, αλλά και στο Βατικανό.
Και φυσικά το κέντρο δεν είναι μακριά από εκει. Με λίγο περπάτημα πας και παράλληλα βλέπεις και την πόλη.
Τέλος, δίπλα σε αυτό το ξενοδοχείο υπάρχει και το www.hotelciceronerome.com το οποίο το booking το δίνει από 105 ευρώ.
Ελπίζω να σε βοήθησα. Καλά να περάσεις!!!
 

pix_lax82

Member
Μηνύματα
89
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Βορειος Κορέα
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια !

Απλα ειναι και η πρώτη φορά που κανονίζω ταξίδι μόνος (παντα πηγαινα με γκρουπ)
και θέλω να αποφύγω οσο το δυνατόν περισσότερες παγίδες.
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Οτι και να λέει ο καθένας, στη Ρώμη το σημαντικό και εφόσον μπορείς να διαθέσεις κάποια χρήματα είναι να μείνεις στο κέντρο, όπου όλα τα γυρνάς με τα πόδια, χωρίς να χρειαστείς μετρό και ιστορίες. Προτείνω το 3* www.accademiahotel.com, μόνο 50 μέτρα από την fontana di Trevi, δηλαδή καρακεντρικότατο. Πολύ μικρά δωμάτια αλλά καθαρό γενικώς και ήσυχο. Και φυσικά location, location. location!!!!!!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Σ αυτό το budget βρίσκω το Embassy Hotel που έχω μείνει αρκετές φορές...
Βγαίνει στα 420€,υποθέτω οτι δεν απέχει πολύ απο αυτό που έκλεισες,εξαρτάται απο το τί ψάχνεις...Είναι σε καλή τοποθεσία,κοντά στο τέρμινι και στη piazza repubblica...Για απλή διαμονή,ένα μπάνιο και ύπνο που λέμε,είναι μια χαρά..
Τώρα αν ήθελες το κάτι παραπάνω θα σου πρότεινα το Ripa Hotel στο ΤραστέβερεRipa hotel 4 star rome,φοβερό μπουτίκ ξενοδοχείο αλλα υπολόγιζε γύρω στα 200€ παραπάνω...
 

evaggelia

Member
Μηνύματα
64
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ψάχνω προορισμό..
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΒΑΗ
Πω, πω ...!! Μήπως ήσουνα ποτέ κάτοικος Ρώμης;; τρομερές λεπτομέρειες!

Σε ευχαριστώ για πολλοστή φορά !!!!
( μόλις ανακάλυψα και το "ευχαριστώ" του συστήματος)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.273
Μηνύματα
885.884
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom