Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Χρονια Πολλα φιλε!

Απλα εχω ταξιδεψει μια φορα μονο εξωτερικο (London) και επισης δεν ξερω Ιταλικα και εχω μια σχετικη ανασφαλεια που και πως θα παω,πως θα συννενοηθω κτλ.
Καλη Χρονια σε ολους. John 1987 σε ενημερωνω οτι ολο και πιο πολλοι Ιταλοι μιλανε Αγγλικα και μπορεις να συννενοηθεις.Δεν ειναι και τοσο δυσκολα οσο νομιζεις.Εχω προσφατη εμπειρια.
 

MIKE21

Member
Μηνύματα
39
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
αμστερνταμ ξανα
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
samion θα ηθελα να σου κανω μερικες ερωτησεις οπου πιστευω η βοηθεια σου θα ειναι πολυτιμη.
1.ενα καλο κλαμπακι για βραδυ,οχι κυριλε φαση ομως (ποιο προτεινεις)
2.διαβασα το λινκ για τη roma pass που εστειλες.αν καταλαβα καλα περιλαμβανει και τα εισητηρια στα μμμ και ισχει για 3 ημερες,επισης μπορω να την παρω απο το αεροδρομιο.σωστος;
3.ποση ωρα χρειαζομαι για το βατικανο;αν ξεκινησω πρωι μεσημερακι ξεμπερδευω;
4.οποια αλλη πιο ειδικη πληροφορια απο σενα δεκτη
ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.315
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
samion θα ηθελα να σου κανω μερικες ερωτησεις οπου πιστευω η βοηθεια σου θα ειναι πολυτιμη.
1.ενα καλο κλαμπακι για βραδυ,οχι κυριλε φαση ομως (ποιο προτεινεις)
2.διαβασα το λινκ για τη roma pass που εστειλες.αν καταλαβα καλα περιλαμβανει και τα εισητηρια στα μμμ και ισχει για 3 ημερες,επισης μπορω να την παρω απο το αεροδρομιο.σωστος;
3.ποση ωρα χρειαζομαι για το βατικανο;αν ξεκινησω πρωι μεσημερακι ξεμπερδευω;
4.οποια αλλη πιο ειδικη πληροφορια απο σενα δεκτη
ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
1. το καλύτερο είναι αυτό: Qube Disco :: Official Website
εναλλακτικά αυτό: : Saponeriaclub :
αν όμως θέλεις μπαρ και όχι κλαμπ, αυτό: Akab - Discoteca - Roma (RM) - 2night.it
γενικά για μπαρ πήγαινε στο Testaccio, στο δρόμο που βρίσκεται το Akab έχει πολλά μπαρ, τριγύρισε την περιοχή και όποιο σ' αρέσει.
2. σωστός..
3.ναι..
4. να φας κάπου καλά, όχι ακριβά, καλά εννοω..δες τις προτάσεις που έχουν γραφεί και τα ξαναλέμε..
 

MIKE21

Member
Μηνύματα
39
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
αμστερνταμ ξανα
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
εισαι τεραστιος samion,ευχαριστω πολυ μπορει να σε ξαναενοχλησω,καλη χρονια φιλε μου
 

plani

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
:xmas_razz:ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ Σ ΟΛΕς ΤΙΣ ΤΑΞΙΔΙΑΡΙΚΕΣ ΨΥΧΕΣ...
Οπως καταλαβαίνετε ενδιαφέρομαι να ταξιδέψω στη Ρώμη, υπάρχουν πολλοι Ιταλόφιλοι και σκέφτηκα να κάνω κάποιες κατατοπιστικές ερωτήσεις:
1.ποια εποχή είναι καλύτερη για να την επισκεφτώ(δεν αντεχω και το πολύ κρύο-σκέφτομαι για απρίλη)
2.ποια άλλη πόλη είναι κοντά για να μπορεσω να την επισκεφτώ για 2-3 μέρες?
3.σκέφτομαι 6 μέρες ρώμη (είναι καλά?)και 2 μέρες σε μια άλλη κοντινή
4.θα είμαστε 2 άτομα, και σκέφτομαι για hostel τι λέτε?
5.σκέφτομαι να βρω ένα φτηνό μέρος να μείνουμε για να καθίσουμε περισσοτερες μέρες:xmas_cheesygrin:!!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
καλησπερα και καλη χρονια με υγεια..

εχω σκοπο να κανω ενα 4ημερο στη ρωμη κοντα στις 20 φλεβαρη.ενθουσιαστηκα για την πρωτη μου φορα στη ρωμη..διαβασα τα απιστευτα απο το φορουμ και αποθηκευσα 22 θεματα με απειρες πληροφοριες..σχεδον ολες οι αποριες μου ειχαν λυθει και ημουν ετοιμος να θεσω 2-3 διευκρινισεις ακομα..ειδα πολλες φορες την ρωμη απ τo google earth και εξοικιωθηκα αρκετα με τις διαδρομες,περιοχες κτλ..μαλιστα ειχα βρει και ενα ενδιαφερον ξενοδοχειο..

καθως ομως διαβαζα την ιστορια της joela συνειδητοποιησα οτι την περιοδο εκεινη διανυουμε περιοδο καρναβαλιου..
κατι που εγω απεχθανομαι...και στεναχωρηθηκα διοτι..
ΔΕΝ θελω να δω τη ρωμη με στημενες εξεδρες σε καθε πλατεια με εκδηλωσεις μιας γιορτης που ετσι κι αλλιως σιχαινομαι...
θελω να δω τη ρωμη οπως της αρμοζει..
αλλωστε περσυ τετοια εποχη ειχα παει βενετια και εζησα το δικο της ξακουστο καρναβαλι..αλλα οχι και στη ρωμη..

σκεφτηκα να το κανω μαρτιο η αργοτερα αλλα επαθα σοκ οταν ειδα οτι οι τιμες στα ξενοδοχεια διπλασιαζονται η τριπλασιαζονται..η off-season εποχη για τη ρωμη ειναι ιανουαριος,φεβρουαριος..

κι εδω θελω να ρωτησω ποτε θα γιορταστει το καρναβαλι στη ρωμη?ποιες ημερομηνιες?εψαξα στο ιντερνετ και μπερδευτηκα γιατι ειδα διαφορες ημερομηνιες..

δεν θελω να ακυρωσω τη ρωμη να επιλεξω το βελγιο (λογω Ryanair) οχι οτι με χαλαει αλλα ειχα μπει στο κλιμα της ρωμης..δεν μπορω παλι απ την αρχη τρελο ψαξιμο για το βελγιο..

βοηθειστε οι ''της ρωμης'' φιλοι και οχι μονο..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.653
Likes
12.495
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μη τα βάφεις και μαύρα. Από ό,τι καταλαβαίνω το καρναβάλι στη Ρώμη, αλλά και σε οποιαδήποτε άλλη πόλη της Ιταλίας θα διαρκέσει το πολύ μέχρι και τις 21 Φεβρουαρίου. Μπορείς να πας μετά.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
οποτε η τελευταια μερα ειναι στις 21..
ομως με μπερδεψε αυτο το site γιατι αναφερει το καρναβαλι στη ρωμη σε αλλες ημερομηνιες..δεν ξερω αν καταλαβα καλα..ελπιζω να μαζευουν γρηγορα τις εξεδρες τους παγκους και οτιδηποτε αλλο που αφορα το καρναβαλι..εχω κολλημα να δω μια πολη οπως πρεπει..

ομως με μπερδεψε αυτο το site http://www.hotelfelice.com/en/eventi/rome-carnival-2012.html γιατι αναφερει το καρναβαλι στη ρωμη σε αλλες ημερομηνιες..δεν ξερω αν καταλαβα καλα..

εφοσον γινει το ταξιδι μου θα επανελθω με 2-3 πραγματα που θελω να ρωτησω γιατι μπορει να εχουν ειπωθει τα απειρα για τη ρωμη ομως οι αποριες δεν τελειωνουν ποτε..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
τελικα ποιες ειναι οι ημερομηνιες του καρναβαλιου..
ειναι βασικο για μενα παιδια για να μη κανω το ταξιδι..
οπως ειπα το παραπανω site αναφερει αλλες ημερομηνιες..
θα με βοηθουσες Samion και οποιοσδηποτε αλλος βεβαια αν γνωριζει κατι παραπανω...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.315
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
τελικα ποιες ειναι οι ημερομηνιες του καρναβαλιου..
ειναι βασικο για μενα παιδια για να μη κανω το ταξιδι..
οπως ειπα το παραπανω site αναφερει αλλες ημερομηνιες..
θα με βοηθουσες Samion και οποιοσδηποτε αλλος βεβαια αν γνωριζει κατι παραπανω...
σου παρέθεσα το επίσημο σαιτ του Δήμου της Ρώμης. μου παραθέτεις καποιο σαιτ καποιου ξενοδοχείου? μεγάλα παιδιά είμαστε, διάλεξε μόνος σου..:xmas_wink:
έπειτα είπαμε κι αλλού, η πόλη δεν έιναι καρναβαλική, ούτε Πάτρα είναι ούτε καν Βενετία. έχει καποιες εκδηλώσεις σε 3-4 μέρη, στα άλλα 50 δεν έχει απολύτως τιποτε. εύκολα δηλ μπορεί να περάσεις καρναβάλι εκεί κ να μην πάρεις χαμπάρι καν ότι γίνεται. αυτά βέβαια ως πέρσυ. φέτος δε που τα κονδύλια κόβονται αδιακρίτως, προβλέπεται ακόμα λιγοτερες φιεστες. τεσπα, γούστα είναι αυτά και τα σεβομαι. οι ημερομηνίες, πέραν της πλάκας, είναι στο σαιτ που εδωσα πριν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.713
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom