Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Να συμπληρώσω οτι για πανοραμικές photos δεν υπάρχει καλύτερο από την κορυφή του τρούλου του Αγίου Πέτρου...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Να συμπληρώσω οτι για πανοραμικές photos δεν υπάρχει καλύτερο από την κορυφή του τρούλου του Αγίου Πέτρου...
ναιιιιιι......φυσικα..το ξεχασα εννοειται οτι το εχω μεσα..
α να ρωτησω για τον λοφο Gianicolo..αν ειναι ευκολο να πας με τα ποδια αν εισαι κοντα στη Navona η στο βατικανο και ποιο λεωφορειο παει..
 
Last edited by a moderator:

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Γεια!Επειδή κ γω τελικά κατέληξα με εισιτήριο για Ρώμη 5(!) ημερών, κάνε έναν κόπο όταν βγάλεις πρόγραμμα κ πόσταρέ το.
Θέλω να δώσω μια ακόμη ευκαιρία σε αυτήν την πόλη να με μαγεύσει!
Μεγάλο sos είναι κ potential ημερήσιες εκδρομές σε γειτονικές πόλεις!
thx!!!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Tο φαγητο ειναι υποκειμενικο παντα..
Εγω θα πηγαινα στο ποδι pizzarium, .l'arte del pane και τρατοριες sicilia in bocca-trastevere,tram tram,marcello,armando,er faciolaro..
Εννοείς αυτό; Trattoria romana, Armando Al Pantheon dal 1961

Αν ναι, προσυπογράφω ότι το φαγητό είναι ωραίο (μην περιμένετε πίτσες και ατελείωτες μακαρονάδες, αυτή είναι μια trattoria αυθεντικών ιταλικών γεύσεων), το επισκέφθηκα πριν από ένα μήνα μετά από συστάσεις στο φόρουμ. Αλλά οικονομικό δεν το λες - πληρώσαμε για δύο άτομα περίπου 100 ευρώ. Περιελάμβανε 2 ορεκτικά, 2 κυρίως, 2 ποτήρια κρασί, 1 εσπρέσο και 1 γλυκό.
Η σχέση ποιότητας - τιμής ήταν πολύ καλή και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι και από το σέρβις και από όλα. Απλώς το σημειώνω για το φίλο, να μη θεωρεί ότι είναι μια τρατορία των 6 ευρώ το κυρίως πιάτο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
- πληρώσαμε για δύο άτομα περίπου 100 ευρώ. Περιελάμβανε 2 ορεκτικά, 2 κυρίως, 2 ποτήρια κρασί, 1 εσπρέσο και 1 γλυκό.
μια τρατορία των 6 ευρώ το κυρίως πιάτο.
100 E? έχω να πάω καιρό, αλλά δεν περίμενα κ τετοιες τιμες. καλα που το επισημανες αν κ οπως ειπες το θεμα εδω ειναι ακαταλληλο.
τρατορία των 6 Ε το κυρίως? στη Ρώμη? μου τη λέτε κ μένα αν τη βρειτε?..
οικονομικά εννοειται με τις μεσες τιμες στην πόλη αυτή, όχι με ελληνικές..
εναλλακτικά το er faciolaro ειναι διπλα, πηγα προσφατα, ανετα με 20-30Ε το ατομο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.764
Είναι πολλά 100 Ευρώ για αυτά που πήρατε. Λογική τιμή για Ρώμη θα ήταν γύρω στα 70. Εξαρτάται βέβαια και τι κυρίως πήρατε (το φιλέτο είναι σαφώς πιο ακριβό ας πούμε).
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Είναι πολλά 100 Ευρώ για αυτά που πήρατε. Λογική τιμή για Ρώμη θα ήταν γύρω στα 70. Εξαρτάται βέβαια και τι κυρίως πήρατε (το φιλέτο είναι σαφώς πιο ακριβό ας πούμε).
Πήραμε Faraona ai funghi porcini e la birra nera και Saltibocca alla romana. Τα ορεκτικά αν και κοιτάω τον κατάλογό τους ( Ristorante a roma, Trattoria Armando Al Pantheon dal 1961 - Menu da Tavolo) δε μπορώ να τα θυμηθώ. Νομίζω ήταν προτάσεις ημέρας. Από κρασιά (ποτήρι) ένα Montepulciano d’Abruzzo και μία Valpolicella.

Το Tiramisù ai mirtilli είναι ένα από τα καλύτερα τιραμισού (παραλλαγή δική τους) που έχω φάει ποτέ!

Γενικώς εννοείται μπορείτε να φάτε και φτηνότερα εκεί, αλλά αν θέλετε πλήρες δείπνο με ορεκτικά, κυρίως, κρασί, γλυκό, καφέ, υπολογίστε 90-100.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γενικώς εννοείται μπορείτε να φάτε και φτηνότερα εκεί, αλλά αν θέλετε πλήρες δείπνο με ορεκτικά, κυρίως, κρασί, γλυκό, καφέ, υπολογίστε 90-100.
τα πραγματα μαλλον αλλάζουν ραγδαια, τι να πω. δεν θα θυμάσαι υποθέτω τις τιμές των πιάτων. η faraona ειναι ακριβο πιατο αλλα όχι κι ετσι. η τρατορία ακόμα προτεινεται από το gambero rosso (ιταλός Michelin..) ως μία από τις κορυφαίες της πόλης. στην κατηγορία τιμής 35-40 για πλήρες γεύμα 3 πιάτων + καφές. από όταν μπήκε στο gambero rosso θα πήραν την ανηφόρα οι τιμές..και στο τριπ πάντως δεν παραπονούνται ιδιαίτερα για τις τιμές. θα του ρίξω μαύρο.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
τα πραγματα μαλλον αλλάζουν ραγδαια, τι να πω. δεν θα θυμάσαι υποθέτω τις τιμές των πιάτων. η faraona ειναι ακριβο πιατο αλλα όχι κι ετσι. η τρατορία ακόμα προτεινεται από το gambero rosso (ιταλός Michelin..) ως μία από τις κορυφαίες της πόλης. στην κατηγορία τιμής 35-40 για πλήρες γεύμα 3 πιάτων + καφές. από όταν μπήκε στο gambero rosso θα πήραν την ανηφόρα οι τιμές..και στο τριπ πάντως δεν παραπονούνται ιδιαίτερα για τις τιμές. θα του ρίξω μαύρο.
Περίμενε, ψάχνω την απόδειξη για να σας πω ακριβώς. Μη ρίξεις μαύρο στους ανθρώπους ακόμα! (μήπως πήραμε και τίποτα παραπάνω ή κάτι ακριβότερο και δε θυμάμαι σωστά)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Απόδειξη δε βρήκα, τσέκαρα όμως τώρα με τον έτερο συνταξιδιώτη και μου είπε πως θυμάται λίγο φτηνότερο λογαριασμό (γύρω στα 85 με 90 το πολύ). Επίσης θυμάται κυρίως πιάτα μέση τιμή 16-18 ευρώ, πρώτα πιάτα περίπου 10 και γλυκά 6.

Αυτά προς αποκατάσταση της αλήθειας :) Πάντως ισχύει η γνώμη μου ότι είναι mid-range και όχι οικονομικό. Για μένα οικονομική ήταν ας πούμε η Antica Taverna στα στενά της Navona, όπου σκάσαμε στο φαγητό δύο άτομα με 52 ευρώ (αυτό τσεκαρισμένο, έχω μπροστά μου την απόδειξη. Ποια απόδειξη δηλαδή....το χειρόγραφο σημείωμα του φοροφυγά ιδιοκτήτη!)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Γεια!Επειδή κ γω τελικά κατέληξα με εισιτήριο για Ρώμη 5(!) ημερών, κάνε έναν κόπο όταν βγάλεις πρόγραμμα κ πόσταρέ το.
Θέλω να δώσω μια ακόμη ευκαιρία σε αυτήν την πόλη να με μαγεύσει!
Μεγάλο sos είναι κ potential ημερήσιες εκδρομές σε γειτονικές πόλεις!
thx!!!
βασικα επειδη οπου παω γενικα εχω ενα αγχος να δω αυτα που θελω και τρεχω αυτους που ειμαι μαζι μου θελω να ειμαι πιο χαλαρος..ναι θα δω αυτα που θελω αλλα δεν θελω να τα βαλω σε σειρα..ξερω που ειναι το καθενα οποτε αναλογα σε ποια περιοχη βρισκομαι θα βλεπω αυτα που θελω..

πολυ καλες οι εκδρομες εκτος αλλα για πρωτη φορα και για 4 ημερες νομιζω χρειαζονται τα βασικα..
αλλωστε οποιος παει ξαναπαει..σωστα?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
100 E? έχω να πάω καιρό, αλλά δεν περίμενα κ τετοιες τιμες. καλα που το επισημανες αν κ οπως ειπες το θεμα εδω ειναι ακαταλληλο.
τρατορία των 6 Ε το κυρίως? στη Ρώμη? μου τη λέτε κ μένα αν τη βρειτε?..
οικονομικά εννοειται με τις μεσες τιμες στην πόλη αυτή, όχι με ελληνικές..
εναλλακτικά το er faciolaro ειναι διπλα, πηγα προσφατα, ανετα με 20-30Ε το ατομο.
παντως θα ειχε γελιο να πηγαιναμε σαυτο και καλα για οικονομικο και να ερχοταν ο λογαριασμος 90-100 ευρω!

σιγουρα ξερω το επιπεδο της ρωμης και τι θεωρειται οικονομικο..φυσικα και δεν ειναι στα μετρα που συναντας στις δικες μας ταβερνες.το εζησα και στη βενετια..ειναι ακριβες πολεις..

τοσα λεφτα τα θεωρω πολλα και για μενα που δεν ειμαι πια και τοσο του φαγητου σιγουρα περιττα..
να φαω καπου καλα ναι αλλα οχι να πεταξω ετσι τα λεφτα μου..ετσι το βλεπω εγω..οχι οτι δεν το εχω κανει ποτε..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom