Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
σου παρέθεσα το επίσημο σαιτ του Δήμου της Ρώμης. μου παραθέτεις καποιο σαιτ καποιου ξενοδοχείου? μεγάλα παιδιά είμαστε, διάλεξε μόνος σου..:xmas_wink:
έπειτα είπαμε κι αλλού, η πόλη δεν έιναι καρναβαλική, ούτε Πάτρα είναι ούτε καν Βενετία. έχει καποιες εκδηλώσεις σε 3-4 μέρη, στα άλλα 50 δεν έχει απολύτως τιποτε. εύκολα δηλ μπορεί να περάσεις καρναβάλι εκεί κ να μην πάρεις χαμπάρι καν ότι γίνεται. αυτά βέβαια ως πέρσυ. φέτος δε που τα κονδύλια κόβονται αδιακρίτως, προβλέπεται ακόμα λιγοτερες φιεστες. τεσπα, γούστα είναι αυτά και τα σεβομαι. οι ημερομηνίες, πέραν της πλάκας, είναι στο σαιτ που εδωσα πριν.
το βρηκα τυχαια στο google και απλα με προβληματισε που αναφερει αλλες ημερομηνιες..δεν ειναι περιεργο?
και εγω ειδα το επισημο site γιαυτο και προβληματιστηκα..

παντως καταλαβαινεις οτι η αρνηση μου εχει να κανει με το οτι δεν θα θελα να δω καποια πανεμορφη ιστορικη πλατεια να αλλοιωνεται απο εξεδρες καρναβαλια κτλ..

σ'ευχαριστω για αλλη μια φορα..καλως η κακως εισαι ο ανθρωπος μας για τη ρωμη και για την ιταλια γενικα:xmas_wink:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.315
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το βρηκα τυχαια στο google και απλα με προβληματισε που αναφερει αλλες ημερομηνιες..δεν ειναι περιεργο?
αν ανανεώνεται από τους ιδιοκτήτες του 1 φορά στην τριετία όχι, δεν είναι περίεργο..
μην ψάχνεις παραπέρα. οι ημερομηνίες αυτές είναι. εξάλλου φέτος έχουμε Πάσχα μία εβδομάδα μετά. όση και η διαφορά μεταξύ των απόκρεων μας..
έχεις δίκιο για τις πλατείες, απλά μην φανταστείς τρελλά πράγματα. λίγο στη Ναβόνα κάτι γίνεται, αλλά φέτος ειδικά δεν το βλέπω για πολλά πολλά. παρακολούθησε πάντως το σαιτ του Δήμου, εκεί θα ανακοινωθεί το επίσημο πρόγραμμα και οι τυχόν εκδηλώσεις.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
αν ανανεώνεται από τους ιδιοκτήτες του 1 φορά στην τριετία όχι, δεν είναι περίεργο..
μην ψάχνεις παραπέρα. οι ημερομηνίες αυτές είναι. εξάλλου φέτος έχουμε Πάσχα μία εβδομάδα μετά. όση και η διαφορά μεταξύ των απόκρεων μας..
έχεις δίκιο για τις πλατείες, απλά μην φανταστείς τρελλά πράγματα. λίγο στη Ναβόνα κάτι γίνεται, αλλά φέτος ειδικά δεν το βλέπω για πολλά πολλά. παρακολούθησε πάντως το σαιτ του Δήμου, εκεί θα ανακοινωθεί το επίσημο πρόγραμμα και οι τυχόν εκδηλώσεις.
σ'ευχαριστω ρε samion..παντως φανταζομαι οτι αν παω 26/2 με 1/3 θα εχουν τελειωσει ολα και θα τα εχουν μαζεψει ολα..

και μια και σε βρηκα οπως ειπα παραπανω εχω 2-3 αποριες..
1.τα εισητηρια των 24ωρων ή 3ημερων ή roma pass ισχυουν και για τα νυχτερινα λεωφορεια?
2.το εισητηριο για τους κηπους του βατικανου ειναι διαφορετικο και ισχυει μονο για οργανωμενη ξεναγηση?
3.η εισοδος του αγιου πετρου φανταζομαι δεν εχει ουρα και ειναι διαφορετικη απ αυτη που περιμενουν για τα μουσεια?
3.επειδη ειμαι της φωτογραφιας και ψαχνω παντα μερη για πανοραμικη αποψη των πολεων εχω σημειωσει τον λοφο τζιανικολο,Castel Sant'Angelo το παρκο Borghese προς την Piazza del Popolo και στη σκαλινατα..υπαρχει καποιο αλλο μερος να βλεπεις πανοραμικα την πολη?

ξερω εχουν ειπωθει πολλα οσον αφορα το φαγητο και τη διασκεδαση και τα εχω σημειωσει ολα..ομως το να παω για 4 ημερες και να εχω λιστα με 30 προτασεις για φαγητο,ποτο κτλ δεν θα βοηθησει πουθενα..

γιαυτο αν δεν σου κανει κοπος θα ηθελα να μου πεις 3-4 προτασεις,τις καλυτερες για σενα για..
1.street food
2.οικονομικες τρατοριες ταβερνες με καλη ιταλικη κουζινα
3.γλυκο,παγωτο
4.χαλαρα μαγαζια για ποτο

ξαναλεω ξερω οτι τα εχετε πει χιλιες φορες.αν τα μαζεψω ολα ειναι πανω απο 50 προτασεις..εγω θελω ελαχιστες..λιγες και καλες..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.315
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
και μια και σε βρηκα οπως ειπα παραπανω εχω 2-3 αποριες..
1.τα εισητηρια των 24ωρων ή 3ημερων ή roma pass ισχυουν και για τα νυχτερινα λεωφορεια?
2.το εισητηριο για τους κηπους του βατικανου ισχυει μονο για οργανωμενη ξεναγηση?
3.η εισοδος του αγιου πετρου φανταζομαι δεν εχει ουρα και ειναι διαφορετικη απ αυτη που περιμενουν για τα μουσεια?
4.επειδη ειμαι της φωτογραφιας και ψαχνω παντα μερη για πανοραμικη αποψη των πολεων εχω σημειωσει τον λοφο τζιανικολο,Castel Sant'Angelo το παρκο Borghese προς την Piazza del Popolo και στη σκαλινατα..υπαρχει καποιο αλλο μερος να βλεπεις πανοραμικα την πολη?
ένα μινι οδηγό θες με λίγα λόγια...:xmas_lol:
1-3:ναι..
4: ειπες ηδη τα καλυτερα..
φαγητό κλπ ρίξε μια ματιά ή πες κατι για τον εαυτό σου..μπάτζετ, παρέα (ρομανς ή 12 μαντραχαλάδες? μπυραρία ή ρεστοραν?..), γούστα..:xmas_wink:
για nightlife δες τα τελευταια ποστ μου , καπου τα εγραψα αναλυτικά πρόσφατα..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
ένα μινι οδηγό θες με λίγα λόγια...:xmas_lol:
1-3:ναι..
4: ειπες ηδη τα καλυτερα..
φαγητό κλπ ρίξε μια ματιά ή πες κατι για τον εαυτό σου..μπάτζετ, παρέα (ρομανς ή 12 μαντραχαλάδες? μπυραρία ή ρεστοραν?..), γούστα..:xmas_wink:
για nightlife δες τα τελευταια ποστ μου , καπου τα εγραψα αναλυτικά πρόσφατα..
:xmas_mrgreen:12 μαντραχαλαδες οχι αλλα 2 μαντραχαλαδες ναι...
οχι και οδηγο 2-3 προτασεις απ τις 100 που εχουν ειπωθει..δεν ειμαι δυσκολος ουτε απαιτητικος..οικονομικες λυσεις ποιοτικες..οχι ρεστοραν αλλα καλο φαγητο του ποδιου η μαλλον του χεριου και καμια ταβερνα..

εσυ που ξερεις τα παντα σχεδον τι θα προτεινες για καποιον ευκολο ταξιδιωτη?εμενα στα ταξιδια μου ειναι πρωτα οι εικονες η περιηγηση και μετα το φαγητο..οταν το μπατζετ μαλιστα ειναι μικρο αρκουμαι και για καλες λυσεις του ποδιου..
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Να κάνω μια πρόταση; Επειδή είναι το ίδιο πρόβλημα που δυσκολεύει την αναζήτηση για κάποιο must προορισμό, από το να γράψει ο Samion συγκεντρωτικά 3 προτάσεις εδώ - με το άσχετο τίτλο- θέμα, ο οποίος θα περιορίσει το να το βρουν και άλλα ενδιαφερόμενα μέλη - γιατί δεν το γράφει απευθείας σε κάποιο από τα άλλα θέματα (φαγητό στη Ρώμη) και να δώσει εδώ το λινκ;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Να κάνω μια πρόταση; Επειδή είναι το ίδιο πρόβλημα που δυσκολεύει την αναζήτηση για κάποιο must προορισμό, από το να γράψει ο Samion συγκεντρωτικά 3 προτάσεις εδώ - με το άσχετο τίτλο- θέμα, ο οποίος θα περιορίσει το να το βρουν και άλλα ενδιαφερόμενα μέλη - γιατί δεν το γράφει απευθείας σε κάποιο από τα άλλα θέματα (φαγητό στη Ρώμη) και να δώσει εδώ το λινκ;
εχεις απολυτο δικιο..ομως οπως θα ειδες δεν ψαχνω να μου αραδιασει ο ανθρωπος η ο καθενας σας καμια 20αρια προτασεις αλλα ελαχιστες που εχουν να κανουν με τα δικα μου θελω.
αλλα ναι εχεις δικιο ομως σε ποιο απ ολα τα θεματα να το προσθεσω που αφορουν ρωμη και φαγητο?
ρωταω για να μη το βαλω καπου ασχετα..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.315
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Tο φαγητο ειναι υποκειμενικο παντα..
Εγω θα πηγαινα στο ποδι pizzarium, .l'arte del pane και τρατοριες sicilia in bocca-trastevere,tram tram,marcello,armando,er faciolaro..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.315
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και βραδυ παω βεβαια gilda.
Αν ομως εισαι κατω απο 30, Qube-akab..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Και βραδυ παω βεβαια gilda.
Αν ομως εισαι κατω απο 30, Qube-akab..
ειμαι στα 31:xmas_wink:
απ οτι ειδα το gilda ειναι club disco για τα ελληνικα δεδομενα καπως ξεπερασμενο να το πω?δεν ξερω,σορρυ αν κανω λαθος..
και γενικα δεν τρελαινομαι και για νταβαντουρι..

οσον αφορα το φαγητο ναι ειναι υποκειμενικο αλλα εμενα μαρεσει η ιταλικη κουζινα,και απ τη στιγμη που εχεις γνωση αντικειμενικα εμπιστευομαι τις προτασεις σου..αλλα και να μη μαρεσει κατι δεν τρεχει και τιποτα..απλα αλλο να πας μια φορα και αλλο να εχεις τη γνωση και την εμπειρια που εχεις εσυ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.315
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οχι δεν κανεις λαθος..η gilda δεν ειναι για σενα..πηγαινε βραδυ testaccio -akab.
Αν σου αρεσει η ιταλικη κουζινα,κ οι 5 τρατοριες αυτες ειναι πολυ καλες και οικονομικες.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Tο φαγητο ειναι υποκειμενικο παντα..
Εγω θα πηγαινα στο ποδι pizzarium, .l'arte del pane και τρατοριες sicilia in bocca-trastevere,tram tram,marcello,armando,er faciolaro..
θα δω αν τις αναφερεις και σε αλλα θεματα να δω σε ποιες περιοχες ειναι η θα τις googleαρω να δω διευθυνσεις..

παντως στην βενετια δεν μπορεσα να το κανω πραξη..κι εκει ειχα σημειωσει πολλα απο φαγητο,διασκεδαση και δεν εκανα τιποτα..
οταν τα ποδια και το στομαχι διαμαρτυρονται και εχεις παρεα που γκρινιαζει χωρις αντοχες σταματας να ψαχνεις και πας με το ενστικτο..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.735
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom