Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

GTS

Member
Μηνύματα
6.817
Likes
18.767
....το χειρόγραφο σημείωμα του φοροφυγά ιδιοκτήτη!)
Τι? Φοροφυγάδες οι Ιταλοί? Πέφτω από τα σύννεφα! :xmas_lol::xmas_lol:
Ξέρουν όμως να φτιάχνουν ένα καλό πιάτο φαγητό οι άτιμοι..:xmas_lol:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Τι? Φοροφυγάδες οι Ιταλοί? Πέφτω από τα σύννεφα! :xmas_lol::xmas_lol:
Ξέρουν όμως να φτιάχνουν ένα καλό πιάτο φαγητό οι άτιμοι..:xmas_lol:
εννοειται..γιαυτο το καλοπληρωνεις..ειπαμε ειναι απ τις καλυτερες κουζινες του κοσμου..

δεν ειναι κοψιδια στα καρβουνα..τα οποια καθολου δεν με χαλανε:xmas_smile:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.817
Likes
18.767
εννοειται..γιαυτο το καλοπληρωνεις..ειπαμε ειναι απ τις καλυτερες κουζινες του κοσμου..

δεν ειναι κοψιδια στα καρβουνα..τα οποια καθολου δεν με χαλανε:xmas_smile:
Έτερον εκάτερον..ούτε εμένα με χαλάνε τα κοψίδια, αλλά ένα φιλέτο στην Ιταλία, μία alle vongole, είναι κάτι ποιοτικά ανώτερο....χωρίς να στοιχίζει αναγκαστικά μία περιουσία όπως νομίζεις, έχει και εστιατόρια σε πολύ λογικές τιμές.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Έτερον εκάτερον..ούτε εμένα με χαλάνε τα κοψίδια, αλλά ένα φιλέτο στην Ιταλία, μία alle vongole, είναι κάτι ποιοτικά ανώτερο....χωρίς να στοιχίζει αναγκαστικά μία περιουσία όπως νομίζεις, έχει και εστιατόρια σε πολύ λογικές τιμές.
εννοειται αυτο..ξαναλεω μου αρεσει η ιταλικη κουζινα και κυριως τα ζυμαρικα..απλα για μενα το να δωσω 40 και 50 ευρω για φαγητο ειναι χασιμο χρηματων..ισως γιατι δεν ειμαι πολυ του φαγητου..

απο κει και περα εννοειται οτι μπορεις να φας ποιοτικα με λιγα χρηματα..απλα θελει ψαξιμο η τυχη..
εγω στο μιλανο εφαγα σε μια πολυ ωραια πιτσαρια κοντα στο Navigli οπου μια πιτσα,1 τεραστια σαλατα σεφ και κατι θεικα λαζακια κοστισαν περιπου 30 ευρω συνολο και επαθα σοκ..ημασταν 2 ατομα..
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
παντως θα ειχε γελιο να πηγαιναμε σαυτο και καλα για οικονομικο και να ερχοταν ο λογαριασμος 90-100 ευρω!

σιγουρα ξερω το επιπεδο της ρωμης και τι θεωρειται οικονομικο..φυσικα και δεν ειναι στα μετρα που συναντας στις δικες μας ταβερνες.το εζησα και στη βενετια..ειναι ακριβες πολεις..

τοσα λεφτα τα θεωρω πολλα και για μενα που δεν ειμαι πια και τοσο του φαγητου σιγουρα περιττα..
να φαω καπου καλα ναι αλλα οχι να πεταξω ετσι τα λεφτα μου..ετσι το βλεπω εγω..οχι οτι δεν το εχω κανει ποτε..
Όχι - όπως σχεδόν παντού στην Ευρώπη αλλά σπάνια στην Ελλάδα - έχει όλο το μενού αναρτημένο απ'έξω, και σε διακριτικό σημείο. Είσαι προετοιμασμένος πριν μπεις για το τι θα πληρώσεις.
Μη συγκρίνεις με Βενετία...έχεις περισσότερες επιλογές να φας φθηνά/καλά στη Ρώμη.
Λοιπόν, για την περιπτωσή σας επαναλαμβάνω 2 προτάσεις: Antica Taverna στη Navona (Ristorante Antica Taverna, Ρώμη - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor, όπως είπα με 25 ευρώ/άτομο τρως από δύο πιάτα-κρασί- γλυκό), Trattoria da Augusto στο Τραστέβερε (Da Augusto, Ρώμη - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor - έχω απόδειξη για 40 ευρώ 2 κυρίως-2 ορεκτικά- 2 κρασιά- 2 γλυκά).
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Όχι - όπως σχεδόν παντού στην Ευρώπη αλλά σπάνια στην Ελλάδα - έχει όλο το μενού αναρτημένο απ'έξω, και σε διακριτικό σημείο. Είσαι προετοιμασμένος πριν μπεις για το τι θα πληρώσεις.
Μη συγκρίνεις με Βενετία...έχεις περισσότερες επιλογές να φας φθηνά/καλά στη Ρώμη.
Λοιπόν, για την περιπτωσή σας επαναλαμβάνω 2 προτάσεις: Antica Taverna στη Navona (Ristorante Antica Taverna, Ρώμη - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor, όπως είπα με 25 ευρώ/άτομο τρως από δύο πιάτα-κρασί- γλυκό), Trattoria da Augusto στο Τραστέβερε (Da Augusto, Ρώμη - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor - έχω απόδειξη για 40 ευρώ 2 κυρίως-2 ορεκτικά- 2 κρασιά- 2 γλυκά).
ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σου..παντως ειμαι χαλαρος σαυτο το θεμα..ναι ψαχνω για οσο πιο οικονομικα γινεται και για street food αλλα αν τυχει και μπουμε σε ενα μαγαζι που τελικα ειναι πολυ ακριβο αλλα καλο δεν θα με ενοχλησει ιδιαιτερα..αλλα αν ειναι χαλια και ειναι ακριβο εκει θα σπαστω..

το περιβοητο Maccheroni τι τιμες εχει?
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σου..παντως ειμαι χαλαρος σαυτο το θεμα..ναι ψαχνω για οσο πιο οικονομικα γινεται και για street food αλλα αν τυχει και μπουμε σε ενα μαγαζι που τελικα ειναι πολυ ακριβο αλλα καλο δεν θα με ενοχλησει ιδιαιτερα..αλλα αν ειναι χαλια και ειναι ακριβο εκει θα σπαστω..

το περιβοητο Maccheroni τι τιμες εχει?
Συμφωνούμε, ακριβό εστιατόριο + φόλα φαγητό αλλά ωραίο περιβάλλον = μια δηθενιά και μισή.
Για street food έχει παντού, ενθουσιάστηκα με το Castroni που είναι και deli.

Castroni - Ρώμη - Κριτικές από Castroni - TripAdvisor

Αν πεινάτε και θέλετε απλώς να χορτάσετε νόστιμα αλλά χωρίς ιδιαίτερες γευστικές απαιτήσεις, θα μπείτε σε ένα Pastarito Pizzarito http://www.pastarito.it/it/menu/gustorito.asp ή ένα Ciao Autogrill's Ciao Ristorante - Rome for Visitors
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Συμφωνούμε, ακριβό εστιατόριο + φόλα φαγητό αλλά ωραίο περιβάλλον = μια δηθενιά και μισή.
Για street food έχει παντού, ενθουσιάστηκα με το Castroni που είναι και deli.

Castroni - Ρώμη - Κριτικές από Castroni - TripAdvisor

Αν πεινάτε και θέλετε απλώς να χορτάσετε νόστιμα αλλά χωρίς ιδιαίτερες γευστικές απαιτήσεις, θα μπείτε σε ένα Pastarito Pizzarito http://www.pastarito.it/it/menu/gustorito.asp ή ένα Ciao Autogrill's Ciao Ristorante - Rome for Visitors
αυτα ναι μου ειναι χρησιμα..ετσι ακριβως οπως το ειπες..παντως συνηθως την τελευταια μερα επιλεγω την πιο ακριβη καλη επιλογη για φαγητο..

ευχαριστω πολυ battered_suitcase για τις προτασεις σου..οπως ειπα θελω λιγες και καλες και φυσικα οικονομικες..
 
Last edited by a moderator:

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Επέστρεψα πριν 5 μέρες από Ρώμη,πολύ καλά έφαγα στην τραττορία δίπλα στο Maccheroni,Pino alle copelle λέγεται,πολύ καλύτερο περιβάλλον,χαμηλότερες τιμές και πεντανόστημο φαγητό!Το προτείνω ανεπιφύλακτα!
Πάντως δεν ξέρω που θα φας ξερω σίγουρα οτι μετά θα πρέπει να περάσεις για παγωτό από το san crispino,δεν περιγράφεται!!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Επέστρεψα πριν 5 μέρες από Ρώμη,πολύ καλά έφαγα στην τραττορία δίπλα στο Maccheroni,Pino alle copelle λέγεται,πολύ καλύτερο περιβάλλον,χαμηλότερες τιμές και πεντανόστημο φαγητό!Το προτείνω ανεπιφύλακτα!
Πάντως δεν ξέρω που θα φας ξερω σίγουρα οτι μετά θα πρέπει να περάσεις για παγωτό από το san crispino,δεν περιγράφεται!!!
καλως ηρθες λοιπον :xmas_wink:νομιζω και τα δυο εχουν προταθει..ειδικα το δευτερο ως κορυφαιο στα παγωτα..
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.333
Likes
1.811
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Έκλεισα εισητήρια με την easy για Πάσχα στην Ρώμη. Διάβασα παραπάνω ότι το λεωφορείο της Alitalia είναι μόνο για όσους χρησιμοποιούν την συγκεκριμένη εταιρεία. Από terminal 2 είναι ο καλύτερος τρόπος να πάω κέντρο? Το ξενδοχείο είναι σχετικά κοντά στην fontana di trevi
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.708
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom