Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

jimp

Member
Μηνύματα
5.021
Likes
6.401
Καλησπερα στην παρεα.Αυριο φευγουμε για Ρωμη και ισως γραφω λιγο αργα στο φορουμ.Θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να ρωτησω για την διαδρομη ciampino-termini μου αρεσε η οικονομικη λυση απο το αεροδρομιο στο χωριο Anagnina αλλα δεν πολυκαταλαβα απο που θα παρουμε το λεωφορειο.Και μια αλλη ερωτηση αν βγαλουμε εισητηριο για Anagnina πληρωνουμε το ποσο που αναφερθηκε πιο πανω (1.30) νομιζω και απο εκει και περα μπορουμε να βγαλουμε στον σταθμο του μετρο καρτα απεριοριστων διαδρομων η romapass και να συνεχισουμε για termini και στον γυρισμο τον ακριβως αντιθετο.Μπορω να βρω καπου τα δρομολογια του λεωφορειου για Anagnina;
Επισης θα ηθελα μια γνωμη για την romapass αξιζει για τρεις ημερες(για βατικανο εχω κλεισει και την πρωτη μερα θα ειμαστε κατα τις 5 στο ξενοδοχειο αν πανε ολα καλα). Το κουρασα πολυ νομιζω αλλα ετσι ειναι πιστευω παντα οταν πας καπου πρωτη φορα.
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!
Το λεωφορειο το παιρνεις ακριβως εξω απο το αεροδρομιο.
Θα δεις εχει σταση και περιμενει κοσμος,εχει και τα δρομολογια,τις ωρες αναχωρησης απο anagnina προς αεροδρομιο,καλο θα κανεις τα τα σημειωσεις καπου ωστε να τα ξερεις.Της επιστροφης μιλαω παντα.

Και η roma pass αξιζει.

Και εδω οι ωρες αναχωρησης απο anagnina για αεροδρομιο.
Anagnina Underground Terminal
 

dimitis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα.Πρόκειται να πραγματοποιήσω ένα ταξίδι στη Ρώμη και επιθυμώ να επισκεφτώ το μουσείο της Ferrari στο Μαρανέλλο με μέσα μαζικής μεταφοράς.
Θα μείνουμε κοντά στο termini.
1) πως μπορούμε να πάμε;
2) πόση ώρα είναι η συνολική διαδρομή
3) Πόσο είναι το κόστος εισιτήριων ;
a Απο που αγοράζω εισιτήρια ;

Τ Τράπεζες Ελληνικές έχει (atm) ;


Το μουσείο της Ferrari είναι και το εργοστάσιο της Ferrari; Εάν όχι , στο εργοστάσιο γίνεται να πας μέσα να το δεις ;


ΥΓ: Φίλη μου είπε ότι το termini χωρίζεται σε 2 τμήματα. Ενα που είναι καλό και ένα που είναι..κακό με εγκληματικότητα..ισχύει και αν ναι τι να αποφύγω και τι όχι ;
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Για το Μαρανέλλο και το μουσείο της Ferrari δες πληροφορίες εδώ:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...A%E5%F8%E7-%F3%F4%E7%ED-galleria-ferrari.html
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/40325-rome-ferrari-factory-museum.html

Για τους ιταλικούς σιδηροδρόμους δες εδώ:
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...E4%E7%F1%FC%E4%F1%EF%EC%EF%E9-trenitalia.html

Το θέμα "καλό-κακό" termini έχει συζητηθεί πολλάκις και νομίζω εξαντληθεί.
Θα βρεις πολλά θέματα με σχετικές πληροφορίες στην παρακάτω ενότητα:
Ευρώπη - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια

Τέλος, το παρακάτω link θα σε βοηθήσει στην καλύτερη χρήση και πλοήγηση στο forum:
Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια - TravelStories Tour
 

ANASTASIA S

Member
Μηνύματα
85
Likes
0
επειδή ξεκίνησες με επίδειξη αυτογνωσίας, τα ξαναλέω....

2. λεωφορείο΅: 4Ε με Terravision, 3,45 Cotral.
3. λεωφορείο Cotral ως metro-Anagnina: 1,20Ε.
Gruppo Cotral spa
Καλημερα, λοιπον θελω απο το ciampino να παω στην σταση spagna, αν καταλαβα καλα βολευει καλυτερα να σταματησω στην σταση metro-Anagnina και να παρω την κοκκινη γραμμη του μετρο? και η τιμη ειναι (cotral )1,20 λεωφ + 1€ μετρο?
βρηκα την σελιδα αυτην που γραφει τα δρομολογια: http://www.cotralspa.it/PDF_Orari_Comune/Ciampino.pdf αλλα ποια η διαφορα μεταξυ feriale και festino?
β)και το terravission κανει σταση metro-Anagnina?
γ)η τιμη του Terravision για τερμινι ειναι 4 € με κρατηση online και 6 € αν κλεισω απο εκει?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.744
Likes
15.263
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Καλημερα, λοιπον θελω απο το ciampino να παω στην σταση spagna, αν καταλαβα καλα βολευει καλυτερα να σταματησω στην σταση metro-Anagnina και να παρω την κοκκινη γραμμη του μετρο? και η τιμη ειναι (cotral )1,20 λεωφ + 1€ μετρο?
βρηκα την σελιδα αυτην που γραφει τα δρομολογια: http://www.cotralspa.it/PDF_Orari_Comune/Ciampino.pdf αλλα ποια η διαφορα μεταξυ feriale και festino?
β)και το terravission κανει σταση metro-Anagnina?
γ)η τιμη του Terravision για τερμινι ειναι 4 € με κρατηση online και 6 € αν κλεισω απο εκει?
αυτό που γνωρίζω εγώ είναι στη διαφορά του feriale και festivo,οτι τα μεν είναι τα καθημερινά δρομολόγια και τα άλλα των αργιών.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
κανενας δεν ξερει?
βιαστική..και δεν βλέπω και τιποτε που δεν μπορεις να απαντησεις μονη σου, καλυτερα από μας, με google και σαιτ του terravision.
1. θελω απο το ciampino να παω στην σταση spagna, αν καταλαβα καλα βολευει καλυτερα να σταματησω στην σταση metro-Anagnina και να παρω την κοκκινη γραμμη του μετρο? και η τιμη ειναι (cotral )1,20 λεωφ + 1 μετρο?
2. αλλα ποια η διαφορα μεταξυ feriale και festino?
3.και το terravission κανει σταση metro-Anagnina?
4. τιμη του Terravision για τερμινι ειναι 4  με κρατηση online και 6  αν κλεισω απο εκει?
1. "βολεύει"? αν αυτο ειναι το ζητουμενο, αυτό που βολευει καλυτερα από όλα ειναι το ταξι. αλλιώς όπως τα είπες.
2. εργασιμη-αργια. σωστός ο makis, τωρα τον ειδα.
3. στο σαιτ τους λεει οχι.
4. στο σαιτ τους λενε ναι.
 

Jimaso

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ρώμη: καλύτερη εποχή

Καλησπέρα, θέλω να κάνω ένα ταξίδι στην Ρώμη και βρήκα κάποια καλή προσφορά για μέσα Ιανουαρίου. Αξίζει να πάω την συγκεκριμένη περίοδο;

Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.412
Μέλη
38.920
Νεότερο μέλος
KoR

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom