Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Καλησπέρα, θέλω να κάνω ένα ταξίδι στην Ρώμη και βρήκα κάποια καλή προσφορά για μέσα Ιανουαρίου. Αξίζει να πάω την συγκεκριμένη περίοδο;

Ευχαριστώ
Aναλογα σε τι μερες θα πεσεις...ημουν εκει τη προηγουμενη εβδομαδα και ειχε πολυ ζεστη...καμια σχεση με το καιρο εδω.....
Πρεπει να εχεις τυχη .....αλλα στη θεση σου θα το ρισκαρα......η Ρωμη ειναι παντος καιρου....
 

ANASTASIA S

Member
Μηνύματα
85
Likes
0
καλημερα, τελικα απο ciampino για anagnina πηρα το atral μεσα σε 15 λεπτακια ημουν anagnina και μετρο για spagna!
τωρα για επιστροφη θελω να κανω την ιδια διαδρομη αλλα μου ειπαν στην reception οτι μπορει να εχει κινηση μεταξυ anagnina - ciampino και να κανω καμια ωρα αντι για 15 επειδη ειναι πρωι (9 η ωρα θαλω να ειμαι αεροδρομιο)
ξερει κανεις αν οντως εκεινη την ωρα εχει κινηση?
και μου ειπε οτι ειναι καλυτερα να παρω terravision απο termini,δλδ παει απο αλλο δρομο και δεν πεφτει στην κινηση?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.021
Likes
6.401
Όταν είχα κάνει την ίδια διαδρομή απλά είχα κάνει λίγο παραπάνω.Είχε κάποια κίνηση αλλά είχα ξεκινήσει και νωρίτερα ώστε να είμαι άνετος.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.293
Likes
1.358
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
καλημερα, τελικα απο ciampino για anagnina πηρα το atral μεσα σε 15 λεπτακια ημουν anagnina και μετρο για spagna!
τωρα για επιστροφη θελω να κανω την ιδια διαδρομη αλλα μου ειπαν στην reception οτι μπορει να εχει κινηση μεταξυ anagnina - ciampino και να κανω καμια ωρα αντι για 15 επειδη ειναι πρωι (9 η ωρα θαλω να ειμαι αεροδρομιο)
ξερει κανεις αν οντως εκεινη την ωρα εχει κινηση?
και μου ειπε οτι ειναι καλυτερα να παρω terravision απο termini,δλδ παει απο αλλο δρομο και δεν πεφτει στην κινηση?

Και εμεις επιστροφη το ειχαμε κανει πολλη ωρα. Δεν θυμαμαι ποση αλλα σιγουρα κανενα μισαωρο παραπανω απ οτι υπολογιζα. Καλυτερα να εχεις χρονο. Ασε που το λεοφωρειο που ειχαμε παρει περναγε απο καποια περιοχη (δεν θυμαμαι) και εκανε καποιες εξτρα στασεις... Δεν ηταν εξπρες. Να εχεις σιγουρα καποιο χρονο εξτρα! Λεοφωρεια ειναι αυτα, δεν ξερεις ποσο κινηση μπορει να βρεις...
 

vrasidas

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα,

σκέφτομαι να ταξιδέψω φέτος τα χριστούγεννα στη Ρώμη. Διάβασα αρκετά εδώ στο forum που έχετε γράψει και έμαθα αρκετά. Έχω όμως τις εξής ερωτήσεις:
1. Σκέφτομαι να νοικιάσω αμάξι, αξίζει ή όχι;
2. Αν νοικιάσω αμάξι, που περισσότερο μπορώ να πάω και τι άλλα μπορώ να δω που δε θα μπορούσα να πάω με τη συγκοινωνία;
3. Πού μπορώ να κλείσω ξενοδοχείο σε μικρή περιοχή και εκτός Ρώμης και να κατεβαίνω Ρώμη με το αμάξι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παιδιά καλησπέρα,

σκέφτομαι να ταξιδέψω φέτος τα χριστούγεννα στη Ρώμη. Διάβασα αρκετά εδώ στο forum που έχετε γράψει και έμαθα αρκετά. Έχω όμως τις εξής ερωτήσεις:
1. Σκέφτομαι να νοικιάσω αμάξι, αξίζει ή όχι;
2. Αν νοικιάσω αμάξι, που περισσότερο μπορώ να πάω και τι άλλα μπορώ να δω που δε θα μπορούσα να πάω με τη συγκοινωνία;
3. Πού μπορώ να κλείσω ξενοδοχείο σε μικρή περιοχή και εκτός Ρώμης και να κατεβαίνω Ρώμη με το αμάξι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αν κρινω απο τις ερωτησεις δεν νομιζω πως εμαθες αρκετα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δεν αξίζει τον κόπο να νοικιάσεις αμάξι στη Ρώμη για πολλούς λόγους, που έχουν αναφερθεί αναλυτικά δεκάδες φορές στο φορουμ... αυτό και ΤΕΛΟΣ...

Υ.Γ. παράκληση προς όλους...καλό θα ήταν να μην κάνουμε σήριαλ και αυτό το θέμα...
 

vrasidas

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επίσης τι είναι η Roma Carta; Τι ακριβώς μπορώ να κάνω με αυτή, που τη βρίσκω κ πόσο κοστίζει;
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδιά καλησπέρα,

σκέφτομαι να ταξιδέψω φέτος τα χριστούγεννα στη Ρώμη. Διάβασα αρκετά εδώ στο forum που έχετε γράψει και έμαθα αρκετά. Έχω όμως τις εξής ερωτήσεις:
1. Σκέφτομαι να νοικιάσω αμάξι, αξίζει ή όχι;
2. Αν νοικιάσω αμάξι, που περισσότερο μπορώ να πάω και τι άλλα μπορώ να δω που δε θα μπορούσα να πάω με τη συγκοινωνία;
3. Πού μπορώ να κλείσω ξενοδοχείο σε μικρή περιοχή και εκτός Ρώμης και να κατεβαίνω Ρώμη με το αμάξι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
αυτοκίνητο στη Ρώμη γιατί? Δεν αξίζει...αν θυμάμαι καλά το μετρό έχει 2 γραμμές, οπότε οι μετακινήσεις έίναι παιχνιδάκι. Και το ίδιο θα σου έλεγα και για το ξενοδοχείο. Η πόλη είναι πανέμορφη, περπατιέται εύκολα και έχει πολύ ωραία ξενοδοχεία, γιατί να βγεις εκτός...ειδικά αν πηγαίνεις πρώτη φορά, εγώ θα σου πρότεινα να μην το κάνεις...
 

MAROULIA

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
καλησπέρα,

ξέρω ότι έχει συζητηθεί πολύ το θέμα....αλλά πείτε μου αξίζει αυτή η κάρτα??
έχω κάποιες ερωτήσεις...
1)ισχύει στη μεταφορά από το αεροδρόμιο στο κέντρο της ρώμης??
2)ισχύει κάτι στο Βατικανό (έκπτωση ή δωρεάν είσοδο)??
3)είμαστε προετοιμασμένοι να περπατήσουμε στη ρώμη....όσο αναφορά την πρόσβαση σε όλα τα μεταφορικά μέσα με την κάρτα....
4)ισχύει στη μεταφορά στην περιοχή castel romano (στο εμπορικό χωριό)??
5)τελευταία ερώτηση......έχω κλείσει μέσω ιντερνετ το τρένο για βενετία....έχω εκτυπώσει κάτι σαν εισητήρια.....όταν φτάσω εκεί είναι απαραίτητο να κάνω κάτι άλλο??..πρέπει την ημέρα της αναχώρησης να πάω πιο νωρίς???...ή να κάνω κάτι σαν check in πριν???
ευχαριστώ πολύ.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.412
Μέλη
38.920
Νεότερο μέλος
KoR

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom