Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Στις κατακόμβες του Βατικανού αναφερόμουν:roll:,δεν έχω πάει σε άλλες...
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Catacombe Prisilla: Έξω από τη βουή των τουριστικών ορδών. Κατανυκτικές, ήσυχες, σαν μικρό μοναστήρι, μπορείς και να προσευχηθείς.....Στη Via Salaria, απέναντι από τη Villa Ada. Κλειστά κάθε Τρίτη
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
μετάβαση απο το αεροδρομιο Φιουμιτσίνο στο σταθμό Termini

Ταξιδεύω με τη μητέρα μου για πρώτη φορά για Ρώμη την ερχόμενη Πέμπτη 22 Οκτ, και έχω ένα αγχος για το πόσο εύκολη είναι η μετακίνηση από το αεροδρομιο Φιουμιτσίνο (Terminal B) στο σταθμό Τερμινι, δεδομένου οτι φτάνουμε στη Ρώμη αφού εχει πέσει ο ήλιος , κατά τις 18.00.

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει για το ποιά διαδικασία θα ακολουθήσουμε βγαίνοντας από το αεροπλάνο προκειμένου να μη χαθούμε στα μάυρα στενα της Αιώνιας Πόλης?

Το ξενοδοχείο μας είναι στη Via Palestro, κοντά στο σταθμό Termini, οπότε υπολογίζω να φτάσουμε εκεί με τα πόδια.

Ευχαριστώ :lol:
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Mια που θα πατε ολοι εσεις τωρα εκει, νομιζω οτι επιβαλλεται να φερετε φρεσκιες ιδεες και προτασεις φαγητου απο την Αιωνια πολη ωστε να ξερουμε και εμεις προς τα που να κατευθυνθουμε, διοτι εχει καιρο να προστεθει τετοια νεα πληροφορια στο forum.
 

strouthi

Member
Μηνύματα
44
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ - Θιβέτ
Mια που θα πατε ολοι εσεις τωρα εκει, νομιζω οτι επιβαλλεται να φερετε φρεσκιες ιδεες και προτασεις φαγητου απο την Αιωνια πολη ωστε να ξερουμε και εμεις προς τα που να κατευθυνθουμε, διοτι εχει καιρο να προστεθει τετοια νεα πληροφορια στο forum.
Έχεις δίκιο Rebequita.
Εις αναμονήν επιστροφής λοιπόν.
 

Jenny

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Καλημέρα και από εμένα!
Επειδή σκοπεύω να είμαι την παραμονή της πρωτοχρονιάς στη Ρώμη, θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιο σημείο της μαζεύονται οι Ιταλοί για να γιορτάσουν την είσοδο του νέου έτους την παραμονή το βράδυ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλημέρα και από εμένα!
Επειδή σκοπεύω να είμαι την παραμονή της πρωτοχρονιάς στη Ρώμη, θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιο σημείο της μαζεύονται οι Ιταλοί για να γιορτάσουν την είσοδο του νέου έτους την παραμονή το βράδυ.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
συνήθως piazza del Popolo. Piazza del Campidoglio συναλία κλασικής μουσικής και καμμιά φορά Colosseo για συναυλία που ακόμα δεν είδα να έχει ανακοινωθεί.
να παρακολουθείς αυτό το σαιτ:
Comune di Roma | Sito Istituzionale | Eventi e Notizie=
για περισσότερη ησυχία (με δύσκολη πρόσβαση χωρίς ΙΧ) και τρομερή θέα των πυροτεχνημάτων Gianicolo.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
συνήθως piazza del Popolo. Piazza del Campidoglio συναλία κλασικής μουσικής και καμμιά φορά Colosseo για συναυλία που ακόμα δεν είδα να έχει ανακοινωθεί.
να παρακολουθείς αυτό το σαιτ:
Comune di Roma | Sito Istituzionale | Eventi e Notizie=
για περισσότερη ησυχία (με δύσκολη πρόσβαση χωρίς ΙΧ) και τρομερή θέα των πυροτεχνημάτων Gianicolo.
Σωστός!!!Και μετά όλοι μαζί στη Chica chica boom για ένα σούπερ πάρτυ, έτσι για να μπεί καλά ο χρόνος!!!
 

vasso

Member
Μηνύματα
136
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
συνήθως piazza del Popolo. Piazza del Campidoglio συναλία κλασικής μουσικής και καμμιά φορά Colosseo για συναυλία που ακόμα δεν είδα να έχει ανακοινωθεί.
να παρακολουθείς αυτό το σαιτ:
Comune di Roma | Sito Istituzionale | Eventi e Notizie=
για περισσότερη ησυχία (με δύσκολη πρόσβαση χωρίς ΙΧ) και τρομερή θέα των πυροτεχνημάτων Gianicolo.
΅
Είναι μόνο στα Ιταλικά?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
΅
Είναι μόνο στα Ιταλικά?
ε ναι..εύκολα είναι δεν έιναι τπτ σπουδαιο να δεις τι εχει τοτε. 2-3 εβδομάδες πριν την πρωτοχρονια ξανακανε την ερωτηση που θα εχει οριστικοποιηθει το προγραμμα και τα ξαναλεμε.
τα ραντεβου πάντως στις πλατειες που είπα είναι στάνταρντ.
Buon capodanno a Roma!

P.S.η συμβουλή της sapienza να εκτιμηθεί δεόντως από τα ενδιαφερόμενα (νούμερα)..
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Παιδιά μια ερωτηση "τεχνικής φυσεως" !

Πετάω για Ρώμη απο Ρόδο με ενδιάμεση στάση στην Αθήνα.
Απο Ρόδο φεύγει 07:00, φτάνει Αθήνα 07:45 και φευγει απο Αθήνα στις 09:00!

Επειδή δεν το έχω ξανακάνει... θα κατεβούμε απο το αεροσκάφος στην Αθήνα στη μια ώρα που υπάρχει κενή ή θα περιμένουμε στις θέσεις μας?
Οι θέσεις μας θα είναι οι ίδιες ή θα ξανακάνουμε τσέκ-ιν με καινούργιες θέσεις απο Αθήνα??

Σας ευχαριστώ!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom