Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δυστυχώς μόνο το assotaxi έχει φόρμα για online booking αλλά μόλις πατάς η φόρμα εμφανίζεται μονο στα ιταλικά και ζητάει πολλά στοιχεία οπότε δε καταφερα καν να βρω το κόστος.. Στο 3570 έχει ένα pdf αρχείο με τα κόστη των διαδρομών και λέει τα ίδια που είχα βρει στο site του fiumicino (περίπου 55 ευρώ δηλαδή). Το 6645 είναι μόνο στα ιταλικα.
Αυτό που είχα βρει είναι ευχρηστο, στα αγγλικά, χωρίς κρυφές χρεώσεις, αλλά ζητάει πιστωτική κάρτα ως εγγύηση και δε ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστο..
Εκτος οτι δεν ειναι και τοσο δυσκολη η μεταφραση (46 Ε εχει το 6645 απο ενα τυχαιο χοτελ στο Βατικανο..) δεν εκανες καλη αναζητηση, χωρις παρεξηγηση. Ανοιξες καθολου το σαιτ του αεροδρομιου?
http://www.adr.it/web/aeroporti-di-roma-en-/pax-fco-taxi
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Εκτος οτι δεν ειναι και τοσο δυσκολη η μεταφραση (46 Ε εχει το 6645 απο ενα τυχαιο χοτελ στο Βατικανο..) δεν εκανες καλη αναζητηση, χωρις παρεξηγηση. Ανοιξες καθολου το σαιτ του αεροδρομιου?
http://www.adr.it/web/aeroporti-di-roma-en-/pax-fco-taxi
Δεν ήταν μόνο η μετάφραση το θέμα.. είναι ότι δε κατάφερα καν να φτάσω σε απάντηση γιατί ζήταγε ένα σωρό στοιχεία.. Ενώ ξεκινάει καλά μόλις πατήσεις booking σε στέλνει εδώ: http://www.assotaxi.it/sistema/book_form_1.php
Φυσικά μπήκα στο site του αεροδρομίου, στο λινκ που παραπέμπεις και συ. Και οι περιοχές που έχει (που είναι μακριά απ'το βατικανό) έχουν ταρίφα 45-48 ευρώ. Ως Τiburtina που είναι ανατολικά έχει 55 , φαντάστηκα περίπου τόσο θα είναι αν κινηθείς κι άλλο βόρεια από ostiense..
Στο 6645 δεν εψαξα γιατί είναι μόνο στα ιταλικά οπότε δε νομίζω να απευθύνεται σε τουρίστες.. Δν έχει νόημα γιατί με google translate δε θα καταφέρω να κάνω κράτηση ούτε να επικοινωνήσω μαζί τους αν χρειαστεί..
Αν πούμε στο ξενοδοχείο να καλέσει ταξί θα ξέρουμε εξ'αρχής πόσο θα χρεωθούμε;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν ήταν μόνο η μετάφραση το θέμα.. είναι ότι δε κατάφερα καν να φτάσω σε απάντηση γιατί ζήταγε ένα σωρό στοιχεία.. Ενώ ξεκινάει καλά μόλις πατήσεις booking σε στέλνει εδώ: http://www.assotaxi.it/sistema/book_form_1.php
Φυσικά μπήκα στο site του αεροδρομίου, στο λινκ που παραπέμπεις και συ. Και οι περιοχές που έχει (που είναι μακριά απ'το βατικανό) έχουν ταρίφα 45-48 ευρώ. Ως Τiburtina που είναι ανατολικά έχει 55 , φαντάστηκα περίπου τόσο θα είναι αν κινηθείς κι άλλο βόρεια από ostiense..
Στο 6645 δεν εψαξα γιατί είναι μόνο στα ιταλικά οπότε δε νομίζω να απευθύνεται σε τουρίστες.. Δν έχει νόημα γιατί με google translate δε θα καταφέρω να κάνω κράτηση ούτε να επικοινωνήσω μαζί τους αν χρειαστεί..
Αν πούμε στο ξενοδοχείο να καλέσει ταξί θα ξέρουμε εξ'αρχής πόσο θα χρεωθούμε;
Οι περιοχες που εχει το σαιτ του αεροδρομιου, ειναι εντος των τειχων (που περιλαμβανει ολο σχεδον το Βατικανο που ρωτησες) 48 Ε. Δες το χαρτη που ειναι το ξενοδοχειο σου κ το χαρτη των τειχων. Επισης εχει λινκ για το Δημο της Ρωμης που οριζει τις φιξ τιμες. Ανοιξε το και ψαξτο.
Για τα ιταλικα δεν μπορώ να σε βοηθησω. Το 6645 μου φαινεται ιδιαιτερα ευχρηστο. Βαζεις τη διευθυνση που εισαι, κ που πας και σου βγαζει τιμη. Αν δεν μπορεις να βρεις ακρη μολις φτασεις απλα παρε αυτα τα τηλεφωνα κ ρωτα, μιλουν αγγλικα στο κεντρο.
 

stellabec

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπέρα, θα επισκεφτώ και έγω τη Ρώμη..
Διαβασα απο την αρχή το topic.. αλλα θα ρωτήσω και εγω...
θα βγάλω roma pass το πρώτο δωρεάν θα το χρησιμοποιήσω για Κολοσσαίο - Ρωμ. Αγορά και Παλατινό Λόφο
Η δεύτερη δωρεάν είσοδος για μουσείο θα ήθελα να είναι στην Galeria Borghese ... το ερώτημα είναι...μπορώ να κλείσω απο εδω θέση τηλεφωνικά χωρις να έχω προμηθευτεί ακόμα την κάρτα μου...ή πρεπει αναγκαστικά απο εκει ενω έχω την κάρτα...απλά σκέφτομαι ότι υπάρχει η περίπτωση να έχουν εξαντληθεί τα εισιτήρια...
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Να κλείσεις από εδώ θέση για τη Borghese γιατί είναι απαραίτητο και όταν πάρεις τη Roma Pass θα την δείξεις εκεί και θα μπεις δωρεάν.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να κλείσεις από εδώ θέση για τη Borghese γιατί είναι απαραίτητο και όταν πάρεις τη Roma Pass θα την δείξεις εκεί και θα μπεις δωρεάν.
Σχεδον δωρεαν..πρεπει να πληρωσεις τα 2Ε της κρατησης, αν δεν το εχεις κανει ηδη..
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Σχεδον δωρεαν..πρεπει να πληρωσεις τα 2Ε της κρατησης, αν δεν το εχεις κανει ηδη..
Τον Φλεβάρη που πήγα δεν μας ζήτησαν τίποτα να πληρώσουμε, εκτός αν έχει αλλάξει κάτι από τότε.
 

Serenata

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα παιδια!!
Ετοιμάζουμε τον Οκτώβρη ενα ταξιδι απο 25 εώς 28 για Ρώμη 8 άτομα (!)
Αν κι εγω πηγα και πέρσι,την ερωτεύτηκα,δεν επισκέφθηκα την συνοικία Trastevere,θα ηθελα να με ενημερώσει κάποιος ειναι κοντά στο κεντρο της Ρώμης,τι παιζει με την συγκοινωνία και αν με τα πόδια ειναι προσβάσιμο το κεντρο.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπερα παιδια!!
Ετοιμάζουμε τον Οκτώβρη ενα ταξιδι απο 25 εώς 28 για Ρώμη 8 άτομα (!)
Αν κι εγω πηγα και πέρσι,την ερωτεύτηκα,δεν επισκέφθηκα την συνοικία Trastevere,θα ηθελα να με ενημερώσει κάποιος ειναι κοντά στο κεντρο της Ρώμης,τι παιζει με την συγκοινωνία και αν με τα πόδια ειναι προσβάσιμο το κεντρο.
To trastevere ειναι κατω απ το ποταμι νοτιοδυτικα του κεντρου,εχει τραμ που σε παει σε 5-10 λεπτα κατω απ τη Navona .Aν θες να πας με τα ποδια θα ειναι κανα 20 πτο μεχρι εκει,αναλογα βεβαια σε ποιο σημειο του trastevere θα εισαι.Οσο πιο βορεια του trastevere,τοσο πιο κοντα στο κεντρο
 

Serenata

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστω πολυ!θα ειναι υπερβολή αν κλείσουμε ξενοδοχείο απο τωρα;
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Κλεισε κατι καλο κ φθηνο με δωρεαν ακυρωση κ παραλληλα ψαχνεις για τυχον καλυτερο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom