Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
το είδα ..είναι λίγο πιο πάνω από την τιμή που ήθελα..αλλά οκ..αυτό που σκέφτομαι είναι πως θα πηγαίνω πχ στην πλατεία navona? επειδή δεν έχει μετρό..
και για αυτό ήθελα λίγο πιο κεντρικά..έχει λεωφορεία στο κέντρο? η με τα πόδια?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ευχαριστώ όλους εσάς που έχετε την καλή διάθεση να με βοηθήσετε!!
αν εχεις ομως κι εσυ την καλη διαθεση να βοηθηθεις, γραψε ενα ονομα ξενοδοχειου εκτος απο το λινκ. που δεν μπορω να ανοιξω πχ.
αυτο ισχυει για ολους, ας μην παραθετουμε μονο λινκ, 2 λεξεις δεν κοστιζουν.
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
έχεις απόλυτο δίκαιο..
λοιπόν έκλεισα το
HOTEL PARIS ROME χωρίς ακύρωση.Μετά από σχόλια που διάβασα αποφάσισα να το αλλάξω γιατί μου φάνηκε υπεβολικά χάλια

τώρα είμαι ανάμεσα
Best Suites Trevi
Hotel Aberdeen
και βλέπω και το Hotel Eliseo.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ε, θα πάρει ένα που δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα. :)
Η αλήθεια είναι ότι πολύ συχνά έχω υποκύψει στον πειρασμό να πάρω από Ιταλία, παρόλο που ξέρω ότι μπορώ να βρω εύκολα εδώ. Και δεν μου πολυαρέσει κιόλας. Άβυσσος.
 

Psitgr

Member
Μηνύματα
34
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο..
Κοίτα εγώ πήγαινα με τα πόδια.. Από Spagna, via dei Condotti τέρμα , αριστερά και τσούπ έφτασες.. Μην σου φαίνονται μεγάλες οι αποστάσεις περπατιούνται εύκολα γιατί είναι σχεδόν ίσιωμα.. Αλλά λεωφορεία παίζουν παντού..
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
που το είδα στο google maps θέλεις κανένα 30 λεπτό με τα πόδια..και με το λεωφορείο έχει περπάτημα κανένα 20 λεπτό..δεν ξέρω βέβαια πόσο περπατίεται..και πως θα είναι ο καιρός..και ούτε ξέρω πόσο θα αντέχουν το περπάτημα..το aberdeen μου φαίνεται πιο κοντά..αλλά βέβαια δεν ξέρω πως είναι και ο δρόμος..άλλο να βλέπεις αξιοθέατα και άλλο να είναι μονότονος δρόμος..έχει και εκείνη την ανηφόρα..
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Έχοντας επισκεφτεί τη Ρώμη σε μέρες μεγάλης αιχμής (Απρίλιο) συνιστώ να έχετε κλείσει ηλεκτρονικώς τα εισιτήρια για Βατικανό (γλιτώνεις πολλές ώρες ουράς) και για Villa Borghese (κατά 95% δε θα έχει εκείνη τη μέρα εισιτήριο ούτε για δείγμα). Για Κολοσσαίο δε χρειάζεται, κατά τη γνώμη μου, πάτε στα 300 μέτρα στην είσοδο του Παλατινού Λόφου ή της Ρωμαικής Αγοράς και αγοράζετε το εισιτήριο (είναι κοινό για Κολοσσαίο, Παλατινό Λόφο, Ρωμαική Αγορά) όπου δεν έχει ποτέ κόσμο και μπαίνετε παντού χωρίς να περιμένετε σε ουρές.
 

p@n

Member
Μηνύματα
65
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
που το είδα στο google maps θέλεις κανένα 30 λεπτό με τα πόδια..και με το λεωφορείο έχει περπάτημα κανένα 20 λεπτό..δεν ξέρω βέβαια πόσο περπατίεται..και πως θα είναι ο καιρός..και ούτε ξέρω πόσο θα αντέχουν το περπάτημα..το aberdeen μου φαίνεται πιο κοντά..αλλά βέβαια δεν ξέρω πως είναι και ο δρόμος..άλλο να βλέπεις αξιοθέατα και άλλο να είναι μονότονος δρόμος..έχει και εκείνη την ανηφόρα..
Μόλις φτάσετε και δείτε τι ακριβώς είναι η Ρώμη, δεν θα θέλετε να κάνετε τίποτα αλλο εκτός από το να περπατάτε, με τον δικό σας ρυθμό βέβαια...Σιγουρέψου μόνο ότι θα έχετε άνετα παπούτσια (και κυρίως οι γονείς σου). Eίναι σημαντικό αλήθεια! Γενικώς οι περιοχή που έχεις επιλέξει για διαμονή είναι κατάλληλη κατά τη γνώμη μου. Αρκεί να είστε κοντά στο μετρό για να το χρησιμοποιήσετε την ημέρα που θα πάτε στο Βατικανό (Line A). Μονότονο δρόμο στο ιστορικό κέντρο δεν θα συναντήσεις!
 

tinkerbell24

Member
Μηνύματα
184
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ευχαριστώ πάρα πολύ. .
Έχεις δίκαιο όταν τα δούμε εκεί θα είναι πιο εύκολα. .
Ξενοδοχείο για μένα τέλος.
Θα αποφασίσω όταν φτάσουν οι μέρες. . Σκέφτομαι ακόμη να μεινω σε αυτό που έκλεισα. .Μην δώσω κι άλλα από πάνω για 2.5 βραδιά. . Θα δω..
Θα αρχίσω το διάβασμα μου από εδώ γι όλα τα υπόλοιπα..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σκέφτομαι ακόμη να μεινω σε αυτό που έκλεισα. ..
Η θεση του ειναι πολυ καλη. Μερικα μετρα απο μετρο. Μην την ψαχνεις, μεινε εκει αφοβα και παρεβλεψε βαθμολογια πρωινου και αιρκον. Και τα δυο αχρηστα θα σου ειναι...πρωινο σε τετοια τιμη μην περιμενεις. Κορνετο και καπουτσινο εξω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.838
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom