Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Fwteini

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, θα ταξιδέψουμε τέσσερα άτομα Πρωτη εβδομαδα Φεβρουαρίου στη Ρωμη. Υπαρχει κάποιος που θα ειναι εκει? ενδιαφέρεται να κλεισουμε ξεναγό για Βατικανο?
 
Μηνύματα
13
Likes
7
Καλησπέρα σας! Προγραμματίζω ένα ταξίδι στην Ρώμη και έχω μπερδευτεί. Έχω διαβάσει τα περισσότερα σχόλια και απορίες στην σελίδα σας αλλά δεν κατάφερα να καταλήξω σε συγκεκριμένα συμπεράσματα.
Αρχικά λοιπόν θέλω να ρωτήσω για την περιοχή που θα μου προτείνατε να μείνω. Διαβάζω πολύ για την περιοχή κοντά στον σταθμό Termini ωστόσο από ότι κατάλαβα οι περισσότερες μετακινήσεις από και προς τα αξιοθέατα και τα μουσεία γίνονται με το μετρό και όχι με το τρένο. Από την άλλη αν μείνω κάπου στο κέντρο ώστε να αποφύγω τα μεταφορικά μέσα και έχω με τα πόδια πρόσβαση σε πλατείες,εκκλησίες? Σημειωτέον θέλω κάτι οικονομικό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Καλώς ήρθες:)
Κοντά στο τέρμινι,μένει όποιος δεν βρίσκει οικονομικό δωμάτιο στο κέντρο της πόλης.Πάντως,σίγουρα,αν μείνεις πιο κεντρικά,τα περισσότερα τα βλέπεις με τα πόδια....
 

Christosxds

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
καλησπέρα σε όλους!
το καλοκαίρι με βοήθησε αρκετά το φόρουμ με τις διακοπές μου στην Αμοργό, οπότε περιμένω και πάλι τη βοήθεια σας! :) Ρώμη!!!
θα ήθελα πληροφορίες α) για την κλειδαρότρυπα... είναι στο λόφο Αβεντίνο, έχει πάει κάποιος? είναι εύκολο να τη βρείς? έχει και εκεί ουρά? και β) πιστεύεται ότι αξίζει να σηκωθώ αρκετά πρωί (5:00 πμ) ώστε να καταφέρω να δω κάποιες πλατείες και κρήνες χωρίς τις ορδές των τουριστών ή τα απογεύματα είναι καλύτερα? και τελευταίο... Βατικανό, Αγ. Πέτρος, κολοσσαίο, Παλατίνος λόφος και Ρωμαική αγορά γίνονται σε μια μέρα??? Σας ευχαριστώ!!! :)
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Τ
Καλησπέρα σας! Προγραμματίζω ένα ταξίδι στην Ρώμη και έχω μπερδευτεί. Έχω διαβάσει τα περισσότερα σχόλια και απορίες στην σελίδα σας αλλά δεν κατάφερα να καταλήξω σε συγκεκριμένα συμπεράσματα.
Αρχικά λοιπόν θέλω να ρωτήσω για την περιοχή που θα μου προτείνατε να μείνω. Διαβάζω πολύ για την περιοχή κοντά στον σταθμό Termini ωστόσο από ότι κατάλαβα οι περισσότερες μετακινήσεις από και προς τα αξιοθέατα και τα μουσεία γίνονται με το μετρό και όχι με το τρένο. Από την άλλη αν μείνω κάπου στο κέντρο ώστε να αποφύγω τα μεταφορικά μέσα και έχω με τα πόδια πρόσβαση σε πλατείες,εκκλησίες? Σημειωτέον θέλω κάτι οικονομικό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
Την πρωτη φορα που πηγα Ρωμη ειχα μεινει σε ξενοδοχειο στο κεντρο, και ειχε κοστισει αρκετα χωρις λογο. Μπορεις να κοιταξεις ξενοδοχειο και λιγο πιο μακρυα. Trastevere, via piave, βατικανο. Εγω προσωπικα ξεκινουσα το πρωι και γυρνουσα στο ξενοδοχειο αργα το βραδυ. Το θεμα ειναι να βρεθεις στο κεντρο και απο εκει ολα ειναι κοντα. Αντε να χρειαστει να χρησιμοποιησεις δυο φορες τη μερα τη συγκοινωνια. Βεβαια, εσυ γνωριζεις τον χρονο σου κ τι θελεις. Μπορει να θελετε να γυριζετε στο ξενοδοχειο σας δυο τρεις φορες μεσα στη μερα. Και ετσι οι μετακινησεις να κοστισουν πολυ, οποτε να προτιμησετε καποιο κοντα στο κεντρο. Σιγουρευτειτε για το κοστος του τουριστικου φορου.
 
Μηνύματα
13
Likes
7
Για την περιοχή Termini τι γνωρίζεις? Όσο για την συγκοινωνία πληροφορήθηκα ότι δεν είναι χρονοβόρες και είναι δωρεάν με την Roma Pass.
 

fofi32

Member
Μηνύματα
83
Likes
224
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Μια είναι η περιοχή. Κέντρο. Ψάξε καλά. Αν δεν βρείς κάτι, ζήτα βοήθεια να βοηθήσουμε και εμείς. Πήγα πέρυσι Φεβρουάριο, έμεινα σε διαμέρισμα, στοίχισε 220 ευρώ για 4 βράδια-3 άτομα, περπατούσες 20 βήματα και έβγαινες μπροστά στο Πάνθεον. Ήρθε ο ιδιοκτήτης μου έδωσε τα κλειδιά και δεν τον ξαναείδα. Εγω θεωρώ κέντρο και το Βατικανό, και το Travestere δηλαδή όλα στην παλιά πόλη καθώς όλα είναι κοντά με τα πόδια. Αν δεν περπατήσεις στο ανοιχτό μουσείο, Ρώμη, που θα περπατήσεις? Θα το λατρέψεις αυτό το περπάτημα. Σε περίπτωση που δεν βρείς στα βαλάντια σου, τότε και μόνο τότε, θα κοιτάξεις στο τέρμινι. Μιλάμε για μια άσχημη περιοχή. Απο εκεί σε 4-5 στάσεις θα είσαι μέσα στη παλιά πόλη με το λεωφορείο. Πόσο να σου στοιχίσει αυτή η μετακίνηση, λεωφορείο είναι. Είσαι και τυχερή θα βρείς τη Fontana di trevi ανοιχτή.
1512413_10204756051113837_6379822162088365493_n.jpg

10957555_10204756051833855_7361381344945767283_o.jpg
 

annian

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Παιδιά νομίζω πως το Trastevere δεν το λες και κέντρο, σχετικά κοντά στο Βατικανό είναι. Κι εγώ συμφωνώ πως αξίζει να κλείσεις ξενοδοχείο εγκαίρως και να μείνεις στο κέντρο. Θα περάσεις τέλεια όπως και να έχει.!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κοντά στο τέρμινι,μένει όποιος δεν βρίσκει οικονομικό δωμάτιο στο κέντρο της πόλης...
όχι βέβαια. καποια πραγματα εχουν παρεξηγηθεί. εχουν εξηγηθεί αλλα η ληθη φερνει την παρεξηγηση. το Τερμινι είναι κεντρο. πιο κεντρο από το Βατικανο πχ. και εκει μενει οποιος όχι μονο θελει κατι οικονομικο αλλα και να είναι στο κεντρο, να μετακινειται με μετρό και να εχει αμεση και φθηνη προσβαση στο αεροδρομιο. ιδανικη περιοχή για συντομη παραμονή στην πόλη. και την άλλη εβδομαδα παλι εκει θα μεινω.
piazza-indipendenza-roma_1_original.jpg
3e9b217f69ec544a6182697b7265ae96.jpg
3508218731_04d30695bf.jpg
via-cavour-from-the-alley.jpg
8765045.jpg

Για την περιοχή Termini τι γνωρίζεις? .
τα εξηγησα πιο πανω. ασφαλεστατη, οικονομικη και στο κεντρο των ΜΜΜ. σταθμος είναι λογικο να εχει και μετανάστες κλπ. διαλέγεις την καλυτερη πλευρα και εισαι ασφαλης και ανετη.
τότε και μόνο τότε, θα κοιτάξεις στο τέρμινι. Μιλάμε για μια άσχημη περιοχή.
έχεις πάει?
 

fofi32

Member
Μηνύματα
83
Likes
224
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Δηλαδή εσυ πήρες μεταφορικό μέσο για να πας στο Βατικανό?

Έγραψα ήδη αν έχω πάει. Αυτή είναι η γνώμη μου και η σύγκριση μου γίνεται πάντα σε σχέση με το ιστορικό κέντρο τα αξιοθέατα που είναι εντός τειχών. Απο κεί και πέρα δεν μπορώ να την βοηθήσω περισσότερο απο εσένα που είσαι ο ειδικός της Ιταλίας γενικότερα. Καλά να περάσεις αγαπητή Βαλάντω.
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
καλησπέρα σε όλους!
το καλοκαίρι με βοήθησε αρκετά το φόρουμ με τις διακοπές μου στην Αμοργό, οπότε περιμένω και πάλι τη βοήθεια σας! :) Ρώμη!!!
θα ήθελα πληροφορίες α) για την κλειδαρότρυπα... είναι στο λόφο Αβεντίνο, έχει πάει κάποιος? είναι εύκολο να τη βρείς? έχει και εκεί ουρά? και β) πιστεύεται ότι αξίζει να σηκωθώ αρκετά πρωί (5:00 πμ) ώστε να καταφέρω να δω κάποιες πλατείες και κρήνες χωρίς τις ορδές των τουριστών ή τα απογεύματα είναι καλύτερα? και τελευταίο... Βατικανό, Αγ. Πέτρος, κολοσσαίο, Παλατίνος λόφος και Ρωμαική αγορά γίνονται σε μια μέρα??? Σας ευχαριστώ!!! :)
Χαίρετε! Για α) Στον Αβεντίνο είναι. Εύκολα το βρίσκεις. Το γράφουν και οι οδηγοί. Για τα υπόλοιπα και β) πρέπει να ρωτήσω: Πότε θα πας στη Ρώμη;
Για γ) Καλύτερα σε δυο μέρες για να σου μείνει και κάτι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.887
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom