Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

akis9800

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΒΙΔΕΣ
Καλημερα σε ολους,
μπηκα και εγω στην ομαδα σας μιας και αρρωστος με τα ταξιδια και εγω.
Εχω προγραμματισει ενα ταξιδι για 2 ατομα στι 30 Ιανουαριου για 4 ημερες στην Ρωμη.
Θα ηθελα να μου προτεινετε ξενοδοχεια (μεχρι και 120-130e) .
Δεν εχω προβλημα να μεινω στο κεντρο ή και πιο μακρια αν εχει καλη συγκοινωνια.
Επισης βλεπω οτι τα ξενοδοχεια στη Ρωμη ειναι τα πιο πολλα παλια και μικρα, ισχυει αυτο?
Περιμενω τις προτασεις σας
Ευχαριστω
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Καλημερα σε ολους,
μπηκα και εγω στην ομαδα σας μιας και αρρωστος με τα ταξιδια και εγω.
Εχω προγραμματισει ενα ταξιδι για 2 ατομα στι 30 Ιανουαριου για 4 ημερες στην Ρωμη.
Θα ηθελα να μου προτεινετε ξενοδοχεια (μεχρι και 120-130e) .
Δεν εχω προβλημα να μεινω στο κεντρο ή και πιο μακρια αν εχει καλη συγκοινωνια.
Επισης βλεπω οτι τα ξενοδοχεια στη Ρωμη ειναι τα πιο πολλα παλια και μικρα, ισχυει αυτο?
Περιμενω τις προτασεις σας
Ευχαριστω
Αν δεν σε ενοχλει το να εισαι καρακεντρο αλλα εστω και λιγο πιο εξω με καλη συγκοινωνια, εγω θα σου πω που εμεινα και ημουν ευχαριστημενος. Δες την περιπτωση express holiday inn san jovanni(νομιζω ετσι λεγεται). Ειναι της γνωστης σειρας ξενοδοχειων holiday inn και αυτο απο μονο του ειναι μια εγγυηση των υπηρεσιων. Τα δωματια δεν ειναι παλια αλλα αρκετα μοντερνα και ανετα. Επισης σημαντικο ειναι οτι εισαι ακριβως ενα στενοο πισω απο το σιδηροδρομικο σταθμο(βολευει αοιστευτα για την μετακινηση σου απο/προς το αεροδρομιο) και περιπου 500 μετρα(7'λεπτα περιπου με τα ποδια) απο σταθμο μετρο. Η τιμη την περιοδο που πας ειναι 90 ευρω με πρωινο(πολυ καλο πρωινο). Δες και αποφασισε....
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Καλημερα σε ολους,
μπηκα και εγω στην ομαδα σας μιας και αρρωστος με τα ταξιδια και εγω.
Εχω προγραμματισει ενα ταξιδι για 2 ατομα στι 30 Ιανουαριου για 4 ημερες στην Ρωμη.
Θα ηθελα να μου προτεινετε ξενοδοχεια (μεχρι και 120-130e) .
Δεν εχω προβλημα να μεινω στο κεντρο ή και πιο μακρια αν εχει καλη συγκοινωνια.
Επισης βλεπω οτι τα ξενοδοχεια στη Ρωμη ειναι τα πιο πολλα παλια και μικρα, ισχυει αυτο?
Περιμενω τις προτασεις σας
Ευχαριστω

κανε μια αναζήτηση για ρώμη στο αντίστοιχο κουμπάκι
θα βρεις ολα τα θεματα για ρωμη και για ξενοδοχεία
 
Μηνύματα
78
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Σχέδια για την ώρα...
Περάσαμε 4 βραδιές στο Giolli στη Via Nazionale αρχές Νοεμβρίου με 105 Ευρώ το δίκλινο τη βραδιά. Απλό ξενοχείο, μάλλον πρόσφατα ανακαινισμένο (αν καταλαβα καλά και από τισ κριτικές στο tripadvisor), ικανοποιιτικά ευρύχωρο δωμάτιο, απλό αλλά αρκετό πρωινό, TV, WiFi με μεγαλύτεο πλεονέκτημα τη τοποθεσία. Μπορείς να επισκεφθείς αρκετά σημαντικά αξιοθέατα με τα πόδια (αλλωστε στη Ρώμη το περπάτημα είναι απαραίτητο για να την "γευθείς" και να τη αγαπήσεις) και υπάρχει το λεωφορείο 64 από κάτω του που σε πάει μέχρι το Βατικανό.

Σου παραθέτω το site για περισσότερες πληροφορίες.

GIOLLI Hotel Rome | OFFICIAL Site | in Rome center, Via Nazionale, near Trevi's Fountain/Spanish Steps

Στιν ίδιο δρόμο υπάρχουν αρκετά ακόμα ξενοδοχεία του ίδιου στυλ αν αυτό δε σου αρέσει.
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
At Your Place
http://www.atyourplacerome.com/
Τιμές κυμαίνονται από 70 – 150 ανάλογα την ημερομηνία
Πολύ καλές κριτικές στο trip advisor
Καλή τοποθεσία, πολύ κοντά στο Βατικανό.
 
Last edited by a moderator:

black21

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Δεν βλέπω καμιά απάντηση και αγχώνομαι :)

Καμιά υπόδειξη, διόρθωση, επισήμανση οτιδήποτε στο πρόγραμμα μου;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Χαλάρωσε:haha:μια χαρά πρόγραμμα έκανες,από κει και πέρα ΔΕΝ μπορούν όλα να μπούν σε''κουτάκια''και να τηρείς κατά γράμμα ένα πρόγραμμα ειδικά σε πόλεις τέτοιου βεληνεκούς όπως η Ρώμη,καθ'οδόν θα δείς ότι θα ...παρεκλίνεις θέλοντας και μή.
Αφού παίρνεις και το κόκκινο το αγαπημένο μου λεωφορείο :haha:είσαι οκ!
Κάπου θα εντάξεις και την επίσκεψη σου στο Κάμπο ντε φιόρι,αξίζει,(ίσως την τελευταία μέρα;κάπου την πιάτσα Βενέτσια που έχει πολλά πράγματα κι εκεί να δείς η ευρύτερη περιοχή!,επίσης σίγουρα θα μπαινοβγαίνεις σε εκκλησίες που συναντάς!πχ την εκκλησία Σάντα Μαρία στην πιάτσα ντε Πόπολο κλπ.
Για τα εισιτήρια που ρωτάς εγώ δεν έκλεισα τίποτε από το ιντερνετ,αα να ξέρεις ότι με το εισιτήριο του κόκκινου λεωφορείου δικαιούσαι έκπτωση σε κάποια αξιοθέατα αλλά δε θυμάμαι σε ποιά,,,
όσο για το Βατικανό αφού πηγαίνεις καθημερινή Δευτέρα,μάλλον (εγώ είχα πάει Παρασκευή και δεν είχε καθόλου ουρά!)δε θα συναντήσεις κίνηση,σου δίνουν χάρτη,αλλά έχει και διευκρινιστικές ταμπέλες,αριστερά και ευθεία πάει προς Καπέλα Σιξτίνα που σίγουρα θα πάς και καθοδόν διασχίζεις τα περισσότερα μουσεία(η καπέλα είναι στο τέρμα σχεδόν),και μετά βγαίνεις και πας αν θέλεις στην πινακοθήκη που είναι δεξιά,
το που πάει ο καθένας είναι θέμα γούστου(το εισιτήριο ενιαίο είναι ούτως η άλλως)
Τό ότι άφησες και μία μέρα χαλαρή καλό είναι γιατί θα αφεθείς να τριγυρίζεις στο κέντρο και στα σοκάκια του ιστορικού κέντρου,ανακαλύπτοντας συνέχεια...πράγματα!,κάποια παλάτσο,πλατεία,εκκλησία κλπ!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Έχεις βάλει την Κυριακή το Πάνθεον και Δευτέρα τη Piazza Navona...Αυτά τα δυο είναι δίπλα!Θα σου έλεγα να τα βάλεις σε μια μέρα...
Σε μια μέρα θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις ένα ωραίο περίπατο απ το Κολοσσαίο,Ρωμαική αγορά,Vittoriano,Καπιτώλιο,Πάνθεον,Piazza Navona,Fontana di trevi,Piazza di Spagna..Αν αντέχεις , βγαίνει!!!!
(Η Navona την περίοδο των γιορτών είναι ωραία και το βράδυ,έχει το χριστουγεννιάτικο παζάρι..)
Εγώ συνήθως πηγαίνω Αγ.Πέτρο Κυριακή πρωί, στις 12:00 ώστε να βρίσκομαι την ώρα που βγαίνει ο Πάπας να ευλογήσει το λαό..Είναι μια διαφορετική εμπειρία..Βέβαια όπως καταλαβαίνεις γίνεται χαμός απο κόσμο,αλλα πιστεύω αξίζει...
Στην Φλωρεντία θες να μπείς μέσα σ όλα τα μουσεία,κτλ?Διάλεξε ένα -δυο ,κάνε μια βόλτα στην πόλη ,πέρασε απο το μερκάτο ,πήγαινε στο Michelangelo κι είσαι οκ!!!
Αν έχεις χρόνο στη Ρώμη πέρασε κι απο την Κρύπτη των καπουτσίνων, στη via Veneto,αξίζει να πας..Είναι κάτι που πολλοί δεν το ξέρουν κι έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον...Cripta
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ συνήθως πηγαίνω Αγ.Πέτρο Κυριακή πρωί, στις 12:00 ώστε να βρίσκομαι την ώρα που βγαίνει ο Πάπας να ευλογήσει το λαό..
για τη βραδυνή λειτουργία του Σαββατου δεν είπες τίποτε...
για το τραίνο να θυμίσω να πάρεις το Frecciarossa. άλλο επίπεδο..
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
για τη βραδυνή λειτουργία του Σαββατου δεν είπες τίποτε...
για το τραίνο να θυμίσω να πάρεις το Frecciarossa. άλλο επίπεδο..

Για τη βραδυνή τα λόγια είναι περιττά..Τα έχουμε πει πολλές φορές άλλωστε..
Ο ναός είναι ένας!

afarm1.static.flickr.com_12_69033069_330a19e983.jpg
 

maraki_83

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Οργανώνοντας το ταξίδι μου για Ρώμη 27-31 Δεκεμβρίου, μου προκύπτει το εξής θέμα προς συζήτηση: ;)

Αξίζει να αφιερώσω μία από τις μέρες αυτές για μια μονοήμερη εκδρομή στη Φλωρεντία ή να χρησιμοποιήσω και τις 4 (γιατί ουσιαστικά 4 βγαίνουν καθαρές) για ξενάγηση στη Ρώμη και να αφήσω τη Φλωρεντία για άλλη φορά:?::?::?: Θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη σας. Λάβετε απλά υπόψη ότι θα είναι η πρώτη φορά που πάω Ρώμη.

Ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ξέχνα τη Φλωρεντία...αφού είναι η πρώτη σου φορά Ρώμη αφιερώσου σ΄αυτήν!Ισα που θα προλάβεις να πάρεις μια καλή γεύση σε 4 μέρες...
Δεν παρακολουθείς που ...λέμε σε ιστοριούλες πάμε ξαναπάμε Ρώμη και πάλι δε προλαβαίνουμε να δούμε όοοοοοσα θα θέλαμε;:haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom