Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
OK,ευχαριστω παντως, εξαλλου θα τους πανε ξεναγηση οποτε στον ελευθερο χρονο ας κανουν βολτες... Τι καλυτερο;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
το λεωφορείο σε περιμένει. το εισιτηριό σου είναι συνδεδεμένο με την πτήση σου.
Alitalia Bus | Alitalia
πιο νωρίς μπορεί να φτάσεις, πιο αργά εξαιρετικά απίθανο.
Είναι τυχαίο που όποτε περνάω από το Ελ. Βενιζέλος υπάρχει κια μια καθυστερημένη πτήση της Alitalia? 12/8 πέταγα για HER στις 20:00 και είχαν δώσει αρχικά την πύλη Α13. Τελικά χρειάστηκε να αλλάξουν πύλη, καθώς η πτήση της Alitalia των 18:45 δεν είχε φύγει ακόμα (από την ίδια πύλη).... Και μέχρι που επιβιβάστηκα, το boarding δεν είχε καν αρχίσει.

Πως γίνεται να είναι "εξαιρετικά απίθανο" να φτάσεις πιο αργά, δεν το καταλαβαίνω....
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Είναι τυχαίο που όποτε περνάω από το Ελ. Βενιζέλος υπάρχει κια μια καθυστερημένη πτήση της Alitalia? 12/8 πέταγα για HER στις 20:00 και είχαν δώσει αρχικά την πύλη Α13. Τελικά χρειάστηκε να αλλάξουν πύλη, καθώς η πτήση της Alitalia των 18:45 δεν είχε φύγει ακόμα (από την ίδια πύλη).... Και μέχρι που επιβιβάστηκα, το boarding δεν είχε καν αρχίσει.

Πως γίνεται να είναι "εξαιρετικά απίθανο" να φτάσεις πιο αργά, δεν το καταλαβαίνω....
Η Α13 είναι για extra-schengen πτήσεις, μάλλον Β13 εννοείς.
Πάντως, θεωρώ ότι είναι τόσο υπερβολή το "όποτε περνάω από το Ελ. Βενιζέλος υπάρχει κια μια καθυστερημένη πτήση της Alitalia" όσο και το "εξαιρετικά απίθανο" να φτάσεις πιο αργά" του Samion. Η ΑΖ δεν είναι αυτή που ήταν κάποτε. Από κει και πέρα είναι αστείο να τη θεοποιούμε. Μια εταιρεία είναι, μπορεί να συμβεί να έχει καθυστέρηση όπως και σε κάθε άλλη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πως γίνεται να είναι "εξαιρετικά απίθανο" να φτάσεις πιο αργά, δεν το καταλαβαίνω....
όπως πολύ καλά ξέρεις, καθυστέρηση στην αναχώρηση δεν σημαίνει απαραίτητα καθυστερηση στην άφιξη. κι εγώ έφυγα με 20' καθυστέρηση (με ευθύνη του αεροδρομίου, όπως σχεδόν πάντα συμβαίνει στις πτήσεις της ΑΖ για γνωστούς λόγους..) και έφτασα 10' νωρίτερα.
Η ΑΖ δεν είναι αυτή που ήταν κάποτε. Μια εταιρεία είναι, μπορεί να συμβεί να έχει καθυστέρηση όπως και σε κάθε άλλη.
σωστά. μόνο που μιλάμε για συγκρίσιμα και μετρήσιμα μεγέθη. για νούμερα που ποτέ δεν έχει αναφέρει επιμελώς ο taver. και πώς θα μπορούσε άλλωστε αφού οι εταιρείες με τις μεγαλύτερες καθυστερήσεις στην Ευρώπη είναι σταθερά οι γερμανόφωνες. μαζί με τους τουρκόφωνους.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η Α13 είναι για extra-schengen πτήσεις, μάλλον Β13 εννοείς.
Πάντως, θεωρώ ότι είναι τόσο υπερβολή το "όποτε περνάω από το Ελ. Βενιζέλος υπάρχει κια μια καθυστερημένη πτήση της Alitalia" όσο και το "εξαιρετικά απίθανο" να φτάσεις πιο αργά" του Samion. Η ΑΖ δεν είναι αυτή που ήταν κάποτε. Από κει και πέρα είναι αστείο να τη θεοποιούμε. Μια εταιρεία είναι, μπορεί να συμβεί να έχει καθυστέρηση όπως και σε κάθε άλλη.
Ναι, σωστά, Β13 (η πύλη που φεύγει συνήθως η ΑΖ).
Πάντως όποτε περνάω από το Ελ. Βενιζέλος, υπάρχει και μια πτήση της AZ με καθυστέρηση.... Μπορεί να είναι και τυχαίο, αλλά αυτό βλέπω!

Πάντως το on-time performance του τελευταίου διμήνου για το Ρώμη - Αθήνα:
AZ 720: On-time 82%, Average Delay 17 min, Max Delay 148min
AZ 716: On-time 48%, Average Delay 20 min, Max Delay 56min
AZ 722: On-time 62%, Average Delay 21 min, Max Delay 172min
AZ 718: On-time 70%, Average Delay 27 min, Max Delay 289min
Συνολικά για το δρομολόγιο και τη συγκεκριμένη εταιρία: 66% on-time, 18% Late, 8% Very Late, 8% Excessive delays.
Πηγή: flightstats.com

ΥΓ: Τα παραπάνω αφορούν τις ώρες άφιξης, όχι αναχώρησης....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάντως το on-time performance του τελευταίου διμήνου για το Ρώμη - Αθήνα:
ιδού η αδιαμφισβήτητη γοητεία της στατιστικής και των αριθμών γενικά. με τους κατάλληλους χειρισμούς δείχνουν αυτό που θέλουμε, κανουν και το άσπρο μαύρο αν χρειαστεί...
επιμένω στο προηγούμενο ποστ μου αντί να αναζητήσω στατιστικά για την βραδυνή πτήση της 26ης ιουλίου 2011..ποιες εταιρείες είχαν τις μεγαλύτερες καθυστερήσεις στην ευρώπη το 2009-2010?...Was?...
 

giannis78

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
Καλησπερα και απο εμενα... πρωτα πρωτα να δωσω τα πολλα μπραβο σε ολους οσους γραφουν στο forum για τις χρησιμες συμβουλες τους... στο θεμα μου τωρα.... μεσα στον σεπτεμβριο ταξιδευουμε για ρωμη 4 ατομα παρεα και ετσι αποφασισαμε να πσαξουμε για ενα διαμερισμα... θα ηθελα οποιος πραγματικα γνωριζει(εχει κανει διαμονη σε καποιο) κ εμεινε ευχαριστημενος να μας προτεινει... περιμενω προτασεις... ευχαριστω πολυ..!!!!:p
 

nick32

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Καλημέρα είμαι καινούργιο μέλος εδώ θα ήθελα την άποψη σας.
Πάω Ρώμη με την σύζυγο μου 03/09 θα μείνω σε ξενοδοχείο κοντά στο Termini , έχω ακούσει διάφορα για την συγκεκριμένη περιοχή (ότι είναι επικίνδυνη) ισχύει ?
Θα μένω 1,5 χλμ από Via Vittorio Veneto
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Δεν εχω μεινει αλλα ακριβως το ιδιο ψαχνω κι εγω. Διαμερισμα για 4 ατομα. Οι τιμες σε Spagna, Via Veneto, Trevi ειναι απαγορευτικες για'μας. Και για termini επισης. Τrastevere εχω βρει τα πιο ομορφα και οικονομικα.
Πες μας αν βρηκες τελικα κατι καλο και που.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Η περιοχη γυρω απο τη Piazza Campo dei Fiori ενδεικνυται για διαμονη; Ψαχνω διαμερισμα και τα περισσοτερα (ομορφα και οικονομικα) ειναι σε Trastevere, Colosseo-Monti & Navona. Το Βατικανο το εχω αποκλεισει γιατι μου φαινεται μακρυα απ'ολα. Ποια περιοχη απ'τις τεσσερις σας φαινεται καλυτερη δεδομενου οτι ειμαστε νεοι, ωραιοι :) θελουμε να εχουμε ευκολη προσβαση το πρωι αλλα το βραδυ για να μπορουμε να βγαινουμε για ποτο ή και χορο κοντα στο ξενοδοχειο;
Προσωπικα απ'οσα εχω διαβασει με ελκυει η περιοχη του Trastevere αλλα βλεπω πως δεν υπαρχει μετρο, αραγε υπαρχουν λεωφορεια για το κεντρο της Ρωμης απο'κει;
 

anthy

Member
Μηνύματα
52
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΑΘΗΝΑ
διαμερισμα

εχω κλεισει με το rentalinrome το veneto apartment. Θα ειμαστε 4 ατομα και βγαινε 67 ευρω το ζευγαρι με τους φορους (2 ευρω το βραδυ) στη via marche μια παραληλη της βενετο.
θα ειμαι εκει σε 2 βδομαδες.
αψογο σερβις του σαιτ.μονο που δεν μπορω απο χθες να μπω στη σελιδα τους, να ανησυχησω????
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Κι εγω το ιδιο... Δε ξερω τι παιζει.
Νομιζω πολυ καλη τιμη, μαλλον εξαιρετικη τοποθεσια και φαινεται πολυ ομορφο.
Κανοντας τη κρατηση πληρωσες προκαταβολη και τα υπολοιπα θα τα πληρωσεις οταν πας;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom