Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ιταλίας
ναιιιιιι......φυσικα..το ξεχασα εννοειται οτι το εχω μεσα..
α να ρωτησω για τον λοφο Gianicolo..αν ειναι ευκολο να πας με τα ποδια αν εισαι κοντα στη Navona η στο βατικανο και ποιο λεωφορειο παει..

Για το λόφο Τζιανίκολο θα πάρεις το λεωφορείο 115 από το Trastevere. κάνει κυκλικά τη διαδρομή του λόφου. Εμείς το καλοκαίρι ανεβήκαμε 2 φορές στο Τζανίκολο, ήταν πανέμορφα!
Αν θέλεις, διάβασε την ιστορία μου Ανακαλύπτοντας τις υπέροχες τρατορίες της Ρώμης. Νομίζω θα σε βοηθήσει για προτάσεις φαγητού.
Το Maccheroni που ρώτησες παίζει γύρω στα 55 με 60 ευρώ για 2 άτομα.
Στον Armando είχαμε δώσει 70 ευρώ.
Πιο οικονομική ήταν η τρατορία Gioia Mia κοντά στη piazza Barberini.
Για ότι άλλο χρειαστείς, εδώ είμαστε!
 
Last edited by a moderator:

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Το λεωφορείο της Αλιτάλια είναι μόνο για τους επιβάτες της.Αφού έκλεισες με eazy δε σε αφορά.Υπάρχουν άλλα δύο λεωφορεία,το shuttle bus με 15ε αλέ ρε τουρ(μπορείς να αγοράσεις εισιτήριο μέσα στο αεροπλάνο) και το λεωφορείο της terravisιon με 8ε αλέ ρε τουρ το οποίο και χρησιμοποίησα ως πιο φθηνό.Κατεβαίνεις termini κι από κει πας όπου θες.Υπάρχει και το μετρό 14ε η μονή διαδρομή,δεν το χρησιμοποίησα καθόλου και δεν έχω άποψη.Η ώρα μέχρι το κέντρο σχετίζετε με την κίνηση αν επιλέξεις λεωφορείο,εγώ έκανα περίπου 40 λεπτά και στις δύο διαδρομές.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Για το λόφο Τζιανίκολο θα πάρεις το λεωφορείο 115 από το Trastevere. κάνει κυκλικά τη διαδρομή του λόφου. Εμείς το καλοκαίρι ανεβήκαμε 2 φορές στο Τζανίκολο, ήταν πανέμορφα!
Αν θέλεις, διάβασε την ιστορία μου Ανακαλύπτοντας τις υπέροχες τρατορίες της Ρώμης. Νομίζω θα σε βοηθήσει για προτάσεις φαγητού.
Το Maccheroni που ρώτησες παίζει γύρω στα 55 με 60 ευρώ για 2 άτομα.
Στον Armando είχαμε δώσει 70 ευρώ.
Πιο οικονομική ήταν η τρατορία Gioia Mia κοντά στη piazza Barberini.
Για ότι άλλο χρειαστείς, εδώ είμαστε!
ευχαριστω παρα πολυ κλασικη χορευτρια:xmas_biggrin:
φυσικα και διαβασα την ιστορια με τις τρατοριες..ναι ειδα υπεροχες φωτο απ τον λοφο Τζιανικολο..πιστευω παντως οτι γενικα η ρωμη ακομα και φλεβαρη εχει καλο καιρο.νομιζω εχει ηπιους χειμωνες.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Μη τα βάφεις και μαύρα. Από ό,τι καταλαβαίνω το καρναβάλι στη Ρώμη, αλλά και σε οποιαδήποτε άλλη πόλη της Ιταλίας θα διαρκέσει το πολύ μέχρι και τις 21 Φεβρουαρίου. Μπορείς να πας μετά.
20-21 δηλαδή είναι αργια?
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
φιλοι μου επεστρεψα μετα απο καιρο,για να μου δωσετε τα φωτα σας.. για αλλη μια φορα!!
26-2/29-2 ρωμη με ρυαναιρ!
θελω υποψηφια ξενοδοχεια 80 ευρω περιπου δικλινο με τον αγαπημενο μου!
υ.γ παρακαλω λαβετε υποψιν οτι δεν ειμαι για πολλες μετακινησεις καθοτι εγκυουλα στον 4 μηνα ,προτιμω περιοχη με ευκολη προσβαση και κυριως να εχει φαγητο καφε ποτο σε κοντινη αποσταση απο ξενοδοχειο.

οσο για αξιοθετα προτεινετε μου αυτα που ειναι ομορφα ευκολα χωρις πολυυυ περπατημα!

ευχαριστω πολυυ!!!

και καλη χρονια και καλα ταξιδια σε ολους μας!!!!!!!!
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Έχεις ρωτήσει το γιατρό αν επιτρέπει την αεροπορική πτήση?
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
φυσικα και ρωτησα!!ναι επιτρεπεται δεν υπαρχει κανενα προβλημα!
 

akis-b

Member
Μηνύματα
59
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ
Μολις επιστρεψαμε απο Ρωμη. Θα σου προτεινα το Hotel de Petris κοντα στη Fontana di Trevi. Ειναι πολυ ομορφο ξενοδοχειο στην καρδια του κεντρου. Ο σταθμος μετρο Barberini ειναι στα 3 λεπτα, η Fontana di Trevi στα 5, τα ισπανικα σκαλια στα 10 και ολο το ιστορικο κεντρο μια βολτα με τα ποδια. Ζήτα ακαινισμενο δωματιο (ειναι τα superior, αλλα τα δινουν ακομα και αν εχεις κλεισει standard, χωρις εξτρα χρεωση). Το πρωινο ειναι πολυ καλο, τα δωματια εχουν δωρεαν ιντερνετ και αν εισαι τυχερη μπορει να εχεις και μπαλκονακι και υδρομασαζ (στα δωματια του 5ου οροφου)! Για τις μερες που το θελεις η yeego το δινει στα 72 ευρω με πρωινο (συν 2 ευρω το ατομο ανα διανυκτερευση δημοτικους φορους) και η boοking.com στα 76. Δες και στο tripadvisor για καλυτερη εικονα.Εμεις και οι φιλοι μας μειναμε ενθουσιασμενοι. Και μια προταση: για τη μεταφορα απο το αεροδρομιο παρτε το λεωφορειο (4 ευρω), για τη μεταβαση ομως προς το αεροδρομιο προτιμηστε καλυτερα ταξι (30 ευρω σταθερη τιμη), θα σας γλυτωσει απο πολυ ταλαιπωρια!! Ο,τι αλλο θελεις ρωτα, τα εχουμε φρεσκα!! Καλο ταξιδι!
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
ευχαριστω πολυ!κ γω σεκεινη την περιοχη ψαχνω!φαινεται ωραιο το ξενοδοχειο!το πρωινο ηταν καλο!εσεις τι ειδατε στις μερες που μεινατε?ο καιρος γενικα ως ειναι?
 

akis-b

Member
Μηνύματα
59
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ
Ο καιρος ηταν υπεροχος, λιακαδες και ζεστες βραδιες, πολυ καλυτερος απο τον καιρο που ειχαμε εδω, αλλα αυτο παντα παιζει! Την πρωτη μερα (απογευμα) βολτες με τα ποδια στο ιστορικο κεντρο (Fontana για το κερμα, Πανθεον, Piazza Navona, ισπανικα σκαλια), 1-2 ωρες χαλαρο περπαρτημα. Την δευτερη μουσεια Βατικανου και Αγιος Πετρος (επιστροφη με το αστικο 62, σταση Tritone 2, πολυ κοντα στο ξενοδοχειο). Απογευμα βολτα στην αγορα (Via del Corso και στενα). Τριτη μερα Κολοσσαιο, ρωμαϊκο φορουμ και Βιτοριανο (Piazza Venezia). Βραδακι βολτα στο Trastevere με το τραμ 8 απο Largo Argentina. Καλη ειναι και η βολτα με το λεωφορειακι 116, αλλα θα σε ταρακουνησει αρκετα λογω του λιθοστρωτου (δε θα το συστηνα σε εγκυμοσυνη). Καλη εκπληξη ηταν και η εκκλησσια του Αγιου Κλημεντινου (San Clemente) κοντα στο Κολοσσαιο (φυλασσονται τα οστα του Αγιου Κυριλλου), η οποια ειναι χτισμενη σε τρια επιπεδα (ισογειο 12ος αι, απο κατω πρωτοχριστιανικη 4ος αι και βαθυτερα ειδωλολατρικος ναος του Μυθρη και ρωμαϊκη οικια με πηγη τρεχουμενου νερου). Αξιζει να μπειτε σε καποιες εκκλησιες, ειδικα για τις τοιχογραφιες του Carravagio (υπαρχουν 2 κοντα στην Ναβονα). Εμεις ειχαμε περισσοτερες μερες οποτε γυρισαμε λιγο παραπανω, αλλα για 3 μερες και μαλιστα "φουσκωτες", αυτα θα ηταν υπεραρκετα! Αντι για το Τραστεβερε (ισως ειναι κουραστικο στον 5ο), ισως θα ηταν καλυτερα μια βολτα προς Piazza di Popolo ή γενικοτερα βολτες στα στενα του κεντρου...
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
αααχ σε ευχαριστω πολυ πολυ με κατατοπισες πληρως για οτι αλλο θα σε ρωτησω!!!
ναι αφου θα ειμαι κ λιγο φουσκωτη καλο θα ειναι να μην πεθανω στον ποδαροδρομο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.894
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom