Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

PERIKLIS1

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Αύριο φεύγω κι εγώ για Ρώμη με την γυναίκα μου που είναι έγκυος (σύμπτωση ε elbono? :)) ). Θα μείνουμε στο De Petris (σε ακολούθησα akis,b).
Άκη, είχα την εντύπωση ότι ;internet έχει μόνο στο lobby και όχι στα δωμάτια. Τώρα χάρηκα πολύ που μου λες ότι έχει και στα δωμάτια :).
Να σε εμπιστευτώ για ταξί δηλαδή από De Ptris σε Ciampino και να μην ακολουθήσω λεοφωρείο από Termini? Με βάζεις σε σκέψεις δεδομένου ότι δε θέλω να ταλαιπωρηθεί η γυναίκα μου που είναι έγκυος.
Ερώτηση: Από Fontana di Trevi πηγαίνεις με τα πόδια στο Πάνθεον ή χρειάζεται να πάρουμε λεοφωρείο?

Μπροστά από το hotel (ή εκεί δίπλα τελοσπάντων) περνάει κάποιο λεοφωρείο το οποίο θα μας εξυπηρετήσει?

Πού είναι αυτή η Largo Argentina και δεν μπορώ να τη βρώ?
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Να σε εμπιστευτώ για ταξί δηλαδή από De Ptris σε Ciampino και να μην ακολουθήσω λεοφωρείο από Termini? Με βάζεις σε σκέψεις δεδομένου ότι δε θέλω να ταλαιπωρηθεί η γυναίκα μου που είναι έγκυος.
Ερώτηση: Από Fontana di Trevi πηγαίνεις με τα πόδια στο Πάνθεον ή χρειάζεται να πάρουμε λεοφωρείο?
Από Φοντάνα ντι τρέβι μέχρι Πάνθεον είναι πολύ άνετη και χαλαρή βόλτα περίπου 10-15 λεπτά οπότε άνετα.Δεν νομίζω να εξυπηρετεί καποιο λεωφορείο αλλά και να εξυπηρετει δεν αξίζει τον κόπο,είναι κοντά.
Δεν ξέρω ποια θα είναι η άποψη του φίλου Άκη αλλά δεν βρίσκω το λόγο να πάρετε ταξί ιδίως αν δε θέλετε να σπαταλήσετε ένα σωρό λεφτά.Εγώ με λεωφορείο πήγα από το Τερμινι στο άλλο αεροδρόμιο βέβαια αλλά δεν νομίζω να υπάρχει διαφορά και δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου.Η terravision για Campino το είχε 6ε αλέ ρε τουρ,το ταξί μονή διαδρομή κάπου διάβασα ότι κοστίζει 40 με επιφύλαξη το μεταφέρω αλλά σαφώς θα είναι πολύ,πολύ,πολύ ακριβότερο.Εσείς επιλέγεται βέβαια!Καλή λεφτεριά σ'όλες τις εγγυούλες και να περάσετε καλά στη Ρώμη!!!
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
Αύριο φεύγω κι εγώ για Ρώμη με την γυναίκα μου που είναι έγκυος (σύμπτωση ε elbono? :)) ). Θα μείνουμε στο De Petris (σε ακολούθησα akis,b).
Άκη, είχα την εντύπωση ότι ;internet έχει μόνο στο lobby και όχι στα δωμάτια. Τώρα χάρηκα πολύ που μου λες ότι έχει και στα δωμάτια :).
Να σε εμπιστευτώ για ταξί δηλαδή από De Ptris σε Ciampino και να μην ακολουθήσω λεοφωρείο από Termini? Με βάζεις σε σκέψεις δεδομένου ότι δε θέλω να ταλαιπωρηθεί η γυναίκα μου που είναι έγκυος.
Ερώτηση: Από Fontana di Trevi πηγαίνεις με τα πόδια στο Πάνθεον ή χρειάζεται να πάρουμε λεοφωρείο?

Μπροστά από το hotel (ή εκεί δίπλα τελοσπάντων) περνάει κάποιο λεοφωρείο το οποίο θα μας εξυπηρετήσει?

Πού είναι αυτή η Largo Argentina και δεν μπορώ να τη βρώ?
ααααχ α περιμενω εντυπωσεις μολις γυρισετε!!!ειδικα απο την εγκυουλα γυναικα σου!καλα να περασετε!!!
 

akis-b

Member
Μηνύματα
59
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ
To de Petris ειναι μοιρασμενο σε δυο κτηρια, εμεις μειναμε στο δευτερο κτηριο απεναντι απο τη ρεσεψιον και υπηρχε δωρεαν προσβαση στο ιντερνετ απο ολα τα δωματια. Για το κυριως κτηριο δεν ξερω, υποθετω πως θα ισχυει το ιδιο, καθως το λομπι ειναι υποτυπωδες (δυο καρεκλες κι ενα τραπεζι). Για τη βολτα, παιρνεις το δρομο του ξενοδοχειου και προχωρας ισια την κατηφοριτσα, περνας τον μεγαλο δρομο με το τουνελ και βλεπεις το σουπερ-μαρκετ (ανοιχτο μεχρι αργα για προμηθειες), απο κει αρχιζουν οι πεζοδρομοι. Ισια μπροστα σε 3 λεπτα η Φοντανα, συνεχιζεις ολο ισια σε 5 λεπτα το Πανθεον και νοητα ισια σε αλλα 10 η Ναβονα. Δεν χρειαζεται αστικο, θα σας δωσουν και χαρτη στο ξενοδοχειο. Το ιστορικο κεντρο ειναι μικρο, πανεμορφο και περπατιεται ανετα! Αστικα περνανε απο την Via Tritone, τον μεγαλο δρομο πανω απο το ξενοδοχειο. Βολευει το 62 για Αγιο Πετρο, για Piazza Venezzia (Vittoriano) ή και νωριτερα για Via del Corso, αν βαριεστε να περπατησετε ως εκει. Απο την αντιθετη κατευθυνση βολευει το 175 για τον σταθμο (Termini). Και στο Βατικανο και στο σταθμο μπορειτε να φτασετε γρηγορα με το μετρο απο τη σταση Barberini (3 λεπτα απο το ξενοδοχειο). Ωστοσο στο μετρο της Ρωμης δεν εχει σε πολλα σημεια κυλιομενες σκαλες (δυσκολο με τις αποσκευες) και για να βγεις απο την αποβαθρα της γραμμης Α στη Via Marsalla (λεωφορεια για σταθμο) εχει αρκετο υπογειο περπατημα και σκαλες πανω κατω!! Για την αναχωρηση προς αεροδρομιο Ciampino (Ryannair) τα ταξι εχουν σταθερη τιμη 30 ευρω ανεξαρτητως σημειου αναχωρησης μεσα απο το δακτυλιο της Ρωμης, χωρις εξτρα χρεωσεις για αποσκευες, τελη αεροδρομιου, κλπ (μην κινδυνολογουμε για "40 ευρω και πολυ πολυ παραπανω", 40 ευρω σταθερη τιμη ισχυει για Fiumicino και 30 για Ciampino). Τωρα, η εμπειρια μας με την Terravision δεν ηταν και θετικη, ισως λογω των εορτων. Το εισητηριο κοστιζει 4 ευρω απλη διαδρομη για αεροδρομιο αν κοπει στο αεροδρομιο ή 6 ευρω (η απλη μεταβαση) αν το βγαλεις κατα την αναχωρηση απο τον σταθμο (επομενως 8 ή 12 ευρω το ζευγαρι για την αναχωρηση συν 2 ευρω για το μετρο/αστικο). Εχεις ομως τη φασαρια της μεταβασης ως το σταθμο (δυσκολιες προσβασης που ανεφερα παραπανω), οι οποιες μπορει να ειναι αμελητεες για μας, επιτεινονται ομως σε περιπτωση εγκυμοσυνης... Εδω 16 ή 20 ευρω παραπανω θα αξιζαν ισως! Και τα ευτραπελα δεν λειπουν με την Terravision! Με το που φτασαμε στο σημειο αναχωρησης στο σταθμο, επρεπε να τρεξουμε (με το εισητηριο στο χερι) μεσα στο γραφειο της εταιρειας για να κανουμε τσεκ ιν! Τα λεωφορεια δεν ηταν αρκετα για ολο τον κοσμο, ειχαν σχηματιστει τεραστιες ουρες, το λεωφορειο που θεωρητικα ειχαμε υπολογισει να παρουμε εφυγε με δεκα λεπτα καθυστερηση αφηνοντας μας απεξω λογω πληροτητας(!), μας ειπαν θα μπειτε στο επομενο (το οποιο ομως ηταν για Fiumicino και δεν το εγραφε πουθενα, στο τσακ δεν την πατησαμε) και μπηκαμε στο μεθεπομενο, με αρκετα σκουντιδια απο τους επιβατες που ηρθαν αργοτερα αλλα ηξεραν τα χαΐρια της Terravision!! Ξαναλεω, ισως ηταν λογω γιορτων, αλλα μετα την ταλαιπωρια του κουβαληματος αποσκευων πανω κατω στις σκαλες του μετρο, του σκουντηματος στις ουρες της Terravision και την κατα μιση ωρα καθυστερημενη αναχωρηση μας για αεροδρομιο, σε σχεση με αυτην που ειχαμε προγραμματισει, τα 20 ευρω που θα διναμε παραπανω για το ταξι θα ηταν ανακουφιση!!! Σορρυ για το μεγαλο ποστ, αλλα πρωτη φορα σκυλομετανιωσα που δεν πηραμε ταξι! Απο κει και περα ο καθενας διαλεγει και παιρνει...
 

akis-b

Member
Μηνύματα
59
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ
Η Largo Argentina ειναι μια πλατειουλα στην Corso Vittorio Emanuelle II, νοητα κατω απο την piazza Navona και δεξια οπως βλεπεις στο χαρτη. Απο κει ξεκινα το τραμ 8. Θα κατεβειτε στην πρωτη ή δευτερη σταση μετα το ποταμι. Μην πατε ως τη σταση Trastevere, εκει ειναι ο σιδηροδρομικος σταθμος της περιοχης και ειναι αρκετα μακρια. Καλα να περασετε και με το καλο το ταξιδιαρικο μωρακι!!
 

mkara

Member
Μηνύματα
54
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα στο φόρουμ.

είναι η πρώτη φορά που γράφω και που ζητάω πληροφορίες από τους Έλληνες ταξιδιάρηδες.

πρόκειται να επισκεφτώ τη Ρώμη την περίοδο του Καθολικού Πάσχα.

Δεν έχω κλείσει ακόμα εισιτήρια αλλά θα ήθελα εσείς να μου προτείνεται τις καλύτερα δυνατές ημερομηνίες.

για παράδειγμα το Πάσχα είναι στις 8/4
να πάω 4-7
5-8
7-10
10-13

Δε ξέρω τι θα βρώ εκεί πέρα γι αυτό ζητάω τη βοήθεια. Προσωπικά χωρίς να ξέρω πολλά θεωρώ καλές ημερομηνίες τις 2 πρώτες

Ευχαριστώ προκαταβολικά και συγχαρητήρια για το υπέροχο site.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Άκη εσύ πέρασες γολγοθά με την terravision οπότε έχεις τα χίλια δίκια!!!Εγώ ευτυχώς είχα καλή εμπειρία,μας είχαν δώσει έντυπο με τις ώρες αναχωρήσεων,πήγαμε 20 λεπτά νωρίτερα από την ώρα που είχαμε επιλέξει,όντως κάναμε τσεκ ιν μέσα στο σταθμό καθίσαμε στο καφέ της εταιρίας και μας φωνάξανε όταν ήρθε το λεωφορείο μας στην ώρα του ακριβώς.Οπότε πιστεύω ότι έπεσες σε μια κακή μερα με πάρα πολύ κόσμο.
6 ευρώ κοστίζει η διπλή διαδρομή όχι η μονή όταν βγάλεις το εισιτήριο στο αεροδρόμιο μετά την άφιξη και είναι ανοικτή η ημερομηνία της επιστροφής.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
5-8 ή 6-9 Απριλιου θα ελεγα..
Μη χασεις με τπτ τη Μεγαλη Παρασκευη το βραδυ στο Κολοσσαιο
Μοναδικη εμπειρια..
Πολυ ωραια και η πρωινη λειτουργια του παπα την Κυριακη του Πασχα στο Βατικανο
Περα απο αυτο Κυριακη-Δευτερα του Πασχα δεν χει και πολλα πραγματα να κανεις,
πχ τα καταστηματα ειναι κλειστα
 

mkara

Member
Μηνύματα
54
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
νομιζω ερμινα πς εχεις ταξιδεψει σε παρομοια περιπτωση στη γειτονα..

οποτε κατι θα ξερεις παραπανω.5-8 μου ακουγεται καλο σεναριο
απο την αλλη μηπως θα γινεται ο κακος χαμος τοτε και δε θα ευχαριστηθω τπτ;
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
παντως δεν ειναι κ τεραστια η διαφορα για το ταξι!ευτυχως εγω θα εχω μονο χειραποσκευη κ ελπιζω να μην ταλαιπωρηθω!για το βατικανο απο που μπορω να κλεισω εισιτηρια?εκπτωσεις ξερετε ποτε εχει στην ιταλια??ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.897
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom