Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
μια δυο μπαλεσ παγωτο στο san crispino?
Eχει κύπελάκια σε διάφορα μεγέθη,αν θυμάμαι καλά η τιμή για μία μπάλα στο μικρό (μιλάμε για υποτυπώδες όμως έτσι) ήταν 2,30ε και για δύο+ 3,50ε,4,5ε μέχρι 8 το πιο μεγάλο κύπελο.Με τα 4,50ε το απολαμβάνεις επαρκώς και βεβαίως αξίζει 100%την τιμή του!Το τίμησα τρις!!!Είναι πολύ κοντά στην φοντάνα ντι τρέβι που δεν μπορεί όλο και κάποιο βραδάκι θα περάσεις από κει οπότε βουρ και καλή απόλαυση!!!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
San Crispino: 2 γευσεις σε μικρο κυπελακι 3 ευρω

Προτιμω ομως Della palma, 2 γευσεις σε μικρο κυπελακι 2,50 ευρω. Το καλυτερο παγωτο που φαγαμε! Δυστυχως δε προλαβαμε να δοκιμασουμε ολα τα καλα. Να πατε!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Eχει κύπελάκια σε διάφορα μεγέθη,αν θυμάμαι καλά η τιμή για μία μπάλα στο μικρό (μιλάμε για υποτυπώδες όμως έτσι) ήταν 2,30ε και για δύο+ 3,50ε,4,5ε μέχρι 8 το πιο μεγάλο κύπελο.Με τα 4,50ε το απολαμβάνεις επαρκώς και βεβαίως αξίζει 100%την τιμή του!Το τίμησα τρις!!!Είναι πολύ κοντά στην φοντάνα ντι τρέβι που δεν μπορεί όλο και κάποιο βραδάκι θα περάσεις από κει οπότε βουρ και καλή απόλαυση!!!
Εχει κ στο αεροδρομιο Fiumicino..
Εγω προτιμω μαλλον το palazzo del freddo.εχει κ στη Σεουλ..
Θα δοκιμασω ομως και την προταση της - εξπερ πλεον- manelaki...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.888
Likes
14.499
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Γιατί θρονιάστηκες κορίτσι μου στο τραπεζι? στο όρθιο είναι ένα ολόκληρο ευρώ!
O καφές είναι ανάγκη και απόλαυση, στο όρθιο να τον πιεις εσύ. :bleh:
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Στο san Crispino είναι συγκεκριμένες οι ωραίες γεύσεις,το λέω επειδή δοκίμασα κάμποσες ;)
Οι δύο καλύτερες για τα δικά μου γούστα είναι το φυστίκι και η κρέμα ζαμπαγιόνε.
Το Della Palma αν δεν κάνω λάθος ήταν ένα μαγαζί που πούλαγε τα φαντεζί παγωτά που τα έβλεπες στις βιτρίνες σε τεράστιες ποσότητες με σημαιούλες και διάφορα άλλα,τέτοια έβρισκες παντού στη Ρώμη.Δοκιμασα και απο κει,καλό δεν λέω αλλά του san crispino είναι τελείως άλλο πράμα.Το καταλαβαίνεις στην υφή,στην πυκνότητα του παγωτού κλπ.Βέβαια γούστα είναι αυτά,το σίγουρο είναι ότι στη Ρώμη θα φας παγωτό που δεν έχεις ξαναφάει!!!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Στο san Crispino είναι συγκεκριμένες οι ωραίες γεύσεις,το λέω επειδή δοκίμασα κάμποσες ;)
Οι δύο καλύτερες για τα δικά μου γούστα είναι το φυστίκι και η κρέμα ζαμπαγιόνε.
Το Della Palma αν δεν κάνω λάθος ήταν ένα μαγαζί που πούλαγε τα φαντεζί παγωτά που τα έβλεπες στις βιτρίνες σε τεράστιες ποσότητες με σημαιούλες και διάφορα άλλα,τέτοια έβρισκες παντού στη Ρώμη.Δοκιμασα και απο κει,καλό δεν λέω αλλά του san crispino είναι τελείως άλλο πράμα.Το καταλαβαίνεις στην υφή,στην πυκνότητα του παγωτού κλπ.Βέβαια γούστα είναι αυτά,το σίγουρο είναι ότι στη Ρώμη θα φας παγωτό που δεν έχεις ξαναφάει!!!
Oχι οχι εγω λεω για το Della Palma, Via della Maddalena 20/23 Della Palma, Ρώμη - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor
Μηπως καταλαβες το Blue Ice; Εφαγε η παρεα μου απο'κει, ουτε καν δεν αξιζει. Αυτο που λεω εγω ειναι αλλο κι ειναι τελειο! Δοκιμασε και θα με θυμηθεις.... Απο το tripadvisor το ειχα βρει.
 

athina_tgh

Member
Μηνύματα
44
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κραμπι-Ταυλανδη
Να ρωτησω κατι σχετικα με το Βατικανο μιας και θα βρισκομαι Ρωμη τη Μ.βδομαδα (συμφωνα με το Πασχα των Καθολικων)?Αν κλεισω εισιτηρια απο το ιντερνετ γλυτωνω την ατελειωτη οπως ολοι λενε ουρα η πολυ θα ηθελα???
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Όχι μόνο την ουρά αλλά ολόκληρο το γάιδαρο γλιτώνεις:clap:
πας με τη μία, μπροστά στο γκισέ και μπαίνεις.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Για τα εισιτηρια δεν το ξαναλεω ..θα με πεταξουν εξω στο τελος .
Να πω για το San Crispino πως εγω προσωπικα ηθελα περισσοτερες γευσεις ..το βρηκα δηλ λιγο φτωχο σε ποικιλια ..πολυ καλο και ιδιαιτερο το ζαμπαιονε ..αλλα θελω υπερπαραγωγες .Δοκιμασα προχτες πχ δυο μπαλες 1 γευση τσουρεκι σοκολατα ,μια μηλοπιτα με σοκολατα fudge γαλακτος απο πανω σε extra double δοση και μουγκριζα στην κυριολεξια:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom