Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Παντως αν επιλεξεις το hotel del corso, να εχεις υποψη σου οτι το δωματιο economy εχει παραθυρο που "βλεπει" στο διαδρομο που περπαταμε για τα δωματια..
απο standard και πανω εχουν εξωτερικη θεα, ορισμενα βλεπουν και στην via del corso..
 

Matina P.

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
καλησπέρα!
θα ήθελα να ρωτήσω για την έκδοση της κάρτας ρόμα παςς. απευθύνεται σε όλες τις ηλικίες; ή μπορεί να την αγοράσει κάποιος έως 25 ετών και από 65 έτων (γιατί κτ τέτοιο διάβασα στην ιστοσελίδα έεκδοσης των συγκέκριμένων καρτών).
επίσης η κάρτα αφορά και τις μεταφορές με τραμ;;
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο;:roll:
Αυτό που λέει το site είναι:

The entry at reduced rates is allowed for all museums and archaeological sites with the exception for the shows held at the Planetarium of Rome in the Museum of Roman Civilization;
• a) to citizens of the European Union between the ages of 6 and 25 and over 65 years (see attachment 1), - and to residents in the city of Rome between the age of 18 and 25 years;

Άρα οι ηλικίες 6-25 και οι άνω των 65 δικαιούνται έκπτωσης στα μουσεία και τους αρχαιολογικούς χώρους, εφόσον είναι, βέβαια, πολίτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε ποιο σημειο το διαβασες αυτο?οι οδηγιες νομιζω ειναι ξεκαθαρες. Στα ιταλικα τουλαχιστον.
 

dark_elf

Member
Μηνύματα
38
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία και Η.Π.Α.
Όντως μάλλον κατάλαβες λάθος...Φέτος τον Νοέμβριο πήγαμε Ρώμη (μάλλον έτσι όπως θα πάνε τα οικονομικά μας ήταν και η τελευταία επίσκεψη....:( ) και βγάλαμε κανονικά από το αεροδρόμιο την κάρτα...Έχει μέσα και χάρτη και βιβλιαράκι...
 

Matina P.

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
ρομα πας

σας ευχαριστώ για τα μνμ σας. κι εγώ έτσι πίστευα, μέχρι σημερα. στην ιστοσελίδα για την ρομα πας αναφέρει ορισμένους περιορισμούς, ότι μπορούν να την εκδόσουν πολίτες ευρωπαϊκής ένωσης μέχρι 18 ετών και από 65 ετών και πάνω. ο άντρας μου κι εγώ είμαστε 30 ετών. δεν ξέρω τι να πω. κι έχω ήδη κάνει κράτηση για μειωμένα εισητήρια στην Πινακοθήκη Μποργκέζε...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Όχι, αυτό σου λέμε, δεν ισχύουν τα περί περιορισμών. Μήπως διάβασες αυτό που σου παρέθεσε παραπάνω η Bahari?
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Άρα οι ηλικίες 6-25 και οι άνω των 65 δικαιούνται έκπτωσης στα μουσεία και τους αρχαιολογικούς χώρους, εφόσον είναι, βέβαια, πολίτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
στην ιστοσελίδα για την ρομα πας αναφέρει ορισμένους περιορισμούς, ότι μπορούν να την εκδόσουν πολίτες ευρωπαϊκής ένωσης μέχρι 18 ετών και από 65 ετών και πάνω. ο άντρας μου κι εγώ είμαστε 30 ετών. δεν ξέρω τι να πω. κι έχω ήδη κάνει κράτηση για μειωμένα εισητήρια στην Πινακοθήκη Μποργκέζε...
Είπαμε. Στη σελίδα της οι περιορισμοί της ηλικίας αφορούν στις εκπτώσεις που γίνονται σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους. Οπότε, τι σου λέει; Αν ανήκεις σε αυτές τις ηλικιακές ομάδες έχεις έκπτωση έτσι κι αλλιώς, και χωρίς τη roma pass δλδ.

Και εννοείται ότι μπορούν να την εκδόσουν και επισκέπτες που δεν προέρχονται από χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Δε λέει πουθενά αυτό που αναφέρεις (και δε θα ήταν και λογικό). Εφόσον είστε στα 30, πληρώνετε κανονικά σε όλα τα μουσεία. Με τη roma pass θα έχετε τις εκπτώσεις που αναφέρονται στο site.
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Γειά σας παιδιά.Με λένε Άλκηστις και είμαι νέο μέλος και χαίρομαι πολύ που ήρθα στην παρέα σας.Έχω διαβάσει τα θέματα σας αλλά έχω μπερδευτεί με το θέμα ξενοδοχείο.Αν κάποιος μπορεί να προτείνει ένα ξενοδοχείο μέχρι 110 ευρώ τη βραδιά για 5 νύχτες που θα μείνουμε με κοντά του ΜΜΜ ζεστό και καθαρό.Επίσης διάβασα οτι την περίοδο που θα πάμε 14-19 Απριλίου υπάρχει η culture week με σχεδόν όλα τα αξιοθέατα δωρεάν.Έχει πετύχει ποτέ κάποιος απο εδώ αυτή την εβδομάδα;Επίσης με συμφέρει να βγάλω τη roma pass Που είναι για 3 ημέρες και τις άλλες 2 να βγάλω ημερήσιο εισιτήριο;Και κάτι τελευταίο έχω πάσο αλλά είμαι 26 ετών (μεταπτυχιακή φοιτήτρια) αν το πάρω μαζί μου θα έχω πουθενά έκπτωση;

Συγνώμη για το σεντόνι που άπλωσα αλλά είναι η πρώτη μου εκδρομή στο εξωτερικό!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.292
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom