Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Καλησπέρα παιδιά! Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς κάποιο ωραίο εστιατόριο στη Ρώμη με θέα το Κολοσσαίο συγκεκριμένα, και αν ναι σε τιμές κυμαίνεται και αν χρειάζεται κράτηση.. Φεύγω την Παρασκευή αν πάνε όλα καλά και δεν έχω βρει ακόμα κάτι στο ιντερνετ, όποιος μπορεί ας βοηθήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Καλησπέρα παιδιά! Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς κάποιο ωραίο εστιατόριο στη Ρώμη με θέα το Κολοσσαίο συγκεκριμένα, και αν ναι σε τιμές κυμαίνεται και αν χρειάζεται κράτηση.. Φεύγω την Παρασκευή αν πάνε όλα καλά και δεν έχω βρει ακόμα κάτι στο ιντερνετ, όποιος μπορεί ας βοηθήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
γεια σου travelmania θα πάω ρώμη την εβδομάδα που θα έχει culture week και σκέφτομαι να μην την πάρω αφού τα περισσότερα θα είναι δωρεάν.

θέλω να ρωτήσω να κλείσω τώρα ξενοδοχείο ή να περιμένω λίγες μέρες μήπως βρω καμιά προσφορά;
 

Travelmania

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Λοιπόν έχω να σου προτείνω το εξής. Εάν έχεις βρει κάποιο οικονομικό ξενοδοχείο να το κλείσεις εφόσον δεν έχει χρέωση ακυρώσης και στο μεταξύ να ελεγχεις κάθε τόσο τις νέες προσφορές οπότε εάν βρεις κάτι ανώτερο σε ποιότητα και χρήματα ακυρώσεις και ξανάκλεινεις. Εγώ το έχω κάνει αρκετές φορές γιατι πάντα συνήθιζω να κανονίζω καιρο πριν τα ταξίδια μου οπότε πάντα κάτι αλλάζει στις προσφορές απλά το κλείνεις για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως σε περίπτωση που δε βρεις κάτι καλύτερο. Τώρα εφόσον θα ναι culture week μάλλον δε χρειάζεσαι την Roma pass αλλα και πάλι ψάξε πως θα κανείς skip the line διότι θα ναι σωτήριο. Οι ουρές ειναι τεράστιες στα αξιοθέατα της Ρώμης.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αναλόγως τους όρους της κράτησης (αναφέρονται πριν δώσεις την τελική επιβεβαίωση της κράτησης). Αν είναι προπληρωμένη η τιμή, θα σου κρατήσει όλο το ποσό απευθείας. Αν είναι απλώς κράτηση με δικαίωμα δωρεάν ακύρωσης, δε θα σου κρατήσει τίποτα ΜΕΧΡΙ να φτάσει το τελευταίο χρονικό περιθώριο για τη δωρεάν ακύρωση (συνήθως δύο μέρες πριν). Στην περίπτωση αυτή, που δεν ακυρώσεις δηλαδή έγκαιρα, συνήθως σου χρεώνεται το 100% της τιμής για την πρώτη νύχτα.
Όλα είναι στους όρους, δες τους προσεκτικά.
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
λέει δωρεάν ακύρωση το ξενοδοχείο άρα το κλείνω τώρα και αν φτάσει 1 μέρα πριν πάω μου τραβάνε τα λεφτά απο την κάρτα ή πληρώνω στο ξενοδοχείο;
 

makednos

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Μαρόκο
Για ξενοδοχείο προτείνω αυτό Rome Hotel Near Villa Borghese Gardens - 4 Star Hotel Rome - Albani Hotel Rome έμεινα εκεί πριν 3 εβδομάδες. Πολύ καλό, φιλικότατοι όλοι τους, εύκολη πρόσβαση με το αστικό λεωφορείο για τα ιστορικά μνημεία. Για φαγητό στο διπλανό τετράγωνο στην ταβέρνα Casa Mia.
Καλό σου ταξίδι
 

Padme

Member
Μηνύματα
91
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Άλκηστης εγώ θα σου έλεγα να κλείσεις από τώρα ξενοδοχείο, γιατί την εβδομάδα που θας πας θα έχει άπειρο κόσμο κ φοβάμαι μήπως αυξήσουν τις τιμές...
Πάντως έχε κατα νου πως γενικά η Ρωμη είναι λίγο τσιμπημένη στα ξενοδοχεία της...
Επίσης κλείσε on line εισητήρια για το Βατικανό για να αποφύγεις τις τεράστιες ουρές...
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Παιδιά βοήθεια!!!!!Έχω προπληρωμένη κάρτα και χρεωστική με μια απο τις δύο να κάνω κράτηση στο booking γιατί το site λέει οτι τα περισσότερα ξενοδοχεία δεν δέχονται χρεωστικές.Εμένα όμως έχει πάνω το σήμα της visa και το ξενοδοχείο δέχεται visa.Η τιμή του booking είναι 510 ευρώ για 5 νύχτες ενώ η τιμή του ξενοδοχείου είναι 495.Να κλείσω στο booking με δωρεάν ακύρωση ή στο ξενοδοχείο;
 

Travelmania

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Όπως σου είπαν και τα παιδιά πιο πανω εάν έχει δωρεάν ακύρωση δεν χρεώνουν τίποτα αρκεί να το ακυρώσεις μέχρι την ημερομηνία που σου δίνουν. Εγώ το έχω κάνει πολλές φορές και δεν υπαρχει καμία κρυφή χρέωση. Τώρα γι αυτο που λες το πιο πιθανό ειναι το site απο το ξενοδοχείο να έχει τιμη non refundable ενώ το booking να ειναι με δωρεάν ακύρωση εξου κ η διάφορα τιμής. Εάν είσαι απόλυτα σίγουρη για το hotel προχωρά με την χαμηλότερη τιμή αν κ εγώ συνήθιζω να κλεινω πάντα με δωρεάν ακύρωση γιατι άνθρωποι είμαστε.. Επίσης μπορείς να κλείσεις με δωρεάν ακύρωση και την τελευταίων βδομάδα αναχώρησης σου να το ακυρώσεις και να κλείσεις στο ίδιο ξενοδοχείο απλά στην κατηγορία μη επιστρέψει μη τιμη οπότε είσαι κερδισμένη :)
 

alkistismaria

Member
Μηνύματα
528
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Σ'ευχαριστώ travelmania εσύ κλείνεις τα ξενοδοχεία με την πιστωτική σου γιατί εγώ έχω μόνο χρεωστική και προπληρωμένη με ποιά απο τις 2 να κλείσω;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom