Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW

Elthes

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Η trenitalia ειναι για bologna - Φλωρεντία;;

Από Bologna δέιχνει 3 σταθμούς εγώ σε ποιο σταθμό θα πάω και πως;

Για Φλωρεντία - Σίενα ξέρεις;;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Καλα χθες σου εβγαλα και προγραμμα,οχι οτι ηταν και το κατι το δυσκολο,αλλοι θα βγαζανε καλυτερο,και σημερα τα ανατρεπεις ολα?

Γκουγκλ μαπ και ολα θα πανε καλα!
 

Elthes

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Καλα χθες σου εβγαλα και προγραμμα,οχι οτι ηταν και το κατι το δυσκολο,αλλοι θα βγαζανε καλυτερο,και σημερα τα ανατρεπεις ολα?

Γκουγκλ μαπ και ολα θα πανε καλα!

Αχ ασε πολύ μπέρδεμα, αγχώθηκα...Έχεις δίκιο.. Με αυτοκίνητο ψιλοφοβόματσε να ταξιδέψουμε, είναι και η 2η φορά που πάμε εξωτερικό οπότε...

Άνοιξα καινούριο θέμα http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/40842-%E2%EF%DE%E8%E5%E9%E1%E1.html !!!
Αν μπορείς κ γνωρίζεις βοήθησέ με τις μετακινήσεις γιατί ψάχνω και τα μισά είναι στα ιταλικά και έχω μπερδευτείιι.....:(:(:(

Ευχαριστώω!!
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Το αυτοκίνητο μην το φοβάσαι, εφόσον δεν το φοβάσαι Ελλάδα :D, δε θα έχεις πρόβλημα.
Θα έμενα Φλωρεντία, θα αφιέρωνα κάποιες μέρες στην πόλη, μετά ενοικίαση αυτοκινήτου για Σιένα - Τοσκάνη - Πίζα.
Τα ΜΜΜ καλά και βολικά αλλά Τοσκάνη χωρίς αυτοκίνητο, επιεικώς ανεπίτρεπτο :clap:
 

Elthes

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Το αυτοκίνητο μην το φοβάσαι, εφόσον δεν το φοβάσαι Ελλάδα :D, δε θα έχεις πρόβλημα.
Θα έμενα Φλωρεντία, θα αφιέρωνα κάποιες μέρες στην πόλη, μετά ενοικίαση αυτοκινήτου για Σιένα - Τοσκάνη - Πίζα.
Τα ΜΜΜ καλά και βολικά αλλά Τοσκάνη χωρίς αυτοκίνητο, επιεικώς ανεπίτρεπτο :clap:

Ωχ μη μου λες τέτοια γιατί θα αρχίσω να ξαναμπερδεύομαι..:roll:

Είχαμε αποφασίσει 6 μέρες Φλωρεντία μέσω Μπολόνια, αυθημερόν Σιένα και 5η μέρα Μπολόνια διανυκτέρευση. Αν και για το τελευταίο δεν είμαστε σίγουρη γιατί μας φαίνονται λίγε οι μέρες που απομένουν για Φλωρεντία..:rolleyes:
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Έλα!!!παλι μπερδευτηκατε;...τα trenitalia είναι τα ιταλικά τρένα που πανε παντού,αν θες βοήθεια με το σάιτ πες μου! Εγω λέω μην πάρετε μαζί αυτοκίνητο θα χάσετε χρόνο και θα ξοδεψετε πολλά στο πλοίο,όσες φορές το έκανα ήταν μόνο γιατί ερχομουν απο Ιταλία διακοπές για 3 βδομάδες αλλιώς σου τρώει χρόνο!! Και τα διόδια στην Ιταλία είναι πολύ ακριβά!!
Τα λεωφορεία απο Φλωρεντια για Σιεννα δεν χρειάζεται να τα κλείσεις απο εδώ έχει πολλά που φεύγουν κάθε μέρα...
Αλήθεια ποτέ θα πάτε; Αν κατάλαβα καλά πάτε με Ryanair απο Θεσσαλονίκη....
 

Elthes

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Έλα!!!παλι μπερδευτηκατε;...τα trenitalia είναι τα ιταλικά τρένα που πανε παντού,αν θες βοήθεια με το σάιτ πες μου! Εγω λέω μην πάρετε μαζί αυτοκίνητο θα χάσετε χρόνο και θα ξοδεψετε πολλά στο πλοίο,όσες φορές το έκανα ήταν μόνο γιατί ερχομουν απο Ιταλία διακοπές για 3 βδομάδες αλλιώς σου τρώει χρόνο!! Και τα διόδια στην Ιταλία είναι πολύ ακριβά!!
Τα λεωφορεία απο Φλωρεντια για Σιεννα δεν χρειάζεται να τα κλείσεις απο εδώ έχει πολλά που φεύγουν κάθε μέρα...
Αλήθεια ποτέ θα πάτε; Αν κατάλαβα καλά πάτε με Ryanair απο Θεσσαλονίκη....
Ναι από Θεσσαλονίκη με Ryanair τον Οκτώβριο. Δεν έχουμε αποφασίσει ακριβώς ημερομηνίες..

Δυσκολεύομαι να βρω ωραρια για τα λεωφορεία, τόοοσο χαζή είμαι πια..;; Θέλω να υπολογίσω την ώρα για να κλείσω εισητήρια με το τρένο για Φλωρεντία. Διάβασα ότι 20' είναι η διαδρομή. 'Εχει συνέχει δρομολόγια;

Μόλις διάβασα ότι ο σταθμός των λεωφορείων για Σιένα είναι απέναντι από το SMN. Θα βγάλω με επιστροφή ή γυρνάω με όποιο δρομολόγιο θέλω και βγάζω εισητήριο μέσα;
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Λοιπόν απο το αεροδρόμιο της Μπολόνια είναι μισή ώρα ο σταθμός του τρένου αλλα υπολόγισε ότι ίσως το λεωφορείο γεμίσει αμέσως και χρειαστεί να πάρετε το επόμενο,οπότε ασε 2-2 μισή ώρες απο τη στιγμή που θα φτάσετε,θέλεις να πάρεις βαλίτσες να βγεις στην έξοδο να βρεις το λεωφορείο και στα τρένα να βρεις τον πίνακα για να δεις απο πιο binario - γραμμή φεύγει το τρένο για Φλωρεντια!!!

Όταν φτάσεις Φλωρεντια έξω απο τα τρένα βγάλε εισιτήριο για Σιεννα κι αν θες με επιστροφή βγάλτε αμέσως!!!!

Οκτώβριος είναι πολυ καλη εποχή αλλα για μένα 5μερες στη Φλωρεντια ειναι πολλές ,μπορείτε να μείνετε Σιεννα και έχει απο εκει τρένο για Μπολόνια ,νομίζω είδα στο σάιτ του αεροδρομίου ότι έχει κατευθείαν λεωφορείο για το αεροδρόμιο της Μπολόνια που σας βολεύει!!!
Τι λες;;;;πάντως αν θες βοήθεια με το σάιτ μπορώ να κοιτάξω εγω για σένα κα στην τρενιταλια!!....
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Δεν καταλαβαινω τι τρελα εχει πιασει αρκετα μελη και θελουν να κλεινουν εισιτηρια σε τρενα και λεωφορεια. Τα δρομολογια ειναι τακτικοτατα, ποτε δεν μου ετυχε να βρω τρενο γεματο και στο φιναλε λιγη ελαστικοτητα στο προγραμμα δεν βλαπτει. Σου αρεσει κατι, μενεις λιγο παραπανω... διακοπες πατε δεν χρειαζεται να ειστε με το ρολόι στο χερι, διαφορετικα πηγαινετε σε ενα πρακτορειο να κλεισετε ομαδικο.
 

Elthes

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Λοιπόν απο το αεροδρόμιο της Μπολόνια είναι μισή ώρα ο σταθμός του τρένου αλλα υπολόγισε ότι ίσως το λεωφορείο γεμίσει αμέσως και χρειαστεί να πάρετε το επόμενο,οπότε ασε 2-2 μισή ώρες απο τη στιγμή που θα φτάσετε,θέλεις να πάρεις βαλίτσες να βγεις στην έξοδο να βρεις το λεωφορείο και στα τρένα να βρεις τον πίνακα για να δεις απο πιο binario - γραμμή φεύγει το τρένο για Φλωρεντια!!!

Όταν φτάσεις Φλωρεντια έξω απο τα τρένα βγάλε εισιτήριο για Σιεννα κι αν θες με επιστροφή βγάλτε αμέσως!!!!

Οκτώβριος είναι πολυ καλη εποχή αλλα για μένα 5μερες στη Φλωρεντια ειναι πολλές ,μπορείτε να μείνετε Σιεννα και έχει απο εκει τρένο για Μπολόνια ,νομίζω είδα στο σάιτ του αεροδρομίου ότι έχει κατευθείαν λεωφορείο για το αεροδρόμιο της Μπολόνια που σας βολεύει!!!
Τι λες;;;;πάντως αν θες βοήθεια με το σάιτ μπορώ να κοιτάξω εγω για σένα κα στην τρενιταλια!!....
Αχ ευχαριστώ, ευχαριστώ, ευχαριστώ!!

Λες καλύτερα να μείνουμε Σιένα αντί για μπολόνια εε;

Δεν είναι και γεμάτες 5 μέρες Φλωρεντία γιατί 1η μέρα φτάνουμε απόγευμα, 2η - 3η Φλωρεντία, 4η αυθημερόν Σιένα, 5η Φλωρεντία ή Μπολόνια και 6η αναχωρούμε πρωί πρωί. Να μείνουμε Σίενα καλύτερα;;

Μπορείς να με βοηθήσεις με Σιένα - Μπολόνια; Πόση ώρα είναι και πόσο κοστίζει;

Ευχαριστώ και πάλι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.094
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom