Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Elthes said:
Αχ ευχαριστώ, ευχαριστώ, ευχαριστώ!!

Λες καλύτερα να μείνουμε Σιένα αντί για μπολόνια εε;

Δεν είναι και γεμάτες 5 μέρες Φλωρεντία γιατί 1η μέρα φτάνουμε απόγευμα, 2η - 3η Φλωρεντία, 4η αυθημερόν Σιένα, 5η Φλωρεντία ή Μπολόνια και 6η αναχωρούμε πρωί πρωί. Να μείνουμε Σίενα καλύτερα;;

Μπορείς να με βοηθήσεις με Σιένα - Μπολόνια; Πόση ώρα είναι και πόσο κοστίζει;

Ευχαριστώ και πάλι!
Λοιπόν καταρχήν κλείστε τα αεροπορικά γιατί αυτά κάθε μέρα ακριβαίνουν!!!
Εγω προτείνω να πάτε την 4η μέρα στη Σιεννα και να μείνετε εκει 2 βραδιά!!! Να δεις τι ώρα φεύγει. Πτήση σας το πρωί και θα δούμε τι ώρα εχει λεωφορείο απο Σιεννα κατευθείαν για αεροδρόμιο της Μπολωνια!! Θα κοιτάξω το σάιτ του αεροδρομίου αρκεί να μου πεις τι ώρα είναι η πτήση της επιστροφής!!! Το τρένο απο Μπολωνια για Φλωρεντια να το κλείσετε απο εδώ για να μην χάνετε χρόνο να περιμένετε και να μην το χρυσό πληρώσετε αφου τώρα είναι πιο φτηνά,αν το βγάλετε τη στιγμή εκείνη θα ειναι τα τελευταία ακριβα εισιτήρια που έχουν μείνει!!!

Πες μου την ώρα της πτήσης και θα σου πω!σου έχω στείλει με μέιλ το κινητό μου αν θες κάτι!!
 

Elthes

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Δεν καταλαβαινω τι τρελα εχει πιασει αρκετα μελη και θελουν να κλεινουν εισιτηρια σε τρενα και λεωφορεια. Τα δρομολογια ειναι τακτικοτατα, ποτε δεν μου ετυχε να βρω τρενο γεματο και στο φιναλε λιγη ελαστικοτητα στο προγραμμα δεν βλαπτει. Σου αρεσει κατι, μενεις λιγο παραπανω... διακοπες πατε δεν χρειαζεται να ειστε με το ρολόι στο χερι, διαφορετικα πηγαινετε σε ενα πρακτορειο να κλεισετε ομαδικο.

Έχεις δίκοι αλλά τρένο θέλω να κλείσω επειδή είναι πιο φθηνά.. Διάβασα ότι από εκεί ίσως να είναι πιο ακριβά.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Δίκιο έχεις αν δεις στην τρενιταλια έχει πολλές τροφές ανάλογα πόσο νωρίς κλείσεις τα εισιτήρια αυξάνονται!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Δεν καταλαβαινω τι τρελα εχει πιασει αρκετα μελη και θελουν να κλεινουν εισιτηρια σε τρενα και λεωφορεια. Τα δρομολογια ειναι τακτικοτατα, ποτε δεν μου ετυχε να βρω τρενο γεματο και στο φιναλε λιγη ελαστικοτητα στο προγραμμα δεν βλαπτει. Σου αρεσει κατι, μενεις λιγο παραπανω... διακοπες πατε δεν χρειαζεται να ειστε με το ρολόι στο χερι, διαφορετικα πηγαινετε σε ενα πρακτορειο να κλεισετε ομαδικο.

Για μένα ο μόνος λόγος που πολλές φορές για τα τρένα στην Ιταλία συμφέρει να κλείσεις από πριν και όχι επί τόπου, είναι ο συμφερότατος ναύλος MiniFare.
Και ειδικότερα, αν πρόκειται να ταξιδέψεις εποχή με ιδιαίτερη κίνηση (πχ. Πάσχα, Χριστούγεννα, λοιπές αργίες κλπ).

Άσε που γιατί θεωρείς ότι το πρόγραμμα θα είναι σφιχτό αν έχεις κλείσει τα τρένα από πριν? Μπορείς κάλλιστα να φτιάξεις ωραιότατο πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες και τα γούστα σου και να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.

Προσωπικά έχω ακολουθήσει και τα δύο. Και απόφαση της στιγμής και φουλ εξ'αρχής προγραμματισμό και ποτέ δεν ένιωσα ότι κάτι μου βγήκε λάθος.

Α, και την πολυτέλεια να αποφασίζεις επί τόπου αν θες να συνεχίσεις, πότε και για πόσο το ταξίδι σου, δεν την έχουν όλοι. Αν οι μέρες του ταξιδιού είναι λίγες ή σε high season, τότε αφήνοντας τα πράγματα ρευστά, μπορεί ακόμα και να φτάσεις να καταστρέψεις το ταξίδι σου.
 

Elthes

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Μην ανησυχείς απλά το έργο δρόμοι έχει 2 τερμιναλς!!!
Η Ryanair χρησιμοποιεί το east terminal και εκει δίνεις τις βαλίτσες!
Το ένα τερμιναλς με το άλλο συνδέεται με λεωφορείακι δωρεάν και μπορείς να π και με τα πόδια είναι 10 λεπτά!!!
Αν κοιτάξεις στο σάιτ του αεροδρομίου το λέει αυτο!! Περιμένω τις πτήσεις ...
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Λοιπόν άκου πήρα και ρώτησα!!!εχει και 2 λεωφορεία την ημέρα απο αεροδρόμιο της Μπολωνια για Φλωρεντια!!! Και έχει και 2 την ημέρα απο .σιενα ια αεροδρόμιο της Μπολωνια!!!
Εκει να ταιριάζουν οι ώρες!!!
Για ξενώνες μην αρχών είσαι θα βρούμε σίγουρα,αυτο είναι τελευταίο!!!
Αλλα απο ότι βλέπω οι πτήση της επιστροφής δεν είναι πολυ πρωινή για κοιτά και πες μου!!!

Φιλια!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
vickokka, κάτι πρέπει να κάνεις με το autocorrect.
Ή απενεργοποίησέ το, ή διάβαζε ξανά το κείμενο και κάνε μόνη σου τις απαραίτητες διορθώσεις πριν ποστάρεις.

Σε αρκετές περιπτώσεις, χρειάζεται προσπάθεια για να καταλάβουμε τα γραφόμενά σου.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Ναι ρε παιδιά συγνώμη για τις βλακείες που μου βγαίνουν !!!θα τα διορθώνω μονή μου!!!
 

Elthes

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Να ρωτήσω.. Υπάρχουν κάποιες μέρες σε Φλωρεντία και Σιένα που είναι κλειστά μαγαζιά ή αξιοθέατα γιατί κάτι είχα διαβάσει ότι Δευτέρα στην Φλωρεντία είναι κλειστά τα αξιοθέατα;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.066
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom