Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Σύγκριση hotel στην Ρώμη please !!!

Γεια σας και από μένα....διάβασα όλο το παρων (και τις 18 σελίδες ) και θα ήθελα να σας ρωτησω κάποια πράγματα σε όσους έχουν πάει Ρωμη και την ξέρουν γιατί πηγαίνω πρώτη φορά εγώ.....βέβαια βλέπω πιο πάνω ότι η katerinak έχει ρωτήσει από Νοέμβριο και δεν έχει πάρει απάντηση......για να μην ανοίξω όμως αλλου παρόμοιο θέμα ....είπα να ρωτήσω εδώ και ας είναι το πρώτο post από το 2010....ελπίζω εγώ να πάρω κάποια απάντηση......

ΛΟΙΠΟΝ.....καταρχήν ξεκίνησα λάθος......αντί να διαβάσω πρώτα εδώ τα πάντα για ρώμη και μετά να ψάξω για hotel....εγώ πρώτα έκλεισα hotel και μετά άρχισα να διαβάζω ...." τα της Ρώμης "......τέλοσπάντων.....μικρό το κακό γιατί το ξενοδοχείο το κλείνω πάντα με δυνατότητα ακύρωσης οπότε δεν πειράζει....

καταρχήν οι μέρες που θα βρίσκομαι στην αιώνια πόλη είναι μέσα Φεβρουαρίου...15-18 λόγω του ότι βρήκα αεροπορικά με 18 ευρώ....οπότε καταχείμωνο....δεν με χαλάει

Ξεκίνησα να βλέπω λοιπόν περιοχή termini λόγω σταθμού-συγκοινωνιών κτλ....από την άλλη όσοι πήγαν Ρωμη μου λένε για περπάτημα πολύ...δεν χρησιμοποιείς τόσο πολύ μετρό ....και μετά την περιηγηση μου με το google street view όπου "περπάτησα" την περιοχή δεν με πολυάρεσε.....αποφάσισα να δώσω κάτι παραπάνω και έτσι πήγα στην περιοχή Βατικανό δίπλα στο μετρό ottaviano-san pietro αφού οι τιμές μάλλον λόγω εποχής είναι γενικά πολύ καλές και δεν έχει τεράστιες διαφορές για 3 τις νύχτες.....περπατώντας λοιπόν εκεί με το street view διαπίστωσα ότι η περιοχή δεν έχει καμία σχέση με termini.....μ άρεσαν πιο πολύ τα κτίρια,οι δρόμοι,τα μαγαζιά και γενικά μου φάνηκε πιο ασφαλή σαν περιοχή και η διαφορά στα χρήματα για 3 βράδια σε σχέση με termini μ αυτό που είχα καταλήξει ήταν 40 ευρώ.......150 ευρώ για 3 νύχτες στο termini με 190 για 3 νύχτες στο Βατικανό.....σε αυτό.....Booking.com: Hotel Vatican Town, Rome, Italy - 178 Guest reviews. Book your hotel now! στο οποίο με δελέασαν τα σχόλια....εξαιρετικό 9,2

Μετά όμως διαβάζοντας στο σουπερ-εξαιρετικό αυτό φόρουμ travelstories όπου μπορείς βάση του φόρουμ να οργανώσεις τα ταξίδια σου.....είδα ότι πολλοί μιλάνε για την περιοχή Navona......και πράγματι.....αφού " περπάτησα " και εδώ με το street view βλέπω ότι είσαι αρκετά δίπλα στο κέντρο......μπορείς να πας παντού με τα πόδια ή έστω με λεωφορείο αν θέλεις λίγο πιο μακριά και αν μείνω σε αυτή την περιοχή ΙΣΩΣ να μην χρειαστεί να μπώ και καθόλου στο μετρό ??? ( δεν ξέρω---ρωτάω)

με 26 ευρώ λοιπόν παραπάνω σε σχέση με τα 190 ευρώ που έκλεισα το Vatican Town στην περιοχή δίπλα στην στάση ottaviano βρήκα με 216 ευρώ αυτό.....Booking.com: La Residenza Dell'Angelo, Ρώμη, Ιταλία - 115 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Ποιος " Ρωμαίος " .....θα μου πει 2 λόγια για επιλογή?....ίσως σκέφτομαι τώρα λόγω φεβρουαρίου μπορεί να έχει πολύ κρύο και να μην μπορείς να περπατάς μεγάλες αποστάσεις.....οπότε από Βατικανό αν είχα όρεξη να κατέβω προς κέντρο , ίσως να είναι δύσκολο.....ή μήπως δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα....δηλαδή να μείνω τελικά εκεί που έκλεισα και να παίρνω για 2-3 στάσεις το μετρό να βρίσκομαι κέντρο και μετά να επιστρέφω ποδαράτος.....?????

Γενικά δηλαδή είναι καλύτερη η περιοχή εκεί γύρω στην ottaviano σε σχέση με την Navona δίπλα στο ποτάμι ?....ή πάνω κάτω στα ίδια είναι ?

Είναι τόοοοοσο πιο μακριά ώστε να χάνω πολύτιμη ώρα στα πήγαινε-έλα με μετρό ?
τα ρωτάω αυτά γιατί έχω πάει Παρίσι και εκεί είχε διαδρομές όπου έπρεπε να πάω 15-17-20 στάσεις ....να αλλάξω κτλ.........Στην Ρώμη βλέπω ότι οι στάσεις είναι λίγες....το δίκτυο είναι πιο βολικό και άμεσο ....πχ από Βατικανό σε 3-4 στασεις είσαι στο κέντρο

Πείτε μου λίγο σας παρακαλώ 2-3 πράγματα σχετικά με την σύκριση για τα 2 συγκεκριμένα hotel που σας είπα και όχι με κάποιο άλλο στην Navona ( που έχω την εντύπωση ότι πρέπει να είναι καλύτερα μάλλον )......γιατί στα υπόλοιπα που είδα Navona ξεφεύγω στις τιμές.....ενώ αυτό ήταν από τα οικονομικά της περιοχής με καλές κριτικές και με διαφορά μικρή ( 26 ευρώ ) σε σχέση με Βατικανό-ottaviano
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μια χαρα ειναι το δευτερο ποιο κοντα στο να πας βολτες απο το πρωτο στο κεντρο με τα ποδια.Και ειναι και πολυ ωραια περιοχη εκει.
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
με 1-2 γραμμές λεωφορείου την γυρνάς ολη την Ρωμη. :xmas_wink:
μετρό δεν χρειαζεσε καν να μπεις
Στο ξενοδοχείο λογικά δεν θα κάτσεις παρά για εναν ύπνο.
οποτε......οπου και να ειναι αρκει να ειναι καθαρο και ΚΥΡΙΩΣ δίπλα σε στάση λεωφορείου Οχι τοσο για το πρωινό ξεκίνημα της εξερευνησης της πολης, οσο γιατι το βραδι δεν θα θες να εχεις μεγάλες αποστάσεις να καλύψεις μέχρι το κρεβάτι :xmas_biggrin:
 

arantino

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
που να φαω καλά και όχι τουριστικά στη Ρώμη?

Τελικά μην πεις ποτέ οτι τα έχεις δει όλα σε αυτό το φόρουμ...

Το σημερινό βέβαια είναι από τα κορυφαία... δεν λέω γούστα είναι αυτά αλλά το να υποστηρίζεις ότι η Πράγα(!!) και η Βουδαπέστη έχουν καλύτερο φαγητό από την Ρώμη είναι μάλλον ιεροσυλία... πραγματικά πρέπει ή να είσαι φοβερά γκαντέμης ή να πας σε κραχτές τουριστικές παγίδες για να μην φας καλά στη Ρώμη... χωρίς άλλα σχόλια...

Επίσης θα διαφωνίσω στο να μην έχεις σταμπάρει από πριν που θα φας στα ταξίδια σου... για μένα το φαγητό και ειδικά στα ταξίδια είναι ιδιαίτερα σημαντικό και γιαυτό φροντίζω ΠΑΝΤΑ από πριν που θα φάω... κάνω κανονικότατα τις κρατήσεις μου και έχω πάντα τα back up μου σε περίπτωση κάποιας στραβής... δηλαδή ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΙΖΩ... αν πας λοιπόν χύμα στο κύμα και μπεις όπου βρεις είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο ότι θα την πατήσεις ενώ αν πας διαβασμένος θα φας παντού από καλά έως εξαιρετικά...

Και για να βοηθήσω και την φίλη μας με την Ρώμη ας δώσω το Piccolo Abruzzo Piccolo Abruzzo το φαγητό είναι είναι πέραν πάσης περιγραφής... υπάρχει στάνταρ μενού για όλους με κρασί και γλυκά, η κράτηση είναι υπεραπαραίτητη και η λυπητερή 43? το κεφάλι... tip... μην κάνετε το λάθος και φάτε και το μεσημέρι... να πάτε νηστικοί γιατί πραγματικά θα φύγεται σκασμένοι από το φαγητό...
που αλλού προτείνεις?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1 1/2 ώρα connection έχω, δε προλαβαίνω ;Ρ
την εγραψα κι αλλού σε ειδικο θεμα στους ιταλοφιλους για να μην χανεται εδω και να ειναι ολες μαζεμενες..
σε 1,5 ωρα προλαβαινεις αρκετα στο Leonardo da Vinci..εκτός από την κλασική φωτο με το άγαλμά του...
φαγητό ακριβώς απεναντι απο το lounge ων ανταγωνιστων και παγωτο στο San Crispino..:xmas_wink:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
το poste italiane να προλάβω θέλω στις 0830 και κάνα πανίνι έτσι για το καλό ;)
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
jimp και tai σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.....Κάποιος-α που να έμεινε περιοχή Βατικανό ?.....είναι τόσο τραγικά μακριά ?.....από την μία...ναι....οκ...εντάξει...στην περιοχή Navona είσαι από την μέσα μεριά απτου πουτάμ (Τίβερης) προς το κέντρο και μπορεις να πας παντού με τα πόδια....αλλά μέσα σε αυτη την περιοχή δεν υπάρχει μετρό....όλα εκεί μέσα είναι ???...δεν θα χρειαστεί να πας κάπου αλλού με μετρό ?σε αυτη την περιπτωση δεν έχεις εκεί γύρω στάση μετρό...έχεις βέβαια λεωφορείο.....αλλά το θεωρώ πιο δύσκολο από μια ματιά που έριξα....πολλές γραμμές,πολλά νούμερα....το θεωρώ πιο μπέρδεμα απο το μετρό ...το μετρό από ότι είδα 2 γραμμές....πανευκολο....μπαμ-μπαμ....λίγες στάσεις....συγκεκριμένες στάσεις...βλέπεις και τον χάρτη και ξέρεις....σε 1-2-4-6 στάσεις θα κατέβεις

για πείτε ρε παίδες !!!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.450
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μεινε στο δευτερο ξενοδοχειο αφου θα πας και λιγες μερες. Θα μπορεις να δεις πολλα αξιοθεατα με τα ποδια μιας και θα μενεις μεσα στα αξιοθεατα. Το κεντρο της Ρωμης ειναι ενα ανοιχτο μουσειο και επιβαλλεται να το περπατησεις. Θα χρησιμοποιησεις λιγο τα ΜΜΜ και μεχρι να πας μπορεις να ψαξεις να βρεις τις γραμμες που θα χρειαστεις. Αν θελεις οπωσδηποτε μετρο, θελει λιγο περματημα.
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Τελευταία φορά που πήγα έμεινα δίπλα στη σταση Lepanto, μια στάση πριν την Ottaviano που είναι το πρώτο ξενοδοχείο που λες. Το κάστρο των Αγγέλων ήταν δύο βήματα, στο Βατικανό πηγαίναμε με τα πόδια, στην Ναβόνα επίσης με τα πόδια και γενικά δεν χρησιμοποιήσαμε σχεδόν καθόλου μέσα μεταφοράς. Τα πάντα είναι κοντά όπου και αν μένεις, εκτός αν δεν σου αρέσει καθόλου το περπάτημα. Στο τέλος της ημέρας βέβαια που θα είσαι πιο κουρασμένος είναι βολικό να είναι το ξενοδοχείο σου κοντά σε στάση μετρό , όπως είναι το Vatican Town , αλλά και το La Residenza Dell'Angelo είναι βολικό απο την άποψη πως τα βράδια είναι πιο πιθανόν να τριγυρνάς εκεί κοντά παρά στο Βατικανό, που και πάλι είναι δίπλα. Οπότε εγω προτείνω να σκεφτείς που περίπου έχεις σκοπό να κάνεις βόλτες στο τέλος της ημέρας σου και διάλεξε κάτι εκεί κοντά για να μην έχεις μες την κούραση σου να σκέφτεσαι τον δρόμο της επιστροφής. Πάντως όπου και να διαλέξεις τελικά μια χαρά θα είσαι :)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Για να το τελειώνουμε μια και καλή το θέμα metro... το metro στην Ρώμη είναι σχεδόν άχρηστο και εξυπηρετεί βασικά μόνο τους ντόπιους... μείνετε λοιπόν στο κέντρο και έχετε υπόψιν ότι θα περπατήσετε πολύ για να γυρίσετε και να ευχαριστηθείτε την πόλη... αν βαριέστε το περπάτημα καθήστε σπίτι να κάνετε και οικονομία...

υ.γ. Το σύστημα των λεωφορείων της Ρώμης είναι άριστο, εύκολο και εξυπηρετικότατο... δώστε λοιπόν εκεί βάση και αφήστε το metro ήσυχο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.029
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom