Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Kαλησπερα , σκεφτομαστε για ρωμη για 4μερες τελη καλοκαιριου.
Θα ηθελα την βοηθεια σας, διαβασα για το termini σαν περιοχη οτι δεν λεει πολλα ,που να κοιταξω για βατικανο η πανθεον μονο να μεινουμε εκει κοντα? Ειναι κεντρο αυτα ??

Επισης διαβαζω οτι για το βατικανο καλο ειναι να κλεισεις εισητηριο απο πριν(για να μην περιμενεις στην ουρα ) βρηκα ενα σιτε αλλα μονο ιταλικα ελεγε...
Για την ισπανια οργανωσα καλυτερα το ταξιδι μου 8μερες κ πηγαν ολα καλα ...
για την ρωμη τωρα δεν μπορω να βρω πληροφοριες ευκολα... :(

Δεκτη καθε βοηθεια !!!:reading:
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
διαβασα για το termini σαν περιοχη οτι δεν λεει πολλα ,που να κοιταξω για βατικανο η πανθεον μονο να μεινουμε εκει κοντα? Ειναι κεντρο αυτα ??
για την ρωμη τωρα δεν μπορω να βρω πληροφοριες ευκολα... :(
Δεν το πιστευω,οτι δεν μπορεις να βρεις πληροφοριες γενικα στο ιντερενετ αλλα και στο δικο μας φορουμ,η Ρωμη εχει παρα πολλες πληροφοριες...κανε αναζητηση και θα βρεις εκατονταδες σελιδες.....(αραγε που κοιτας συνηθως?)
Δες και τις ιστοριες των μελων....
http://www.travelstories.gr/category/ταξιδιωτικές-ιστορίες/ταξιδιωτικές-ιστορίες-ευρώπη/ιταλία/
 

Edessa 72

Member
Μηνύματα
34
Likes
9
Προτείνω πάντα να μένουμε στο λεγόμενο ιστορικό κέντρο...... Ολες οι κινήσεις γίνονται με τα πόδια χωρίς λεωφορεία, τραμ κλπ......
Πιο οικονομικά με λίγο περπάτημα προτείνω την περιοχή από τον κεντρικό σταθμό μέχρι το κολοσεο.....

Οσον αφορα το βατικανο μην πανικοβαλεσαι.... Σε αυτά τα hotspot γνωρίζεις ότι θα μας όλο το πρωινό...... Αξίζει !!!

Αυτά.......
 
Μηνύματα
37
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρο Ελλάδας... το 1980!
Kαλησπερα , σκεφτομαστε για ρωμη για 4μερες τελη καλοκαιριου.
Θα ηθελα την βοηθεια σας, διαβασα για το termini σαν περιοχη οτι δεν λεει πολλα ,που να κοιταξω για βατικανο η πανθεον μονο να μεινουμε εκει κοντα? Ειναι κεντρο αυτα ??

Επισης διαβαζω οτι για το βατικανο καλο ειναι να κλεισεις εισητηριο απο πριν(για να μην περιμενεις στην ουρα ) βρηκα ενα σιτε αλλα μονο ιταλικα ελεγε...
Για την ισπανια οργανωσα καλυτερα το ταξιδι μου 8μερες κ πηγαν ολα καλα ...
για την ρωμη τωρα δεν μπορω να βρω πληροφοριες ευκολα... :(

Δεκτη καθε βοηθεια !!!:reading:

Μπορείς να μείνεις οπουδήποτε υπάρχει σταθμός μετρό κοντά. Δεδομένου ότι θα ξεποδαριαστείς όλη τη μέρα, καλό είναι στην επιστροφή να γυρίζεις με το μετρό. Ωστόσο στο Termini, πράγματι το βράδυ δε τριγυρνάς ανέμελα. Εγώ είχα μείνει πίσω από το Βατικανό και δε το μετάνιωσα.
Για να μπεις στο Βατικανό, πρέπει οπωσδήποτε να κλείσεις εισιτήριο από πριν
http://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do
Στον Άγιο Πέτρο μπαίνεις σχετικά γρήγορα, αλλά αν θες να ανέβεις ψηλά να δεις τη θέα θα φας πολλές ώρες. Εγώ είχα πάει στο κάστρο του Σαντ Άντζελο που είναι λίγο πιό κάτω, μιά χαρά θέα έχει κι από εκεί, αλλά βέβαια περί ορέξεως.......
Επίσης το Κολοσσαίο έχει κι αυτό αρκετή ουρά, αλλά αν πας απογευματινές ώρες που έχουν φύγει τα γκρουπ είναι χαλαρά.
Αυτά και καλά να περάσετε.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η ουρά στο Colosseo πάντως με μια roma pass εξαφανίζεται ως δια μαγείας. ;) Δες και τα υπόλοιπα που σου προσφέρει και αν όντως σκοπεύεις να κινηθείς με ΜΜΜ η αγορά της κρίνεται απαραίτητη κατ'εμε...
http://www.romapass.it/p.aspx?l=en&tid=2
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Ιtalitsa ναι το διαβασα και αυτο ευχαριστω πολυ και για το λινκ!!

Μιλησα με μια φιλη μου που πηγε κ μου ειπε οτι εκεινη ενω περιμεναν στην ουρα προχωρουσε γρηγορα δεν κατσανε πανω απο 40λεπτα.
Αρα μπροστα στις ουρες της βαρκελωνης φαινονται οκ :D...
Που πηγαιναμε και πρωι πρωι να μην πετυχουμε κοσμο .

Ισως την παρουμε την καρτα θα βγαλω προγραμμα πρωτα τι θα δουμε κ ποτε κ αναλογα εαν χρησιμοποιησουμε πολυυυυυ μετρο θα την παρουμε !!

Ευχαριστω πολυ !!! Απ οτι βλεπω εισαι φαν ρωμης ε? nice ;)
 

DespinaDR

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπαι + Αμπου Νταμπι
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Γειαααα!Γυρισα πριν 2 μερες απο Ρωμη.Ηταν απλα υπεροχα.Τωρα για τις ουρες εχετε απολυτο δικιο.Για τη Βασιλικη του Αγιου Πετρου γινοταν χαμος οπου αναγκαστηκαν να κλεισουν για 1 ωρα τις εισοδους και δεν μας αφηναν να περασουμε.Επισης η ουρα στο Μουσειο του Βατικανου ηταν πολυυυυ μεγαλη αλλα με τα εισητηρια που κλεισαμε απο το internet μας βαλανε μεσα σε 1 λεπτο.Στο Κολοσαιο η Roma Pass εκανε το θαυμα της,περασαμε μια τεραστια ουρα που υπο αλλες συνθηκες δεν υπηρχε περιπτωση να περιμενουμε.Το μετρο δεν το ειδαμε καν!Μονο με λεωφοριο και τραμ.Μη ξεχασετε να πατε Trastevere και να κατεβητε κατω στον Τιβερη οπου εχει υπεροχα μαγαζακια (το βραδυ) και πιειτε πραγματικα υπεροχα κοκτειλ διπλα στο ποταμι!
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Καλημερα , italitsa και despina ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια !!!! :D

Θα κλεισω μαλλον κ εγω απο το σιτε μου τα βγαζει για Vatican Museums and Sistine Chapel
40ευρω. 2 ατομα.​
 
Last edited by a moderator:

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημερα , italitsa και despina ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια !!!! :D

Θα κλεισω μαλλον κ εγω απο το σιτε μου τα βγαζει για Vatican Museums and Sistine Chapel

40ευρω. 2 ατομα.



Tέλεια! Τόσο είναι η τιμή, 16 ευρώ + 4 ευρώ η προκράτηση ανά άτομο! Δες ομως από τι σε γλιτώνουν τα 4 ευρώ...
 

Attachments

Last edited by a moderator:

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Tέλεια! Τόσο είναι η τιμή, 16 ευρώ + 4 ευρώ η προκράτηση ανά άτομο! Δες ομως από τι σε γλιτώνουν τα 4 ευρώ...
:eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

Εχω αναλογη φωτο απο sagrada familia ολοκληρο οικοδομικο τετραγ...γεματο κοσμο :)


Οπως και να χει το καλο ειναι οτι μενουμε διπλα, 2τετραγωνα απο το βατικανο.
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα,θέλω να πάω στην Ρώμη τον Σεπτέμβρη και έχω βρει πολύ καλά εισιτήρια αλλά ψάχνω απεγνωσμένα ένα σχετικά φτηνό ξενοδοχείο και κοντά σε στάση μετρό....Θα πάω για 4 μέρες θέλω να δώσω γύρω στα 200€....Έχει να προτείνει κάποιος κάτι από προσωπική εμπειρία?Βρήκα αυτό http://www.booking.com/hotel/it/alb...id=037bf5856b0679233011a2ff2a8df6f2163ce10eX9 είναι στην περιοχή του Termini....Είναι καλά εκεί ή επικίνδυνα?
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom