Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Ισπανίας
Καλυτερα να πληρωσεις 100 ευρω παραπανω σε ξενοδοχειο και να ειναι στο κεντρο παρα πιο εξω και πιο φτηνο,θα σου τα φανε τα ταξι τα λεφτα.Ακου τι σου λεω;)
Ακόμα κι αν είναι κοντά σε μετρό;
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Εαν θες να γυριζεις αργα το βραδυ στο ξενοδοχειο ναι ας ειναι κοντα.Εγω το εχω παθει δυο φορες μια στην ρωμη και αλλη μια βαρκελωνη.Γι αυτο το λογο πλεον θα κλεινω μονο σε κεντρικο ξενοδοχειο.Στην Βουδαπεστη που εμενα στο sofitel τα ειχα ολα διπλα μου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εαν θες να γυριζεις αργα το βραδυ στο ξενοδοχειο ναι ας ειναι κοντα.Εγω το εχω παθει δυο φορες μια στην ρωμη .
μια μικρή υποσημείωση μόνο..στη Ρώμη εξαρταται τι θα κανεις αργα το βραδυ. αν πας για υπνο οκ. αλλιώς καλυτερα να μενεις κοντα στη νυχτα, που δεν ειναι τόσο κεντρικά..
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Ισπανίας
Το μετρό δεν βολέυει να γυρνάς βράδυ; Δηλαδή δεν υπάρχει μια αναλογία με αυτό της Ελλάδας; (Εννοώ καθημερινές μεχρι 12 και παρασκευοσαββατο μεχρι 2) Δεν το εχω ψαξει απλα ετσι υπέθετα γιατί έτσι είναι εδώ έτσι νομίζω είναι και στην Βαρκελώνη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το μετρό δεν βολέυει να γυρνάς βράδυ; Δηλαδή δεν υπάρχει μια αναλογία με αυτό της Ελλάδας; (Εννοώ καθημερινές μεχρι 12 και παρασκευοσαββατο μεχρι 2) Δεν το εχω ψαξει απλα ετσι υπέθετα γιατί έτσι είναι εδώ έτσι νομίζω είναι και στην Βαρκελώνη.
Ετσι ειναι. Ως 23.30 καθημερινες, 1.30 ΠΑ-ΣΑ. Αλλα υπαρχει πυκνο δικτυο νυχτερινων δρομολογιων απο λεωφορεια που καλυπτουν ολο το κεντρο και οχι μονο. Χαρτης προς εκτυπωση στο σαιτ της ATAC.
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Ισπανίας
Αλλα υπαρχει πυκνο δικτυο νυχτερινων δρομολογιων απο λεωφορεια που καλυπτουν ολο το κεντρο και οχι μονο. Χαρτης προς εκτυπωση στο σαιτ της ATAC.
Ευχαριστώ πολύ! Εμάς το ξενοδοχείο βρίσκεται στον σταθμό Ottavio του μετρό δεν ξέρω σε ποια περιοχή ανήκει αλλά είναι κοντά στο Βατικανό οπότε αφού είναι δίπλα σε μετρό σκέφτηκα ότι θα βολεύει γενικά.
 

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Καλησπέρα.
Την επόμενη εβδομάδα θα είμαι στη Ρώμη και θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες.
1)Σχετικά με τα μουσεία, επειδή διαβάζω πως υπάρχουν μεγάλες ουρές, θα πρέπει να κάνω κράτηση από πριν (ειδικά για Βατικανό, Κολοσσέο και Villa Borghese); Από ποιο site να τα κλείσω;
2) Με την romapass γλιτώνω τις ουρές; Ισχύει για την Villa d'Este και την Villa Adriana;
3) Είχα διαβάσει σε κάποιο post για μερικά μαγαζιά με παραδοσιακά προιόντα (κρασί, λάδι κλπ). Μήπως έχετε να μου προτείνετε μερικά;
4) Μερικά μαγαζιά για φαγητό-παγωτό;
5) Από το αεροδρόμιο προς το ξενοδοχείο υπάρχουν λεωφορεία ή μόνο τρένα; Πρέπει να κλείσω εισιτήρια και αν ναι από ποιο site;
Ευχαριστώ!
 

argiroupoli

Member
Μηνύματα
69
Likes
243
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικώς NYC - L.A (USA)
Καλησπέρα και από εμένα. :clap::clap:
Πήγα μόλις πριν 25 μέρες, 15-18/02/2014. Οπότε ταπεινή μου γνώμη . . .

1) Αν δεις τις ημέρες μάντεψε . . . ήταν Σ/Κ. Πήγαμε Σάββατο και γυρίσαμε Τρίτη. Όντως κάποια είναι κλειστά, αλλα το Κολοσσαίο και η Ρωμαική αγορά είναι ανοιχτή την Κυριακή. Μπορείς άνετα να το συνδυάσεις με τσάρκα σε διάφορα αξιοθέατα του κέντρου τα οποία δεν έχουν μετρό. Δεν ξέρω βέβαια από το Βατικανό που είναι το Ottaviano πόσο σε βολευει. Αλλά με όρεξη πουν θα έχεις εκ των πραγμάτων και αφού θα είσαι Κολλοσαίο όλα γίνονται.

2) Την τέταρτη ημέρα δεν υπήρχε κάτι ακόμα να δούμε και επειδή πετάγαμε βράδυ 21:3ο, κάναμε πρωινή βόλτα σε fontana di trevi, Piazza Navona και Πάνθεον τα οποία είχαμε δει και νύχτα, απλά για να σκάσουμε στις εικόνες.

3) Καθαρά προσωπική γνώμη. Μέναμε 100μ από το μετρο s. giovanni. Μας βόλεψε αφάνταστα. Ακόμα και το βράδυ υπήρχαν λεωφορεία που περνούσαν από το σημείο αυτό πηγαίνοντας στο termini. Πολύ βολικό και το κυριότερο,:D:D:D:D επιδή ήταν το πρώτο ταξίδι και δεν ξέραμε που πάνε τα τέσσερα:D:D:D:D το b&b που μέναμε είχε εξυπηρετικότατο προσωπικό. Από την πρώτη στιγμή μετά τα hello και τα how do you do έδωσαν χάρτη σε καθένα από τα 3 ζευγάρια που ήμασταν μαζί, και μας είπε επακριβώς που πάμε, τι βλέπουμε, που τρώμε και όλες οι πληροφορίες για την συγκοινωνία της πόλης και τα ωράρια τόσο των μέσων όσο και των αξιοθέατωνκαθώς και τα πηγαινε - ελα στο αεροδρόμειο .
Αλλά αυτό θα γίνεται και αλλού υποθέτω.:innocent:
Από εμπειρία φίλων που μένανε κοντά στο Ottaviano, το σκυλομετάνιωσαν. Είναι πολύ μακριά από όλα. Μπορείς να δεις και αλλού αν δεν έχεις πληρώσει:rolleyes-80:. Αλλιώς μην περιμένεις πολλά για βραδάκι όπως είπαν και οι παραπάνω.

Γενικά είναι πολύ βατή και μαζεμένη πόλη και θα το ευχαριστηθείτε!!! :):):):):):)

Το termini βολεύει επίσης αλλά δεν θα έμενα εκεί.

Στη διάθεσή σου για οποιδηποτε πληροφορία . . .:welcome::welcome:
 
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΞΩΤΙΚΑ ΝΗΣΙΑ
Μπορειτε να μου πειτε αν εχεις δικο σου αυτοκινητο στη Ρωμη (σκεφτομαι το καλοκαιρι να παω) και το ξενοδοχειο ειναι στο κεντρο που μπορεις να παρκαρεις?Εκτος απο τα ιδιωτικα που εχουν 35 ευρω την ημερα.
 

jupiter

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
γεια σας κι απο μενα!
θα ειμαστε Ρωμη 1-5 Απριλιου. ξερει κανεις αν θα εχει φετος cultural week και αν ναι ποτε;
 

argiroupoli

Member
Μηνύματα
69
Likes
243
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικώς NYC - L.A (USA)
Καλησπέρα.
Την επόμενη εβδομάδα θα είμαι στη Ρώμη και θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες.
1)Σχετικά με τα μουσεία, επειδή διαβάζω πως υπάρχουν μεγάλες ουρές, θα πρέπει να κάνω κράτηση από πριν (ειδικά για Βατικανό, Κολοσσέο και Villa Borghese); Από ποιο site να τα κλείσω;
2) Με την romapass γλιτώνω τις ουρές; Ισχύει για την Villa d'Este και την Villa Adriana;
3) Είχα διαβάσει σε κάποιο post για μερικά μαγαζιά με παραδοσιακά προιόντα (κρασί, λάδι κλπ). Μήπως έχετε να μου προτείνετε μερικά;
4) Μερικά μαγαζιά για φαγητό-παγωτό;
5) Από το αεροδρόμιο προς το ξενοδοχείο υπάρχουν λεωφορεία ή μόνο τρένα; Πρέπει να κλείσω εισιτήρια και αν ναι από ποιο site;
Ευχαριστώ!
Γεια σου takis.
Πήγα πριν 20 μέρες στην όμορφη Ρώμη. Λοιπόν τον ίδιο φόβο είχα και εγώ.

1) Στο Βατικανό μπαίνεις τσάμπα. Θα χρειαστεί μέσα στο Βατικανό εισητήριο αν θες και φυσικά θα θες να ανέβεις στον τρούλο. Είναι 5 ευρώ με τα πόδια και 7 ευρώ με το ασανσέρ. Βασικά μέχρι ένα σημείο σε πάει το ασανσέρ, μετά όλοι μαζί με τα σκαλιά. Στο κομμάτι που σε πάει το ασανσέρ τα σκαλιά είναι σαν πλατύσκαλα και όλα καλά. Στο λέω γιατί από εκεί πήγαμε και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα.
Μετά πάτε όλοι μαζί και εκεί είναι τα ωραία . . .:haha::haha::haha::haha::haha: Δεν τύχαμε ουρά ούτε στο Βατικανό ούτε στον τρούλο. Για μουσείο η είσοδος είναι 16 ευρώ το άτομο. Άλλη είσοδος γαι το μουσείο, θα το καταλάβεις από τον κόσμο, είναι έξω από την εκκλησία σε άλλο σημείο, ούτε και εκεί κίνηση.
Κολοσέο και Ρωμαική αγορά είναι ένα ενιαίο εισητήριο 12 ευρώ το άτομο. Ουρά ατελείωτη:icon_evil::icon_evil::icon_evil::icon_evil::icon_evil: Αλλά ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ στην είσοδο για τη Ρωμαική αγορά. Ουρά . . . δύο άτομα. Το ξέρουν ελάχιστοι. Είναι κοινό το εισητήριο.
Βίλλα Μποργκέσε είναι τσάμπα όσον αφορά το πάρκο. Τώρα για την γκαλερί δεν ξέρω. Αξίζει να νοικιάσεις διθέσιο ή τετραθέσιο ποδήλατο 12 ευρώ το πρώτο ή οχηματάκι του γκόλφ με 20 (μάλλον) ή και κάτι άλλα μηχανοκίνητα. Είναι τεράστιο πάρκο και θα σας αρέσει η τσάρκα. Ήμασταν τρία ζευγάρια και το καθένα ζευγάρι νοίκιασε από ενα. Καταλαβαίνεις . . . :bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh:


2) Να σου πω την αλήθεια δεν πήγα σε κανένα από τα δύο. Λοιπόν όταν φτάσαμε στο Ξενοδοχείο μας είπαν να μην βγάλουμε τη ROMA PASS. Και έτσι κάναμε. Έχει στο μετρό απλό εισητήριο, ημερήσιο απεριορίστων διαδρομών με 6 ευρώ και το τριήμερο με 16 ευρώ. Για 4 μέρες ένα δεύτερο και ένα τρίτο και είσαι γάτα. Δεν κλεισαμε πουθενά νωρίτερα. Πόσες μέρες θα πάτε;

3) Στα τουριστικά μέρη έχει από όλα αυτά. Δεν μας ενθουσίασε κάτι άσε που και οι τιμές παιζουν. Μόνο κάτο μαγνητάκια με διάφορα αξιοθέατα. Την πρώτη μέρα, Σάββατο ήταν, πήγαμε από την VIA DEL CORSO από όπου ψωνίσαμε και κάτι ρουχαλάκια είχε τρομερές εκπτώσεις και ήταν δελεαστικότατες. (- 73% και κάτι τέτοια). Από ψώνια μόνο αυτά.

4) Φαγητό ανεπιφύλακτα στο CAMPO DEI FIORI. Έχει μαγαζάκια για φαγητό και ποτό. Ήταν το στέκι μας. Μας το είχαν προτείνει και στο ξενοδοχείο. Τιμές καλές, έχει αρκετά μαγαζάκια, ψάχνεις και κάθεσαι. Παγωτό από όπου και να πάρεις είναι γαμάτο. Από Πάνθεον για CAMPO DEI FIORI έχει ένα κάρο μαγαζιά με παγωτό, πήραμε και από εκεί. Τεράστια, γευστικότατα, απολαυστικά.

5) Με το που φτάνετε αεροδρόμιο και πέρνετε τη βαλίτσα πάτε προς το Τ3 όπου και θα πάρετε λεωφορείο (τουριστικό) για termini. Θα είναι η πρώτη γνωριμία με την πόλη. Περίπου 50 λεπτά η διαδρομή. Πριν φτάσεις στα λεωφορεία έχει ταξί και μίνι μπας. Εσύ αποφασίζεις. Τιμές των λεωφορείων από 3-4 ευρώ ως 9. Μην πανικοβληθείτε αν δείτε κόσμο. Γκρουπ είναι που έχουν κλείσει από νωρίτερα με τα πρακτορεία. Θα έρθει και άλλο . . .και άλλο . . . !!;);) Να δειτε και ποια τιμή σας αρέσει κλπ. Δεν κλείσαμε από πουθενά.
Ομοίως θα γυρίσετε και όταν φευγετε. Υπάρχει και το τραίνο.


Στη διάθεσή σου για οτιδήποτε άλλο!!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Καλά να περάσετε :xalara::xalara::xalara::xalara::xalara::xalara::xalara:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.610
Likes
12.433
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Διευκρίνιση: Όταν λες Βατικανό προφανώς εννοείς τη βασιλική του Αγίου Πέτρου, η οποία βεβαίως βρίσκεται στο Βατικανό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.680
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom