Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Παιδιά για το Βατικανό, χωρίς συζήτηση, βγάλτε τα εισιτήρια από το Ίντερνετ και μπαίνετε αμέσως. Γιατί να χάνετε πολύτιμες ώρες από το ταξίδι στην αναμονή;
Για την Καπέλα Σιξτίνα που ρώτησε κάποιος, μπορείς χωρίς φλας να βγάλεις φώτο αλλά εάν έχει την συνηθισμένη πολυκοσμία δεν έχεις το χρόνο και την άνεση να απολαύσεις την αίθουσα όπως θα ήθελες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για την Καπέλα Σιξτίνα που ρώτησε κάποιος, μπορείς χωρίς φλας να βγάλεις φώτο .
μη δίνεις λαθος συμβουλές, ο εξοπλισμός κινδυνευει με κατασχεση...

No photography or filming is permitted in the Sistine Chapel. The surveillance is authorized to collect any kind of photography made inside the Sistine Chapel.
http://www.museivaticani.va/3_EN/pages/z-Info/MV_Info_Consigli.html
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Samion, ευχαριστώ για τη σημαντική διευκρίνιση!
Προσωπικά δεν είχα κάποιο θέμα αλλά εάν έτσι είναι οι κανόνες, πρέπει να τους σεβόμαστε, ανεξάρτητα από το πόσο αυστηρά τηρούνται..
 

Christosxds

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Βρε παιδιά τι είναι η κλειδαρότρυπα;πολυ σέξυ ακούγεται!:D
http://www.romeingreek.eu/?p=305 νομίζω πως είναι απο τα ωραιότερα ''γνωστά - άγνωστα'' σημεία

Χαχαχαχα....οχι δεν επιτρεπεται!!!!Ηταν διπλα μου ενας security, Αλλα ειχα το κινητο στην μπροστινη καμερα το κρατουσα αμεριμνη εκανα οτι κοιτουσα γυρω γυρω και πατησα το κλικ. Εξυπνη, για την μπροστινη καμερα κ τυπου left speechless για να μην κινησω υποψιες αλλα χαζη γιατι δεν ειχα απενεργοποιησει τον ηχο της καμερας. χαχαχα ακομα θυμαμαι την φατσα του κ την δικη μου ενα παραπανω οταν με τσακωσε. Δεν εκανε κτ, απλα ειπε οτι δεν επιτρεπονται οι φωτογραφιες...ρεζιιιιλι! Αλλα ολοι προσπαθουν να βγαλουν μια φωτογραφια....
Και για του λογου το αληθες.... και εκανα την ατιμια μου, και καλη δεν βγηκε. Λιγο το αγχος και κουνουσα, λιγο τα 5 mgpixels της μπροστινης, καθολου καλοι συνεργατες.
κατάλαβα... κρίμα πάντως... στην Galleria Borghese? Στον Αγ. Πέτρο? γενικά στις εκκλησίες? η φωτογραφία είναι το πάθος μου και γι αυτο ρωτάω... οπως και για τις πλατείες και τις κρήνες είμαι διατεθειμένος να μείνω άγρυπνος για να καταφέρω να τις φωτογραφίσω χωρίς κόσμο, πιστεύω πως και με τους φωτισμούς θα είναι εντυπωσιακές
 
Last edited by a moderator:

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
post: 611449 said:
κατάλαβα... κρίμα πάντως... στην Galleria Borghese? Στον Αγ. Πέτρο? γενικά στις εκκλησίες? η φωτογραφία είναι το πάθος μου και γι αυτο ρωτάω... οπως και για τις πλατείες και τις κρήνες είμαι διατεθειμένος να μείνω άγρυπνος για να καταφέρω να τις φωτογραφίσω χωρίς κόσμο, πιστεύω πως και με τους φωτισμούς θα είναι εντυπωσιακές
Η galleria borghese ειναι κατι που δεν εχω καταλαβει ακομα. Ειχα κλεισει online εισιτηριο, μεσα σε ολα ειχα διαβασει στο official site οτι οι φωτογραφιες δεν επιτρεπονται. Επισης, στα σταντς για το audio guide ειχε πανω μια καμερα με "Χ". Ομως ολοι οσοι βρισκονταν εκει εβγαζαν φωτογραφιες. Μαζι τους κ εγω και το προσωπικο δεν ειπε τιποτα. Χωρις φλας φυσικα. Δεν παρατηρησα αν το σημα του απαγορευονται οι φωτογραφιες ηταν μονο σε ορισμενα εκθεματα. Παντως φωτογραφιες εβγαλα.
Στον Αγ. Πετρο κανενα απολυτως προβλημα, καθως επισης σε καμια εκκλησια.Εκτος κ αν ειχαν καποια λειτουργια που σε αυτη την περιπτωση δεν χρειαζεται να στο πει καποιος οτι δεν επιτρεπονται οι φωτογραφιες. Σεβας στα
θεια. Οντως οι πλατειες τα συντριβανια οι κρηνες ειναι πανεμορφα το βραδυ
και δειχνουν πιο εντυπωσιακα οταν ειναι φωτισμενα. Σιγουρα θα χρειαστει να ξαγρυπνησεις αν θες οι φωτογραφιες σου να δειχνουν ομορφες χωρις κοσμο!Θυμαμαι στην piazza navona συγκεκριμενα εκει στο συντριβανι, καθοταν καποιοι γυρω-γυρω για να ηρεμησουν, να ξαποστασουν, να φανε το παγωτο τους και υπηρχε ενα σημειο οπου ειχαν 'δημιουργησει' ουρα φαντασου πηγαινε το ζευγαρι, οι φιλες, καθοταν εβγαζαν μια φωτογραφια κ ο επομενος!Τραγικο. Αυτο με την ουρα το ξεκινησαν οι Κινεζοι....οι οποιοι ειναι τρελοι με τις φωτογραφιες. Μην φανταστεις ταξιδιωτικες φωτογραφιες, τοπιο,αξιοθεατο,
φυση κλπ...αλλα τις τουριστικες φωτογραφιες. Selfie, στησιμο και shoot.Σιγουρα θα χρειαστει να μεινεις ξυπνιος μεχρι αργα..
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
αφιξη στο τσιαμπινο 12 το μεσημερι ...μεχρι τις 9 το βραδυ που θα παω πισω στο αεροδρομιο , τι προγραμμα μπορω να κανω ?? τι διαδρομη μου προτεινεται να ακολουθησω ???
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
ξεκινάς από κολοσσαίο και συνεχίζεις προς βορρά,αφού περάσεις από piazza venezia, θα συνεχίσεις ανηφορικά την βια ντελ κορσο και θα στρίψεις κάποια στιγμή για τρέβι. Από εκεί θα ξαναβγεις στην κόρσο αλλά μετά από λίγο πάλι θα στρίψεις στα δεξιά για πιατσα ντι σπανια. Από εκεί όλο ευθεία θα βγεις πιατσα ντι ποπολο.

Από εκεί θα περάσεις απέναντι για να βγεις Βατικανό, από το οποίο θα επιστρέψεις για castel sant Angelo και την γέφυρά του. Την περνάς και αυτή και συνεχίζεις όπως την περνάς διαγώνια αριστερά και αριστερά στην via dei coronari. όλο ευθεία θα βγεις στην πιατσα ναβονα.

Εκεί σταματάς και ψάχνεις το della palma για παγωτό. Κάθεσαι αραχτός στην πλατεία να πάρεις δύναμη και συνεχίζεις παραδίπλα για το Πάνθεον.

Από εκεί το κόβεις νότια και βρίσκεις την οδό argentina, συνεχίζεις και βρίσκεις τη στάση του τραμ 8, arenula(έτσι λέγεται και ο δρόμος) και κατεβαίνεις στην στη στάση Belli, στο trastever. Ψάχνεις για την πιτσαρία dar poeta.

Αφού φας και σκάσεις επιστρέφεις termini, αρχικά με το τραμ 8 για πιατσα βενετσια και από εκεί μία τελευταία βόλτα μέχρι κολοσσαίο για να πάρεις το μετρό για τέρμινι και από εκεί για το αεροδρόμιο.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
απο το τερμινι οπου θα φθασω , το κολοσσαιο ειναι κοντα ?? εγω θελω να περπατησω σχεδον ολο τον χρονο που θα ειμαι στην πολη .θα χρειαστει να παρω καποιο ΜΜΜ για να παω να δω κατι απο τα πιο γνωστα -ενδιαφεοντα της πολης ??? ευχαριστω για την απαντηση .
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μετρο απο τερμινι για κολοσσαιο. Ολα τα αλλα με τα ποδια εκτος απο οσα σου εγραψα με το τραμ 8
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.958
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom