Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα!
Μιας και λατρεύω/αγαπώ/νοσταλγώ συχνά την αιώνια πόλη ας δώσω κι εγώ κάποια tips!
Φαγητό.. Settimio All' Arancio. Τυπική Ιταλική αλλά και Ρωμαική κουζίνα. Saltimbocca alla romana να γλείφεις τα δάχτυλα σου και απίστευτη burrata (λίγο μικρούτσικη αλλά δε βαριεσαι!) Περίπου 90€ τα δυο άτομα με μουκάλι κρασί.
Piccolo Abruzzo. Το συγκεκριμένο το είχαν προτείνει στο forum και έχω να πω επίσης τα καλύτερα μιας και την τελευταία φορά το δοκιμάσαμε. Είναι μια κουκλίστικη οικογενειακή τρατορία off the beaten track, λίγοι τουρίστες, και θεσπέσιο φαγητό (cacio e pepe τα σπάει!) περιπου ίδιες τιμές με μπουκάλι κρασί.
PizzaRe. Φρέσκιες, ελαφριές με διαλεγμένα υλικά πίτσες, σωστό ζυμάρι και ψήσιμο. Πολλές επιλογές γιαυτό κι εμείς πήραμε 4 πίτσες (2 άτομα...) και οι Ιταλοί μας κοιτούσαν με γουρλωμένα μάτια!! Όχι δεν τις φάγαμε όλες... Δυστυχώς..Κοντά ήμασταν όμως!!
Chechino dal 1887. Χωρίς πολλά σχόλια το μέρος είναι υπέροχο, το φαγητό πεντανόστιμο! Λίγο πιο ακριβο από τα προαναφερθέντα.
Για καφέ στην πλατεία Sant Eustachio στο ομώνυμο καφέ για την περατζάδα και μόνο! Αν και την τελευταια φορά πληρώσαμε τον εσπρέσσο 4 € μας την έδωσε...Τον μονό.. Ωραίο και το cafe de la pace για τον ίδιο λόγο με το παραπάνω!
Παγωτά εμείς τρώμε από παντού!!! Εντάξει στο gelato di san crispino έχουμε δοκιμάσει την τρισμέγιστη μπάλα μέλι και δεν τη συγκρίνω με άλλης gelateria αλλά γενικά δεν πολυδιστάζουμε κάθε φορά να δοκιμάσουμε από όπου ναναι... :cool::cool:
Για ξενοδοχεία δεν μπορω να βοηθησω μιας και δεν χρειάστηκα μέχρι τωρα, αλλά πολύ ωραίες και βολικές περιοχές κατ'εμε ειναι η περιοχή Prati (αριστερά του Τίβερη) αλλά και η περιοχή της Spagna μιας και είσαι σε κομβικό σημείο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
@tripakias σε ευχαριστώ και εσένα για την απάντηση και το ξεκαθάρισμα των εννοιών :p με βοήθησες να τα βάλω σε μια τάξη και να ξέρω τι κοιτάω... Αν έχεις να προτείνεις και εσύ κάποιο κατάλυμα θα χαρώ!
Δεν εχω να προτεινω κατι. Εγω εμεινα εδω http://www.hotelmartis.com/ αλλα αγορασα το δωματιο απο καποιον που το ειχε προπληρωμενο και ακυρωσε το ταξιδι του και μου βγηκε φθηνα 1000€ για 5 βραδια στη junior.
ΠΟλυ καλο ξενοδοχειο σε ιδανικη τοποθεσια. Κατω απο Navona προς Campo dei Fiori.
Φετος Πασχα Καθολικων και Ορθοδοξων συμπιπτει στις 16/4
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.Piccolo Abruzzo. Το συγκεκριμένο το είχαν προτείνει
2.Αν και την τελευταια φορά πληρώσαμε τον εσπρέσσο 4 € μας την έδωσε...Τον μονό..
3.Παγωτά εμείς τρώμε από παντού!!!
1. οπως εχει αναφερθει αλλαξε ιδιοκτησια κ χάλασε. δηλ ξεχαστε το.
2. στο μπαρ, οπως σε ολη την πολη, εχει 1Ε.
3.να μην τρώτε απο παντου στη χωρα του παγωτου. otaleg, fatamorgana, neve di latte σκοτωνουν. γλυκα.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
1. οπως εχει αναφερθει αλλαξε ιδιοκτησια κ χάλασε. δηλ ξεχαστε το.
2. στο μπαρ, οπως σε ολη την πολη, εχει 1Ε.
3.να μην τρώτε απο παντου στη χωρα του παγωτου. otaleg, fatamorgana, neve di latte σκοτωνουν. γλυκα.
1. Κι ομως εμεις φαγαμε πολυ καλα και οι ντοπιοι δεν μας ειχαν αναφερει κατι. Ισως αλλαξε η ιδιοκτησια αφου πηγαμε?
2.Στο μπαρ χαιρω πολυ.. και ομως σε αλλα καφε "ασημα" τον εσπρεσσο ουδεποτε τον πληρωνα 4 και 4,5 €.
3.Τα συγκεκριμενα δεν τα γνωριζω, πιθανον να ειναι εκτος σημειων που κινουνται οι περισσοτεροι για ενα 5ημερο στη Ρωμη, εκτος απο το fatamorgana που το εχω πετυχει (δεν εχω φαει). Οπότε να με θεωρώ τυχερή που δεν με πηγαν ποτε αρον αρον στα επειγοντα!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
2.Στο μπαρ χαιρω πολυ.. και ομως σε αλλα καφε "ασημα" τον εσπρεσσο ουδεποτε τον πληρωνα 4 και 4,5 €.
2. ειπα για το μπαρ γιατι στο συγκεκριμενο πας για τον καφε που τον απολαμβάνεις το ιδιο. δεν εχει δα κ καμια θεα..αμα ειναι να πληρωσεις καλυτερα σε μια piazza..κατα τα λοιπα οπως ελλαδα. θες καφε 1ης γραμμης κ τραπεζακι για αραγμα θα πληρωσεις. απλα πραγματα. οσο απομακρυνεσαι απο ιστορικο κεντρο τοσο πεφτουν οι τιμες. Στην αλλη πλευρα του ποταμιου δυτικα εχει 1Ε ακομα κ σε τραπεζι
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Λοιπόν βρήκα κάποια που μου άρεσαν, σας τα παραθέτω να δούμε τι παίζει από άποψη περιοχής.

http://www.booking.com/hotel/

http://www.booking.com/hotel/it/bb-roma-trastevere-rooms.el.htm

http://www.booking.com/hotel/it/roma-room.el.html?ai

http://www.booking.com/hotel/it/maison-de-didi.el.html?

Με έπιασε πάλι το κλασικό άγχος επειδή δεν καταλαβαίνω τις περιοχές! Για να καταλάβω η μετακίνηση θα γίνεται κυρίως με λεωφορεία κ λιγότερο με μετρό;

Επίσης πάαρα πολύ καλές τιμές 120- 130 βλέπω στην περιοχή του Βατικανού εκτός απο το τέρμινι. Αξίζει;

Ευχαριστώωωω :)
 

Magda2

Member
Μηνύματα
10
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλημέρα στη παρέα... προγραμματίζω ένα ταξίδι μοναχά για πάρτη μου... Ρώμη!!! θα ήθελα πληροφορίες σχετικά με τη διαμονή... βασικά θα είναι το πρώτο ταξίδι εξωτερικό και μάλιστα μόνος, όποτε ψάχνω δωμάτιο μονόκλινο με δική του τουαλέτα. αυτά που βρίσκω είναι σε κοιτώνες με κοινές τουαλέτες... ως άσχετος οι διαφορές μεταξύ hotel, hostel, b&b κοκ... ποιες είναι? υπάρχει κάποια καλή πρόταση? ποια περιοχή βολεύει? σκέφτομαι 8 διανυκτερεύσεις όλες στη Ρώμη και να κάνω κάποιες εκδρομές σε Φλωρεντία και Νάπολη Πομπηία...
Καλησπέρα, τι μου θύμησες τώρα... Πριν αρκετά χρόνια πήρα έναν σάκο, έκλεισα κάτι πολύ φτηνά αεροπορικά και πήγα μόνη μου στη Ρώμη (πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό). Εγώ η τρελή δεν είχα κλείσει τίποτα απο Ελλάδα, είχα σημειώσει μόνο μια διεύθυνση ενός hostel στο Τermini. Χάρη στην τύχη του τρελού και του πρωτάρη, ευτυχώς βρήκα διαθέσιμο κρεβάτι σε ένα δωμάτιο που μοιραζόμουνα με μια Αυστραλέζα (γύριζε μόνη της την Ευρώπη) και δύο καναδέζες που έκαναν ακριβώς το ίδιο. Το μπάνιο σαφώς ήταν έξω απο το δωμάτιο, στο τέλος του διαδρόμου. Αυτές λοιπόν είναι οι βασικές διαφορές ανάμεσα σε hotel/hostel. Εαν δε σε ενοχλεί να μοιράζεσαι το δωμάτιο με τρίτους (συνήθως έχουν male/female dorms), είναι μια πολύ καλή, οικονομική λύση το hostel. Μπορείς για παράδειγμα να βρεις κρεβάτι με 20 ευρώ τη βραδιά. Όσον αφορά το κοινό μπάνιο, φιλική συμβουλή: προσπάθησε να ξυπνάς όσο νωρίτερα γίνεται για να το βρίσκεις άδειο (είναι καλύτερα να σε περιμένουνε οι άλλοι να βγεις, παρά να τους περιμένεις εσύ). Αφού θέλεις να κάνεις και εκδρομές, η καλύτερη περιοχή είναι το Termini, σαφώς κακόφημη αλλά πραγματικά δεν έχεις να φοβάσαι κάτι, μόνο να προσέχεις το πορτοφόλι σου. Το Termini είναι αφετηρία του Ιταλικού τρένου (που είναι μάλλον το καλύτερο στην Ευρώπη) και μπορείς πολύ εύκολα να πας σε όποια πόλη θες, επιπλέον αποτελεί και στάση του μετρό. Αν θες να πας στην Πομπηία, μπορείς να κλείσεις απο τώρα day trip μέσω κάποιου ιταλικού πρακτορείου που θα έχει και ξεναγό. Για όποια άλλη απορία, ευχαρίστως να βοηθήσω όσο μπορώ.
Υ.Γ. Η Ρώμη είναι μάλλον η ωραιότερη πόλη του κόσμου! Μην παραλείψεις το Βατικανό!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.039
Likes
41.045
Αν προκειται να μεινεις Τραστεβερε τουλαχιστον καντο σωστα. Εκλεισα δευτερη φορα στο Ripa Worldhotel 4αστερο σε καταπληκτικη τιμη. Μετακινηση με τραμ για το κεντρο το πρωι. Λένε οτι το πρωινο του ειναι πλουσιο πλεον, οχι καφες και κρουασαν - την προηγουμενη φορα το βρηκα λιγο αλλα πιο ποιοτικο απο τα bb
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Το είδα και έχει 235€. :)

Το τελευταίο ξενοδοχείο που ποσταρα βγαινει εκτός διότι είναι χωρίς μπάνιο!
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Λοιπόν βρήκα κάποια που μου άρεσαν, σας τα παραθέτω να δούμε τι παίζει από άποψη περιοχής.

http://www.booking.com/hotel/

http://www.booking.com/hotel/it/bb-roma-trastevere-rooms.el.htm

http://www.booking.com/hotel/it/roma-room.el.html?ai

http://www.booking.com/hotel/it/maison-de-didi.el.html?

Με έπιασε πάλι το κλασικό άγχος επειδή δεν καταλαβαίνω τις περιοχές! Για να καταλάβω η μετακίνηση θα γίνεται κυρίως με λεωφορεία κ λιγότερο με μετρό;

Επίσης πάαρα πολύ καλές τιμές 120- 130 βλέπω στην περιοχή του Βατικανού εκτός απο το τέρμινι. Αξίζει;

Ευχαριστώωωω :)
Σε κάποιο από τα 1 ή 2 να μείνεις. Η μετακίνηση γίνεται κυρίως με τα πόδια, και ορισμένες φορές βοηθάει και το τραμ όπως στην περίπτωση του δωματίου στο Trastevere.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Το τρίτο γιατί το απέρριψες αν επιτρέπεται; Πάλι στο ψάξιμο είμαι! Μας είπε φίλος ότι αυτά που κοιτάω είναι μακριά!!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
.. είναι αφετηρία του Ιταλικού τρένου (που είναι μάλλον το καλύτερο στην Ευρώπη)
...Η Ρώμη είναι μάλλον η ωραιότερη πόλη του κόσμου!
Αν εκοβες τα "μαλλον" απο το λογο σου θα σε συμπαθουσα περισσοτερο.
Σιγα να παει με γκρουπ στην Πομπηια...πανευκολη εκδρομη να κανει μονος του ο οποιοσδηποτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.763
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom