Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
επειδή μπορεί να μπερδευτήκαμε λίγο υπενθυμίζω ότι έχει μόλις 4 ώρες μετεπιβίβαση δε μιλάμε για 10 ωρες που έχει άλλο μέλος, υπολογίζω μία ώρα να κατέβει ρώμη και άλλη μία να επιστρέψει και μία τουλάχιστον που πρέπει να είναι πίσω νωρίτερα αυτό που μένει δεν αξίζει τον κόπο σε καμμία περίπτωση.
o Leonardos κανει 31 λεπτα..και επειτα οπωs ειπα πριν καλυτερα μιαs ωρασ τηs Ρωμηs τη ζωη...τελοs παντων, γουστα ειναι αυτα και κυριωs διαθεση. αν υπαρxει κουραση δεν το συζηταμε.
στο Fiumicino αν καποιοs θελει να αποφυγει να φαει αηδιεs θα προτεινω μονο το εστιατοριο στην πτερυγα Β στον οροφο με τα excl.usive clubs των αεροπορικων εταιρειων.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
o Leonardos κανει 31 λεπτα..και επειτα οπωs ειπα πριν καλυτερα μιαs ωρασ τηs Ρωμηs τη ζωη...τελοs παντων, γουστα ειναι αυτα και κυριωs διαθεση. αν υπαρxει κουραση δεν το συζηταμε.
στο Fiumicino αν καποιοs θελει να αποφυγει να φαει αηδιεs θα προτεινω μονο το εστιατοριο στην πτερυγα Β στον οροφο με τα excl.usive clubs των αεροπορικων εταιρειων.
ο τιμοκατάλογος που είναι? (πες μου ότι δεν έχει μόνο θαλασσινά:bleh:)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.494
Likes
8.006
Αarg επειδή το Βατικανό είναι must και καλό θα ήταν να μη το παραλείψεις αλλά βεβαίως και να μην ταλαιπωρηθείς ή να χάσεις το χρόνο σου σε τεράστιες ουρές, κοίτα το ενδεχόμενο να κλείσεις ηλεκτρονικά εισητήρια. Υπάρχει και παλιότερο σχετικό ποστ:
e-tickets για Κολοσσαίο-Βατικανό
 
Last edited by a moderator:

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
πολύ σωστά και τα δύο δεν ήξερα ότι υπάρχουν πιστωτικές electron visa:roll:
Ναι...υπάρχουν! Και μάλιστα όταν πρωτοβγάζει κανείς πιστωτική κάρτα (κυρίως με μικρό πιστωτικό όριο), το δίνουν σε πρώτη φάση την electron γιατί είναι και φθηνότερο το κόστος της για την τράπεζα.

o Leonardos κανει 31 λεπτα..και επειτα οπωs ειπα πριν καλυτερα μιαs ωρασ τηs Ρωμηs τη ζωη...τελοs παντων, γουστα ειναι αυτα και κυριωs διαθεση. αν υπαρxει κουραση δεν το συζηταμε.
Κοίτα, δεν είναι το ίδιο για κάποιον που ταξιδεύει για πρώτη φορά και δεν γνωρίζει την πόλη, γι' αυτό κι εγώ δεν επέμεινα να ταξιδέψει στην Ρώμη. Όσο για τα 31 λεπτά, είναι σχετικό αυτό, ισχύει δηλαδή μόνο αν είσαι τόσο τυχερός που θα φτάσεις στον σταθμό, θα έχεις το εισιτήριο στο χέρι και θα τύχει να αναχωρεί εκείνη την ώρα το τρένο, δηλαδή να μην χρειαστεί να περιμένεις καθόλου.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Νομίζω ότι η visa electron είναι κάρτα συνδεδεμένη με τον λογαριασμό σου στη τράπεζα και δεν γίνεται δεκτή παντού όπως η visa. Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Αυτό που έχω κάνει εγώ είναι το εξής έχω βγάλει μια visa με πολύ χαμηλό πιστωτικό όριο (500?) τη δέχονται παντού και κάποια στιγμή που υπερέβη το όριο με αφήσανε να κάνω την αγορά και μου βάλανε κάτι λίγα λεπτά πρόστιμο.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Νομίζω ότι η visa electron είναι κάρτα συνδεδεμένη με τον λογαριασμό σου στη τράπεζα και δεν γίνεται δεκτή παντού όπως η visa. Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Αυτό που έχω κάνει εγώ είναι το εξής έχω βγάλει μια visa με πολύ χαμηλό πιστωτικό όριο (500?) τη δέχονται παντού και κάποια στιγμή που υπερέβη το όριο με αφήσανε να κάνω την αγορά και μου βάλανε κάτι λίγα λεπτά πρόστιμο.
Συγνώμη Σπόρε...απλά ήθελα να δώσω την εξής διευκρίνηση στην bloodmary:

Όχι...δεν είναι κάρτα που συνδέεται με τον λογαριασμό. Απλά κάποιες τράπεζες εκδίδουν την κάρτα αναλήψεων σε μορφή Electron Visa αλλά δεν είναι πιστωτική κάρτα σε αυτή την περίπτωση αλλά χρεωστική. Κανονικά γίνονται παντού δεκτές και πάλι απλά δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε άτοκες δόσεις, κλπ.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
παιδια χθες γυρισα απο ρωμη! στο βατικανο ηταν να παμε χθες, στην τελευταια μας μερα δηλαδη, και...γυρισαμε σουμπιτες προς τα πισω οταν ειδαμε την τερααααστια ουρα απο κοσμο που περιμενε μες τη ζεστη να μπει στο βατικανο!! αν το επιχειρουσαμε ειλικρινα δε θα προλαβαιναμε το αεροπλανο της επιστροφης! οποτε για οποιον εχει σκοπο να επισκεφτει το βατικανο συστηνω να κλεισει απο πριν τα εισητηρια, ειδαλλως...παει ετσι μια μερα!
στο κολοσσαιο ουρα δεν υπηρχε οταν πηγαμε εμεις και ηταν και κυριακη!
ασχετο, αλλα μας πετυχε και ο σεισμος εμας...αλλα ολα καλα
STELLA CHANIA ο σεισμός εγινε αισθητός στη Ρώμη;
 

STELLA CHANIA

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΒΕΛΓΙΟ-ΛΟΥΞΕΜΒΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
πραγματι πρεπει να σαι τυχερος για να πετυχεις το τραινο απο το αεροδρομιο για την πολη της ρωμης να φευγει εκειιιιινη τη στιγμη ωστε να μην καθυστερησεις καθολου...υπολογιζε μες το νερο μια ωρα για να φτασεις κεντρο (γιατι για να παρεις ταξι δεν πιστευω οτι..συμφερει! ειναι 45 ευρω η κουρσα) και...υπολογισε και το αγχος που θα φας στην επιστροφη για αεροδρομιο (<θα το προλαβω το αεροπλανο,δεν θα το προλαβω??!!!>) το μελος που εχει στη διαθεση του 12 ωρες μπορει να το κανει αυτο ανετοοοτατα και με το παραπανω...αλλα για 4ωρες μονο...σκεψου το αρκετα!!
καλα να περασεις!!!
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ταξίδι-Όνειρο
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
(γιατι για να παρεις ταξι δεν πιστευω οτι..συμφερει! ειναι 45 ευρω η κουρσα) quote]

Γιατί να μην συμφέρει,αν στη παρέα υπάρχουν συνολικά 4 άτομα?Το Δεκέμβρη που επισκέφτηκα τη Ρώμη αν δε με απατά η μνήμη μου 9 ευρώ κάνει το εισιτήριο στο τρένο.Αρα αμα πάει κανεις με μεγάλη παρέα συμφέρει.Επίσης ο παίκτης έχει πολύ λίγες ώρες στη διάθεση του ώστε να πάρει μια τζούρα...ΡΏΜΗς οπότε καλό θα ήταν να κάνει κάποιο συνδυασμό.Δηλαδή να πάει σε ενα συγκεκριμέμο σημείο που τον ενδιαφέρει με ταξί και να επιστρέψει με τρένο.;)

Πάντως τη θεωρώ συναρπαστική την ιδέα δηλαδή μια μεγάλη βόλτα στην αιώνια πόλη όπου στο τέλος μπορεί κανείς να απολαυσει ενα θεσπέσιο παγωτό με σοκολάτα.:clap:Αλλωστε οι Ιταλοί περηφανευονται δικαίως κατά εμέ οτι φτιάχνουν μακράν το καλύτερο παγωτό.

Για τον monter ισχύουν αυτά όπου έχει ενα ευλογο χρονικό διάστημα.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
εγώ απλά θα σου πω το εξής.. εγώ, όπως έχω ξαναπεί, βρέθηκα στη θέση σου από επιλογή (να διαλέξω αν θα έχω αναμονή ή όχι στη ρώμη) και δεν το έκανα, γιατί (α) οκ... θα πάω κάποια άλλη στιγμή στη ρώμη καλά να είμαστε, οπότε δε με πειράζει και να μη τη δω τώρα.. (β) προτιμώ να έχω λίγες ακόμη ώρες στη φλωρεντία, οπου θα πάω έτσι κι αλλιώς για λίγο...

ΑΛΛΑ...
διαβάζοντας αυτά που γράφεις και την εξέλιξη της κουβέντας, νομίζω τελικά ότι για σένα τα πράγματα είναι λιγάκι διαφορετικά... (αρχικά όλοι σκεφτήκαμε ότι οκ είναι λίγος ο χρόνος, μείνε στο αεροδρόμιο, αλλά μήπως τελικά δεν είναι η καλύτερη επιλογή?)

σου συνέβη αναγκαστικά δεν το επέλεξες.. οπότε στην ουσία είναι χρόνος που πρέπει να τον αξιοποιήσεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, γιατί το ταξίδι είναι μικρό...

μόνη σου λες ότι σε πειράζει που είναι μόνο 2 μέρες και ότι θες να πάρεις όσο το δυνατόν περισσότερες εικόνες.. γιατί λοιπόν αυτές τις 2 πρακτικά ωρίτσες δεν τις εκμεταλλεύεσαι έστω και για 1 βόλτα στο κέντρο, για λίγο αέρα ρώμης, ένα παγωτό που λένε τα παιδιά... από το fuimicino θα είναι καλύτερα πιστεύω... κουρασμένοι δε θα είστε γιατί μιλάμε για μικρά ταξίδια, και είναι κάτι που θα σου δώσει πολύ περισσότερες εικόνες για το μέλλον (αυτό δεν αποζητάμε από ένα ταξίδι έστω και μικρό.. να μας δίνει πολλές μικρές ή μεγάλες αφορμές να το θυμόμαστε το επόμενο διάστημα)... και πολλά περισσότερα απ' όσα θα σου δώσει ενδεχομένως το shopping στο fiumicino...

με αυτή τη λογική θα σου έλεγα να το ρισκάρεις και να πας.. έστω και για τη διαδρομή.. έστω και για τη μια βόλτα. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.673
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom