Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Sophiafen

Member
Μηνύματα
22
Likes
44
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εμείς είχαμε μείνει πολύ κοντά στο termini και έχω να πω ότι μέσα στον σταθμό (όχι από τη μεριά του μετρό με τα εμπορικά, από την αντίθετη) μπορείς να βρεις νοστιμότατα πράγματα σε διάφορα καταστήματα τύπου: χειροποίητα ζυμαρικά της ώρας, τηγανιτές τυρόμπαλες, πίτσες με το κιλό, πανίνι, κρουασανοειδή και πολλά άλλα (για όλες τις ώρες εν ολίγοις) σε νορμάλ τιμές θα έλεγα. Αν περάσετε (πολύ πιθανό αφού εκεί σταματάνε και τα λεωφορεία που φτάνουν από το αεροδρόμιο άλλωστε) ρίξτε μια ματιά μέσα.. Εμείς το ανακαλύψαμε τη τελευταία μέρα αφού μας είχαν πει ότι είναι ακριβό και έτσι δε μπήκαμε καν όταν φτάσαμε και ας πεινούσαμε! Λέμε θα βρούμε παρακάτω καλύτερα. Αμ δε..
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Αν θες δες κ αυτό
https://www.booking.com/hotel/it/na...id=6adeff15bfc17a0098407d3fa8d4af652bacafa6X3
Είχα μείνει την τελευταία φορά που πήγα. Ειναι ανάμεσα σε πάνθεον κ piazza navona, πολύ βολική περιοχή κατά τη γνώμη μου αφού περπατάς για σχεδόν όπου θες. Α κ μια ανάσα για το φημισμένο sant eustachio cafe (καθε πρωί πριν ξεκινήσουμε τη βόλτα περναμε κ το καφεδάκι μας).
Το πρωινό στο ξενοδοχείο αξιοπρεπές..
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Το γούστο είναι πάντα υποκειμενικό..
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Έχω κάτσει μέσα στα παγκάκια του κ έχω φάει πολλές φορές αλλά δεν ενθουσιάζομαι από τις χιλιάδες γεύσεις γιατί εγώ τρώω 3-4 αποχρώσεις της βανίλιας κ μόνο...Αλλά κ αλλά παιδιά που πήγαμε μαζί που τρώνε κ δοκιμάζουν οποιαδήποτε γεύση χωρίς ενδοιασμούς προτίμησαν τον διπλανό Τζολιτι που έχει όμως κ τεραστια ουρα.....Όπως και να έχει είναι μια καλή επιλογή το παγωτό του οποίος πάει μπορεί να δοκιμάσει αν καταφέρει να διαλέξει κ δεν χαθεί στις πολλές βιτρίνες του :)
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.128
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Πάντως σχετικα με Ρώμη και παγωτό, εγω το καλύτερο το δοκιμασα στο Come il Latte. Το προτεινω ανεπιφύλακτα. Χωνακια φτιαγμενα εκεινη τη στιγμή μπροστά στα ματια σου, περιχυμενα εσωτερικά με σοκολατα απο ενα απο τα 3 διαφορετικα συντριβανακια,παγωτο, επιλογη ξανα απο 4 ειδη σαντιγι και μετα ξανα απο πανω σοκολατα. Ηταν εξαιρετικο.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πάντως σχετικα με Ρώμη και παγωτό, εγω το καλύτερο το δοκιμασα στο Come il Latte. Το προτεινω ανεπιφύλακτα. Χωνακια φτιαγμενα εκεινη τη στιγμή μπροστά στα ματια σου, περιχυμενα εσωτερικά με σοκολατα απο ενα απο τα 3 διαφορετικα συντριβανακια,παγωτο, επιλογη ξανα απο 4 ειδη σαντιγι και μετα ξανα απο πανω σοκολατα. Ηταν εξαιρετικο.
Δεν ξέρω αν είναι καλό αλλά με την περιγραφή μας άνοιξες την όρεξη....
 

EfiV

New Member
Μηνύματα
3
Likes
5
Καλημέρα σας
Κατ'αρχήν ευχαριστώ όλους σας για ένα σωρό πληροφορίες και tips. Φεύγω αύριο για Ρώμη για 3 ημέρες και έχω φτιάξει ένα πλήρες πρόγραμμα. Που θα φάμε, που και πως θα πάμε, αγοράσαμε απο πριν τα εισιτήρια για να αποφύγουμε τις ουρές. Κατέβασα εφαρμογές και έφτιαξα τους χάρτες. Γενικά ελπίζω να τα έχω καλύψει όλα. Οπως και να έχει πιστεύω πως θα περάσουμε υπέροχα με τις κόρες μου.
Μια ερώτηση μόνο γιατί είναι το μόνο που δεν έχω καταλάβει. Θα πάμε στο Μουσείο στο Βατικανό και θα πάμε και στην Καπέλα Σιστίνα. Απο εκεί έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι έχει μια πόρτα για να βγούμε απευθείας στην εκκλησία του Αγίου Πέτρου. Αλλά δεν έχω καταλάβει που είναι αυτή. Για να μην μπω πάλι στην ουρά μήπως ξέρει κάποιος να μου εξηγήσει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Απο εκεί έχω διαβάσει στο φόρουμ ότι έχει μια πόρτα για να βγούμε απευθείας στην εκκλησία του Αγίου Πέτρου. Αλλά δεν έχω καταλάβει που είναι αυτή.
Γυρνώντας την πλάτη σου στην πόρτα από την οποία μπήκες στην capella, είναι η πόρτα δεξιά στο βάθος της αίθουσας!
 

Left777

Member
Μηνύματα
21
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το Andenis είναι σε καλύτερη τοποθεσία από το Rosemary (που είναι γενικώς πιο μακρυά, απομονωμένο και μάλλον σε λόφο - όπως φαίνεται - και γι αυτό ίσως σας δίνουν και τα ποδήλατα! :) ). Στο θέμα του πρωινού μη βασίζεσαι σαν παροχή στην Ιταλία, ακόμη και στα ξενοδοχεία, αν δεν είναι 4στερο και άνω. Η καλύτερη (και φτηνότερη) επιλογή στη Ρώμη είναι (εκτός του καφέ που τον βρίσκεις εύκολα) να μπεις σε κάποιο μαγαζάκι που πουλάει τυριά & αλλαντικά, να διαλέξεις ψωμάκι και ό,τι άλλο θες σε όποια ποσότητα γουστάρεις, στα ζυγίζουν, πληρώνεις, το παίρνεις και φεύγεις. Με 3-4 ευρώ φτιάχνεις γκουρμέ σάντουιτς που σε βαστάει μέχρι το απόγευμα, + 1 ευρώ ο καφές, με 5 ευρώ καθάρισες.
Τελικά βρήκαμε προσφορά της τελευταίας στιγμής σήμερα (2 ημέρες πριν τελειώσει η δωρεάν ακύρωση) !!

https://www.booking.com/hotel/it/la-roma-di-camilla.el.html

Νομίζω πολύ καλύτερο από όλες τις απόψεις. Ρετιρέ, 45 τμ, μπαλκόνι, μπάνιο κοντά σε Βατικανό και μετρό. Τι λέτε; :)
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Πολύ ωραίο φαίνεται!!
Εγώ γενικά προτιμώ να μένω πιάτσι ντι σπάνια, πάνθεον γτ όσες φορές πάω δε χρησιμοποιώ μετρό, μου αρέσει να την περπατάω τη Ρώμη, να χάνομαι στα στενά της..
Από εκεί θα αναγκαστείτε να χρησιμοποιείτε μμμ. Αλλά αν είναι value for money μην το σκέφτεσαι καθόλου!!
Κ 45 τμ!! Που τετοια τύχη που όλα τα δωματια είναι 15τμ με το ζόρι ;)
 

Left777

Member
Μηνύματα
21
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα παιδιά!

Φτάνουμε Ρώμη Σάββατο 10.45 και έχουμε παραγγείλει Roma Pass και βάλαμε να τα πάρουμε από το PIT Ciampino. Μπορεί κάποιος να μας κατατοπίσει που περίπου είναι στο αεροδρόμιο αυτό το σημείο για να μην ψαχνόμαστε εκείνη την ώρα; Έχουμε κλείσει και Terravision λεωφορείο για τις 11.30 και έχω αγχωθεί λιγάκι για το αν θα προλάβουμε να τα κάνουμε και τα δύο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom