Ρώμη Χριστούγεννα;

apinf

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!!!!

Οργανώνω ένα 5ήμερο ταξίδι στη Ρώμη και έχω κάποιες απορίες.....σκεφτόμαστε να πάμε 24-28 Δεκεμβρίου αλλά διάβασα κάπου ότι 25 και 26 είναι αργία για την Ιταλία και φοβάμαι μη βρω κλειστά μουσεία, μαγαζιά κτλ.....δεν είναι καλή περίοδος τα Χριστούγεννα λέτε;;;;; Δε θέλω να πάω και να περιοριστώ λόγω αργιών!!!! Ακόμα μια ερώτηση:η περιοχή γύρω από το σταθμό termini είναι καλή επιλογή για διαμονή;;; π.χ. το ξενοδοχείο Embassy ή το ξενοδοχείο Accademia;;;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!!!!

Οργανώνω ένα 5ήμερο ταξίδι στη Ρώμη και έχω κάποιες απορίες.....σκεφτόμαστε να πάμε 24-28 Δεκεμβρίου αλλά διάβασα κάπου ότι 25 και 26 είναι αργία για την Ιταλία και φοβάμαι μη βρω κλειστά μουσεία, μαγαζιά κτλ.....δεν είναι καλή περίοδος τα Χριστούγεννα λέτε;;;;; Δε θέλω να πάω και να περιοριστώ λόγω αργιών!!!! Ακόμα μια ερώτηση:η περιοχή γύρω από το σταθμό termini είναι καλή επιλογή για διαμονή;;; π.χ. το ξενοδοχείο Embassy ή το ξενοδοχείο Accademia;;;;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!
την ερώτησή σου τη θέτεις σε λάθος χώρο. υπάρχουν αρκετές συζητήσεις επί του θέματος. πάντως γυρω από το Τέρμινι είναι κυρίως οικονομικά αλλά και βολικά για συγκοινωνίες. στο Εmbassy πάει η sapienza άρα είναι εγγύηση.
 

apinf

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Η ερώτηση αφορά κυρίως το αν στις 25 και 26 Δεκέμβρη θα βρω ανοιχτά μουσεία και χώρους γενικά για να επισκεφθώ. Είναι καλή εποχή τα Χριστούγεννα για Ρώμη;;;;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σε ολες τις ευρωπαικες πολεις και η Ρωμη δεν αποτελει εξαιρεση σε αυτο, ανημερα τα χριστουγεννα η κατασταση ειναι ψιλονεκρα: τα μουσεια ειναι κλειστα το ιδιο και τα μαγαζια και παρα πολλα απο τα εστιατορια, καφε μπαρακια κλπ. Απο τις 26 αρχιζουν και ξαναμπαινουν στο ρυθμο τους. Μπες στα διαφορα site μουσειων που σε ενδιαφερουν και δες ποτε θα επαναλειτουργησουν: αλλα κρατουν αργια και τις 26/12, αλλα οχι. Οποτε με δυο λογια η απαντηση εχει ως εξης: 25/12 δε θα βρεις τιποτε ανοικτο και στις 26/12 ισως.
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Όπως τα λέει η Ερση είναι...κι εμείς πρώτη φορά Χριστούγεννα πήγαμε...όντως τις δύο αυτές μέρες κλειστά τα περισσότερα...με δυσκολία βρήκαμε εστιατόριο να φάμε βράδυ ανήμερα στην VIA VENETTO όπου και μέναμε...
 

apinf

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Λέτε να το αφήσω το ταξίδι για αργότερα,ε;;;;.....αν είναι να τα βρω όλα κλειστά..... :( ....Αφού ήταν να πάω μόνο για 5 μέρες θα'θελα να είναι γεμάτες και να προλάβω να δω όσο περισσότερα και όχι να έχω 2 από τις 5 μέρες κενές.....!!!!! Κρίμα.......
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Εσυ αποφασιζεις..
Παντως σε περιπτωση που πας τελικα ταξιδακι, πιστευω ολο και κατι θα βρεις να κανεις. Αλλωστε και μονο βολτες να κανεις στη γιορτινη Ρωμη, θα ειναι τελεια!
Την πρωτη μερα των Χριστουγεννων που ειναι σιγουρα κλειστα μαγαζια και μουσεια θα σου προτεινα να πας στο Βατικανο, στη λειτουργια των Χριστουγεννων και επειτα περπατώντας βολτα στο Καστελλο Σαν Ανζελο αλλα και βολτα στο λοφο Τζανικολο. Τη δευτερη ημερα νομιζω πως και παλι η αγορα ειναι κλειστη αλλα θα βρεις αρκετα πραγματα να δεις και να κανεις αφου σχεδον το συνολο των μουσειων, αρχαιολογικων χωρων ειναι ανοιχτα πχ το Κολοσσαιο, η Βιλλα Μποργκεζε κλπ
 

apinf

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις, αλλά πρέπει να σας εξομολογηθώ ότι με μπερδέψατε!!!!!!!!!! Είμαι που είμαι λίγο αναποφάσιστη......διαβάζω και τις ιστορίες σας οτι δε βρίσκατε τίποτα ανοιχτό τις μέρες εκείνες ....αυτό ήταν μπερδεύτηκα!!!!! :( Κανείς άλλος εμπειρίες απο Χριστουγεννιάτικη Ρώμη;;;;;;; HELP!!!!!! :)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τα ειρωνικά μηνύματα διαγράφηκαν. Όποιος θέλει να βοηθήσει μπορεί να το κάνει. Όποιος δε θέλει, ας απέχει παρακαλώ.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Αν σε αποτρέπει τοσο πολύ η ιδέα των κλειστών καταστημάτων και κλειστών μουσειων ίσως περέπει να το ξανασκεφτείς για τις ημερομηνίες...Ομως να ξέρεις ότι τα χριστούγεννα κάπως έτσι είναι στις περισσότερες ευρωπαικές προτεύουσες.Εγώ πριν δυο χρονια που πέρασα χριστουγεννα στη Ρώμη ,μπορώ να σου πω ότι με χάλασαν λίγο οι άδειοι δρόμοι (μόνο κινέζους τουρίστες έβλεπες)αλλά δεν το μετάνιωσα γιατί είχα φτιάξει ένα προγραμμα που περιελάμβανε φυσικά τον Αγιο Πέτρο και τραστεβερε(εκεί μπορεί να βρεις και κάποια ανοιχτά μαγαζιά για φαγητό αν και θα έλεγα ότι καλύτερα θα ήταν να κλείσεις κάπου από πριν) ,βόλτες στη βίλλα Μποργκεζε στις ρωμαικές αγορές, στο λόφο του Παλατίνου ,....Τώρα να θες κόσμο,κίνηση ,μαγαζιά και μουσεια...κοιτα μήπως μπορείς να μεταφέρεις κάπως τις ημερομηνίες...
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Καλημερα!
Σκεφτομαι Χριστουγεννα - Πρωτοχρονια να παω στην Ρωμη.. Η ερωτηση μου ειναι μια: Θα εχει τοοοοοοσο πολυ κοσμο? Καταλαβαινω οτι η Ρωμη ειναι Ρωμη και παντα εχει απειρους τουριστες, αλλα ποσο χειροτερα ειναι τα Χριστουγεννα? Αποπνικτικα? Αξιζει να μην παω? Θα εκτιμουσα απαντηση απο τους παθοντες..
Ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.438
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom