Ρώμη Χριστούγεννα;

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Καλα οτι την ειπα πολη δεν το εκτιματε καθολου; Ειπα να κανω κι εγω μια κινηση καλης θελησεως αλλα...που;

Καπως συμπαθητικη σημαινει δεν ειναι τελειως συμπαθητικη, ειναι καπως. Δηλαδη δεν περνας ασχημα, δεν περνας και σουπερ ομως.
Η αληθεια ειναι οτι θελω να παω στην Ρωμη γιατι ειναι η Ρωμη και καθε ταξιδιωτης που σεβεται τον εαυτο του οφειλει να εχει παει.. Μεχρι εκει.. Δεν νομιζω κ εγω οτι μου ταιριαζει ιδιαιτερα σαν προορισμος..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η αληθεια ειναι οτι θελω να παω στην Ρωμη γιατι ειναι η Ρωμη και καθε ταξιδιωτης που σεβεται τον εαυτο του οφειλει να εχει παει.. Μεχρι εκει.. Δεν νομιζω κ εγω οτι μου ταιριαζει ιδιαιτερα σαν προορισμος..
Ευγε! εισαι σε καλο δρομο:xmas_confused:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ευγε! εισαι σε καλο δρομο:xmas_confused:
Καλά, δεν πρόκειται να ξεκινήσουμε αντιπαράθεση μαζί σου, δεν υπάρχει λόγος. Δεν πέρασες καλά στη Ρώμη, δεν ερωτεύτηκες Ιταλίδα και τώρα απαξιώνεις μια από τις ωραιότερες πόλεις του κόσμου.
Εντάξει να προτιμάς το Λονδίνο -νομίζω όλοι το καταλάβαμε- αλλά εδώ το θέμα πραγματεύεται την ύπαρξη ή όχι τουριστών στη Ρώμη, όχι την ομορφιά της πόλης ή το πόσο καλά μπορεί να περάσει κάποιος εκεί.
Λέγε λοιπόν ό,τι θέλεις.
Οι πιο πολυταξιδεμένοι του φόρουμ μπορεί να προτιμούν Λονδίνο ή Παρίσι, αλλά τη Ρώμη τη λατρεύουν και το εκδηλώνουν με κάθε ευκαιρία. Εσύ φαίνεται να ξέρεις καλύτερα από αυτούς...:xmas_rolleyes:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλά, δεν πρόκειται να ξεκινήσουμε αντιπαράθεση μαζί σου, δεν υπάρχει λόγος. Δεν πέρασες καλά στη Ρώμη, δεν ερωτεύτηκες Ιταλίδα και τώρα απαξιώνεις μια από τις ωραιότερες πόλεις του κόσμου.
Εντάξει να προτιμάς το Λονδίνο -νομίζω όλοι το καταλάβαμε- αλλά εδώ το θέμα πραγματεύεται την ύπαρξη ή όχι τουριστών στη Ρώμη, όχι την ομορφιά της πόλης ή το πόσο καλά μπορεί να περάσει κάποιος εκεί.
Λέγε λοιπόν ό,τι θέλεις.
Οι πιο πολυταξιδεμένοι του φόρουμ μπορεί να προτιμούν Λονδίνο ή Παρίσι, αλλά τη Ρώμη τη λατρεύουν και το εκδηλώνουν με κάθε ευκαιρία. Εσύ φαίνεται να ξέρεις καλύτερα από αυτούς...:xmas_rolleyes:
Αν διαβασεις τα ποστ μου για το συγκεκριμενο θεμα εδω, θα δεις οτι δεν ειπα τιποτα για Λονδινο. Τη Ρωμη δεν την απαξιωνω. Ισα, ισα που προτεινω να παει. Και γενικα νομιζω οτι ειναι απο τα λιγα θεματα που δεν εχω βγει εκτος:xmas_lol:.
Τωρα για τους πολυταξιδεμενους που σ' εχρισαν συνηγορο(; ) πολυ καλα κανουν. Εγω οτι λεω ειναι δικη αποψη και κανενος αλλου.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Τωρα για τους πολυταξιδεμενους που σ' εχρισαν συνηγορο(;)
Αυτό το'χεις ξαναπεί και αλλού. Σε πληροφορώ ότι είναι πάρα πολύ ενοχλητικό και σε παρακαλώ να το σταματήσεις.:xmas_eek:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν νομιζω κ εγω οτι μου ταιριαζει ιδιαιτερα σαν προορισμος..
εδώ μας τα χάλασες...τσάμπα γράφω μιά ώρα?

Καλα οτι την ειπα πολη δεν το εκτιματε καθολου;
Τη Ρωμη δεν την απαξιωνω
ε όχι κ δεν την απαξιώνεις..προσπαθείς δηλαδή αλλά εμενα μ'αρεσει που γράφεις γιατί έχω κ δικαιολογία έτσι να γράψω κατι παραπάνω..
όλοι μα όλοι ξέρουν ότι η Ρώμη είναι ο ν.1 προορισμός, πολυταξιδεμένοι κ μη.
το θέμα μας εδώ είναι για τα Χριστούγεννα και ξαναλέω ότι κ για τότε είναι κορυφαίος προορισμός.
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Να πας φυσικά. Δεν είναι λόγος αυτός για να μην πραγματοποιείς τα ταξίδια σου.
 
Last edited by a moderator:

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Να πας φυσικά. Δεν είναι λόγος αυτός για να μην πραγματοποιείς τα ταξίδια σου.
Ειναι, ειναι.. Παραδειγμα, θεωρω την Βενετια την πιο ομορφη κ μοναδικη πολη που εχω δει.. Πηγα πρωτη φορα καλοκαιρι, Αυγουστος, χαμος, στα σοκακια δεν χωρουσα.. Πηγα δευτερη φορα Καρναβαλι, αλλο πανηγυρι εκει.. κρυο και πλημμυρες δεν εμποδισαν τις ορδες τουριστων.. Θελω να ξαναπαω κ ερευνω ποτε (ισως) εχει λιγο λιγοτερο κοσμο.. Λατρευω Βενετια, ερωτευτηκα την πολη, κ η εικονα με τα πληθη χαλαει την μαγεια της.. Αυτο υποψιαζομαι κ για την Ρωμη, και εθεσα το θεμα εδω
 
Last edited by a moderator:

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Όχι, δεν έχει τόσο κόσμο όσο οι πόλεις της Κεντρικής Ευρώπης. Περισσότερο κόσμο βλέπεις τον Σεπτέμβριο και τον Μάιο.
Γενικώς μπορείς να αποφύγεις μέρη που γεμίζουν τουρίστες χωρίς να προσφέρουν κάτι σημαντικό, π.χ. το παζάρι στη Ναβόνα. Καλύτερα να περάσεις από κει νωρίς το πρωί ή αργά το βράδυ, να δεις την πλατεία χωρίς τον κόσμο που πάει για να αγοράσει χριστουγεννιάτικα στολίδια.
Σίγουρα δεν είναι προς αποφυγήν.
Προς samion: πριν διαβασεις τις παρακατω γραμμες, παρε υπογλωσσιο παρακαλω..

το παζαρι ας το αποφυγει ανεξαρτητως ωρας..
οποιος εχει επισκεφθει τις γερμανικες χριστουγεννιατικες αγορες, εστω και μια φορα, θα απογοητευτει απολυτα..αυτο δεν ειναι παζαρι..σαν παλιο λουνα παρκ ειναι..σκοποβολη, καρουζελ μικρο και 2-3 παγκους με ζαχαρωτα..:xmas_sad:
για να μην μιλησω για τις τιμες..2 ζαχαρωτα ειπα να παρουμε (σαν παιδι κεγω) και τα πληρωσαμε χρυσα!
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Πάντως με κίνδυνο να κατηγορηθώ..πέρυσι που ήμουν εκεί την Πρωτοχρονιά υπήρχε πολύ συνωστισμός στους κεντρικούς δρόμους...Εμένα προσωπικά με κούρασε αυτό...πιο έξω δεν είχαμε ιδιαίτερο θέμα..Θα προτιμούσα να πήγαινα μια αλλη εποχή...εν κατακλείδι..
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ειναι, ειναι.. Παραδειγμα, θεωρω την Βενετια την πιο ομορφη κ μοναδικη πολη που εχω δει.. Πηγα πρωτη φορα καλοκαιρι, Αυγουστος, χαμος, στα σοκακια δεν χωρουσα.. Πηγα δευτερη φορα Καρναβαλι, αλλο πανηγυρι εκει.. κρυο και πλημμυρες δεν εμποδισαν τις ορδες τουριστων.. Θελω να ξαναπαω κ ερευνω ποτε (ισως) εχει λιγο λιγοτερο κοσμο.. Λατρευω Βενετια, ερωτευτηκα την πολη, κ η εικονα με τα πληθη χαλαει την μαγεια της.. Αυτο υποψιαζομαι κ για την Ρωμη, και εθεσα το θεμα εδω
Δεν θα συναντήσεις τέτοιο πράγμα. Κόσμο ναι, αλλά όχι το κακό της Βενετίας του καρναβαλιού, ούτε τον κόσμο των αγορών της Βιένης και της Πράγας.
Συνήθως "πήζουν" τα στενά γύρω από την Τρινιτά ντέι Μόντι, αλλά ακόμα κι εκεί υπάρχουν πολλές οδοί διαφυγής!:xmas_mrgreen:

(Λατίνα, μπα, νομίζω ότι ο Samion θα συμφωνήσει μαζί σου).
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
αν εχεις σκοπό να πάς βατικανό,κολοσσαίο και μποργκέζε ...κλεισε εισητηρια ηλεκτρονικά!!
ειδικά για τα 2 πρώτα αν δεν θες να φας την μερα σου στις ουρές....
καλά να περάσεις!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.084
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom