Ρώμη Χριστούγεννα;

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προς samion: πριν διαβασεις τις παρακατω γραμμες, παρε υπογλωσσιο παρακαλω..
το παζαρι ας το αποφυγει ανεξαρτητως ωρας..
χαχαχα..κι όμως συμφωνώ. η Ρώμη δεν είναι για τέτοια..απλά φτιάχτηκε για τους τουρίστες. Ρωμαίοι δεν πατάνε εκεί. έδωσα τα λινκ πριν που φαίνεται σε τι είναι καλύτερη κάθε πόλη. Γερμανια για τετοιες αγορές-παζαρια, Λονδίνο για γενικό σοπινγκ και για κουλτούρα Ρώμη.
Πάντως με κίνδυνο να κατηγορηθώ..πέρυσι που ήμουν εκεί την Πρωτοχρονιά υπήρχε πολύ συνωστισμός στους κεντρικούς δρόμους...Εμένα προσωπικά με κούρασε αυτό...πιο έξω δεν είχαμε ιδιαίτερο θέμα..Θα προτιμούσα να πήγαινα μια αλλη εποχή...εν κατακλείδι..
σίγουρα ένα άλλο ΣΚ του χειμώνα θα είναι καλύτερα αλλά δεν έχει τόσο κόσμο όσο σε άλλες πρωτεύουσες την περίοδο των γιορτών. δεν είναι προορισμός τόσο διαφημισμένος για πρωτοχρονιά. ειδικά τη μέρα της πρωτοχρονιάς δεν έχει καθόλου κοσμο. οταν ειναι οι ωρες του σοπινγκ γινεται χαμός αλλά τότε προγραμματίζουμε επισκέψεις σε μουσεία και βόλτες εκτός των 4,5 δρόμων του κέντρου που έχει κοσμο. μοιάζει με την Αθήνα σε αυτό.
 

maroulini

Member
Μηνύματα
89
Likes
152
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
ρε παιδιά πείτε μου ένα μέρος που τέτοιες μέρες δεν έχει κόσμο? Πήγα πέρσι στο μουσείο της Ακρόπολης 27 Δεκέμβρη και γινόταν χαμός!!!! piccolo_mondo μην το σκέφτεσαι πήγαινε και εγώ 26-31/12 Ρώμη θα είμαι και ούτε που σκέφτηκα καθόλου το πόσο κόσμο θα έχει.... εντάξει μπορεί να είναι λίγο κούραση αλλά ταξίδι πηγαίνεις....
latina περιμένω τα εστιατόρια που μου υποσχέθηκες....και άλλο ό,τι έχεις εύκαιρο, ο καιρός περνάει και πρέπει να οργανώσω τις σημειώσεις μου....:xmas_razz:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Προς samion: πριν διαβασεις τις παρακατω γραμμες, παρε υπογλωσσιο παρακαλω..

το παζαρι ας το αποφυγει ανεξαρτητως ωρας..
οποιος εχει επισκεφθει τις γερμανικες χριστουγεννιατικες αγορες, εστω και μια φορα, θα απογοητευτει απολυτα..αυτο δεν ειναι παζαρι..σαν παλιο λουνα παρκ ειναι..σκοποβολη, καρουζελ μικρο και 2-3 παγκους με ζαχαρωτα..:xmas_sad:
για να μην μιλησω για τις τιμες..2 ζαχαρωτα ειπα να παρουμε (σαν παιδι κεγω) και τα πληρωσαμε χρυσα!
Πάντως με κίνδυνο να κατηγορηθώ..πέρυσι που ήμουν εκεί την Πρωτοχρονιά υπήρχε πολύ συνωστισμός στους κεντρικούς δρόμους...Εμένα προσωπικά με κούρασε αυτό...πιο έξω δεν είχαμε ιδιαίτερο θέμα..Θα προτιμούσα να πήγαινα μια αλλη εποχή...εν κατακλείδι..
Θα συμφωνησω 100% και με τις δυο κυριες.

ΥΓ Στο Βατικανο δεν περιμενουμε στην ουρα, πηγαινουμε απο το πλαι, προσπερναμε το πολυ το πληθος και φτανουμε λιγο πριν απο τον ελεγχο. Ε, εκει περιμενουμε 5-10 λεπτακια, δε χαλασε κι ο κοσμος (εγω τουλαχιστον αυτο εκανα κι ετσι γλιτωσα τουλαχιστουν 1,5-2 ωρες αναμονης).
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Ειναι, ειναι.. Παραδειγμα, θεωρω την Βενετια την πιο ομορφη κ μοναδικη πολη που εχω δει.. Πηγα πρωτη φορα καλοκαιρι, Αυγουστος, χαμος, στα σοκακια δεν χωρουσα.. Πηγα δευτερη φορα Καρναβαλι, αλλο πανηγυρι εκει.. κρυο και πλημμυρες δεν εμποδισαν τις ορδες τουριστων.. Θελω να ξαναπαω κ ερευνω ποτε (ισως) εχει λιγο λιγοτερο κοσμο.. Λατρευω Βενετια, ερωτευτηκα την πολη, κ η εικονα με τα πληθη χαλαει την μαγεια της.. Αυτο υποψιαζομαι κ για την Ρωμη, και εθεσα το θεμα εδω
Εχω επισκεφθεί την Ρώμη πολλές φορες και πραγματικά δεν έχω αντιμετωπίσει τόσο μεγάλο πρόβλημα!!
και σίγουρα δεν είναι Βενετία που λόγο στενότητας δρόμων ο κόσμος φαίνεται πολύ περισσότερο σε σχέση με Ρώμη..και αν τέλος πάντων σε high season εποχή που σίγουρα δεν είναι τώρα! σε κάποια από τα πολύ τουριστικά μέρη πχ fontana di trevi γίνετε χαμός...επέλεξε να πας ώρα λιγότερη "ζωντανή" που είναι πιο όμορφα πιο ρομαντικά και σίγουρα πιο ήσυχα!

πάντως σίγουρα ο κόσμος δεν είναι λόγος να μην κανεις ένα ταξίδι..εκτος αν μιλάμε για 15 αυγούστου στην Μύκονο που τότε σίγουρα είναι απογορευτικό :)
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Οταν εκλεισα το ταξίδι στη Ρώμη σίγουρα δεν είχα σκεφτεί τον κόσμο...Η κοσμοσυρροή βρίσκεται όπως είπε και ο Samion στο κέντρο για ψώνια.. Εγώ ήθελα να κάνω τη βόλτα μου και εκεί, αλλά μετά από λίγο τα παράτησα γιατί δεν άντεχα!!Και συνήθως αντέχω!!!!
Πάντως στη Βενετία που πήγα τον Οκτώβριο το καταχάρηκα γιατί περπατούσες άνετα, είχε τον ιδανικό κόσμο..
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Καλησπέρα κι από μένα!

Επειδή πλησιάζουν οι μέρες, ξέρετε αν υπάρχουν ανοιχτά εστιατόρια παραμονή και ανήμερα Χριστουγέννων; Θα χρειαστεί να κάνω κράτηση φαντάζομαι.
Έχετε να μου προτείνετε κάποια σε λογικές τιμές όσοι ξέρουν;

Ευχαριστωωωωωώ!!!!:xmas_smile:
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Χριστουγεννιάτικη Ρώμη

Καλησπέρα φίλοι Ιταλόφιλοι! Με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ στην οργάνωση του επερχόμενου ταξιδιού μου στην Ιταλία και σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ! Συγγνώμη που ανοίγω καινούργιο θέμα αλλά ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα που αδυνατώ να βρω στην αναζήτηση.

Είχα διαβάσει κάπου για χριστουγεννιάτικες λειτουργίες στη Ρώμη αλλά τώρα που θέλω να σημειώσω συγκεκριμένες εκκλησίες δεν μπορώ να βρω με τίποτα το θέμα που το διάβασα (είναι και άπειρα!). Όσοι ξέρετε λοιπόν θα μπορούσατε να μου πείτε που θα μπορούσαμε να παρακολουθήσουμε Χριστουγεννιάτικη λειτουργία που να είναι έτσι διαφορετικά; Το λέω αυτό επειδή δεν έχω κανένα κόλλημα με εκκλησίες, στις δικές μας δηλαδή δεν πατάω, αλλά έχω ακούσει ότι εκεί τα Χριστούγεννα οι λειτουργία είναι πολύ ξεχωριστή και διαφορετική από τη δική μας!Τα φώτα σας λοιπόν!!!

Το δεύτερο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν ξέρετε συγκεκριμένα εστιατόρια σε λογικές τιμές, που να είναι ανοιχτά παραμονή και ανήμερα Χριστουγέννων, ώστε να κάνω κράτηση; :xmas_confused:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την υπομονή και την προθυμία σας!!!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Καλησπέρα φίλοι Ιταλόφιλοι! Με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ στην οργάνωση του επερχόμενου ταξιδιού μου στην Ιταλία και σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ! Συγγνώμη που ανοίγω καινούργιο θέμα αλλά ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα που αδυνατώ να βρω στην αναζήτηση.

Είχα διαβάσει κάπου για χριστουγεννιάτικες λειτουργίες στη Ρώμη αλλά τώρα που θέλω να σημειώσω συγκεκριμένες εκκλησίες δεν μπορώ να βρω με τίποτα το θέμα που το διάβασα (είναι και άπειρα!). Όσοι ξέρετε λοιπόν θα μπορούσατε να μου πείτε που θα μπορούσαμε να παρακολουθήσουμε Χριστουγεννιάτικη λειτουργία που να είναι έτσι διαφορετικά; Το λέω αυτό επειδή δεν έχω κανένα κόλλημα με εκκλησίες, στις δικές μας δηλαδή δεν πατάω, αλλά έχω ακούσει ότι εκεί τα Χριστούγεννα οι λειτουργία είναι πολύ ξεχωριστή και διαφορετική από τη δική μας!Τα φώτα σας λοιπόν!!!

Το δεύτερο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν ξέρετε συγκεκριμένα εστιατόρια σε λογικές τιμές, που να είναι ανοιχτά παραμονή και ανήμερα Χριστουγέννων, ώστε να κάνω κράτηση; :xmas_confused:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την υπομονή και την προθυμία σας!!!
Μεταφερθηκε η ερωτηση σου στο σωστο τοπικ.
 

maraki_83

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Με το που είδα τον τίτλο του θέματός σου "Ρώμη Χριστούγεννα" μου ήρθε να φωνάξω "ΝΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ ..." !!!! Πήγα πέρισυ τα Χριστούγεννα και ενθουσιάστηκα ... Ναι όντως, είχε πολύ κόσμο ... και ναι είχε ουρά και στο Κολλοσαίο και στο Βατικανό ... Ε, και τι έγινε; Για όπου μπορούσαμε να είχαμε κλείσει από πριν (π.χ. Βατικανό) είχαμε κλείσει, και έτσι προσπερνούσαμε τις ουρές. Και όπου χρειάστηκε να περιμένουμε, δεν περιμέναμε για πάνω από 10-15 λεπτά! Για φαγητό πάλι, είναι τόσα πολλά τα μαγαζιά που πάλι δεν είχαμε πρόβλημα (δε μιλάω για παραμονές γιατί δεν ξέρω, αναφέρομαι μόνο στις υπόλοιπες μέρες!).

Το συστήνω α ν ε π ι φ ύ λ α κ τ α και σου εύχομαι να περάσεις τέλεια αν το αποφασίσεις!!!!! :xmas_cool:
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Επανερχομαι για να σας πω οτι πηγα τελικα (ηταν η πρωτη φορα) και ολα ok.. Οχι υπερβολικος αριθμος τουριστων (κατι που φοβομουν), μεγαλες ουρες αλλα αγοραζοντας online εισιτηρια δεν περιμενα.. Και η γενικη αισθηση της πολης ηταν καλη.. Μου αρεσε η Ρωμη (δεν το περιμενα πολυ), αποπνεει ιστορια και ζωη, παρελθον κ παρον αρμονικα μαζι.. Μου αρεσε η Ρωμη, Samion ακους?
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Επανερχομαι για να σας πω οτι πηγα τελικα (ηταν η πρωτη φορα) και ολα ok.. Οχι υπερβολικος αριθμος τουριστων (κατι που φοβομουν), μεγαλες ουρες αλλα αγοραζοντας online εισιτηρια δεν περιμενα.. Και η γενικη αισθηση της πολης ηταν καλη.. Μου αρεσε η Ρωμη (δεν το περιμενα πολυ), αποπνεει ιστορια και ζωη, παρελθον κ παρον αρμονικα μαζι.. Μου αρεσε η Ρωμη, Samion ακους?
Aυτο ελειπε να μη σου αρεσε...εντελως δημοκρατικα θα σε πλακωναμε στις φαπες:xmas_mrgreen:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom