Σακιδιο πλατης

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Εγω εχω 70αρι σακιδιο. Το εχω γεμισει 12,5 κιλα, ισως και λιγο παραπανω.
Το σημαντικο ειναι το ζυγισμα. Αν το γεμισεις βιαστικα και δεν το ζυγισεις καλα, κινδυνευεις να βρεθεις ειτε ανασκελα πανω στο σακιδιο ,ειτε διπλωμενη στα δυο με λουμπαγκο.
Το θεμα με τα σακιδια ειναι πως δεν ειναι σχεδιασμενα για γυναικες , οποτε τα 12 ή 15 κιλα βαρους δεν εχουν σημασια, σημασια εχει το υψος σου και ποσο καλα "ακουμπαει" πανω σου. Καλυτερα να το δοκιμασεις πριν το αγορασεις.
Δυστυχως δεν εχω Terra, οποτε δεν μπορω να σου πω τη γνωμη μου γι αυτα.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Επίσης, έχεις καμιά εμπειρία από Terra προιόντα? Δηλαδή αντέχουν ή θα πηγαίνω για καινούριο κάθε χρόνο?
Το πρωτο μου σακιδιο ηταν ενα παφτηνο αγνωστης μαρκας και κλεινει τα δεκα χρονια τωρα....Τα terra ειναι μια χαρα μαρκα και δοκιμασμενα για φαση ταξιδια/καμπινγκ, πεζοποριες κ.τλ Το μονο που να προσεξεις ειναι να το δοκιμασεις να το νιωθεις καλα πανω σου.... Δεν υπαρχει κανενας λογος να δωσεις μια περουσια για σακιδιο απλα για να το περνεις 5 φορες το χρονο σε ταξιδια.
 

shock

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
ρε παιδια να κανω μια ερωτηση μηπως υπαρχει καποιος που μπορει να δανεισει η εστω να νοικιασει το σακιδιο του για 10 μερες γιατι εαν μπω στη διαδικασια να αγορασω καινουργιο βγαινω εκτος budget να ειστε καλα ρε παιδια για τις χρησιμες πληροφοριες..
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.215
Τι σακίδιο περίπου ψάχνεις;
Κάτι που θα το χρησιμοποιήσεις σαν χειραποσκευή που το παίρνεις μαζί σου και το βάζεις πάνω από την θέση του αεροπλάνου η κάτι μεγαλύτερο;
Αν ψάχνεις κάτι σαν το πρώτο που ανέφερα μπορείς να βρεις πολύ φθηνά.Ειδικά στην Θεσσαλονίκη βρήκα με 8-10? περίπου σε ένα μαγαζί.
Δεν είναι τίποτα κυριλέ σαν τα προηγούμενα που αναφέρθηκαν αλλά αν έχεις αφραγκίες είναι μια λύση...
Ρώτησε και φίλους και φίλες μήπως έχουν να σου δανείσουν κάτι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.199
Likes
41.662
Αν ψάχνεις κάτι σαν το πρώτο που ανέφερα μπορείς να βρεις πολύ φθηνά.Ειδικά στην Θεσσαλονίκη βρήκα με 8-10? περίπου σε ένα μαγαζί.
Και στην Αθήνα, στην οδό Αθηνάς και γενικά γύρω από το Μοναστηράκι παρόμοια κατάσταση. Τώρα με την κρίση, σίγουρα μπορείς και να διαπραγματευτείς τις τιμές. Εκτός αν θέλεις να δανειστείς κάτι πολύ "ψαγμένο", άρα δύσκολο να αποφασίσει ο ιδιοκτήτης του να το δανείσει σε άγνωστο άτομο.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
268
Τι σακίδιο περίπου ψάχνεις;
Κάτι που θα το χρησιμοποιήσεις σαν χειραποσκευή που το παίρνεις μαζί σου και το βάζεις πάνω από την θέση του αεροπλάνου η κάτι μεγαλύτερο;
Αν ψάχνεις κάτι σαν το πρώτο που ανέφερα μπορείς να βρεις πολύ φθηνά.Ειδικά στην Θεσσαλονίκη βρήκα με 8-10? περίπου σε ένα μαγαζί.
Δεν είναι τίποτα κυριλέ σαν τα προηγούμενα που αναφέρθηκαν αλλά αν έχεις αφραγκίες είναι μια λύση...
Ρώτησε και φίλους και φίλες μήπως έχουν να σου δανείσουν κάτι.
για πες μαγαζι:cool:
 

shock

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
ψαχνω ενα σακιδιο το οποιο θα χωραει τη σκηνη τα ρουχα μου καποια απαραιτητα πραγματα οπως το φαγητο μου και ισως καπιοια εργαλεια τα οποια θα χρειαστω για το camping οπως επισης και καμια κρυφη τσεπη για τα λεφτα!!ο προορισμος μου ειναι εκτος ελλαδας,ειναι ευρωπη οποτε δεν πιστευω οτι μια σχολικη τσαντα θα με διευκολυνε..θα παω αυριο δευτερα να δω στο μοναστηρακι ελπιζω να βρω κατι φτηνο γιατι δυστυχος τα λεφτα ειναι περιορισμενα..ποσα λιτρα σακιδιο θα χρειαστω??
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
463
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
ψαχνω ενα σακιδιο το οποιο θα χωραει τη σκηνη τα ρουχα μου καποια απαραιτητα πραγματα οπως το φαγητο μου και ισως καπιοια εργαλεια τα οποια θα χρειαστω για το camping οπως επισης και καμια κρυφη τσεπη για τα λεφτα!!ο προορισμος μου ειναι εκτος ελλαδας,ειναι ευρωπη οποτε δεν πιστευω οτι μια σχολικη τσαντα θα με διευκολυνε..θα παω αυριο δευτερα να δω στο μοναστηρακι ελπιζω να βρω κατι φτηνο γιατι δυστυχος τα λεφτα ειναι περιορισμενα..ποσα λιτρα σακιδιο θα χρειαστω??
σύμφωνα με αυτά που γράφεις θέλεις τουλάχιστον 70 λιτρα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.199
Likes
41.662
Παρελαβα σημερα το Cabin Max Backpack Flight Approved Bag Hand Luggage | eBay.
Εκ πρωτης όψεως φαινεται αρκετα μεγάλο που σημαινει οτι χωραει και αρκετα πραγματα ,αρκει να ειμαστε κατω απο τα 10 κιλα. Εχει επένδυση στις λαβες καθως και στην πλατη. Θετικο αυτο. Ανοιγει στα 2 κυριολεκτικα οποτε κανει και ποιο ευκολο το φορτωμα. Θα δοκιμαστει και σε 15 μέρες στην ryanair και μου φαίνεται οτι θα παρω και αλλο ενα και θα ξεχασω την βαλιτσα.
Παράγγειλα κι εγώ το Cabin max μου. Ελπίζω να βγει καλό.
 

tasmak

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Βελιγρ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Λός Άντζελες
Καλησπέρα παιδιά...προ λίγων μηνών αγόρασα και γώ την Cabin Max, και παρότι έχασε την παρθενιά της όταν έπρεπε να μεταφέρω ένα 19άρι laptop στην πλάτη με το ποδήλατο...σε 2 μήνες και κάτι ψιλά θα πάρει το πραγματικό βάπτισμα του πυρός στο ταξίδι μου στην Πολωνία! Απο το λίγο που την περιεργάστηκα...δείχνει να τα αξίζει τα λεφτά της!
 

AERAS

Member
Μηνύματα
783
Likes
1.145
Mήπως υπάρχει μια φωτό του cabin max backpack με ανοικτές τις θήκες για να δω τους εσωτερικούς χώρους?
ευχαριστώ πολύ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.331
Μηνύματα
888.149
Μέλη
38.989
Νεότερο μέλος
giota.charalampak

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom