Σαμοθράκη Σαμοθράκη

toula

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τι μου θύμησες τώρα !!! η Σαμοθράκη είναι όντως ένα απίστευτα όμορφο !!!! είχα πάει όταν ήμουν 12-13 χρονών μαζί με τους γονείς μου και είχαμε μείνει κοντά 2 μήνες και ακόμα θυμάμαι τους καταρράκτες και ποσό εντύπωση μου είχαν κάνει τα φυσικά τοπία που έχει χωρίς ξαπλώστρες και ομπρέλες !!!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.032
Likes
1.595
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
traveladdict. Ξέθαψα το παλιό πόνημά σου για να μην ανοίγω καινούριο θέμα και βλέπω ξαναζωντάνεψε. Έχει ενδιαφέρον η Σαμοθράκη, την περιβάλλει και λίγο μυστήριο αλλά έχει το μειονέκτημα της δύσκολης πρόσβασης. Ευχαριστώ για την απάντηση.
 
Last edited by a moderator:

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Η δύσκολη πρόσβαση είναι αυτή που προστάτεψε το νησί και το διατήρησε, όταν τα υπόλοιπα νησιά αλώθηκαν από τον τουρισμό.
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Ο λαός απαιτεί info! info! info!!! :D
Πρόσβαση: πως; από που;
Αυτοκίνητο: χρειάζεται; ενοικιάζεται; τιμή;
Ενοικίαση ιστιοφόρου: site;
 

Carmen

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ακόμα το ψάχνουμε!
Ταξίδι-Όνειρο
Θέλω να πάω παντού!
Για πρώτες πληροφορίες: samothraki.com (μόνο που δεν ξέρω πόσο ενημερωμένο είναι).
Για δρομολόγια και ιστιοφόρα θα σας ενημερώσω την Κυριακή που θα κατέβω στο λιμάνι.
 

toula

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δυστυχώς δεν μπορώ να σου δώσω πολλές πληροφορίες γιατί είχα πάει πριν από 10 χρόνια και δεν θυμάμαι και πολλά το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι αν θες να γυρίσεις όλο το νησί (μια σταλιά είναι ) χρειάζεται αυτοκίνητο γιατί με το λεωφόρο δεν μπορείς να πας παντού. Εμείς είχαμε πάρει το δικό μας από Αλεξανδρούπολη.
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Λοιπόν, επειδή με ψήσατε απίστευτα οι προ-γραφήσαντες σε αυτό το θέμα, και σχεδιάζω πλέον σοβαρά για διακοπές εκεί στο τέλος Ιουλίου, έχω μερικές πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις:

  • Από όλους έχω ακούσει τα καλύτερα για το νησί, αλλά μιλώντας με μία γνωστή που είχε πάει σχετικά πρόσφατα, χωρίς αμάξι, μου είπε πως δεν της άρεσε καθώς οι παραλίες ήταν όλο βότσαλο και φύκι. Επίσης για να πας πεζοπορίες κτλ ή για να πας σε παραλίες περπατώντας, είναι λέει βάσανο γιατί ο ήλιος βαράει. Επίσης τα νερά στους καταρράκτες είναι πολύ κρύα και ίσως να έχω πρόβλημα για να πέσω. Ισχύει τίποτα από τα παραπάνω;
  • Εγώ θα πάω με αμάξι. Υποθέτω πως οι αποστάσεις στο νησί είναι πολύ μικρές και απ' ότι βλέπω στο google maps οι δρόμοι δεν πρέπει να έχουν πολλές στροφές. Θα μπορώ να έχω πρόσβαση σε όλες τις καλές παραλίες με το αμάξι;
  • Είναι όντως δύσκολη η πεζοπορία στο νησί για να ανακαλύψει κανείς όμορφα μέρη;
Please διαφωτίστε με :D
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Απ'ότι κατάλαβα, η γνωστή σου δεν πρέπει και να είναι πολύ της φύσης.
Στη Σαμοθράκη πάμε για τη φύση της και τον πρωτογονισμό της και στη φίλη σου δεν άρεσαν αυτά που αρέσουν στους περισσότερους που πάνε στο νησί:
Οι άγριες πετρώδεις παραλίες και τα κρύα νερά των καταρρακτών.
Μάλλον ήθελε τις κλασικές αμμουδιές και μάλιστα εύκολα προσβάσιμες.
Υπάρχουν υπέροχες παραλίες, αλλά θέλει περπάτημα, κάτι που ευχαριστεί πολύ τους φίλους της φύσης.
Όπως προείπαμε οι παραλίες δεν είναι οι παραδεισένιες των άλλων νησιών, τουλάχιστον οι προσιτές. Οι περισσότερες έχουν πέτρες, ή βότσαλο.
Αμμώδεις παραλίες θα βρεις στην Παχιά άμμο, το Βάτο, το Καρκάνι και το Κατάρτι. Ίσως και στα Θερμα.
Αν έχεις αυτοκίνητο, μπορείς να πας στην Παχιά Άμμο και απο κει με τα πόδια στις υπόλοιπες.
Η πεζοπορία είναι εύκολη, μάλλον η γνωστή σου όταν λέει πεζοπορία εννοεί βόλτα διακοσίων μέτρων σε κάποια προκυμαία, ή δίπλα σε ασφαλτοστρωμένο δρόμο.

Αν σου αρέσει η φύση, η φυσική ζωή, οι ανέμελες διακοπές, η έλλειψη των πρέπει, τότε να πας.
Αν θέλεις ανέσεις, νυχτερινή ζωή μέχρι τα ξημερώματα, δρόμους που πάνε μέχρι την παραλία, καφετέριες και πολύχρωμα πλήθη, τότε διάλεξε άλλο νησί.
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Αν σου αρέσει η φύση, η φυσική ζωή, οι ανέμελες διακοπές, η έλλειψη των πρέπει, τότε να πας.
Αν θέλεις ανέσεις, νυχτερινή ζωή μέχρι τα ξημερώματα, δρόμους που πάνε μέχρι την παραλία, καφετέριες και πολύχρωμα πλήθη, τότε διάλεξε άλλο νησί.
Ε όχι κι έτσι βρε traveladdict μου :) Αλλά να... όταν λες πχ "περπατώντας από την παχιά άμμο πας στις διπλανές παραλίες" για πόση ώρα περπάτημα μιλάς; Μη πάθουμε και ηλίαση :D
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Λοιπόν.
Ωντος οι παραλίες (εκτός απο δυο την παχιά άμμο και τους κήπους)
δε λένε είναι όπως τις είπε η φίλη σου.αλλά δεν πάς στη Σαμοθράκη για τις παραλίες.
Τα νερά στους καταρράκτες δεν είναι καθόλου κρύα(σε διαβαιβεώνει η σούπερ κρυουλίαρα),με εξαίρεση το φονιά(παγωμένα ώντος αλλά μια βουτήτσα την έκανα.
Στην πεζοπορία για τους καταρράκτες δεν βαράει καθόλου ντάλα ήλιος γιατί διασχίζεις κατάφυτα φαράγγια.
Πάς σχεδόν παντού με το αυτοκίνητο και μια χαρά δρόμοι.
Να μην αλλάξεις γνώμη με την καμία και να πάς θα περάσεις υπέροχα και θα δείς ένα νησί διαφορετικό απο τα άλλα.
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
joela ευχαριστώ. Δεν αλλάζω γνώμη. Απλά μάλλον από εκεί που έλεγα να μέναμε 7 μέρες, τώρα μάλλον θα το ρίξω στις 5. Άλλωστε το νησί είναι μικρό οπότε νομίζω πως φτάνουν οι μέρες. Τις υπόλοιπες μέρες της άδειας θα τις χρειαστούμε άλλωστε διότι έχουμε σκοπό να κάνουμε την "ανάβαση" μέρος των διακοπών :)
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
joela ευχαριστώ. Δεν αλλάζω γνώμη. Απλά μάλλον από εκεί που έλεγα να μέναμε 7 μέρες, τώρα μάλλον θα το ρίξω στις 5. Άλλωστε το νησί είναι μικρό οπότε νομίζω πως φτάνουν οι μέρες. Τις υπόλοιπες μέρες της άδειας θα τις χρειαστούμε άλλωστε διότι έχουμε σκοπό να κάνουμε την "ανάβαση" μέρος των διακοπών :)
Θα σου πρότεινα να παραμείνεις 7 μέρες, όπως το είχες σχεδιάσει...;) Το νησί θα σε καταπλήξει, όσο μικρό και αν το βλέπεις, κάθε γωνιά του είναι μια αποκάλυψη...βγάλε από το μυαλό σου ότι άλλο έχεις ζήσει σε νησί...είναι ένας αλλιώτικος παράδεισος...:D

Ότι και να αποφασίσεις, να περάσεις τέλεια και να την απολαύσεις...:D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom