Σαντορίνη Σαντορίνη-μέσα μεταφοράς

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
εγώ θυμάμαι ότι το αυτοκίνητο είχε 30 και το μηχανάκι 25.... Άσε που εμένα κ τον άντρα μου στις ανηφόρες δεν θα τραβούσε κ θα έπρεπε να σπρώχνουμε... Πάντως με μηχανάκι θεωρώ ότι κινδυνεύεις στο συγκεκριμένο νησί.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Νησι με σκουτρακι ειναι ο καλυτερος συνδυασμος.

Ο ιδιος κινδυνος με την υπολοιπη ελλαδα για εμενα.

Λιγο πριν το γενικο νοσοκομειο εχει ενα μαγαζακι που εδινε σκουτερακια με 20 ευρω.Περυσι.

Το προτιμω απο το αυτοκινητο και ιδιαιτερα στη σαντορινη.Θεωρω οτι την απολαμβανεις καλυτερα.
 

Mardem

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Ας μην κρατήσω τίποτα απο τώρα τότε. Εκεί θα δω και θα κρίνω τι είναι πιο βολικό να ενοικιάσω. Και απ'οτι κατάλαβα τιμές υπάρχουν διάφορες. Μια συνάδελφος μου είπε πως αυτή ενοικίασε μηχανάκι με 15 ευρώ την ημέρα...
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Κι εγώ υπερ σκουτερ-γουρούνας είμαι...
Άμα δεν πάρεις λίγη μυρωδιά Σαντορίνης δεν λέει...
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ξέρετε αν στα Φηρά είναι εύκολο το parking?Εμείς θα είμαστε με αυτοκίνητο και λόγω του ότι μένουμε λίγο έξω από τα Φηρά θα πρέπει να μετακινούμαστε με αυτό όποτε χρειαστεί να πάμε στο χωριό( 5' απόσταση με αυτοκίνητο, περίπου 15-20' περπάτημα).Υπάρχει κάποιο δημόσιο parking ή θα μετράμε μισάωρα για παρκάρουμε?
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Ας μην κρατήσω τίποτα απο τώρα τότε. Εκεί θα δω και θα κρίνω τι είναι πιο βολικό να ενοικιάσω. Και απ'οτι κατάλαβα τιμές υπάρχουν διάφορες. Μια συνάδελφος μου είπε πως αυτή ενοικίασε μηχανάκι με 15 ευρώ την ημέρα...
εξαρταται απο το μαγαζι αλλα και απο τα κυβικα...
 

Nektarios87

Member
Μηνύματα
99
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Φολεγανδρος
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Γεια σας και απο μενα!το 2006 ειχαμε δωσει δυο ατομα 15 ευρω απο αεροδρομιο σε Φηρα!!Φετος τον Αυγουστο θα παμε με αμαξι!!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Διάβασα παραπάνω ότι το νησι δεν είναι κατάλληλο για μηχανη,δηλαδή? Για δώστε καμιά παραπάνω πληροφορία να είμαστε προετοιμασμένοι:D??
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
αυτό είναι υποκείμενο... Άλλος θεωρεί καλύτερα το μηχανάκι και άλλους το αυτοκίνητο. Απλά,εμένα στο συγκεκριμένο νησί δεν μου άρεσε το μηχανάκι γιατί είχε παρα πολύ στενούς δρόμους σε ανηφόρες κατηγορίες με πολλούς γκρεμούς... Σε αλλά νησιά το θεωρώ Ιδανικό. Βλέπεις κ αποφασίζεις.... Άφησε το για εκεί....
 

Mardem

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Διάβασα παραπάνω ότι το νησι δεν είναι κατάλληλο για μηχανη,δηλαδή? Για δώστε καμιά παραπάνω πληροφορία να είμαστε προετοιμασμένοι:D??
Λοιπόν, επέστρεψα χθές από Σαντορίνη και για το θέμα των μετακινήσεων έχω να πω το εξής: Τελικά εμείς νοικιάσαμε μηχανάκι (όχι γουρούνα) και δεν το μετάνοιωσα. Ούτε έγνοιες για πάρκιγκ είχαμε, ούτε χρειάστηκε να το σπρώξουμε (αν και πολλές ανηφόρες!) ούτε επικίνδυνα ήταν. Αν είσαι προσεκτικός και προσέχεις και τους άλλους όταν οδηγείς, είναι πολύ βολικό το μηχανάκι στο νησί και πολύ οικονομικό. Βάλαμε 8 ευρώ βενζίνη για να γεμίσει, για 2 μέρες γυρίζαμε το νησί και το επιστρέψαμε με τα μισά καύσιμα μέσα!
 

PheniX

Member
Μηνύματα
62
Likes
4
την εκδρομή με το πλοίο την έκανες ;ηφαίστειο, πηγές, Θηρασία

εγώ έχω βρει μια στα ?19 από το γραφείο Pelican,στο διαδίκτυο,
 

Mardem

Member
Μηνύματα
21
Likes
3
Πήγα στην εκδρομή αυτή την πρώτη μέρα που έφτασα (τι το θελα!). Το ξενοδοχείο που μέναμε είχε 2-3 επιλογές, η μια ήταν 15 ευρώ (10.30 - 3.00), εγώ επέλεξα την απογευματινή 'πτήση' (3.30 - 8.30) που στοίχιζε 25 ευρώ και συμπεριλάμβανε ηφαίστειο-πηγές, Θηρασιά, βόλτα και κρασί στο πλοίο μέχρι την Οία, και φυσικά το ηλιοβασίλεμα.

Εκδρομή στο ηφαίστειο; Μακριά!!!!!!!!!! Μια ανηφόρα 25-30 λεπτών κάτω από τον καυτό ήλιο για να δεις τι; Τους κρατήρες μας είπε εκεί ο τύπος που ήθελε και 2 ευρώ το άτομο για να υποστείς αυτό το βασανιστήριο που κανονικά θα έπρεπε να σε πληρώνουν για να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου. Τέλος πάντων, αυτό που θέλω να πω είναι πως το θέαμα δεν σε αποζημιώνει για την ταλαιπωρία που έχεις υποστεί μέχρι να φτάσεις εκεί. Και μετά άλλα 20 λεπτά να κατέβεις. Οι μύες των ποδιών μου είχαν πιαστεί αφόρητα και από την επόμενη μέρα δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου! Άστα...

Οι πηγές; Εγώ προσωπικά δεν κολύμβησα αλλά αυτοί που το έκαναν επέστρεφαν απογοητευμένοι. Λερωμένα γεμάτα άμμο/χώμα νερά που δεν βλέπεις την τύφλα σου είπαν, και σου το πλασάρουνε σαν θειάφι.

Για τις 2 πρώτες στάσεις της εκδρομής σκέτη απογοήτευση όπως καταλαμβαίνεις.

Θηρασιά; Τίποτα ιδιαίτερο, δεν θα σχολιάσω καν.

Το μόνο που άξιζε από την εκδρομή ήταν η βολτούλα που μας πήγε το πλοίο μετά και μπορούσες να δεις την θέα από κάτω προς τα πάνω, την καλτέρα από τόσο κοντά, έβλεπες τους χρωματισμούς στους βράχους πως άλλαζαν, κάθε σημείο και διαφορετικά χρώματα... και το ηλιοβασίλεμα σαν φινάλε!

Ευτυχώς που επέλεξα τουλάχιστον να κάνω την εκδρομή το απόγευμα γιατί σκέφτομαι πόσο χειρότερα θα ήταν το μεσημέρι με τόση ζέστη χωρίς το τελευταίο μέρος της εκδρομής που ήταν το καλύτερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom