Σαντορίνη Σαντορίνη-μέσα μεταφοράς

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Είναι γεγονός ότι γδέρνουν τα ταξί ειδικά σε νησιά τύπου Σαντορίνης & Μυκόνου.
Είναι επίσης γεγονός οτι τα δρομολόγια των λεωφορείων προς αεροδρόμια και λιμάνια είναι τουλάχιστον τραγικά (αλλιώς θα τα χαρακτήριζα, αλλά σέβομαι τους κανονισμούς του φόρουμ :haha:).
Και υπάρχει η δυνατότητα των λεγόμενων trasfer υπηρεσιών, τα οποία επίσης γδερνουν, αλλά με λίγο καλύτερες τιμές αν είσαι Έλληνας (και μιλάω πολύ σοβαρά, είναι τόσο απαράδεκτοι).
Στη Σαντορίνη τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα. Με το που κατέβεις ψάξου, και ειδικά σε υπηρεσίες transfer μπορείς να κάνεις και διαπραγμάτευση.
Ενδεικτικά αναφέρω, με transfer βανάκι απο Αεροδρόμιο για Λιμάνι έχω πληρώσει 6 ευρώ ανά άτομο. Ταξί από τη πιάτσα στα Φηρά μέχρι το αεροδρόμιο 14 ευρώ (με αποσκευή).
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Στο site του αεροδρομίου λέει ότι υπάρχει ταξί 24/7 και ότι η διαδρομή για Φηρά κοστίζει περίπου 15-20€ . Πόσο περισσότερο να κάνει για το λιμάνι;
https://www.jtr-airport.gr/el/category-detailed/ctg_id-431/nd_id-1325
Η διπλή ταριφα όμως;
Aυτό ακριβώς θα έλεγα.

Στα Κτελ που πήραμε τηλ μας είπε ότι δεν υπάρχει δρομολόγιο τόσο αργά!
Ρωτήσαμε και ένα φίλο που είναι από εκεί και πρότεινε κάποιες υπηρεσίες transfer που υπάρχουν σαν πιο οικονομικές από ότι τα ταξί για τέτοιες ώρες. Π.χ . εδώ http://www.santorinitransfers.gr/santorini_transfer_services/ συμπληρώσαμε στοιχεία και φαίνεται να είναι κάπως καλύτερα. (24 € για 2 άτομα)
Kαλή τιμή είναι αν έχει συνυπολογιστεί η διπλή ταρίφα.
Δες και αυτό εδω, εβαλα μια μέρα μέσα στον Αύγουστο και γράφει κοστίζει 20,00€
https://city-airport-taxis.com/airporttransfers/reservations/taxi-from-Santorini-Airport-to-Athinios-Port?single=1&loc1_name=Santorini+Airport+(JTR)+-+Greece&loc1=1107&loc2_name=Athinios+Port+-+Greece&loc2=2760&date1=11/08/2018&time1=00:25&date2=11/08/2018&time2=12:00&pax1=2&quote=1
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μιας και το αεροδρόμιο Σαντορίνης έχει και βραδινές αφίξεις, προφανώς αυτό έχει ληφθεί υπόψη στο σάιτ του αεροδρομίου να δίνεται μια μέση τιμή ταξί και όχι μόνο με μονή ταρίφα.
Πάντως σε σχετικό σάιτ με χρεώσεις ταξί τη διαδρομή μου την έδωσε στα 18 ευρώ.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.807
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Παιδιά αν θέλετε να ρωτήσετε για ταξί τα τηλεφωνα είναι 22860 22555 και 23951. Απο κει και πέρα υπάρχουν ένα σωρό τουριστικά γραφεία που αναλαμβανουν τις μετακινήσεις με βανάκι.
 

Mariaab

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Οκ, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια!
Θα κάνουμε κ ένα τηλέφωνο στα ταξί για να δούμε τί παίζει και αλλιώς θα κοιτάξουμε κάποιο transfer.
Καλό καλοκαίρι κ καλές εξορμήσεις σε όλους! ;)
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Γειά χαρά σε όλους!

Κατ'αρχήν θέλω να εκφράσω τα συγχαρητήρια μου σε όλους στο φόρουμ. Οι απαντήσεις και οι περιγραφές απο τις προσωπικές εμπειρίες του κάθε επισκέπτη αποτελούν πολύτιμη βοήθεια στους αναγνώστες και πιστεύω πως είναι και πιο αντικειμενικές σε σχέση με άλλους ιστότοπους ενημερωτικού περιεχομένου. Εδώ μπήκα τυχαία σήμερα γιατί έψαχνα πληροφορίες για Σαντορίνη αφού δεν έχω ξαναπάει στο μέρος αυτό και από τις συζητήσεις που διάβασα μπορω να πω ότι με έχετε καλύψει κατά πολύ ως προς το θέμα αυτό :clap:

Το μόνο που ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς είναι το εξής:
1. πόσο κοστίζει το ταξί από αεροδρόμιο προς ξενοδοχείο στην περιοχή Φηροστεφάνι (2 άτομα). Το γραφείο εδώ στην κύπρο μου είπε πως περίπου είναι 15 ευρώ το άτομο. Αν είναι έτσι, για 2 άτομα που είμαστε θα χρειαστώ 60 ευρώ από και προς το αεροδρόμιο?????????????? :shock:
2. είναι βολικό να ενοικιάσω αυτοκίνητο ή το νησί το γυρίζεις ευκολότερα με μηχανάκι. Το λεωφορείο διάβασα ότι είναι η οικονομική επιλογή αλλά όχι και η ιδανικότερη.

Αυτά για την ώρα, ελπίζω να έχω κάποια απάντηση σας σύντομα γιατί το σάββατο 14 Ιουλίου φεύγω...
καλο ταξιδι και ζηλευω πολυ που πας Σαντορινη, ειναι η πρωτη χρονια που δεν παω και μου εχει κακοκατσει! Ο,τι αποριες εχεις ελευθερα...Λοιπον η Σαντορινη ειναι πανακριβη ως γνωστον, και τα ταξι της επισης. Σ αυτο προσθεσε την εξτρα ταριφα απο το αεροδρομιο. 15 ευρω το ατομο ειναι μια λογικη τιμη για αεροδρομιο ως Φηροστεφανι, αν και τοπικα μπορει να σου πουν παραπανω.
Μη βασιστεις εκατο τοις εκατο στο λεωφορειο, προφανως νοικιασε δικο σου μεσο! Η σαντορινη εχει πολλα μερη να δεις και να πας, και με μηχανακι θα σαι μια χαρα. Προσοχη ομως στους δρομους, ειδικα προς την Οια, γινεται πανικος, απειρα αμαξια χωμενα σε στενο διπλο δρομο ανηφοριζοντας προς Οια. Αμαξι εμεις πηραμε περυσι, δε μας πολυβολεψε, καταληξαμε να παιρνουμε το κτελ (λογω παρκινγκ). Με μηχανακι ομως εισαι οκ.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Αρχές Οκτώβρη για 2 άτομα 3 μέρες να νοικιάσουμε μηχανάκι ή αυτοκίνητο?
Άφιξη και αναχώρηση αεροπορικώς.
Διαμονή πιθανότατα Καρτεράδος.
Για καλοκαίρι η επιλογή θα ήταν προφανής, αλλά για τη συγκεκριμένη εποχή φοβάμαι είναι η αλήθεια το κρύο το βραδάκι, αλλά δεν ξέρω τι παίζει από κίνηση, parking κλπ.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Μόνο η βροχή να σε αποθαρρύνει για το μηχανάκι. Ένα ελαφρύ μπουφανακι και καθάρισες. Εγώ με σκούτερ ταξίδεψα και δεν το μετάνιωσα. Και 2η φορά να πήγαινα μηχανάκι θα επέλεγα
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Αρχές Οκτώβρη για 2 άτομα 3 μέρες να νοικιάσουμε μηχανάκι ή αυτοκίνητο?
Άφιξη και αναχώρηση αεροπορικώς.
Διαμονή πιθανότατα Καρτεράδος.
Για καλοκαίρι η επιλογή θα ήταν προφανής, αλλά για τη συγκεκριμένη εποχή φοβάμαι είναι η αλήθεια το κρύο το βραδάκι, αλλά δεν ξέρω τι παίζει από κίνηση, parking κλπ.
Μικρο αυτοκινητο για περισσοτερη ασφαλεια, δαπανη μικρη.
 

euchoulis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
13
Καλησπέρα, σαν εναλλακτική υπάρχει και το ΚΤΕΛ. Όμως, για να πας στο λιμάνι απο το αεροδρόμιο μέσω ΚΤΕΛ, χρειάζεται να πας Φηρά και έπειτα να αλλάξεις ΚΤΕΛ για να φτάσεις τελικά στον Αθηνιό. Σύμφωνα με το site, δεν υπάρχει δρομολόγιο μετά τις 22:10 απο όσο βλέπω, όμως καλό θα ήταν να τους πάρεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις. Υ.Γ. Τα ταξί στη Σαντορινη είναι ακριβά. Ενδεικτικά, έψαξα στο www.santorini-taxi.com και βρήκα ότι κοστίζει 25,00€/άτομο η κούρσα που θες.
Οι τιμες που δινουν τα ταξί ειναι συνηθως ανα διαδρομη ανεξαρτητα απο τα ατομα.Δες www.santorinitaxi.eu
Για διαδρομες και προγραμμα του κτελ δες www.santorinibus.com που ενημερωνεται πιο συχνα απο τα κτελ!

Στο site του αεροδρομίου λέει ότι υπάρχει ταξί 24/7 και ότι η διαδρομή για Φηρά κοστίζει περίπου 15-20€ . Πόσο περισσότερο να κάνει για το λιμάνι;
Τα ταξί από και προς το αεροδρόμιο της Σαντορίνης είναι διαθέσιμα καθόλη τη διάρκεια το
Τα ελευθερα ταξι στο αεροδρομιο ειναι πολυ σπάνια. τα περισσοτερα περιμενουν πελατες προκρατησης
 
Μηνύματα
7
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιος
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Καλησπέρα,
Τον Ιούλιο θα ταξιδέψω στην Ιο , μέσω Σαντορίνης (Με αεροπλανο μεχρι Σαντορινη και με πλοιο μεχρι Ιο).
Από ότι είδα στον χάρτη είναι σχετικά μακρια το αεροδρομιο με το λιμανι. Ταξι (και αν γινεται βανακι γιατι θα ειμαστε 6 ατομα) συμφερει να παρω κατευθειαν απο το αεροδρομιο ή προτείνεται καποιον αλλον τροπο (να κλεισω απο κάποια εταιρεία ή οτιδήποτε αλλο) ?? Ωστόσο σε περίπτωση που δεν βρεθεί εναλλακτική λυση, βανακι υπαρχει στο αεροδρομιο ή θα πρεπει να παρουμε δυο ταξι?
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Καλησπέρα,
Τον Ιούλιο θα ταξιδέψω στην Ιο , μέσω Σαντορίνης (Με αεροπλανο μεχρι Σαντορινη και με πλοιο μεχρι Ιο).
Από ότι είδα στον χάρτη είναι σχετικά μακρια το αεροδρομιο με το λιμανι. Ταξι (και αν γινεται βανακι γιατι θα ειμαστε 6 ατομα) συμφερει να παρω κατευθειαν απο το αεροδρομιο ή προτείνεται καποιον αλλον τροπο (να κλεισω απο κάποια εταιρεία ή οτιδήποτε αλλο) ?? Ωστόσο σε περίπτωση που δεν βρεθεί εναλλακτική λυση, βανακι υπαρχει στο αεροδρομιο ή θα πρεπει να παρουμε δυο ταξι?
στείλε e-mail ή τηλεφώνησε στο παρακάτω ...
(τον είχα χρησιμοποιήσει για μεταφορά αεροδρόμιο -Φηροστεφάνι τον 5/2017, με μίνι βαν άψογο-mercedes.. στο τέλος βγήκαμε και γείτονες :))
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.236
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom