Γαλλία Ιταλία Σαρδηνία - Κορσική

Μηνύματα
6
Likes
8
Καλησπέρα!
Έκλεισα για ταξιδάκι στις 12/8/2013 εως 18/8/2013 να πάω Σαρδηνία (είναι η μόνη περίοδος που παίρνω άδεια).
Σκέφτομαι να πάω και Κορσική, βέβαια...
Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να με ενημερώσει σχετικά με το νησί...δηλαδή...
Ποιές παραλίες προτείνετε; ( Έχω νοικιάσει αυτοκίνητο)
Το βράδυ σε ποια περιοχή να παω, να είναι ωραία και να έχει μπαράκια.
Γενικά,τι πρέπει οπωσδήποτε να δω!
Σας ευχαριστώ πολύ!!
 

brabus67

Member
Μηνύματα
15
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
βενετια
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα
αν δεν εχεις κλησει δωματιο κλεισε στο hotel panorama στην olbia .ειναι η πολη που σε βολευει ποιο πολυ για να την εχεις σαν κεντρο εξορμησεων για ολη την κοστα εσμεραλντα την βορεια μερια του νησιου.εγω ενα μηνα συνολο που εχω καθησει σαρδηνια σε δυο επισκεψεις εκει δεν ασχοληθηκα καθολου με το υπολοιπο νησι.οι παραλιες εινα ι αναροιθμιτες και καθε μερα να πας σε αλλη δεν τελειωνουν μερικες που θυμαμαι ειναι, καλα μπανανα,σπιατζια πρινσιπε, καπριτσιολι που ειναι και το billionaire beach club του flavio briattore ,το αλλο billionaire ειναι λιγο πριν το porto cervo που πρεπει να πασ οπωσδηποτε παντα ομως μετα τις 8 το βραδυ.επεισης πηγαινε πορτο ροτοντο παλι βραδυ και αλγκερο ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΕΧΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ .ρωτα τον φαμπιο απο το ξενοδοχειο πως θα πας σε μια παραλια στο Β.Α κομματι του νησιου και λεγεται μπερκιντα.το μπονιφατσιο της κορσικης ειναι 1 ωρα απο το βορειοτερο κομματι του νησιου που αν θυμαμαι λεγεται σαντα ελενα η καπως ετσι.να εχεις υποψην σου οτι η κοστα εσμεραλδα ειναι το ποιο χαι και πανακριβο μερος της μεσογειου.αν θες να την βγαλεις φθηνα τρως κοιμασε ολμπια και πας το βραδυ στα μερη που σου ειπα για καφε.οι ξαπλωστρες τον αυγουστο στην κοστα εσμεραλδα αρχιζουν απο 20 ευρω να ξερεις και σε α;ρκετες απο αυτεςπρεπει να πληρωσεις και παρκιν.οτι αλλο θες μου λες
 

brabus67

Member
Μηνύματα
15
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
βενετια
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα
θα σου ελεγα να μηνεις ολες τις μερες σαρδηνια και ασχολησου ΜΟΝΟ με κοστα εσμεραλδα μην χασεις το χρονο σου αλλου .Αν θες να πας οδικως πας πατρα ανκονα σιβιταβεκεια και απο εκει με πλοιο πας ολμπια .να ξερεις οτι αυγουστο εχει παρα παρα [πολυ κινηση στο δρομο για τις παραλιες ,αυτο εγω δεν το ειδα γιατι παντα ημουν εκει σεπτεμβρη.οτι αλλο βρεις στην πορεια με ρωτας γιατι οι 8 μερες δεν ειναι πολλες για να χασεις εστω και μια απο αυτες σε λαθος επιλογες

α και κατι αλλο αν πας αεροπορικως προσεχε να εχεις αρκετο χρονο αναμεσα στις πτησεις απο ρωμη για ολμπια με εσωτερικη πτηση της μεριντιανα.εμενα την δευτερη φορα μου εχασαν τα πραγματα και μου τα βρηκαν μετα απο τρεις μερες στο μαντσεστερ
 
Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη, Βέρνη, Λουκέρνη
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Λατινική Αμερική
θα σου ελεγα να μηνεις ολες τις μερες σαρδηνια και ασχολησου ΜΟΝΟ με κοστα εσμεραλδα μην χασεις το χρονο σου αλλου .Αν θες να πας οδικως πας πατρα ανκονα σιβιταβεκεια και απο εκει με πλοιο πας ολμπια .να ξερεις οτι αυγουστο εχει παρα παρα [πολυ κινηση στο δρομο για τις παραλιες ,αυτο εγω δεν το ειδα γιατι παντα ημουν εκει σεπτεμβρη.οτι αλλο βρεις στην πορεια με ρωτας γιατι οι 8 μερες δεν ειναι πολλες για να χασεις εστω και μια απο αυτες σε λαθος επιλογες

α και κατι αλλο αν πας αεροπορικως προσεχε να εχεις αρκετο χρονο αναμεσα στις πτησεις απο ρωμη για ολμπια με εσωτερικη πτηση της μεριντιανα.εμενα την δευτερη φορα μου εχασαν τα πραγματα και μου τα βρηκαν μετα απο τρεις μερες στο μαντσεστερ
Brabus mou elises ta xeria alitheia! Tha koitaxo na meinoume sto panorama, ara les na mi meinoume katholou Alghero? Aplos epd apo kei einai i ptisi mas, tha prepei na odigoume bradiatika na pame mexri Olbia..... Episis exo italous filous pou EUTIXOS epikoinonisa molis mazi tous pou einai apo sassari opote elpizo tha voithisoun k autoi!!!Gia mixanaki les me tipota dld? O filos mou odigei para polla xronia mixani kai fadazome dn tha xei thema me ti diskolia tou dromou..kai tha glitosoume kai lefta kai ta tis kinisis... Steile m me pm to mail sou an mporeis :cool: :D
 
Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη, Βέρνη, Λουκέρνη
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Λατινική Αμερική
Καλησπέρα!
Έκλεισα για ταξιδάκι στις 12/8/2013 εως 18/8/2013 να πάω Σαρδηνία (είναι η μόνη περίοδος που παίρνω άδεια).
Σκέφτομαι να πάω και Κορσική, βέβαια...
Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να με ενημερώσει σχετικά με το νησί...δηλαδή...
Ποιές παραλίες προτείνετε; ( Έχω νοικιάσει αυτοκίνητο)
Το βράδυ σε ποια περιοχή να παω, να είναι ωραία και να έχει μπαράκια.
Γενικά,τι πρέπει οπωσδήποτε να δω!
Σας ευχαριστώ πολύ!!
Τελεια θα παμε την ίδια περίοδο!!! Εγω 14 με 19 να βρεθουμε να κανουμε παρεα χαχααχ :p
 
Μηνύματα
6
Likes
8
Σε ευχαριστώ brabus67 για την βοήθειά σου!!!! Έχω κλείσει αεροπορικά για Alghero και τελικά ο άντρας μου έκλεισε να μείνουμε σε ένα παραθαλάσσιο μέρος έξω από την Olbia, είναι ένα ξενοδοχείο μπροστά στη θάλασσα (είδα φωτογραφίες και είναι τέλειο!!!!).Τώρα ψάχνω αυτοκίνητο για να νοικιάσω (λόγω κίνησης και παρκινγκ, ψάχνω για κάτι μικρό),αλλά είδα ότι σχεδόν όλοι σου κρατάνε 800 ευρώ για εγγύηση αυτοκινήτου και 250 ευρώ εγγύηση για καύσιμα + την τιμή του πακέτου. (Η αλήθεια είναι ότι και στις άλλες χώρες που νοικιάζαμε αυτοκίνητα κράταγαν εγγύηση, όχι όμως τόσο μεγάλη!) Βρήκα στην Olbia γραφείο χωρίς πιστωτική με 540 ευρώ για τις μέρες που σας είπα,αλλά εγώ το θέλω από το αεροδρόμιο του Alghero.Ψάχνω.....
Λογικά κάπου θα συναντηθούμε tatinwAnderland (γιατί όχι?!)....οι Έλληνες έχουν τον τρόπο τους πάντα!!!!!!!! ;) :)
 
Μηνύματα
23
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη, Βέρνη, Λουκέρνη
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Λατινική Αμερική
Σε ευχαριστώ brabus67 για την βοήθειά σου!!!! Έχω κλείσει αεροπορικά για Alghero και τελικά ο άντρας μου έκλεισε να μείνουμε σε ένα παραθαλάσσιο μέρος έξω από την Olbia, είναι ένα ξενοδοχείο μπροστά στη θάλασσα (είδα φωτογραφίες και είναι τέλειο!!!!).Τώρα ψάχνω αυτοκίνητο για να νοικιάσω (λόγω κίνησης και παρκινγκ, ψάχνω για κάτι μικρό),αλλά είδα ότι σχεδόν όλοι σου κρατάνε 800 ευρώ για εγγύηση αυτοκινήτου και 250 ευρώ εγγύηση για καύσιμα + την τιμή του πακέτου. (Η αλήθεια είναι ότι και στις άλλες χώρες που νοικιάζαμε αυτοκίνητα κράταγαν εγγύηση, όχι όμως τόσο μεγάλη!) Βρήκα στην Olbia γραφείο χωρίς πιστωτική με 540 ευρώ για τις μέρες που σας είπα,αλλά εγώ το θέλω από το αεροδρόμιο του Alghero.Ψάχνω.....
Λογικά κάπου θα συναντηθούμε tatinwAnderland (γιατί όχι?!)....οι Έλληνες έχουν τον τρόπο τους πάντα!!!!!!!! ;) :)
Να σε ρωτήσω, το ξενοδοχείο πόσο έκανε το βράδυ? Μήπως και κοιτάξω και εγώ σε αυτό γιατί το Panorama, δε λέω ...πολύ καλό αλλά 470κάτι ευρώ για 4 βράδια μας βγάζει εκτός budget!
 
Μηνύματα
6
Likes
8
Δεν θυμάμαι όνομα,γιατί δεν το έκλεισα εγω...αν θες να ρωτήσω τον άντρα μου και να σου πω. Είναι σε ένα χωριό λίγο πιο μακριά από την Όλμπια. Σε χρήματα περίπου έκει πάει γύρω στα 500 ευρώ τα 5 βράδια .Το panorama hotel στην Όλμπια αν είναι αυτό που ξέρω για τα 5 βράδια πάει 630 ευρω. Απλά πρέπει να βιαστείς γιατί η πληρότητα στα δωμάτια είναι στο 65 % περίπου και φυσικά οι τιμές ανεβαίνουν!!!! Εμείς θέλαμε να είμαστε έξω απο πόλεις (για ηρεμία) και να μην είναι το κλασικό ξενοδοχείο. Ένα οικονομικό που είχα βρει εγώ, ήταν στο sassari 4* για 6 βράδια 350 ευρώ και με ημιδιατροφή 570 ευρώ, βέβαια μετά τα άφησα και ασχολήθηκε ο άντρας μου.
 

brabus67

Member
Μηνύματα
15
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
βενετια
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα
Οταν λέω οτι ο δρόμος είναι επικίνδυνος εννοώ οτι είναι μιας λωρίδας κυκλοφορίας αλλα αυτο που θα δεις με τις προσπερασεις δεν θα το έχεις ξαναδεί αλλού στην ζωή σου.το αλγκερο είναι ποιο ωραίο απο ολμπια αλλα ηολμπια είναι σε στρατηγικό σημείο στην κοστα εσμεραλδα .ειναι κοντά σε όλες τις παραλίες που ειναι τοπ,και σε οα τα τοπ μερη.αν θέλετε με ακούτε αν θέλετε κάντε οτι νομίζετε.το σασαρι ειναι μακριά απο τα χοτ σποτ και η παραλία που έχετε δει στο Ίντερνετ δεν ειναι τόσο καλή όσο φένεται στις φωτο .ολμπια και πουθενά αλλού το ξέρω καλα το νησί και το panorama einai top ειδικά η σουίτα..... Με θέα όλη την ολμπια .
 
Μηνύματα
12
Likes
0
'Ηθελα πάντα να γράψω για ένα ταξίδι που ξεκίνησε τυχαία, αλλά μου άφησε έναν αέρα αρχοντιάς όταν το ολοκλήρωσα. Αυτά, (και χιλιάδες άλλα μαγικά) μπορεί να κάνει το εξαιρετικό μίγμα της Ιταλίας με την Γαλλία!!!
Πολύ κοντά στην Ρώμη (κάπου 80χλμ) βρίσκεται ένα λιμάνι που ονομάζεται Τσιβιταβέκια, από κει που λες, περνάς στο νησί που ανήκει στην Ιταλία, την μαγευτική Σαρδηνία. Η αναγέννηση είναι παρούσα! Σε περιμένει! Το Σάσσαρι είναι ο πιο κοντινός τόπος διαμονής, ακόμα τίποτα δεν σε προιδεάζει για ότι θα ακολουθήσει.
Από εκεί λίγα χλμ σε χωρίζουν από το Κάλιαρι που είναι η πρωτεύουσα της Σαρδηνίας και είναι τέλεια για να ξεκινήσεις την περιήγηση σου στις βορειοανατολικές ακτές του νησιού που βρίσκονται τα καλύτερα θέρετρα της μεσογείου, Costa Esmeralda & Portο Chervo!!! Δεν υπάρχουν λόγια για τα ειδυλλιακά τοπία που αντικρύζεις.
ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ... αποφασίζεις ότι θα πάρεις το F/B (1 ώρα) για να περάσεις στην Κορσική (νησί που ανήκει στη Γαλλία) μέσω του ομορφότερου φιόρδ στο λιμάνι του Μπονιφάτσιο!!! Η λέξη "λιμάνι" δεν έχει σχέση με τον πίνακα ζωγραφικής που έχεις μπροστά στα μάτια σου, μια κρεμαστή πόλη βγαλμένη από παραμύθι!!!
Ετσι είναι όλη η Κορσική! 'Ενα παραμυθένιο μέρος. 'Οταν ακόμα ήμασταν Σαρδηνία κάτι Ιταλοί μας είχαν πει ότι οι θάλασσες της Κορσικής μοιάζουν με της Ταυλάνδης! Γελάσαμε τότε, έχοντας πλήρη εικόνα της Ταυλανδης που είχαμε πρόσφατα περάσει 25 μέρες!! ΑΤΙΜΟΙ ΙΤΑΛΟΙ!!! Είχαν δίκιο!!! Σε έπιανε τρέλλα!! Τέτοιος παράδεισος στην Μεσόγειο??? Ajacsio, Piana, Bastia μαγικά!
Είναι καλή πρόταση! Θα πάω ξανά μια μέρα....:cool:
Θα ηθελα να παω τον αυγουστο Κορσική. Αλλα βλέπω οτι εχει πολυ ακριβά αεροπορικά 600-700 το άτομο. Ακτοπλοϊκώς έχετε κάποιες πληροφορίες ως προς τα λιμάνια κ τη διάρκεια ταξιδιού;;
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Θα ηθελα να παω τον αυγουστο Κορσική. Αλλα βλέπω οτι εχει πολυ ακριβά αεροπορικά 600-700 το άτομο. Ακτοπλοϊκώς έχετε κάποιες πληροφορίες ως προς τα λιμάνια κ τη διάρκεια ταξιδιού;;
Εχει καραβια απο chivitavetia και απο livorno, ψαξτο λιγο και απο το ιντερνετ. Και εγω θα παω φετος με μηχανη αρχες αυγουστου!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom