Σε ποια ηλικια ξεκινησατε να ταξιδευετε?

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Είμαι freelancer, δηλαδή πληρώνομαι μονο για τις ημερες που δουλεύω. Το καλο επομένως είναι ότι δε ζητάω άδεια από κανέναν κι έχω όσo καιρό θέλω για να ταξιδεύω, και το κακό πως δεν έχω σταθερή δουλειά, δέκατο τρίτο μισθό και καμια εξασφάλιση ότι ο κάθε εργοδότης θα ανέχεται τα καπρίτσια μου. Ο νυν δείχνει τρομερή προσαρμοστικότητα και υπομονή, αλλα δεν είμαι και σίγουρος πως όταν γυρίσω η δουλειά μου στην Κουβα θα με περιμένει.

Αλλα τέλος πάντων για να απαντήσω στην ερώτηση, γίνεται. Γίνε μεταφράστρια, ηθοποιός, μοντέλο, άνοιξε δικό σου κουρείο... όλοι αυτοί θεωρητικά πάνε διακοπές όσον καιρό θέλουν και η λίστα είναι ατέλειωτη.
Freelancer καλη συνεχεια στο ταξιδι σου.(ζηλευω)
Τελικα πως καταφερες και γραφεις ελληνικα απο την Ινδια???
Αν απαντηση ο Γιωργος καλο ειναι να μπει σε τοπικ περι travelstories.

Σκεφτομαι να ανοιξω κουρειο:rolleyes:...και δωρεαν μεταφορα στο νοσοκομειο μετα για συγκολληση αυτιου.
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Είμαι freelancer, δηλαδή πληρώνομαι μονο για τις ημερες που δουλεύω. Το καλο επομένως είναι ότι δε ζητάω άδεια από κανέναν κι έχω όσo καιρό θέλω για να ταξιδεύω, και το κακό πως δεν έχω σταθερή δουλειά, δέκατο τρίτο μισθό και καμια εξασφάλιση ότι ο κάθε εργοδότης θα ανέχεται τα καπρίτσια μου. Ο νυν δείχνει τρομερή προσαρμοστικότητα και υπομονή, αλλα δεν είμαι και σίγουρος πως όταν γυρίσω η δουλειά μου στην Κουβα θα με περιμένει.

Αλλα τέλος πάντων για να απαντήσω στην ερώτηση, γίνεται. Γίνε μεταφράστρια, ηθοποιός, μοντέλο, άνοιξε δικό σου κουρείο... όλοι αυτοί θεωρητικά πάνε διακοπές όσον καιρό θέλουν και η λίστα είναι ατέλειωτη.
κι ομως yorgo δεν θα το πιστεψεις αλλα κανω μια απο αυτες τις δουλειες!!!!!!και δοξα το Θεο εχω κι εγω οσο χρονο θελω κι οποτε θελω και δεν εχω να ζητησω αδεια απο κανεναν,αλλα ουτε επιδομα αδειας φυσικα εχω ουτε οταν δε δουλευω δεν πληρωνομαι ετσι δε μπορω να λειπω μηνες οπως εσυ...αλλα μηνα..δοξα το Θεο.....το χω κανει πολλες φορες
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ιδού το μυστικό, το οποιο μου βρήκε ο moderator: το μονο κακό που έχει είναι ότι είναι λίγο κουραστικό λόγω περιορισμού αριθμού λέξεων:
All Greek to me! Any Greeklish to Greek
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Να είναι καλά οι γονείς μου, που λάτρευαν τα ταξίδια!!!!!!

Πρώτη φορά όταν ήμουν 8 ετών διακοπές Πάσχα του 1982, οδικώς στην Ιταλία, Αυστρία & Γαλλία για 15 ημέρες.

Τις επόμενες χρονιές,το ένα καλοκαίρι πηγαίναμε διακοπές Ελλάδα και το επόμενο οδικώς για 30 ημέρες σε διάφορες Ευρωπαϊκές χώρες!!!! (συν 3 κρουαζιέρες στη Μεσόγειο)

Απ' όταν έγινα 17 ετών και μετά έκανα 1 ταξίδι τον χρόνο αναψυχής με την γυναίκα της ζωής μου (τώρα πλέον κάνουμε 2) και κάποια 2-3 ακόμη επαγγελματικά ανά έτος μόνος μου.
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
κι ομως yorgo δεν θα το πιστεψεις αλλα κανω μια απο αυτες τις δουλειες!!!!!!και δοξα το Θεο εχω κι εγω οσο χρονο θελω κι οποτε θελω και δεν εχω να ζητησω αδεια απο κανεναν,αλλα ουτε επιδομα αδειας φυσικα εχω ουτε οταν δε δουλευω δεν πληρωνομαι ετσι δε μπορω να λειπω μηνες οπως εσυ...αλλα μηνα..δοξα το Θεο.....το χω κανει πολλες φορες

και εγω κανω κατι παρόμοιο.. ιδιαίτερα μαθήματα..
πληρώνουν καλά , ειμαι αφεντικο του εαυτού μου και το καλοκαιρι την κανω για οσο θελω και για οσο επιτρεπουν τα οικονομικά μου..
μονο που πληρωνω μονη μου ασφάλεια και δεν εχω 14 μισθούς αλλα 9.. αλλα το να εχεις ελεύθερο χρονο και να τον διαθέτεις οπως θες δεν συγκρίνεται με τίποτα!!!!
namaste Yorgo!
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Tαξιδεψα απο μικρος με τους γονεις μου σε ολη την Ελλαδα.Ντρεπομαι αλλα ξεκινησα να ταξιδευω μεγαλος σχετικα,απο το 2005,στο εξωτερικο αλλα πιστευω οτι μεχρι την ηλικια των 100 που θα ζησω(λεμε τωρα)θα τα καταφερω να φτασω μερικους πραγματικους travelers(ονοματα δεν λεμε)που πραγματικα δινουν τα ρεστα τους-κυριολεκτικα και μεταφορικα-στο χωρο του ταξιδευειν.ΚΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
 

marcob

Member
Μηνύματα
69
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
και εγω αργησα να αρχισω να ταξιδευω. πήγα στην κίνα στα 23 μου, αλλα απο τοτε εχω βαλει σκοπο οτι θα γυρισω τον κοσμο. λιγο αισιοδοξο, αλλα οσο ζω ελπιζω. ευτυχως απο αδεια παντως να ειναι καλα το δημοσιο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
κι ομως yorgo δεν θα το πιστεψεις αλλα κανω μια απο αυτες τις δουλειες!!!!!!
δηλαδή πέσαμε σε κομμώτρια, φωτομοντέλο η μεταφράστρια?
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Ξεκίνησα στα 19,πρώτη φορά Ιταλία, κι απο τότε κόλλησα..Πήγαινα συνέχεια Ιταλία(βέβαια ακόμα συνεχίζω-σταθερή αξία),ώσπου για καλή μου τύχη γνώρισα τον καλό μου φίλο Τraveller ο οποίος συνέχεια με ενημερώνει και με καθοδηγεί ,μ αποτέλεσμα να ξεκινήσω να βλέπω κι άλλες χώρες...!Λόγω δουλειάς δεν έχω αρκετό χρόνο,οπότε έχω περιοριστεί στην Ευρώπη, εύχομαι σύντομα να καταφέρω να ανοίξω νέους ορίζοντες!
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
στα 18 .
Λονδίνο με το magic bus απο την οδό φιλελλήνων!! υπαρχει άραγε ακόμα??
Ρενάτα "όσα και αν έχω δανεικά πια δε σου δίνω, να κάνεις βόλτες με το magic bus":haha:
Ναι υπάρχει ακόμα αλλά από την πίσω πλευρά του τετραγώνου, επί της Νίκης.
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
Ρενάτα "όσα και αν έχω δανεικά πια δε σου δίνω, να κάνεις βόλτες με το magic bus":haha:
Ναι υπάρχει ακόμα αλλά από την πίσω πλευρά του τετραγώνου, επί της Νίκης.
και γω που νομιζα οτι ηταν τυχαιος ο στιχος για το magic bus!τι μαθαινει κανεις,ε?
 

AMELIA

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Κι εγώ το πρώτο που θυμάμαι ήταν 13ετών. το σχολείο μου πολύ μπροστά και πηγαίναμε εξωτερικό με ευρωπαϊκά προγράμματα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.341
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom