Σρι Λάνκα Σρι Λάνκα

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Το πρόβλημα είναι κυρίως γύρω από τους ελέγχους.
Αν κινηθείτε στην ενδοχώρα μπορεί να σας σταματάνε στα μπλόκα κάθε τόσο και λιγάκι και να περιμένετε για πολύ ώρα που σημαίνει ότι θα χάνετε αρκετό από το χρόνο σας. Βέβαια, μπορεί να μην σας σταματήσουν και πουθενά.

Ένα άλλο πρόβλημα είναι η οδήγηση. Οδηγούν αριστερά και σαν παλαβοί σε δρόμους που χωράει δύο μόλις αυτοκίνητα. Αν κλείσετε οδηγό, επίσης, δεν θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα.


 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Γενικά, αν έχεις αρκετές ημέρες στη διάθεσή σου και αν διαθέτεις εμπειρία από μέρη που αντιμετωπίζουν εσωτερικά προβλήματα τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες.
Η Σρι Λάνκα είναι πολύ όμορφη χώρα και είναι πολύ μεγάλο κρίμα που μαστίζεται από αυτόν τον ιδιαίτερο εμφύλιο.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Το πρόβλημα είναι κυρίως γύρω από τους ελέγχους.
Αν κινηθείτε στην ενδοχώρα μπορεί να σας σταματάνε στα μπλόκα κάθε τόσο και λιγάκι και να περιμένετε για πολύ ώρα που σημαίνει ότι θα χάνετε αρκετό από το χρόνο σας. Βέβαια, μπορεί να μην σας σταματήσουν και πουθενά.

Ένα άλλο πρόβλημα είναι η οδήγηση. Οδηγούν αριστερά και σαν παλαβοί σε δρόμους που χωράει δύο μόλις αυτοκίνητα. Αν κλείσετε οδηγό, επίσης, δεν θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα.
Εντάξει, δεν το βλέπω δύσκολο...έχουμε οδηγήσει σε δρόμους με τους πιο τρελούς οδηγούς του πλανήτη......(παράδειγμα: μεντίνα Μαρακές σε ώρα αιχμής!!! να μην ξέρεις κυριολεκτικά από πού θα σου ΄ρθει...)
Ενδοχώρα θα πάμε, βέβαια, αλλά με καμιά 20αριά μερούλες λάσκο, λύνεται κι αυτό!
Θα δούμε...ακόμα είναι μια σκέψη, δεν έχω αρχίσει να το ψάχνω, πάντως είναι ένα από τα μέρη που θέλω να δω στη ζωή μου...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ναι, αλλά στο Μαρόκο οδηγούν δεξιά! Εκεί που οδηγούν αριστερά να δεις!
Στην επαρχία πάντως δεν είναι τόσο πρόβλημα η οδήγηση όσο στις πόλεις.
Να το σκεφτείς σοβαρά για Σρι Λάνκα.
Το καλό του κατά κάποιου είδους εμφυλίου είναι ότι την αποφεύγουν οι μάζες των τουριστών και έτσι διατηρεί ακόμα την αυθεντικότητά της.
Τουλάχιστον, για μένα που έχω ταξιδέψει μόλις σε 4 χώρες εκτός Ευρώπης ήταν μοναδική εμπειρία.
 

annapapa

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ξενοδοχεία στο Αμμάν

στο πακέτο με το versus έχει διανυκτερεύση στο αμμάν σε ξενοδοχείο 3*, είναι καλά και ασφαλή τα ξενοδοχεία των 3* στο αμμάν ή χρείάζεται να επιλέξω ανώτερη κατηγορία.
ευχαριστώ για τις πληροφορίες για σρί λάνκα.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
στο αμμάν σε ξενοδοχείο 3*, είναι καλά και ασφαλή τα ξενοδοχεία των 3* στο αμμάν ή χρείάζεται να .
Στις χώρες της μέσης ανατολής,θα επέλεγα σίγουρα ένα "αθόρυβο" ξενοδοχείο,για τους γνωστούς λόγους που ξέρομε...
κυρίως όχι πολλών πεντάστερων!;)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
στο πακέτο με το versus έχει διανυκτερεύση στο αμμάν σε ξενοδοχείο 3*, είναι καλά και ασφαλή τα ξενοδοχεία των 3* στο αμμάν ή χρείάζεται να επιλέξω ανώτερη κατηγορία.
ευχαριστώ για τις πληροφορίες για σρί λάνκα.
Αν δεν κάνω λάθος η διανυκτέρευση στο Αμμάν είναι επιλογή της Royal Jordanian και το ξενοδοχείο βρίσκεται κοντά στο αεροδρόμιο.
Περνάς από τόσους ελέγχους μέχρι το ξενοδοχείο και μέσα στο ξενοδοχείο που δεν υφίσταται λόγος ανησυχίας.
Τα ξενοδοχεία είναι ανάλογα σε ποιο θα πέσεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
στο πακέτο με το versus έχει διανυκτερεύση στο αμμάν σε ξενοδοχείο 3*, είναι καλά και ασφαλή τα ξενοδοχεία των 3* στο αμμάν ή χρείάζεται να επιλέξω ανώτερη κατηγορία.
ευχαριστώ για τις πληροφορίες για σρί λάνκα.
Βοηθήστε με λίγο να καταλάβω. Μου ακούγεται λίγο σουρρεαλιστικό όλο αυτό. Ετοιμάζεται κάποιος να ταξιδέψει σε μια χώρα με εμφύλιο πόλεμο και ημι-ανύπαρκτη κρατική υποδομή, και αντί να ψάχνεται για τον προορισμό του (όπου πραγματικά μπορεί να έχει πρόβλημα), ανησυχεί αν είναι ασφαλές ένα ξενοδοχείο 3 αστέρων σε μια από τις ασφαλέστερες και καλύτερα οργανωμένες χώρες της μέσης ανατολής?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Βοηθήστε με λίγο να καταλάβω. Μου ακούγεται λίγο σουρρεαλιστικό όλο αυτό. Ετοιμάζεται κάποιος να ταξιδέψει σε μια χώρα με εμφύλιο πόλεμο και
Το Αμμάν ειναι η πρωτεύουσα της Ιορδανίας.:p για ποιόν εμφύλιο μιλάς ?
αν ενοείς για την σρί λάνκα,ειπαμε τα πράγματα ειναι ελεγχόμενα εκεί ..δεν έχει κόκκινο!!!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα συνεχίζω αυτό.

Σκέφτομαι σοβαρά την υπόθεση Σρι Λάνκα για Αύγουστο.Ξέρω περίπου τα του καιρού αλλά δεν νομίζω ότι θα πέσω σε θεομηνία,εξάλλου έχει πολλές ζώνες η χώρα και δεν ενδιαφέρομαι και ιδιαίτερα για τις παραλίες της.

Για πείτε τώρα,νεώτερες πληροφορίες έχουμε για το νησί;
Φαντάζομαι κατ'αρχήν πως έχει ηρεμήσει εντελώς η υπόθεση εμφύλιος.
Έπειτα,πόσο καλά θα τα καταφέρω (κι αν γίνεται) να αρπάξω έναν οδηγό απ'το αεροδρόμιο και να γυρίσω τη χώρα;

Είναι καλύτερα να απευθυνθώ σε κάποιον tour operator της χώρας από πριν; (έκανα ήδη μια επαφή να δω τι θα πουν από τιμές και οργάνωση).

Τι έχετε να προτείνετε γενικώς και τι στοχευμένα info έχετε να διαβάσω ή να απευθυνθώ.

Εισιτήρια θα βρώ πιο φτηνά από τα γνωστά ιντερνετικά αν αποτανθώ σε πρακτορείο;
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Το τελευταιο κεφαλαιο της ιστοριας εχει λιγα πρακτικα σχολια σε σχεση με τοπικο πρακτορειο και διαμονη. http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F1%E1-%F4%EF%F5-%F4%F3%E1%E3%E9%EF%FD-7.html
Οδηγο μπορεις να βρεις στο αεροδρομιο αλλα προσεξε το αυτοκινητο που θα σας μεταφερει γιατι το οδικο δικτυο ειναι σε καποιες περιοχες για κλαματα. Μην αφησεις καμια ιστορικη πολη απο τις διαδρομες σας, ειναι ολες διαφορετικες και εξαιρετικης αρχιτεκτονικης.
(Ειναι κριμα να φτασεις ως εκει και να μη βουτηξεις στις παραλιες. )
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έχω υπόψη να βουτήξω αν χωράει στο πρόγραμμα κι αν έχει κατάλληλο καιρό.Αλλά δεν θα κάνω παραχωρήσεις από μνημεία για να κερδίσω μια βουτιά.

Από φύση,λένε τίποτα τα national reserves ή είναι απάτη και απλώς θα με φάνε τα κουνούπια (εντάξει τα λέω λίγο χοντρά αλλά πιάνετε το πνεύμα).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.252
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom