Σρι Λάνκα Σρι Λάνκα

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Ειχαμε παει πριν 3 χρονια,Αυγουστο, στη Σρι Λανκα.
Ειναι μια χωρα οπου μπορεις ευκολα να ταξιδεψεις μονος σου, δεν χρειαζεσαι γκρουπ.
Οδηγο θα βρεις ευκολα και δεν θα σου στοιχισει πολλα.Ειναι σχετικα μικρες οι αποστασεις.
Βροχες δεν μπορω να πω οτι φαγαμε πολλες.Στις 30 μερες να εβρεξε 5 φορες.Η ανατολικη πλευρα ειναι πιο στεγνη.Στο Arugam Bay ηταν στεγνα,η θαλασσα ομως ηταν λιγο αγρια.
Πηγαμε στο Υala National Park, ωραιο, ειδαμε καποια ζωα,αλλα δεν ειναι Αφρικη.
Γενικα οι ανθρωποι πολυ φιλικοι δεν ειχαμε κανενα προβλημα.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Από ανθελονοσιακή αγωγή τι να κάνω;

Εσείς την αγνοήσατε,γιατί διαβάζω ότι σε συγκεκριμένες περιοχές η επικινδυνότητα ανεβαίνει κατακόρυφα.
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Μονο εξω απο το colombo στο Mt. Lavinia συναντησαμε προβλημα με τα κουνουπια
 

marcob

Member
Μηνύματα
69
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Καλησπέρα σε όλους!!!Ξέρει κανείς πληροφορίες για σρι λάνκα?οι δυο ιστοριες δεν με βοηθησαν πολύ!ηθελα βιρμανια, αλλα μου πεφτει λιγο ακριβη!αξιζει κάπως σαν την βιρμανια?ξερω οτι εχει λιγοτερα, αλλα κατα ποσο?μηπως ειναι τουριστικη?
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Δεν έχω πάει Βιρμανία για να μπορώ να συγκρίνω, αλλά η Σρι Λάνκα είναι υπέροχη. Τώρα για το τουριστική δεν μπορώ να καταλάβω πως το εννοείς και πιο είναι το μέτρο σύγκρισης...
 

marcob

Member
Μηνύματα
69
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
ευχαριστω για τη γρηγορη ανταποκριση!επειδη συνδιαζεται πολυ με μαλδιβες, φοβαμαι μην ειναι τουριστικη!θελω να δω μνημεια, φυση, ανθρωπους απλους.παντως εχω δει φωτογραφιες για τα μερη που περιλαμβανουν τα συνηθη προγραμματα των τουριστικων γραφειων και πιστευω οτι εχει ενδιαφερον.οσο για μετρο συγκρισης περυσι ήμουν μεξικο και προπερσι νεπαλ-ινδια και για αυτο ελεγα μηπως υστερει η σρι λανκα.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Για εμένα παραμένει ένα από τα ωραιότερα ταξίδια που έχω κάνει και θα πήγαινα πάρα πολύ εύκολα πίσω. Δεν γνωρίζω κατά πόσο συνδυάζεται με Μαλδίβες από άλλους (η Σρι Λάνκα από μόνη της έχει αρκετά resorts) αλλά υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα να δεις και να κάνεις, κάποια από τα οποία είναι όντως πάρα πολύ τουριστικά αλλά όχι με την κακή έννοια (βλ. tourist trap).

Συνδυάζει φύση, κουλτούρα και ιστορία με ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον τρόπο. Από μέρα σε μέρα περνάς σε κάτι εντελώς καινούργιο. Από την άλλη πλευρά υπάρχουν μέρη του νησιού που δεν είναι τόσο πολύ τουριστικά ακόμα.

Α! Και θεωρώ τους Σρι Λανκινούς τους πιο φιλικούς ανθρώπους που έχω δει/γνωρίσει σε όλη την Ασία.

Όπως επίσης ότι value for money είναι από τα καλύτερα μέρη που έχω πάει.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Χμ έχω πάει και στα δύο. Για μένα η Βιρμανία ήταν από πλευράς αξιοθέατων ότι ομορφότερο έχει η ΝΑ Ασία. Σαν το Bagan, τη λίμνη Inle, το Kiaiktiyo.....
Αν μπορείς πήγαινε. Δεν είναι τόσο απαγορευτικά αν το προγραμματίσεις με τοπικό πρακτορείο
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αν αποφασίσεις για βιρμανία έχομε εκεί τοπικο πράκτορα που ειναι και φίλος και μπορει να σου κανονίσει απίθανο ταξίδι.
τελευταια ομως που μιλησαμε μου ειπε οτι οι τιμές των ξενοδοχείων έχουν ανέβει στα ύψη επειδή υπάρχει ζήτηση και ειναι λίγα.
Η αλήθεια ειναι οτι οταν πήγα πρίν τρία χρονια μείναμε σε οτι καλύτερο υπήρχε με πολυ λίγα χρήματα..
καλο ταξίδι σε οτι αποφασίσεις!!
 

marcob

Member
Μηνύματα
69
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
κοιταξα τις πληροφοριες anny, ευχαριστω! παντως σιγουρα αν μπορουσα να παω βιρμανια, θα το ηθελα πολυ!ειναι χρονια στους στοχους μου!παντως renata στειλε μου αν ειναι ευκολο στοιχεια επικοινωνιας με το φιλο σου (site, mail). δεν χανω τιποτα να το κοιταξω. που ξερεις...
 

doros

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Γεια σας!
Έχω προγραμματίσει ένα 15μερο ταξίδι στη Σρι Λάνκα αρχές του Φλεβάρη και μαζεύω πληροφορίες. Διάβασα σχεδόν τα πάντα στο forum και έχω πάρει μια ιδέα αλλά θα προτιμούσα αν κάποιος ξέρει και έχει νεότερες πληροφορίες για τη χώρα αυτή ας μας δώσει τα φώτα του.
Θα ήμουν ευγνώμον αν με βοηθούσατε στην οργάνωση του προγράμματος διότι σχεδόν πουθενά δεν έχω βρει κάτι ανάλογο, ένα πλάνο π.χ
Προσγειώνομαι Κολόμπο. Πόσες μέρες είναι οκ να καθήσω εκεί? Και μετά για να δω τα αξιοθέατα θα πρέπει να πηγαίνω σε κάθε πόλη ή επειδή οι αποστάσεις είναι μικρές θα πρέπει να χω καποιο ορμητήριο?
Από παραλίες τι θα με συμβουλεύατε που να συνδιάζει ομορφιά αλλά και να μην είναι για συνταξιούχους 80 χρονών?
Αυτά τα ολίγα ερωτήματα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom