Σιγκαπούρη Στάση στο αεροδρόμιο της Σινγκαπούρης...

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
από το Site της scoot το έκλεισες?
Ακριβώς έτσι, εκεί που κλείνεις οτιδήποτε επιπλέον χρειάζεσαι στη πτήση σου (βαλίτσα, θέση, φαγητό κτλ) και μπορεί να γίνει ακόμα και ελάχιστες μέρες πριν.
 

Andreas92

Member
Μηνύματα
41
Likes
20
Καλημέρα. Σε επιστροφή από πουκετ θα έχω περίπου 12ωρες διαθέσιμες για να δω την Σιγκαπούρη. (φτάνω 11πμ και φεύγω 3πμ)

Φαντάζομαι με το τσεκ ιν Σιγκαπούρη-Αθήνα δεν θα έχω πρόβλημα να μπω και να βγω από το αεροδρόμιο. Έχει κάποια ιδιαίτερη διαδικασία?

Ο καλύτερος τρόπος για να φτάσω κοντά στα αξιοθέατα? Μέτρο? Παλιότερα είχα ακούσει ότι υπήρχε δωρεάν μεταφορά για επιβάτες που είχαν πολλές ώρες ανάμεσα στις πτήσεις, ισχύει?

Αν είχατε αυτές τις ώρες τι θα βλέπατε?
 

Kostasicebar

Member
Μηνύματα
39
Likes
63
Καλημέρα. Σε επιστροφή από πουκετ θα έχω περίπου 12ωρες διαθέσιμες για να δω την Σιγκαπούρη. (φτάνω 11πμ και φεύγω 3πμ)

Φαντάζομαι με το τσεκ ιν Σιγκαπούρη-Αθήνα δεν θα έχω πρόβλημα να μπω και να βγω από το αεροδρόμιο. Έχει κάποια ιδιαίτερη διαδικασία?

Ο καλύτερος τρόπος για να φτάσω κοντά στα αξιοθέατα? Μέτρο? Παλιότερα είχα ακούσει ότι υπήρχε δωρεάν μεταφορά για επιβάτες που είχαν πολλές ώρες ανάμεσα στις πτήσεις, ισχύει?

Αν είχατε αυτές τις ώρες τι θα βλέπατε?
Θα μετακινηθείς με μετρό που είναι η πιο φθηνή λύση,εχε στο νου σου ότι βγαίνοντας θα περάσεις από ένα immigration office,δε ξέρω πόσο ουρά θα έχει την ώρα που θα φτάσεις το πρωι...από κει και πέρα οπωσδήποτε να δεις το βραδυ το show με τα φώτα και μουσική από το Marina Bah Sands,το έχουν δυο φορές με διαφορά μισής ώρας,( δε θυμάμαι ακριβή ώρα).Να δοκιμάσεις παγωμένο καφέ που πίνουν πάρα πολύ,εάν θέλεις φθηνό φαγητό θα πας στη Chinatown και θα φας στο People’s Park food center,είναι η πιο φθηνή επιλογή με πάρα πολλά μαγαζάκια εκ των οποίων κάποια βραβευμένα με αστέρι Michelin. Εννοειται ότι θα κανεις μια βόλτα στο Clarke quay +Boat quay και να καταλήξεις στο εκθαμβωτικό Marina bay Sands.Αφου μπεις μέσα στο ξενοδοχειο (αν θες μπορείς με ένα σχετικά υψηλό αντίτιμο να ανέβεις στο observation deck για να απολαυσεις τη θεα)θα βγεις από πίσω του και θα βρεις το εκπληκτικό Gardens by the bay! Εαν θέλεις να δεις και κάποιες γειτονιές (πάντα με το μετρό ) θα σου πρότεινα την Ινδική συνοικία Little India ή τον πολύχρωμο δρόμο Haji Lane (στάση μετρό Bugis).Γενικα στις ωρες που έχεις θα δεις αρκετά πράγματα !
 

ALIKIT

Member
Μηνύματα
10
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΤΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλησπερα και χρονια πολλα
Επειδη θα ταξιδεψω για το Βιετναμ μεσω Σιγκαπουρης μηπως ξερει καποιος που να εχει παει Βιετναμ τι γινεται αν σου τυχει κατι στο Βιετναμ με νοσοκομεια κλπ τι γινεται ? Σε καλυπτουν τα ταμεια εδω?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπερα και χρονια πολλα
Επειδη θα ταξιδεψω για το Βιετναμ μεσω Σιγκαπουρης μηπως ξερει καποιος που να εχει παει Βιετναμ τι γινεται αν σου τυχει κατι στο Βιετναμ με νοσοκομεια κλπ τι γινεται ? Σε καλυπτουν τα ταμεια εδω?
Όχι, πρέπει να κάνεις ταξιδιωτική ασφάλεια.
 

ALIKIT

Member
Μηνύματα
10
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΤΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ
Οκ ευχαριστω. Θα κοιταξω να δω τιμες. Παντως τα σχολια στις ταξιδιωτικες ιστοριες των μελων για Βιετναμ και Σιγκαπουρη μας βοηθησαν παρα πολυ στο ταξιδι μας και στο προγραμμα γιατι θα παμε μονοι μας .
 

VARONI1000

Member
Μηνύματα
49
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
MEXICO
Ερώτηση νούμερο.....τάδε:
Η αναμονή στη Σιγκαπούρη είναι 9ωρο στο πήγαινε και 11 στο έλα!
Θέλω να μου πει όποιος ξέρει, αν χρειάζομαι άλλη βίζα για λίγες ώρες εκτός αεροδρομίου και πόση ώρα θα μου πάρει, για να πάω-έρθω και επισκεφτώ τους Gardens by the Bay!
Επίσης γνωρίζετε αν πρέπει να προσέχουμε κάτι, διότι έχω μάθει πως η Σιγκαπούρη έχει κάτι νόμους από άλλο πλανήτη!
Ευχαριστώ
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Δε χρειάζεσαι βίζα και τα διαβατήρια τα ελέγχουν πολύ γρήγορα. Αν δεν έχεις βαλίτσα και είσαι τις σωστές ώρες στην Σιγκαπούρη, υπάρχουν δωρεάν τουρ 3-4 φορές τη μέρα προσφορά του αεροδρομίου, δηλώνεις συμμετοχή στις πληροφορίες. Σε παίρνουν, σε πάνε, σε επιστρέφουν με οδηγό και δεν έχεις κανένα άγχος να αλλάξεις γραμμές στο μετρό, να βρεις που να πας, κλπ.

EDIT γιατί ξέχασα την δεύτερη ερώτηση: οι νόμοι είναι κυρίως για να τρομάζουν αυτούς που δεν ξέρουν αλλά σπάνια εφαρμόζονται, εκτός και αν έχεις σκοπό να φέρεις ναρκωτικά στη χώρα ή κάνεις κάτι τρομερά βλακώδες. Τα υπόλοιπα είναι όλα μέσα σε απόλυτα λογικά πλαίσια. Δηλαδή σε άδειο δρόμο αν περάσεις κάθετα απέναντι εκτός διάβασης δε θα σου κάνουν τίποτα, αλλά αν το δοκιμάσεις στην new bridge rd που είναι φίσκα στην κίνηση και πρέπει να καβαλήσεις νησίδα θα φας σίγουρα πρόστιμο αν σε δουν.
 
Last edited:

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Δε χρειάζεσαι βίζα και τα διαβατήρια τα ελέγχουν πολύ γρήγορα. Αν δεν έχεις βαλίτσα και είσαι τις σωστές ώρες στην Σιγκαπούρη, υπάρχουν δωρεάν τουρ 3-4 φορές τη μέρα προσφορά του αεροδρομίου, δηλώνεις συμμετοχή στις πληροφορίες. Σε παίρνουν, σε πάνε, σε επιστρέφουν με οδηγό και δεν έχεις κανένα άγχος να αλλάξεις γραμμές στο μετρό, να βρεις που να πας, κλπ.
Πολλή καλή πληροφορία, μόλις έκλεισα online (https://www.changiairport.com/en/airport-guide/facilities-and-services/free-singapore-tour.html) για τον Απρίλιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom