Στην Αθήνα μετά από 10 χρόνια!

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μαρινέλλα-Θεοδωρίδου, θα είναι υπέροχο. Αν ήμουν Αθήνα ή αν ανέβω εφέτος θα πάω σίγουρα!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Πάντως παιδιά, χωρίς να υποστηρίζω ότι στην Ομόνοια δεν υπάρχει ζήτημα ασφάλειας, με τα σχόλιά σας κοντεψα να τρομάξω και εγώ που είμαι Αθηναία και δεν είναι σπάνιες οι φορές που περιφέρομαι στην εκεί περιοχή. Σίγουρα δεν είναι όπως πριν μερικά χρόνια που περπατούσες χαλαρά, σίγουρα η εγκληματικότητα έχει ανέβει πολύ και σίγουρα αν μπορεί να βρει πιο συμφέρουσα οικονομικά λύση καλό θα ήταν να την αποφύγει. Αλλά δεν είναι και Μπρονξ, μην τα τραγικοποιούμε! Κι εγώ αν ερχόμουν τουριστικά δεν θα την προτιμούσα, αλλά αν είναι σε κεντρικό ξενοδοχείο και παίρνει και ταξί ο άνθρωπος όπως λέει δε νομίζω να του συμβεί τίποτα.

Επίσης, επειδή τυχαίνει για διάφορους λόγους να έχω έρθει σε επαφή με εκπροσώπους της ινδο-πακι-μπαγκλαντεσιανής κοινότητας και έχω περπατήσει αρκετές φορές τους πιο απομακρυσμένους δρόμους πίσω από την Ομόνοια (συνοδευόμενη από άντρα) οφείλω να πω ότι ναι μεν υπάρχει ένας x βαθμός επικινδυνότητας κυρίως λόγω της συστηματικής διακίνησης που λαμβάνει χώρα εκεί, αλλά σίγουρα η κατάσταση απέχει από τις σκηνές φρίκης που κάποιοι φαντάζονται, plus οι Μπαγκλαντεσιανοί είναι από τους καλύτερους ανθρώπους που έχω γνωρίσει (παρεπιπτόντως το νοστιμότερο ινδικό στην Αθήνα το έχω φάει σε bagla μαγαζί της εκεί περιοχής-κάτι απίστευτες γαρίδες!).

Για να μην κουράζω, νομίζω πως αν μιλάμε οι ίδιοι με τόσο φόβο για την κατάσταση στην ελληνική πρωτεύουσα, πώς να μην φρικάρουν οι Ιρλανδοί φίλοι του fekish;

Όσο για μαγαζί με μουσική φίλε fekish, επειδή ανέφερες Μαρινέλλα και υποθέτω είσαι του λαϊκού θα σου πρότεινα το Κέντρο Αθηνών που εμφανίζονται Μητροπάνος-Κότσιρας-Μπάσης.
Δηλαδή να προτείνουμε σε ταξιδιώτες που έρχονται με την οικογένειά τους στην Αθήνα να βγαίνουν τρέχοντας από το ταξί και να μπαίνουν στο ξενοδοχείο καλύπτοντας τα μάτια των παιδιών τους να μη δουν τους χρήστες που χτυπούν ενέσεις στις γωνίες στα πιο απίθανα μέρη του σώματός τους (με κατεβασμένα παντελόνια), που είναι κοκαλωμένοι στα παγκάκια από τη χρήση; Δεν είναι θέμα κινδύνου- οι χρήστες είναι επικίνδυνοι δυστυχώς μόνο για τον ίδιο τους τον εαυτό- αλλά δεν είναι κρίμα να μην αποτρέπουμε τους επισκέπτες από τις εικόνες αυτές;
Εγώ πάντως αν ταξίδευα με παιδιά σε μια πόλη, θα ήθελα να με έχουν προειδοποιήσει για τις εικόνες στις οποίες θα εκτεθώ και θα εκθέσω όσους έχω μαζί μου.
Παίρνω θέση όντας κάτοικος του κέντρου της Αθήνας εδώ και χρόνια, λάτρης του, αλλά η εικόνα του πληγώνει τα τελευταία 2-3 χρόνια.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δηλαδή να προτείνουμε σε ταξιδιώτες που έρχονται με την οικογένειά τους στην Αθήνα να βγαίνουν τρέχοντας από το ταξί και να μπαίνουν στο ξενοδοχείο καλύπτοντας τα μάτια των παιδιών τους να μη δουν τους χρήστες που χτυπούν ενέσεις στις γωνίες στα πιο απίθανα μέρη του σώματός τους (με κατεβασμένα παντελόνια), που είναι κοκαλωμένοι στα παγκάκια από τη χρήση; Δεν είναι θέμα κινδύνου- οι χρήστες είναι επικίνδυνοι δυστυχώς μόνο για τον ίδιο τους τον εαυτό- αλλά δεν είναι κρίμα να μην αποτρέπουμε τους επισκέπτες από τις εικόνες αυτές;
Εγώ πάντως αν ταξίδευα με παιδιά σε μια πόλη, θα ήθελα να με έχουν προειδοποιήσει για τις εικόνες στις οποίες θα εκτεθώ και θα εκθέσω όσους έχω μαζί μου.
Παίρνω θέση όντας κάτοικος του κέντρου της Αθήνας εδώ και χρόνια, λάτρης του, αλλά η εικόνα του πληγώνει τα τελευταία 2-3 χρόνια.
Δεν είπα ότι η Ομόνοια είναι ειδυλλιακό μέρος και επισήμανα και εγώ ότι αν μπορεί να την αποφύγει ας το κάνει. Κι εγώ αν ερχόμουν ως τουρίστρια αλλού θα προσανατολιζόμουν.

Αλλά εκφράσεις του στυλ "μακριά", "ούτε να πλησιάσεις όσες μέρες θα είσαι εκεί" και λοιπά λες και πρόκειται για την Κιμπέρα του Ναϊρόμπι μου φάνηκαν αν μη τι άλλο υπερβολικές, επειδή είναι εντελώς άστοχο να βγάλουμε την περιοχή απαγορευμένη ζώνη. Τόσοι άνθρωποι κινούμαστε/εργαζόμαστε/ψωνίζουμε στα πέριξ της Ομόνοιας και δεν συναντούμε κάποιο πρόβλημα, αν εξαιρέσουμε μεμονωμένα περιστατικά (και με λίγη σύνεση πάντα. Δεν γυρνάμε μόνοι μας στους γύρω δρόμους νυχτιάτικα).
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
fekish εγώ δεν είμαι Αθηναίος οπότε μπορώ να σου μιλήσω σαν εξωτερικός παρατηρητής.
Αν πας να μήνης ομόνοια θα τρως ένα σοκ κάθε βράδυ που θα πηγαίνεις στο ξενοδοχείο.Το ξέρω γιατί έχω μήνη εκεί και έχω περάσει βράδυ.Το σκηνικό νομίζεις ότι είναι βγαλμένο από ταινία.Μπορεί και να μην σε πειράξει κανείς αλλά ένα σοκ θα το φας πιστεύω.
πρεζάκια παντού να μαλώνουνε, να πέφτουν κάτω λιπόθυμοι, πόρνες να κάνουν πιάτσα άλλοι να προσπαθούν να σου πουλήσουν ναρκωτικά κτλ.
Όλα αυτά συνάντησα εγώ πριν 2 χρόνια περίπου στις 1 το βράδυ...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τι να σας πω βρε παιδιά, μπορεί να με έχει αποκτηνώσει αυτή η πόλη και να μην με ταρακουνά τίποτα πια. :haha:
Εντάξει, ψέματα, η αλήθεια είναι ότι έπαθα ένα σοκ πριν λίγους μήνες όταν είδα μία περίεργη "κατάσταση" που είχε δημιουργηθεί στα Προπύλαια (αρκετά πέρα από την Ομόνοια δηλ.) και δεκάδες χρήστες βάραγαν ενέσεις μέρα μεσημέρι. Μερικές μέρες μετά η περιοχή "καθάρισε". Επιφανειακές κινήσεις παρέμβασης για ένα πρόβλημα που όλο και αυξάνεται.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν¨"απαγορευμένες περιοχές" σε καμια πόλη, κι εξάλλου μπορεί κάποιον να τον ενδιαφέρει να δει κι αυτή εικόνα της πόλης, όσο σκληρή κι αν είναι. Στο κάτω κάτω, κι αυτή είναι μια πτυχή της αθηναϊκής πραγματικότητας, κι ας μη μας αρέσει.
Κάποιοι άνθρωποι πάντως νιώθουν άβολα με όλες αυτές τις εικόνες και θα ήταν δύσκολη η θέση τους αν έπρεπε να επιστρέφουν καθημερινά εκεί. Για μένα, είναι σημαντικό κριτήριο επιλογής της διαμονής η δυνατότητα να μπορείς να βγεις στις 1 το βράδυ για να βρεις τσιγάρα ή κάτι να φας και να πιεις και να νιώθεις άνετα να γυρίσεις πίσω στο ξενοδοχείο σου. Στην Ομόνοια δε μπορείς.
Θα συμφωνήσω με τον Kabamaru, η Ομόνοια είναι περίπου όπως το λέει τα τελευταία χρόνια.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Εντάξει, ψέματα, η αλήθεια είναι ότι έπαθα ένα σοκ πριν λίγους μήνες όταν είδα μία περίεργη "κατάσταση" που είχε δημιουργηθεί στα Προπύλαια (αρκετά πέρα από την Ομόνοια δηλ.) και δεκάδες χρήστες βάραγαν ενέσεις μέρα μεσημέρι. Μερικές μέρες μετά η περιοχή "καθάρισε". Επιφανειακές κινήσεις παρέμβασης για ένα πρόβλημα που όλο και αυξάνεται.
Χμμμμ... η αλήθεια είναι ότι έχω πάθει αρκετά σοκ περπατώντας στην περιοχή γύρω από την Ομόνοια, ακόμα και μέρα μεσημέρι. Το μεγάλο πρόβλημα είναι όταν το μετρό έχει απεργία και αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ λεωφορείο που περνάει/ έχει αφετηρία ή στάση σε αυτήν την περιοχή.

Το μεγάλο σοκ όμως το έπαθα πριν λίγα χρόνια όταν πέρασα, χωρίς να ξέρω τι "παίζει" εκεί, από την Τοσίτσα (στο πλάι του Πολυτεχνείου).

Ναι, κάποιες φορές, κάποιες περιοχές "καθαρίζουν" γιατί αυτοί οι άνθρωποι μεταφέρονται από περιοχή σε περιοχή, ανάλογα με το πού "επιχειρεί" κάθε φορά η αστυνομία.
 

antzelis

Member
Μηνύματα
60
Likes
5
καλυτερα για την ασφαλια σου να μην προτιμησεις ομονοια και τις γυρω περιοχες συνεχεια γινονται επεισοδια ειμαι αστινομικος και ξερω τι σου λεω τορα αξιζει να επισκεφτεις ακροπολη καλυμαρμαρο ζαπειο το νεο μουσειο της ακροπολης οποσδηποτε ειναι τελειο
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Για μένα το τρίγωνο Ομόνοια-Πλατεία Βικτωρίας-Πλατεία Καραισκακη είναι απαγορευμένο... Οκ, δεν σημαίνει πως αν περάσεις από εκεί θα φας και μαχαιρια, αλλά δεν υπάρχει λόγος...

Είναι κρίμα να μείνεις σε αυτές τις περιοχές.. Ψάξε για αλλού. Επίσης μου κάνει εντύπωση που γράφετε ότι πριν λίγα χρόνια ήταν οκ η Ομόνοια. Εγώ πάντα την θυμάμαι επικίνδυνη. Όχι όσο τωρα βέβαια, αλλά ποτέ δεν κυκλοφορούσες άνετα βράδυ... Ούτε στα γύρω στενά ειδικά προς τα "κάτω" (Μενάνδρου κλπ...). Και είμαι 29 χρονών.

Τελοσπάντων, από κει και πέρα οι επιλογές σου για φαγητό, βόλτες, ποτό, μπουζούκια κλπ είναι άπειρες... Για μπουζούκια να πας Ρέμο! :clap:
Αν θέλεις κάποιο τιπ ρωτάς. :p
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
καλυτερα για την ασφαλια σου να μην προτιμησεις ομονοια και τις γυρω περιοχες συνεχεια γινονται επεισοδια ειμαι αστινομικος και ξερω τι σου λεω τορα αξιζει να επισκεφτεις ακροπολη καλυμαρμαρο ζαπειο το νεο μουσειο της ακροπολης οποσδηποτε ειναι τελειο
Επιβαλλεται να κανεις κατι με την ορθογραφια σου!!!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Είναι κρίμα να μείνεις σε αυτές τις περιοχές.. Ψάξε για αλλού. Επίσης μου κάνει εντύπωση που γράφετε ότι πριν λίγα χρόνια ήταν οκ η Ομόνοια. Εγώ πάντα την θυμάμαι επικίνδυνη. Όχι όσο τωρα βέβαια, αλλά ποτέ δεν κυκλοφορούσες άνετα βράδυ... Ούτε στα γύρω στενά ειδικά προς τα "κάτω" (Μενάνδρου κλπ...). Και είμαι 29 χρονών.
Πάντως, επειδή είμαστε και σχεδόν συνομήλικοι, στο παραπάνω διαφωνώ πλήρως μαζί σου. 9-10 χρόνια πριν με θυμάμαι να βγαίνω για ινδικό στη Μενάνδρου και μετά για ποτό και η περιοχή είχε μια όμορφη πολυπολιτισμικότητα ακόμα και βράδυ, δεν φοβόσουν να κυκλοφορήσεις. Και πάνω στην πλατεία δεν το συζητώ. Όχι ότι μπορώ να θυμηθώ ποτέ την Ομόνοια σαν ειδυλλιακό μέρος, αλλά όχι και όσο επικίνδυνη αναφέρετε.

Και για να ολοκληρώσω τη συμμετοχή μου σε αυτό το topic να διευκρινήσω και πάλι ότι δεν ανέφερα πουθενά ότι η Ομόνοια θα έπρεπε να είναι η πρώτη επιλογή του ανθρώπου για να μείνει. Εννοείται πως όχι. Αλλά δεν θα ήθελα και να μείνει στο μυαλό του η περιοχή σαν ένα διαβόητο, απλησίαστο γκέτο όπως παρουσιάστηκε σε αρκετά posts.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.494
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Πάντως, επειδή είμαστε και σχεδόν συνομήλικοι, στο παραπάνω διαφωνώ πλήρως μαζί σου. 9-10 χρόνια πριν με θυμάμαι να βγαίνω για ινδικό στη Μενάνδρου και μετά για ποτό και η περιοχή είχε μια όμορφη πολυπολιτισμικότητα ακόμα και βράδυ, δεν φοβόσουν να κυκλοφορήσεις. Και πάνω στην πλατεία δεν το συζητώ. Όχι ότι μπορώ να θυμηθώ ποτέ την Ομόνοια σαν ειδυλλιακό μέρος, αλλά όχι και όσο επικίνδυνη αναφέρετε.

Και για να ολοκληρώσω τη συμμετοχή μου σε αυτό το topic να διευκρινήσω και πάλι ότι δεν ανέφερα πουθενά ότι η Ομόνοια θα έπρεπε να είναι η πρώτη επιλογή του ανθρώπου για να μείνει. Εννοείται πως όχι. Αλλά δεν θα ήθελα και να μείνει στο μυαλό του η περιοχή σαν ένα διαβόητο, απλησίαστο γκέτο όπως παρουσιάστηκε σε αρκετά posts.
Δεν ξέρω τι να σου πω... Εγώ θυμάμαι πριν 7-8 χρόνια που περίμενα στην Μενάνδρου το λεωφορέιο για να πάω στην σχολή και κυκλοφορούσαν πολλοί περίεργοι εκεί γύρω... Μάλιστα υπήρχαν και 5-6 που είχαν πάρει και ένα κράνος και το πετάγανε ψηλά και όταν πέσει όποιον πάρει ο χάρος... :shock: Και γενικά σκέψου ότι κυκλοφορώ συχνά βράδυ στο κέντρο..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom