Σουηδία Στοκχόλμη – Τέσσερις ημέρες, τέσσερις εποχές

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Ax anny! Με βάζεις τέλεια στο κλίμα! Σε 2 εβδομάδες θα είμαι κάτοικος Στοκχόλμης και πραγματικά ανυπομονώ για ατέλειωτες βόλτες στα υπέροχα πάρκα, τις μαρίνες, την παλιά πόλη, τις υπέροχες γειτονιές...
αγαπητή pattyyy και εγώ σου εύχομαι τα καλύτερα.
(αλλά μην ξεχάσεις να έρθεις στις 6 ιουλ. να με πραλάβεις απο το αεροδρόμιο:haha::haha::haha:)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
anny δεν πιστεύω να τελείωσε η ιστορία σου,θέλουμε κι'άλλο,ήταν υπεροχες οι περιγραφές σου και οι φωτογραφίες σου.σ'ευχαριστώ.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Εμεινε μια (ή μάλλον μισή) μέρα ακόμα. Υπομονή κι έρχεται... :D
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.781
Μου ειχε ξεφυγει η ιστορια σου!!! :)
Μπραβο anny! Ωραια περιγραφη και φωτος!!!
Κοιτα να δεις, που καλοβλεπω τη Στοκχολμη απο το πουθενα...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
ωραία ιστορία και πολυ ομορφες φωτογραφιες !
Σε ευχαριστω .....
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Κορίτσια (και αγόρι :D) ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.

Vario, που να δεις και τις καλοκαιρινές φωτογραφίες που θα φέρει ο Μάκης.
Προετοιμάσου πλέον για βόρειες επιλογές... :D
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Πολύ όμορφη ιστορία !!!! τόσο που άρχισα και εγώ να ψάχνω.......
Thanks anny!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
anny!!πως μου χε ξεφυγει τοσο καιρο η ιστορια σου δεν ξερω!!
οι φωτογραφίες σας υπέροχες οπως πάντα!!:clap:

pattyyy καλή νέα αρχή εύχομαι!!όλο και περισσότερο ακούω για μετακινήσεις προς σουηδία τελευταία!!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.198
Πολύ ωραία(όπως πάντα) και αναλυτική η ιστορία σου.Θυμήθηκα την επίσκεψη μου πριν αρκετά χρόνια.Νά' σαι καλά.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
4η ημέρα

Η τελευταία μας ημέρα στην όμορφη Στοκχόλμη ξεκίνησε με λαμπρό καλοκαιρινό ήλιο. Ε, εντάξει μην τα παραλέμε κιόλας. Ο ήλιος ήταν μεν λαμπρός, αλλά το κρύο το ίδιο τσουχτερό όπως και τις προηγούμενες ημέρες.

Αφού κάναμε check-out και αφήσαμε τις βαλιτσούλες μας στη φύλαξη του ξενοδοχείου, πήραμε τους δρόμους για την τελευταία μας βόλτα στην πόλη.

Περπατώντας, κατεβήκαμε στη Gamla Stan για τις τελευταίες ηλιόλουστες φωτογραφίες του ταξιδιού.



Στη συνέχεια περάσαμε στο Sodermalm για να κινηθούμε προς την ανατολική πλευρά του και να περπατήσουμε στα δρομάκια του. Κάποια από αυτά, όπως η οδός Master Mikaels Gata (στο πλάι της Katarina Kyrka), είναι πραγματικά πολύ γραφικά. Πλακόστρωτα και με μικρά πολύχρωμα ξύλινα σπίτια σε παραδοσιακό σουηδικό στυλ.



Κατευθυνθήκαμε ανατολικότερα στην Fjallgatan, συνεχίσαμε στην Erstagatan, καταλήγοντας στη βορειοανατολική πλευρά του νησιού στο τέλος της οδού Asogatan. Στο σημείο αυτό υπάρχουν αρκετά κοκκινωπά τυπικά κόκκινα ξύλινα σπιτάκια τα οποία χτίστηκαν το 18ο αιώνα.



Στη συνέχεια περπατήσαμε μέχρι τη Sofia Kyrka στην κορυφή του Vita Bergen, όπου στο πλάι της υπήρχαν κι άλλα από αυτά τα ξύλινα κοκκινωπά μικρά σπίτια με τις κουκλίστικες αυλές.

Η ώρα όμως περνούσε, οπότε έπρεπε σιγά σιγά να πάρουμε το δρόμο του γυρισμού προς το κέντρο. Το κάναμε επιλέγοντας να περπατήσουμε μέχρι την οδό Stadsgardsleden και από εκεί να κατευθυνθούμε προς το Slussen, έτσι ώστε να έχουμε και τις τελευταίες πανοραμικές εικόνες των απέναντι νησιών.

Στάση για καφεδάκι στη Gamla Stan,αγορά κάποιων μικρών σουβενίρ για να χαλάσουμε και τις τελευταίες μας κορώνες και είχε πλέον έρθει η ώρα της επιστροφής.

Άλλη μια μικρή απόδραση είχε φτάσει στο τέλος της. Τη Στοκχόλμη θέλαμε πολύ καιρό να τη δούμε. Φέτος λοιπόν ήταν η σειρά της.

Συνολικά, ήταν ένα ευχάριστο και αρκετά χαλαρό ταξίδι.

Η πόλη πανέμορφη. Δε χρειάζεται να πω τίποτα παραπάνω.

Οι Σουηδοί εκτός από όμορφοι και πανύψηλοι :)D), ήταν ευγενικοί και μιλούσαν όλοι πολύ καλά αγγλικά. Το μόνο περίεργο ήταν ότι οι πάντες κρατούσαν συνέχεια ένα κινητό στο χέρι και είτε μιλούσαν, είτε σέρφαραν ακατάπαυστα στο ιντερνετ. Στο δρόμο, στο μετρό, στα μαγαζιά, παντού. Από μια άποψη για το συγκεκριμένο λαό, η νοοτροπία αυτή μάλλον θεωρείται απόλυτα φυσιολογική.

Το κλίμα δύσκολο. Μέσα Απριλίου με θερμοκρασίες μεταξύ 0 και 8 βαθμών κατά τη διάρκεια της ημέρας. Με συννεφιές, βροχές, χιόνια και λαμπερό ήλιο. Και φως για αρκετές ώρες. Λίγο περισσότερο απ’ό,τι στην Ελλάδα την ίδια εποχή.

Φυσικά, αφήσαμε κάποιες εκκρεμότητες, όπως πχ. το Skansen, το πάρκο Djurgarden, τον πύργο του Δημαρχείου, τη βόλτα στο αρχιπέλαγο κα., που είτε λόγω εποχής, είτε λόγω καιρικών συνθηκών, είτε λόγω μικρής διάρκειας του ταξιδιού μας, δεν ήταν εφικτό, ή δε βόλευε να τα επισκεφθούμε.

Ίσως κάποια στιγμή να μας ξαναβγάλει ο δρόμος στην όμορφη Στοκχόλμη.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
αγαπητή μου anny με χαρά διάβασα το τελευταίο κομάτι της εκδρομής σας στην όμορφη στοκχόλμη και είδα τις πανέμορφες φωτογραφίες σου και ευελπιστώ οτι θα δώ και εγώ κάποια απο τα πανέμορφα μέρη που περιέγραψες με τόσο όμορφο τρόπο.
και να σου πώ την αλήθεια ότι πραγματικά ήταν ένα πανέμορφο διάλημμα στις δύσκολες ώρες αυτές που ζούμε σαν χώρα και στην αβεβαιότητα.σ'ευχαριστούμε και πάλι για την πανέμορφη ιστορία σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom